Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Olİmpİyatlar ve sporla İlgİlİ bİr garİp yazi ... ( yorumsuz )

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Oksal Özdöl tarafından paylaşıldı.

1. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Raven_35, sedat_slave ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  2. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    40 yıl düşünsem aklıma gelmez . Bu mantıkla bakarsan , hayatta herşey gereksiz . Git Boğaz Köprüsünden atla :) İşte medya bu . Spora teşvik etmek yerine , insanları soğutmaya çalışıyor . Yazıyı sonuna kadar bile okuyamadım

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Cem tam linki açıyordum senin gösterdiğin kısım yetti tamamını okumaya gerek yok :) fazlada yorum yapmamak lazım ciddiye alınıp cevap yazılacak yorum yapılacak birisi bile değil.

4. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    allah razı olsun, güreşi benimsemiş bari :)

5. sedat_slave

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    bence eğlenmek için okunabilir yazı :)

6. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Farklı bir görüş olmakla birlikte zırvalamış denebilir. Adamın resmine bakarsanız sporla alakası ve sportmelikten haberinin olmadığını açıkça anlarsınız.

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Arkadaşlar adamın twitter hesabı var, düşüncelerinizi yazabilirsiniz

8. sedat_slave

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    aklıma gelen düşünceleri yazmasam daha iyi,başıma bela almayayım. "senin ben ...." aklını seveyim diyecek halim yok herhalde :)

9. N. Burak Önder

N. Burak Önder Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ne içiyor bu adamlarda bu hale geliyorlar anlamıyorum...

10. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    LSD kullanıp da oturmuş yazmaya

sedat_slave bunu beğendi.
  11. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence bu şahıs ABD'nin 104 madalyasının yanında bizim 5 madalyada kalmamızı görünce iyice içerlenmiş ve "Olimpiyatlar saçma!" mantığını kendisine ve takipçilerine benimsetmeye çalışmak istemiş. Mazur görmek lazım, herşeyi herkes anlayamaz. He deyip geçmek lazım...
    Yalnız şunu da söylemek isterim, bu yazıyı okumadan önce, benim de kafamda olimpiyat oyunlarının bazıları hakkında "gereksiz" oldukları kanısı vardı. Mesela hızlı hızlı yürüme(koşmak yasak) neden bir olimpiyat oyunu? Spor olarak yapılabilir ama 4 yılda bir yapılan olimpiyat oyunlarında yer almayı hak eden bir spor mu acaba? Bunun gibi birkaç tane daha var ama yazıp da tepki almak istemiyorum ;)

12. N. Burak Önder

N. Burak Önder Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Hızlı yürümenin tarihcesini bilmiyorum ama aklıma Kemal Sunal'ın Postacı filmi geldi orada hızlı yürüme yarışı yapılıyordu :) 84 yapımıymış film..

13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merak ettiğiniz için yazayım, bazı spor dallarını (olimpiyat oyunlarını) gereksiz kanısını açıklamak için.Sizde belirtmişsiniz ki olimpiyat oyunu bunlar yani oyun .yazdığınız mesajda kendi kendinizi çürütmüşsünüz "spor olarak yapılabilir ama olimpiyatlarda yer almayı hak ediyor mu" diye.Durum tam tersidir spor olarak tercih edilmeyebilir ( bana göre kesinlikle edilmelidir yürüme sporunda harcanan kalori pek çok spor dalındaki harcanana göre kat ve kat fazladır kolay gözükse de oldukça zor bir spor dalıdır) ama bir oyun olarak düşünürseniz tam bir olimpiyat oyunudur.Olimpiyatların tarihçesine ve gelişimine bakarsanız ne kadar uygun olduğunu göreceksiniz.

Sporun da tarihine bakarsanız insanlar durduk yere eğlenelim diye değil eski savaşlarda ve daha eski tarihlerde hayvan avlarında başarılı olmak adına savaşmadıkları ve avlanmadıkları dönem fiziksel kabiliyetlerini geliştirme adına bu tip aktivitelere başlamışlar ve spor dalları yavaş yavaş oluşmuştur.

Modern olimpiyatlar ise Fransa-Almanya savaşını kaybeden Fransızların önderliğinde spor eğitimi ve spor okullarını arttırma amaçlı (savaşın kaybedilme sebeplerinden bir tanesinin de halkın spor eğitiminden yoksun oldukları görüşü çok yaygındı) ayrıca sporun birleştirici barış gücünden faydalanmak adına Uluslararası Olimpiyat Komitesi kurulmasıyla gündeme gelmiş ve 2 yıl sonra da ilk modern olimpiyat oyunları yapılmıştır.

Kıssadan hisse olimpiyat oyunları adı üstünde oyundur.Yürüme yarışı gibi dışarıdan bakınca spor sayamayacağınız (siz saymayabilirsiniz ) pek çok oyun Olimpiyatlarda oynanmaya devam etmelidir edecektir de.Hiç bir faydası olmasa bile Olimpiyatların birleştirici bir yanı vardır. geçtiğimiz 15 gün tüm dünya bu oyunlara odaklandı bu sporcuları izledi .pek çok genç ülkesinde hiç görmediği spor dallarını gördü bir müsabaka nasıl izlenir onu fark etti.Spor kompleksleri nasıl olur onu gördü.Kısaca izleyebildikleri kadar spor kültürü dersi aldılar.Spor denilince sadece futbol olmadığını gördüler.Afrikanın açlık sınırında yaşayan ülkelerindeki gençlerin spor sayesinde nasıl bir yaşama geçebildiklerini gördüler.

