Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Omuzda lif kopması..tavsiyelerinizi bekliyorum

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Metin Güler tarafından paylaşıldı.

1. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar..Geçtiğimiz pazar günü yaptığımız kent ormanı inişinde farkettiğim 1 gün öncesinde de aşırı zorladığım omzumdaki ağrı sebebiyle doktora gittiğimde sağ omzumda lif kopması olduğunu öğrendim..doktorun dediğine göre 2-3 hafta boyunca kol askısıyla dolaşmam gerekiyormuş..haliyle bu süre içinde bisikletten de uzak kalacağım:( .Aranızda bu konuyla ilgili bir bilgisi olan varsa ve benimle paylaşırsa çok mutlu olacağım.Daha önce kimsede gormediğim bir durum ve hiç bir fikrim yok bu konuyla ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim..şimdiden teşekkürler;)

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Omuz eklemi omurgaya sadece köprücük kemiğiyle bağlı olup bunun dışında kürek kemiği vasıtasıyla toraksa (yani göğüs kafesine) tutunur. Omuz eklemini gövdeye bağlayan en önemli sistem diğer kaslarla yaptığı tendon, lif gibi yapılardır.
    Sizde de lif kopması olduğuna göre doktorunuzun tavsiyesi dışına kesinlikle çıkmayın. Eğer akabinde bir de omuz çıkığı olursa bu durum tedavisi daha zor başka sıkıntılara yol açabilir.

Geçmiş olsun.

kcuk_ bunu beğendi.
  3. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim de sağ omuz kapsülümde yırtık var bundan dolayı ara sıra omzum çıkabiliyor. Mesut abi omuz çıkmasına neden olabilir demiş. Sen de benim gibi kapsülü yırtarsan çok uğraşırsın söyliyeyim. Çünkü omuz çıkması pek hoş birşey değil. Acısını , ağrısını geç insanı kısıtlayan birşey. Mesela omzum çıkar diye kaya tırmanışı yapamıyorum , engel oluyor bana ve buna da sinir oluyorum. Sanırım en sonunda ameliyat olup kurtulacağım. Neyse sen dokturunu dinle benim gibi olma sonra.

kcuk_ bunu beğendi.
  4. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    2 kere omzum çıktı, ilk çıktığında hiç dikkat etmedim, üstüne gitmedim sonra bisikletten düştüm ve yine çıktı hem de bu sefer kas, lif, kapsül bişey bırakmadı.

yaptığım şeyler, 3 hafta askı ile gezdim üstüne 10 seans fizik tedaviye gittim. Toparlandı. Şimdi de günde 1,5 - 2 km yüzmeye çalışıyorum. Yüzmek omuz kasları için süpermiş doktorun dediğine göre. Bence sen de doktorunla bir konuş eğer imkanın varsa fizik tedaviye git 5 seans fln. Böylece omzunu güçlendirmiş olursun.

Geçmiş olsun, kimsenin başına gelmez işallah böyle şeyler...

