Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Olimpik Sporcularımız

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında bandivan tarafından paylaşıldı.

1. bandivan

bandivan Üye

Seviye:
    Olimpiyatlarda farklı spor dallarında yarışan sporcularımızın bir çoğu ülke kontenjanından gitmektedir. Bu ifadeyi açmak gerekirse, bir spor dalında aynı ülkeden belli sayıda sporcudan fazlasına izin verilmediğinden dolayı o spor dalında hiç sporcusu olmayan ülkelerin olimpiyat barağını geçememiş(yüzme ve benzeri sporlarda geçerli bir kavramdır) veya gerekli puanı toplayamamış belli bir performansın üzerindeki sporcularına hak verilir. Ülkemizi bu şekilde olimyatlarda temsil eden birçok sporcumuz vardır ve bence bu sporcular imakanlar dahilinde elde ettikleri başarılarla diğer birçok ülkenin standart kurallar dahilinde olimpiyata katılan sporcularından çok daha başarılıdırlar.
    Geçtiğimiz ay NTV'de yayınlanan Burcu Esmersoy ile Spor Cafe programının Derya Büyükuncu'nun konuk olduğu bölümünü izleyenler var ise beni çok daha iyi anlamışlardır diye düşünüyorum.
    Olimpiyatlara 5 kere sponsorsuz katılan, hazırlanırken aynı zamanda çalışan, master ve antrenman yapan Türkiye tatihinin tek Dünya Şampiyonasında ve Avrupa Şampiyonasında derece almış, Olimpiyat a barajı geçmiş sporcusununun sporu bırakmakla ilgili gözleri dolu yaptığı konuşmasını dinlemek beni çok üzmüştü. Onu dinlemek beni çok üzdü ama asıl düşündürücü olan Burcu Esmersoy gibi sporun yıllardır içinde olan bir bayanın bilgisizliği ve böyle bir konuğu çağırdıktan sonra o programa gelmeden önce pervasızca hiçbir hazırlık yapmamış olmasıydı. Gerçi bu duruma çok şaşırmamak lazım, sonuç olarak onun da nasıl spor yazarı olduğu belli olmayan bir takım şarlatanın böyle bir sporcuyu manşetlere "Derya Havuzda Boğuldu" diye taşıdığı Türk media camiasında kötünün iyisi olmaktan ileriye gidememiş bir gazeteci olduğunu tekrardan görmüş olduk.
    Rakiplerinin milyonlarca dolar araştırma bütçeleriyle desteklendiği bir ortamda sporcularımızın aldığı başarıları küçümsemek ve onlarında aynı imkanlara sahip olmalarını sağlamak için üzerimize düşenleri yapmalıyız. Bugün dağ bisikleti takımları kuruluyorsa bu durum bisikletforum gibi girişimlerin spora olan ilgiyi arttırması, daha çok kişinin bisiklet ve ekipman alması sonucunda doğru felsefeye sahip ithalatçı firmaların takım kurucak bütçeyi ayırabilmeleriyle olmaktadır.

Bundan önceki olimpiyatlara giden sporcularımızla ilgili konuyu kitleyen moderatör arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. :)