Bu mesajı size yazmış gibi gözüksem de fazla üstünüze alınmayın (yanlış anlamanızı istemem) bu kadar çok yazmamın asıl sebebi konu başlığındaki makaleyi yazan adamın yazdıklarınadır isyanım.Böyle şahsiyetler köşe bulup yazı yazıyor memleketin aydınları da ne içlerindekini yazabiliyor nede sisteme eleştiri yazabiliyor.Bir kısmı da yazmayı bırak dünya ile ilişkisi yok içerideler.

14. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    "Peki, sayın yazar şöyle ciddiye alıp seyredilecek ve yapılacak bir tane olsun spor branşı yok mudur yani?" diye yalvaranlara iyi bir haberim var: Sporların en asili ve hayatta en çok pratik karşılığı bulunanı güreştir; bir de at beslemek vesselam.

A. Turan Alkan kafasında yazarsam: Neden güreşelim ki? Evde çocuklar güreştiği zaman eşyalara zarar versin diye mi? Birbirlerinin boyunlarını incitsinler diyemi? Aşağıdaki komşuya da fazla ses gider, günlük hayatta bir işimize yaramayacak bir şeyi neden yapalım ki?
    At beslemeye gelirsek, bir insan neden at beslesin, ulaşım amaçlı desen dolmuş var, taksi var, araba var, bisiklet var, hem gideceğiniz yerde atınızı nerede tutacaksınız, misal bir AVM ye gittiniz nereye bağlayacaksınız atınızı, kapalı otoparkamı, açık otoparkamı, hem fazla masraflı olmaz mı?

Çok zevkli böyle yazmak, insan istediğince saçmalayabiliyormuş. İnanın ilk okul çocuklarına kompozisyon dersi versen olimpiyat oyunlarını eleştirin desen şu heriften daha iyi eleştirirler ya da lisede felsefe dersinde hani şu süte kara deme muhabbeti gibi, sırf felsefe olsun diye olimpiyat oyunlarını kötüleyin desen daha geçerli nedenler bulurlar, bir insan olimpiyat oyunlarını böyle eleştirebilmesi için gerçekten beyinsiz olmalı, biraz olsun beyni olan insan böyle saçmalamaz. Ya da köşesini doldurup parayı cebe indirmek için zırvalar durursun.

Edit: Dayanamadım bir soru sordum cevabı ileticem buradan https://twitter.com/hayalmeyal/status/235105275277897728

15. cihat erk

cihat erk Yeni Üye

At beslemeye gelirsek, bir insan neden at beslesin, ulaşım amaçlı desen dolmuş var, taksi var, araba var, bisiklet var, hem gideceğiniz yerde atınızı nerede tutacaksınız, misal bir AVM ye gittiniz nereye bağlayacaksınız atınızı, kapalı otoparkamı, açık otoparkamı, hem fazla masraflı olmaz mı?
    Tebrik ederim.Yazanın ruh halini daha net anladım

16. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    kesinlikle sperm israfı ... baban keşke korunsaymış

Raven_35 ve Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  17. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kendisini de kısırlaştırmak gerek. Çocuklarına yazık

Raven_35 bunu beğendi.
  18. M.SAYIN

M.SAYIN Yeni Üye

Seviye:
    ironi. ironi.

19. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    sisin altında arkamda çanta dağın birine çıkıyorum. 1 metre önümü görmeden, yarı ıslak, sert rüzgarla iyice hayal dünyasına girmişim.
    Birden bir sesle irkildim:
    -eziyetten başka bişe değil..
    -!?
    -niye yürümüyorsun la!?
    -!!

bir tepki vermeden yola devam ettim, kendi dünyama girmeden son yorum da ulaştı bana - turistmiş a.. k..
    Neden sonra çıngırak seslerini farkettim, çobanmış eleman. Tüm seneyi orada k.çı donarak, koyunların peşinde, insanlığın ulaştığı imkanları 100 sene geriden elde ederek geçiren o; ama akıl veren de o.
    Bu yazıyı yazan da aynı fabrikadan çıkma belli ki.

kendilerini ne sanıyor bu arkadaşlar bilmiyorum. Bir söz vardır, bizim hedeflerimize onların hayalleri yetişemez diye. Burası kullanmanın tam yeri sanırım.

Ferhat Öz, ömer korkmaz ve akn bunu beğendi.
  20. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Biraz cevap yazayım da geri kalmış ülkelerin neden geri kaldığını şu cümleden anlasın.Afrika'da neden açlık var dendiğinde cevap aynen şu şekildedir:

Siz rahat edesiniz diye biz burada açlıktan ölüyoruz.

Kutunun dışarısından bakmak kolay.Araştırmadan sadece Dünya'yı bir kez baktığınla değerlendirirsen,yaşamak zaten gereksiz.Bir de kutuyu açalım bakalım.Ben bir cevap vereyim yazdıklarına da bir daha yazı yazarken 2 kere düşünür.