Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ön 140- Arka 180 ?

Konu, 'Downhill / Freeride' kısmında Onur Kula tarafından paylaşıldı.

1. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşlar merhabalar.

Sabit kadromda kullandığım 140mm Fox Vanilla'yı, yeni alacağım 180mm esneme mesafeli FR kadroda 4-5 ay kullanacağım. (Para ayarlayıp yeni amortisör alana kadar.)

Çok sorun olur mu?

2. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Alacağınız kadronun arkası 180 çalıştığına göre standartında da zaten 180-200mm çalışan bir ön maşa vardır. Dolayısıyla siz buna 140lık bi maşa takarsanız hem geometrik açıları bozulacaktır hemde kadronuzun maşa bağlantı noktasına çok fazla yük binecektir. Nasıl 80/100 mm destekleyen bir kadroya 150mm maşa takılınca headtube kısmından (mutlaka) kırılıyorsa buda aynı şeydir.

Soner YAMAN ve Onur Kula bunu beğendi.
  3. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Doruk hocam teşekkürler. Almayı düşündüğüm kadro normalde 160mm civarı çalışan Giant Ac-1 ama sonradan yeni arka şokla 180 e yaklaşmış çalışma mesafesi. Ben Corratec X-vert 2006 model kadromda 140lık fox vanilla kullanıyorum. Çok kişi kadro kaldırmaz bunu dedi ama, kimsenin dediği gibi bir sorun olmadı. Gerçi bu x-vert kadrolar(2006-2007) bana göre Xc'ye de Am'ye de giden bir kadro ama yine de abartılıyor bu yük binme durumu gibi geliyor bana.

Son olarak bu konuda ne dersiniz. Sadece 4-5 ay kullanacağım, gerçekten de kadroya çok yük binip kırılacak kadar ters bir durum oluşur mu?

4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir kere kırılmaktan öte;

160-180mm ye göre tasarlanmış bir kadroda 140mm bir maşa takarsanız. 180mm ye göre tasarlanmış bir alın borusuna göre yaklaşık 4 derece daha dik bir alın borusuna sahip olursunuz ki bu bisikletin inş kabiliyetini oldukça fazla azaltır. ve ağırlık merkezinizi öne çeker.

sonEr´´, HaliliOzturk ve Onur Kula bunu beğendi.
  5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Aynen Çağrı'nın dediği gibi, ama sanırım 4 derece değil her 20 mm için 1 derece dikleşiyor alın borusu ortalama olarak...

Atıyorum, alın borusu 66-67 derece ise (ki 180 mm amortisör ile bu civarda olmalı diye tahmin ediyorum) senin 40 mm daha kısa amortisörün ile 69-70 dereceye gelecek. Yani XC bisikleti ile yol bisikleti arasında bir alın borusu açın olacak ki bu iniş esnasında tüm ağırlığın önde olması, manevra kaabiliyetinin çok düşmesi ve gereksiz şekilde tepkili bir ön tekerlek demek...

sonEr´´ ve Onur Kula bunu beğendi.
  6. -erkan-

-erkan- Forum Bağımlısı

Seviye:
    Giant AC lerin 2004 modellerinde, bizzat Giant taradından, Rock Shox Psylo (13 santimlik) kullanılmıştı. Eğer arka yay değiştirilmeyip normal kadro açılarında bırakılsaydı kadro, 14 lük maşa sanırım açıyı bozmazdı.

Hasan Çağri ve Onur Kula bunu beğendi.
  7. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de netten baktım 140 lık 150'lik maşalarla gördüm o yüzden soruyorum
    Bir de galiba arka şok mesafesi arttırılınca. Alın borusu açısı daha da dikleşiyor asıl sorun da bu aslında. Çok kararsızım.:( İyi bir 180'lik maşa 1000Tl. :)

Hasan Çağri bunu beğendi.
  8. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    Zaten normali 140-150mm ancak arka şokun çalışma mesafesi yükselince doğal olarak head angle dikleşiyor. Dolayısıyla sizinde bunu telafi etmeniz için en azından 160mm yada 180mm lik bir maşa almanız gerekir. Ayrıca 140mm ile sabit kadrom kırılmadı diyorsunuz ancak şuanda kimse o kadronun ne kadar yorgun olduğunu bilemez.

-erkan-, bachibouzouk ve Onur Kula bunu beğendi.
  9. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkdaşım sen öne 140 lık maşa takacaksan ve bu kadro giant ac ise herhangi bir sorun olmaz . Çünki çok iy biliyorumki ac kadrolara 120 mm lik maşa kullanılıyor . AC kadroların ön maşa mesafesi 200 e kadar zaten söylenmiş arkada 6'' 150 mm üzerinde minimumda 4'' 130mm onun için arkayıda ayarlayarak 140 mm maşa kullanabilirsin

Teşekkürler

10. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    1000 tl değil ebayda 500 tl yede marzocchi 66 gibi bir çok maşa seçeneği var hatta manitou travis gibi 180 mm çalışan maşalar da bulabilirsinki ikinci el bu bahsettiklerim manitoular daha uygun fiyata bulunabiliyor