ön aktarıcı - aynakol uyumsuzluğu ?

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
Selamlar... Şuan elimde takmaya çalıştığım bir Saint ön aktarıcı var. Aynakolum ise 44t alivio. Aktarıcıyı uygun şekilde monte ettiğimde, zincir kılavuzu 44t lik yaprağa bakıyor. Ayarları da kılavuzu geri çekmeye yetmiyor. Yani zincir kılavuzu en geri pozisyondayken bile aynakolun en üst büyük dişlisinde. Bunun çözümü var mıdır, yarım edebilirseniz çok sevineceğim.

Scudo

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
yazdıklarınızdan hiçbirşey anlamadım :) :unsure::sigaraici

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
zincir kılavuzu değil de, ileri geri hareket eden, zincirin dişliler arasındaki geçişini sağlayan metal parça diyelim. işte o parça en geri pozisyonda iken, en büyük dişlide...

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
hmm şimdi anlaşıldı. aktarıcının pozisyonu için fotoğrafını falan ekleseydin tam net görebilirdik. :confused:

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
şuan fotoğraf ekleyemiyorum malesef... :(

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
aktarıcının modeli ne ? :rolleyes:

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
low high ayar vidalarının ayarları doğrumuydu baktınmı

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
kendim ayarladım..o metal parçanın zaten daha geri çekilecek payı yok.. aktarıcı gövdesine dayanıyor. ne iştir anlamadım..

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
aynısı ise muhakkak olmalı, nasıl olmaz çözemedim şimdi.. 1999 model bianchimin attırıcımın benzerinden tel üstten ters çekişlidir. Low High ayar vidalarını gözden geçir derim. :7: birde şu var attırıcı ile en büyük dişli arasında 1-2 mm boşluk olmalı... :in:

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
boşluğu ayarladım.. dediğim gibi, metal aparat aktarıcı gövdesine dayanmakta:) daha geri çekmenin yoluda kırmak falan olur herhalde. galiba sorun aynakolda. bir kaç spacer ile öne çekilmesi gerekiyor olabilir.

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
benim 1999 model aktarıcı 4'lü aynakolda bile sorunsuz mükemmel çalışıyor... :winkenlux şimdiki tourney falan traşş.... :bayrak:

Aynısıdır : (link) (link) (link)

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
ne güzel... inşallah ben de halledebilirim bu problemi..
ilgilendiğin için teşekkürler dostum..

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Merhaba,Arkadaşlar ön aktarıcının modelini sormuşlar,fakat ayna dişilinin modeli de nedir acaba.??
Ayrıca anlattığınız durumda mademki aktarıcı üzerindeki tüm vidaları gevşettiğinizde yinede zincir en büyük dişlide kalıyorsa,sizin ön aktarıcı teli alttan mı yoksa üstten mi çekerek çalışıyor,bu durumada bir bakın.

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
sorunun orta göbek uzunluğu. ısıfır bisikletlerde genelde 123 göbek olur. 44 alivio dişliler ise. 48 ve 42 lerden farklı şekilde göbek montaj kısmı biraz daha dışarda kalır. 113mm ortagöbek ile takman gerekir.

• Beğen
Tepkiler: kefallica

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
ilkay bey aktarıcı üstten çekmeli, aynakol ise fc-m431 modeli. ön vites zaten dışa doğru salınım yapıyor.
semih çelik'ten tam olarak problemin çözümü gelmiş gibi gözüküyor :) yani göbeği uzunu ile değiştirmek...
teşekkürler ;) en olmadı aynakola spacer gibi birşey de uydurulur sanırım.