ön aktarıcı, arka aktarıcı hakkında!!

Tepki
2
merhabalar arkadaslar.. öncelikle bu konununda msn ve mirc gibi kullanımlmamasını umaraktan sorunumu anlatmaya baslayacagım.. şimdi şöyleki: bisikletimi komple baştan yaratma çabalarımla uğraşırken, elimdeki mevcut bütçe dahilinde ön aktarıcı ve orta göbekimi değiştirmeyi gerek görmedim.. fekat şöyle bi sorun oluştu; almış oldugum acera aynakol'u monte ettigimde göbek sanırım uzun geldi.. göbeğin her iki ucundan birer kesit (aynakol ve pedallar takılı iken) görünüyor (tabi çoğu bisiklette görünüyor ama diğerleriyle karşılaştırdığımda daha uzun duruyor).. yani uzun gibi duruyor. ve ön aktarıcı, ön vitesi en büyük dişliye getiremiyor.. bende kendi kanaatimle sorunu bu göbeğin yarattığını düşündüm nacizane.. (normal bianchi göbek,markası konusunda bi fikrim yok ama sanırım shimanonun düşük modellerinden biri)
uzun çabalarım sonucu teli mümkün olan maksimum gerdirmeyle, artı, ön aktarıcıyı hafif açılı koymak suretiyle şimdilik sorunuma ufak bi çözüm buldum ama tatmin edici olmadı..
şimdi kafamdaki soru şudur ki; ben (bütçem şuan elvermediği için) sadece bir adet ön aktarıcı alsam sorunuma uygun bir adet aktarıcı önerebilirmisiniz?

aslında saçma oldu sorum biraz, farkındayım, bu konuyu asıl açma sebebimi tekrar düşündüğümde, ön aktarıcıları incelerken, salınma çeşitlerinin farklılığına (üstten,çift yönlü yada tek yönlü gibi) dikkat çektim kendi kendime. bunların çeşitlerinin yarar ve zararlarını öğrenebileceğim bir text mevcutmu aceba? yada bilen birileri bana yardımcı olabilir mi? (ama sanırım üstten en iyisi galiba)

birde arka aktarıcı konusunda (eğer okuyan ve cevap vermek isteyen olursa diye ekliyorum), benim bisikletimin yeniledigim parçaları arasında, arka rublede var. rublenin markası acera, buraya altus arka aktarıcı alsam nası olur? yoksa yine aceradan devam mı etmeliyim? zira altus marka aktarıcının şekli hoşuma gitti.fiyat önemli değil dersem eğer, (çok uçuk olmamak kaydıyla) süper bir 8li arka aktarıcı öenerbilirimisiniz?
aynakolumda acera, burayada en iyi verimi almak için (yine fiyat uçuk olmamak kaydıyla) hangi orta aktarıcıyı tavisye edersiniz?

belki biraz fazla soru sormuş oldum ama asıl amacım tüm soruları bi kerede elden çıkarmak :) zira bisikletimi komple değiştirdim ve şuanda orjinalinden kalan bitek kadro, fren aksamı, orta göbek, orta aktarıcı, arka aktarıcı,zincir kaldı... bunlarında tam isteklerime hitap etmesini istiyorum... -ki en önem verdiğim şeylerden biri viteslerin kusursuzluğudur... herhangi birine geçmekte sorun yaşarsa yada bazı dişlilerde iken "pıırrrttt" sesi çıkartırsa tüm emeklerim boşa gitmiş gibi hissederim...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
komple okumak zor gelirse eğer:
tavsiye edilmek üzere, acera ruble ve acera aynakolumun yanına uygun en mükemmel, ön aktarıcı ve arka aktarıcı markası modeli lazım...
yardımcı olmak isteyen (hatta sonuna kadar okuma kudretini gösteripte yardımcı olamayan/olmayan) herkese teşekkürler...

Scudo

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Arka ve ön attırıcıyı değiştireceksem ikisini de alivio al derim,
seriler arasında fazla fiyat farkı yok ama kalite fark ediyor.
Orta göbek shimano olmayabilir, zaten Bianchi-tr'nin yüksek fiyatlara
(800-900ytl)sattığı modelleri dışında shimano aynokol ve göbek
kullandığını sanmıyorum, göbek shimanonun alt modeli olsa bile
boyutundan dolayı bi sorun çıkarmaması gerekir, shimanonun standartları
vardır. Ön vites en büyük dişliye geçmiyorsa ön vites
üzerindeki iki vidadan iç taraftakini ayarlayarak vitesin çalışma mesafesini
ayarlamaya çalış ilk önce, sonra da vites kolu üzerinden telin sıkılığını
ayarla. Sorun hala devam ediyorsa göbeği de shimano bir göbekle
değiştir derim.

• Beğen
Tepkiler: sniper
Tepki
2
ben o vidaların ve telin gerginliginin bütün ihtimallerini denedim desem yeridir... eger 3e geçerse bu seferde birdeyken sürtüyo... son çözüö olarak yeni bir göbek ve yeni bir değiştirici alana kadar şimdilik vitesimi sadece 2 ve 3 te kullanmayı planladım kendi çapımda... arka değiştirici konusundada sanırım alivio iyi gider... teşekkürler... eğer alivio iyiyse, ayarlarken falan zorlamıyosa insanı ondan alıcam sanırım işallah

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Ayarı düzgün yapılmış, mekanik bir sorun veya yamulmaya maruz kalmamış
bir attırıcı görevini yerine getirir herhangi bir şekilde. Daha üst modellerin
özellikleri daha kolay ayarlanabilmeden çok; daha hafif ve dayanıklı olmaları
(ayarların daha uzun süre gitmeside bunun içinde), geçişlerin daha seri ve
sorunsuz olmasıdır.

ApQ

Aktif Üye
Tepki
41
aldığınız aynakolun diş sayısı bir önceki aynakoldan farklı ise kullandığınız ön aktarıcı yeterli çalışmayabilir çünkü aktarıcıların belli bi diş sayısı sınırı vardır kullandığınız ön aktarıcının modelini verirseniz üyelerin daha yardımcı olacağını düşünüyorum

Tepki
2
şey normal ön aktarıcı markası falan yok... bianchiler ilk verildiginde kullanılan aktarıcı yani...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ApQ

bianchilerin ilk alındığında üzerindeki aynakolun markası yazmıyo.

@reelmaviruhani

eğer iyi bir ayna kol istiyorsan shimano alivio uygun olacaktır.yada bütçeyi arttırıp deore alabilirsin o da yetmedi işi abartıp xtr al .
not.bisikleti ilk aldığındaki ayna kol çok fazla dayanamaz ve aynı zamanda ayna kol arka arttırıcı ile uyumlu değil. bu nedenle bir süre sonra ses çıkarmaya başlar ve bu ses yakın bir zaman sonra ayna kol dişlilerinin kırılmasına neden olur (kendimden biliyorum)