Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön aktarıcı sorunu!!!

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Oğuz Taş tarafından paylaşıldı.

1. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar...

Bisiklet sürerken genelde ön vitesi bire pek atmam ama dün yokuş çıkarken atmam gerekti ama bir baktım ki vites bire atmıyor :)
    Bu sorunu tabi ki bisikletçiye götürüp ayarlatabilirim ama benim öğrenmem daha mantıklı olacaktır.
    Ön aktarıcının bire atması için neler yapabilirim arkadaşlar?

2. cem deviren

cem deviren Kıdemli Üye

Seviye:
    benim bisikletde de aynı sorun oluyor bazen yokuş yukarı çıkarken vites değiştirmek daha zor oluyor özellikle ön vitesi değiştirirken biraz daha hızlı tempoda pedallamak gerekiyor tabi bir de aktarıcının kaliteli olması önemli

3. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Verdiğim örnek biraz yanıltıcı herhalde, ön aktarıcı hiçbir şekilde bire atmıyor. Hızlı veya yavaş, yokuş aşağı veya yukarı farketmiyor.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Oguz üzerindeki tahditleyici vidalar var yani sırnırlayıcı L-H yazar uzerlerinde bunlardan bir tanesi üstte en yukarıdaki sınırı belirler bir tanesi altta ineceği en alt noktayı seninki en alt noktada biraz ileride kalmış onu gavşeteceksin.

BULUT ÇELİK ve Deniz bunu beğendi.
  5. Cem Coşkun

Cem Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben aynı sorunu arka aktarıcıda yaşıyorum. Birinci vitese çıkamıyorum. 'H' vidayı sıkıyorum sorun düzeliyor ancak bu kez de en küçük dişliye inemiyorum.

Sorun 'H'de mi yoksa 'L'de mi çözemedim? Ya da vites telini mi ayarlamam gerekiyor?

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    öncelikle en büyük dişliye cıkabılmen ıcın ayar cıvatasını sıkman değil gevşetmen gerekir daha ileriye gidebilsin diye.Ondan sonra :
    Ayar civatasından ayarlayınca en küçük dişliye inemiyorsan ters yay arka aktarıcı kullanmıyorsan telin çok gergindir.vites telini ya aktarıcının girişindeki yerden veya hangi kolu kullanıyorsun bilemiyorum ama kolda varsa kol girişindeki ayar yerinden hangisinde boşluk varsa oradan serbest bırak biraz daha sonra ayar civataları ıle ayarla.eğer aktarıcı ve koldaki ayar yerlerinde boşluk bırakacak alan yoksa sonuna kadar sıkılıysa bu sefer vitesi en büyük dişliye al (arkada) ve pedalı cevırmeden sadece vites kolundan sanki alt dişliye indirecekmişsin gibi kollara sonuna kadar bas. teker ve aynakol donmedıgınden zincir yukarıda sıkışık kalır fakat arka aktarıcının teli serbest kalır bu şekilde de teli cok az daha uzatman mümkün.resimsiz anlattım umarım anlatabilmişimdir.

Cem Coşkun bunu beğendi.
  7. Cem Coşkun

Cem Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim detaylı şekilde anlatmışsınız. Vites sistemi Shimano TZ Tourney. Sorunu çözemezsem tekrar yardım isterim. Sağolun