Metin Güler bunu beğendi.
  5. Yetkin Şahin

Yetkin Şahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhaba arkadaşım konuyu geç farkettim bu durumu ben 11 yaşındayken bisiklete biniyodum ve taksi çarptı,omzum çıktı.doktora gittiğimizde söyledim fakat ben çocuğum diye sana öyle gelmiştir dedi bi röntgen çekti ve eve yolladı.ve bu olaydan 13-14 sene sonra işimi yaparken(bale sanatcısıyım)sahnede çalışma sırasında omzum 2. defa cıktı,doktora gittim sana dediği gibi zorlama dedi ve askıda bi müddet olaştım.ve tekrar 1 sene sonra yine prova sırasında omzum cıktı ,ama bu defa 2 saate yakın çıkık kaldı,o acıyı anlatamam.hastaneye giderken yoldaki en ufak çakılları bile hissediyodum arabada.doktorum bana demişti zaten eğer bi daha cıkarsa mutlaka kapsülde yırtık vardır diye,bu yırtık sadece mr 'da anlaşılabiliyo,mr sonucuna göre 4-5 cm yırtık tespit edildi.doktorumun söylediğine göre kapsül kendini hiçbir zaman yenilemezmiş yırtık kapanmazmış.hatta ben o aralar (omzum cıkmadan önce)omzumun güçlenmesi için vücut geliştirmeye gidiyodum.doktorum istediğin kadar kas yap kapsülde yırtık olduktan sonra kaslar tutamaz dedi....ki dediği doğru en güçlü döneminde cıktı omzum.sana tavsiyem bi mr çektir durumu anla kapsülde yırtık var mı yok mu?sonuç olarak ben ameliyatı 2005 senesinde oldum,omzuma özel platinler taktılar yırtığı diktiler,fizik tedavi ve mesleğim sayesinde 3-4 ay gibi kısa bi dönemde normal hayatıma döndüm.ama ameliyat o kadar sorun değil,esas iş ameliyattan sonra ki,fizik tedavi süreci ,omuz ve dirsek eklemleri en zor açılan yarlermiş fizik tedavide,ama ben azmettim ve 3-4 ayda normal halime döndüm ,bu süreç normalde 1 sene.eğer yırtık varsa inşallah yoktur kendini yenilemiyo haberin olsun istediğin kadar kas yap.şu anda gayet iyiyim,tabi ki orjinal halini hiç bir ameliyat sağlayamaz ama sık sık çıkmalardan kurtuldum.geşmiş olsun çok üzüldüm,acısını çok iyi bilirim çünkü.:(

Metin Güler bunu beğendi.
  6. Metin Güler

Metin Güler Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öncelikle teşekkürler..şu an yüzebildiğinizi öğrendiğimde cok sevindim çünkü kafamda hep kolumu eskisi gibi rahat kullanabilecekmiyim sorusu vardı..yüzebilmek te bunlardan biriydi..umarım eski haline bir an önce kavuşur
    ve kapsül yırtılması veya cıkma gibi bişey başıma gelmez..Allah kimseye vermesin...

7. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    yani yüzmenin dışında da bi kaç şey yapabiliyorum, capoeira diye bilinen dövüş-dans karışımı bir spor yapıyorum ki çoğunlukla çıkan(sağ) kolumun üstünde zıplıyorum veya sadece sağ kolumu kullanarak çember atıyorum. Aletli dalış yapıyorum...vs vs.Demem o ki iyi bir fizik tedavi ile çoğu zor şeyi yapabilirsin.

Ama asla halısaha maçı yapmıyorum, çok ciddi tehliklesi var(bu sporlardan daha fazla tehlikeli olduğunu tecrübe ettim). Bir de ne kadar iyi olursa olsun kolun, asla eskisi kadar verim alamayabilirsin. Yine söyliyim en iyisi iyi bir ortopediste görünmek...

tekrar geçmiş olsun

8. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Ben de aðýrlýk çalýþýrken sol omzumdaki kapsülü yýrtmýþtým. 2 ay kadar askýda kaldý.. Zorlayýnca hemen aðrýmaya baþlýyordu, ben de hiç iyileþmeyecek diye düþünüyordum, ancak 2 sene kadar sonra düzeldi (evet uzun süre malesef.. bu süre içinde sabýrlý olmak ve hiç zorlamamak gerekli!!!!). (ve de 100% eski haline geldiðini söyleyemiycem ama aðrý yok ve gücü yerinde) Daha bilinçli bir þekilde aðýrlýk çalýþmamýn da þu an iyi olmasýnda büyük katkýsý olduðunu düþünüyorum. (ancak dediðim gibi elime 2 sene boyunca herhangi bir aðýrlýk almadým!)
    Benim durumumda yüzmek iyi gelmiyor; hatta geçen hafta tatilde biraz fazla yüzdüm ve aðrýlar hemen geri geldi.

9. Yetkin Şahin

Yetkin Şahin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    şunu da ekliyim bu konuda,benimde omzum ilk çıkmasından sonra,dikkat ettim ve tamamen düzelmişti.hatta bale provalarında kızla birlikte yapılan danslarda ,hiç sorun olmadan 50kg lık kızları rahatlıkla kaldırabiliyodum,ve ağırlık çalışıyodum hiç sorun olmadan yapabiliyodum.ama omuz öyle bi anda çıkıyo ki anlayamıyosunuz.örneğin taş atarken,kazanığınızı giyip çıkarırken,yani demek istediğim sizin beklemediğiniz anda çıkabiiliyo.bende böyle olmuştu.