Ön Aktarıcı

b-cagri

Üye
Tepki
109
Arkadaşlar yeni aldığım bisikletimin ön aktarıcısında sürekli sorun yaşıyorum. Zincir aktarıcıya temas ediyor. Bisikletçiye götürüp ayarlatıyorum, bir kaç gün içinde yine aynı sorunu yaşıyorum. Pedalların bağlı olduğu göbeğin gevşek olduğunu söyleyip sıktı bisikletçi tekrar ayarladı 4 gün önce bu gün yine aynı sorunu yaşadım sebebi ne olabilir?

:( Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

b-cagri

Üye
Tepki
109
İşte buda beni üzen aktarıcım :
http://img99.imageshack.us/my.php?image=1004578.jpg

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Vites ayarı yapılınca düzelmesi gerek.kendiliğinden gevşeme nasıl oluyor o kadar kısa sürede anlamadım. Bence başka ve işin ehli bir bisikletciye git. vites teli de değişebilir.

grknmustangt

Aktif Üye
Tepki
30
Aynı sorun bendede oluyor ya bisikletçiler anlamıyo yada viteslerde problem var bu yüzden pedallamak istemiyor canım :(

BF Okuru

Üye
Tepki
1
bende aynı sorunu yaşıyorum ayarlıyorum daha ilk pedala bastığım anda bozuluyor büyük dişliye geçmiyor yada bir alttaki dişliye inmiyor......:( :( :(

b-cagri

Üye
Tepki
109
sanırım telde bir sorun var gevşiyor sürekli birde onu değiştireyim bakalım ne olucak :)

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@b-cagri

1- Zincirin ön vitese sürtmesi orta göbeğin gevşekliği ile ilgili olmaz sanıyorum. 2- Ön vitesin kadroya sabitlenmesinde bir sorun olabilir mi ? ya da ön vitesin bizzat arızası ? anladığıma göre bisikletçi sorunu çözüyor ancak 1-2 gün sonra aynı sorun tekrarlıyor.)
Aslında problemin hikayesini daha detaylı anlatsanız (ne zaman , nasıl başladı. her hangi bir parça değişimi oldumu vs) öneri gelme olasılığı artabilir.

Batuhan İŞBİLİR

Daimi Üye
Tepki
71
arkadaşlar elimde shimano FD TZ-80 ön aktarıcı var. bunu 9lu sistem ile kullanabilir miyim? yani ince zincir ile?

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@pasteteux

Yanlış biliyorsam şimdiden özür dilerim ama; ruble kaç olursa olsun ön aktarcıyla ilgisi yok diye biliyorum. Çünkü 9lu da da önde kullanacağınız dişli sayısı 3 tane , 8,7,6 da da 3 tane.
(Sram XX ve türevleri istisnadır)

Batuhan İŞBİLİR

Daimi Üye
Tepki
71
zincir inceldiği için uyum problemi yaşar mı diye düşündüm. ama ince bir ayrıntı yoksa değişmesi gerekmez bence de. konuyu net bilen arkadaşlar vardır forumda umarım :/

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Sanıyorum ön viteslerde de arka dişli uyumu sözkonusu oluyor.
Şöyle ki; eski vitesim, ayarı üst dişliden başlayıp tam yapınca en alt dişliye zinciri çok zor atlatıyordu. Bisikletçim 9'lu uyumlu değil bu demişti. Küçük dişliden başlayıp ayarladım, bu sefer de arka en küçüğe geçince aynakoldan en büyük dişlide vitese sürtüyordu zincir. Yani H-L vidaları yetmiyordu çalışma aralığı için. Daha sonra vitesi değiştirdim ve sorun düzeldi.
İdarelik olarak çalışıyor (idarelik derken 1,5 sene kullandım :)) ancak zorlanıyor biraz. Galiba aşınması da ona göre biraz yüksek oluyordur.

Yani demek istediğim, zincirin inceliği ön vitesle alakalı değil. Sadece vitesin çalışma aralığının azlığından dolayı kullanım sıkıntısı yaşatıyor. O da önemsenmeyecek derecede aslında.

Yalnız FD TZ80 kodlu aktarıcı bulamadım Shimano sitesinde. TZ30 olabilir mi o? Kataloglara bakacaktım uyum durumu ile ilgili...

• Beğen
Tepkiler: Dizdar MERT

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Eğer TZ30 ise,

(link)

Burada 6-7 vites uyumlu olduğu yazıyor.

• Beğen
Tepkiler: Dizdar MERT

Batuhan İŞBİLİR

Daimi Üye
Tepki
71
cevaplarınız için çok saolun arkadaşlar ama tekrar kontrol ettim vites TZ-80 şurda da resmi var

Fotoğraf bulunamadı.

seri dışı vs olabilir mi acaba? netten arattığımda ben de pek döküman bulamadım bunla ilgili.

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
benim bildiğim kadarıyla ince vitesler için ve 6-7 vites uyumlu viteslerin (ön aktarıcıların) çalışmasında problem oluyormuş. ama biraz kulaktan dolma bir bilgi emin değilim :)

sercanczo

Forum Bağımlısı
Tepki
117
9 lu sistem için olan ön aktarıcı 10 sistemle de sorunsuz kullanılabilir mi?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
10lu sistem ön aktarıcılar, 10lu zincir daha dar olduğu için daha dar bir kafes sunuyorlar. Yani, 9lu sistemde kullanılınca (daha kalın zincirde) sürtme sorunu yaşanabiliyor.

Fakat 9lu sistemi 10da kullanınca nasıl bir sorun çıkar bilmiyorum.
Ben size aralarındaki farkı söyledim, siz olası uyumsuzlukları düşünüp ona göre alın.

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Bende bir zamanlar düşünüyodum bunun gibi şeyleri ama kırmalarda sonuç çok nadir alınıyor verimli olmuyor karar vermek en iyisi yavaş yavaş geçmek parçalrda uyumsuzluk ve ilerisinde bozukluğa neden oluyor , 9lu sistem mi kullanacaksınız , 10 lu sistemmi ? Bunun cevabını verdiğinizde olay bitmiştir :)

• Beğen
Tepkiler: ErdincAydin78

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar...

Bisiklet sürerken genelde ön vitesi bire pek atmam ama dün yokuş çıkarken atmam gerekti ama bir baktım ki vites bire atmıyor :)
Bu sorunu tabi ki bisikletçiye götürüp ayarlatabilirim ama benim öğrenmem daha mantıklı olacaktır.
Ön aktarıcının bire atması için neler yapabilirim arkadaşlar?

• Beğen
Tepkiler: benyagizz

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
benim bisikletde de aynı sorun oluyor bazen yokuş yukarı çıkarken vites değiştirmek daha zor oluyor özellikle ön vitesi değiştirirken biraz daha hızlı tempoda pedallamak gerekiyor tabi bir de aktarıcının kaliteli olması önemli

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Verdiğim örnek biraz yanıltıcı herhalde, ön aktarıcı hiçbir şekilde bire atmıyor. Hızlı veya yavaş, yokuş aşağı veya yukarı farketmiyor.