Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön Aktarıcı Sürtüyor Sanırım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mustafa şan tarafından paylaşıldı.

1. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletim sedona 331 50 km de şuan için tek sıkıntısı ön aktarıcı 3 de iken hafif sürtüyor gibi onu nasıl ayarlayabilirim

2. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sol vites kolunda vites telindeki ayarla oynayarak ayarlayabilirsiniz.

3. yuzuakyener

yuzuakyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sürterken arka dişliler ilk 5 dişlide olmuyor değil mi? Yani çapraz kullanıyorsanız sürtmesi normal. Ama çapraz olmadığı halde sürtüyorsa ön aktarıcıdaki iki vidadan (yanlış hatırlamıyorsam) H yazanı çok az sıkın. (birden fazla sıkarsanız zincir atabilir) Ses artıyorsa gevşetin. Bu şekilde doğru ayarı bulabilirsiniz. Ama ilk olarak Umut beyin dediğini deneyin.

Gökhan BİROL bunu beğendi.
  4. Emre O.

Emre O. Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, vites ayarlarımı kendim yapmaya çalışıyorum bir sorunla karşılaştım. Ön aktarıcı büyük dişliye sürtüyor limit vidasıyla düzetmeye çalıştım ancak herhangi bir değişiklik olmuyor acaba tel gerginliğiyle mi alakalı teli mi gevşetmeliyim?

Ekli Dosyalar:

5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    On aktarici buyuk disliye surtuyorsa aktaricinin kadrodaki konumlamasi hatalidir. Yukseltmeniz gerekir.
    Ancak surtten zincirse ayarda sorun vardir...
    @Emre O.

erekarteks bunu beğendi.
  6. Eren D.

Eren D. Kıdemli Üye

Adı:
    Eren Demirbaş
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Limit konusunda: telin gerginliğini tekrar ayarlayın. Limit kalmaması sorununuzu çözecektir.

Olmazsa (ya da aynakol 1. dişlideyken sürterse vb.) arka tarafı zincire değiyor gibi gözüküyor biraz, kaza vb. olduysa ön aktarıcı belki biraz eriye doğru olduğu yerden oynamış olabilir. Üstte yazdıklarım olmazsa düzeltmeyi deneyin. Yapamam, bozulursa toparlayamam derseniz bir bisikletçiye götürün, çok fazla para almaz :)

7. Caner Filinte

Caner Filinte Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhaba arkadaslar. BEnim sorunum da ayni ayarda fakat biraz farkli, yine on aktariciya surtme durumu var ancak surekli surtmuyor, bir surtuyor bir surtmuyor. Bisikleti yeni aldim herhangi bir kaza soz konusu degil. on aktaricinin tel gerginligi ile oynayinca biraz geriye dogru alabildim, daha az surtuyor simdi. ama gerginlik ayarinda gidecek yerim kalmadi sonuna kadar sikistirdim, hala surtuyor. ama dedigim gibi bir surtuyor bir surtmuyor. aynakol dislileri mi yamuk acaba decathlondan almistim gidip bir sorsam mi? kararsiz kaldim

Ekli Dosyalar:

8. Caner Filinte

Caner Filinte Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Evet sorunu cozduk, her iki vites kolundaki ince ayar vidasini ayarladigimizda problem cikmadi. Yalniz bugun soyle bir ariza ile karsilastim ilk defa yine, aynakol buyuk disliye gecerken zincir tamamen yerinden cikip aynakolun ustune dustu :D sok oldum, yolun ortasinda neyse ki sacma sapan bi hareket yapmadim. umarim tekrar yasamam bu problem.

9. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu sorunların hepsini ben de yaşadım, hatta konusunu da açtım. Ne yazık ki tek çözümüm deneme yanılma ile bir çok değişkenle oynamak oldu. O kadar farklı video izledim ve farklı yerlerden bu ayar hakkında araştırma yaptım malesef elle tutulur bir sonuç alamadım. Yani taktik veremiyorum. Son halde bile en büyük viteste aktarıcı biraz sürtüyor zincire. Ona da razı olduk artık. Ön vites sıkıntı gerçekten. Şimdi bisiklete etraflı bir temizlik, bakım-yağlama ve kablo değişimi yapacağım ama gözüm çok korkuyor, sırf bu ön vitesi ayarlayamama korkusundan.

Bahsettiğim değişkenler: Ön vitesin kadrodaki yüksekliği, tel gerginliği, ayar vidaları. Bunların gizemli bir kombinasyonu doğru sonuç veriyor. :confused:

10. hufucu

hufucu Aktif Üye

Adı:
    kaan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Caner Filinte Ön vites limit ayarının H harfli vidayı biraz sıkarsanız sorunu çözersiniz

11. Caner Filinte

Caner Filinte Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Evet simdi siz soyleyince aklima geldi, bi deneyecegim. Tesekkurler :)