Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Öldükten sonra yaşamak ister misiniz?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında V3DAT tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
?

Öldükten sonra yaşamak ister misiniz..?

1. Evet Organlarımı Bağışlayarak

oy sayısı 58
    76,3%
  2. Hayır Organlarımı Bağışlamam

oy sayısı 18
    23,7%
  1. V3DAT

V3DAT GezeLim qöreLim modumda :D

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Organ bağışı nedir?
    Yaşayan veya ölen bir kişinin organ ve dokularının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesi organ bağışıdır.
    Ne zaman organlarımı bağışlayabilirim?
    Burada iki durum söz konusu olabilir; Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularının ihtiyacı olan hastalar için kullanılmasına izin verebilir veya hayatta iken bu konuda bir beyanda bulunmamışsa yine tıbben yaşamı sonar erdikten sonra yakınları tarafından organ ve dokuları bağışlanabilir. Bu işlem ölüden (kadavra) canlıya organ bağışıdır. Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile bir böbreğini veya karaciğerinin bir kısmını ihtiyacı olan bir hasta için bağışlayabilir. Bu işlem de canlıdan canlıya organ bağışıdır.
    Organ bağışı için nereye başvurabilirim?
    Canlı vericiden organ bağışı için alıcı adayı hasta ile bir organ nakli merkezine başvurmanız yeterlidir. Öldükten sonra kullanılmak üzere organlarınızı bağışlamak için büyük hastanelerin organ bağış ünitelerine ya da Türkiye Organ Nakli Vakfına başvurabilirsiniz. Burada iki tanık huzurunda bu isteğinizi beyan ederek imzalayacağınız organ bağış formu ile size bir organ bağış kartı verilecektir. Bu konuda ailenizi de bilgilendirmek daha sonradan çıkacak karışıklıkları önlemek açısından faydalı olacaktır. Dilediğiniz zaman organ bağış ünitesi olan bir hastaneye başvurup organ bağış kartınızı iptal ettirebilirsiniz.
    Organ bağışı için yaş sınırı var mıdır?
    Organ nakli yasasına göre canlıdan canlıya organ bağışında 18 yaş altındaki kişilerden organ alınmaz. Ancak, kadavradan yapılan bağışlarda yaş sınırı yoktur. Ölen bir yenidoğan bebeğin bağışlanan organları kullanılacağı gibi doksanlı yaşlardaki bir vericinin de organları kullanılabilir.
    Ölen bir kişinin organları alınırken vücut bütünlüğü bozulur mu?
    Yaygın inanışın tam tersine ölen bir kişinin bağışlanan organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılabilmesi için organ çıkarım ameliyatının normal ameliyathane koşullarında ve normal ameliyat tekniklerine göre göre yapılması gereklidir. Tıpkı canlı bir insana ameliyat yapıyormuş gibi multidisipliner bir yaklaşım ile işlem yapılır. Eğer karın içi organlar çıkarılacaksa göbek üstü ve altı bir orta hat kesisi ile, kalp ve akciğerler çıkarılacak ise göğüs kafesi ön duvarından yapılacak bir orta hat kesisi ile organlar çıkarılır. Yine normal ameliyat teknikleri ile gayet özentili bir şekilde cilt kapatılarak cesede bir saygı içerisinde temizliği yapılarak morga gönderilir. Görüldüğü gibi burada cesedin parçalanması veya vücut bütünlüğünün bozulması gibi bir durum söz konusu değildir.
    Organ bağış kartı taşırsam bir gün ölmeden organlarım alınır mı?
    Organ bağış kartı taşıyan bir kişi, hayatının herhangi bir döneminde ağır bir sağlık durumu nedeniyle acil servise getirilirse acil hastaya yaklaşım prosedürleri gereği öncelik ağır hastaya verileceğinden tüm imkanlar seferber edilecektir. Genel durumu çok kötü bir hastanın üzerinden organ bağış kartı çıktı diye göz ardı edilmesi durumunda beyin ölümü gelişse bile iyi bakılmadığından dolayı organları kullanılamayacak durumda olacaktır. Dolayısıyla üzerinden organ bağış kartı çıksın veya çıkmasın en ağır hasta en öncelikli hastadır. Milyonda bir yaşam şansı bile olsa bu öncelikten dolayı hasta yaşam şansını kullanır, aksi halde bu iyi bakıma rağmen beyin ölümü gelişmişse zarar görmemiş organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılma ihtimali olur.
    Öldükten sonra kullanılmak üzere bağışladığım organlarım satılır mı?
    2238 Sayılı organ nakli yasasına göre organların satılması yasaktır ve cezai müeyyide gerektirir. Ölen kişilerin bağışlanan organları Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde belli bir dağıtım düzenine göre paylaştırılmaktadır. Sistem açık ve çok kontrollü bir şekilde çalıştığından bağışlanan organların herhangi bir ticari döngüye girmesi mümkün değildir.
    Bağışladığım organlar adaletli bir şekilde ihtiyacı olanlara nakledilir mi?
    Ölen kişilerin kişilerin bağışlanan organları Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde akademisyenlerden oluşan bilimsel danışma komisyonlarının belirlediği kurallar ve prensipler çerçevesinde organ nakli merkezlerine ve hastalara tahsis edilmektedir. Irk, din, dil, cinsiyet ve statü farkı gözetmeksizin kurallar katı bir şekilde uygulanarak organlar en uygun hastalara adalet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde nakledilmektedir.

2. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    başlık zayıf ama içerik on numara..

bence direkt "organ bağışı" ile ilgili bir başlık girilseymiş çok daha etkili olurmuş :cool:

Deniz, Kazuya, emrah9700 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. V3DAT

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    @Türka¥ Tşk ederim daha fazla dikkat çeksin amacıyla böyle bi başlık açtım bizim insanımız organ bağışı deyince bir adım geri gidiyor o yuzden..

aeneskral ve akinomatata bunu beğendi.
  4. emancipation

emancipation Forum Demirbaşı

Seviye:
    organlarımın kime gideceğini bilemeyeceğim için organ bağışlamam.

Yuppata ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  5. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kime giderse gitsin. Yeter ki bir insanın hayatı kurtulsun.
    Ben bağışlarım.

6. V3DAT

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    düşünsene doğuştan kör bir çocuk görme ihtimali var ve senin gözlerinle hayata gülümsüyor bundan daha güzel yaptığımız iş ne olabilir ?

emrah9700 ve M.A.Y. bunu beğendi.
  7. emancipation

emancipation Forum Demirbaşı

Seviye:
    her insanın yaşamının değerli olduğuna inanmıyorum.
    organlarım bir insanlık düşmanına giderse kemiklerim sızlar benim. bir ırkçı-dincinin benim organlarımla hayatta kalıp halk düşmanlığına devam etmesindense, bırakın organ bağışını, hiç yaşamamış olmayı dilerdim.

@V3DAT katılmıyorum.

Deniz, eozalp1914, ozgur908 ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  8. V3DAT

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Uğur S. ve emancipation bunu beğendi.
  9. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Başlığı görünce korktum gene mi bir tartışma çıkacak diye ama içerik öyle değilmiş :)

Bu konuda kimse kimseye karışamaz herkes istediğini der ve konudan çıkar. Yukarıdaki mesajlar çok seviyeli bir şekilde karşılıklı fikirlere saygı duyularak yazılmış,kutluyorum.

Ben olsam bağışlarım.

V3DAT bunu beğendi.
  10. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    @emancipation , kesinlikle size katılıyorum

ben de öyle kolay kolay kimseye bağışlamam organımı. ölsün gitsin pis fakirler. benim organımı haketçek n'aptılar? hiçbişi.
    önce haketmesi lazım.

ayrıca, diyelim gitti benim organımla gitti zina yaptı?
    kul hakkı yedi?
    hırsızlık yaptı?
    kırmızı ışıkta geçti?
    hatalı solladı?
    onu da geçtim yere çöp attı, yada balgam attı
    veya baş parmağıyla burnunu bastırıp yere sümkürdü.

düşünsenize.. içim gıcıklandı. hayatta bağışlamam ya. yok olmaz o iş.

ama hayır işleri için kullanacaksa eyvallah.. kesin çizgilerim var. ayrıca bence herkes insan değildir. kimin insan olup olmadığına da ben kendi keyfimle karar veriyorum şahsen. kimse karışamaz

sevgiler.

11. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Başkasının organıyla hayatta kalmış bir insanın insanlığa düşman olacağını düşünmüyorum.
    Çünkü sevgi sevgiyi, bağışlama tevazu ve paylaşımı doğurur.

Ben bağışlarım. Organlarımı alacak insanın da hayatını, insan doğa ve hayvan sevgisine, eşitliğe ve güzelliğe ayırmasının son dileğim olduğunu bilmesini isterim.

12. V3DAT

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Saygılar sevgi bizden :)

Keşke herkes sizin gibi düşünse yaşanacak güzel bir dünya doğar..

Ahmetgitar bunu beğendi.
  13. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    illa birisine cevap olarak yazmıyorum, genel olarak ortaya yazıyorum;

aileden birisi olmasın, yakın çevrenizden birisi olsun, birgün başkasının bağışladığı bir organ sayesinde çok sevdiğiniz bir insan yeniden yaşama tutunursa hayata dönerse bu bağış olayına bakışınız direkt değişecektir ama illa birilerinin ölümden dönmesini beklemeye gerek yok. dışarıdaki 100kişiden biri kötü diye 99kişiyi cezalandıramazsınız.

haa yine de olaya sıcak bakmıyorsanız yapacak birşey yok. zorla güzellik olmaz.

BetitoXXY, FallenRider ve V3DAT bunu beğendi.
  14. BarisBJK

BarisBJK Kıdemli Üye

Seviye:
    ben de Tolga ya katiliyorum.

Basligi gorunce "yaw arkadas nerden buluyorsunuz boyle konuyu " dedim,

ama ici guzel cikti:)

herkes ozgur tabi ,

kimse kimseyi yargilamamali bu konuda

V3DAT bunu beğendi.
  15. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bağışlarım bağışlamasına ama kaygılarım doğrultusunda bu olabilir.

Mesela organımı alacak kişi ya din düşmanıysa, ya insanları dinci bilmem neyci diye etiketleyip toplumu parçalara bölmeye çalışırsa, ya fitne fesat karıştırıp toplumların ve ortamların huzurunu bozmaya kalkarsa? Bir de bu yaptıklarını fikir hürriyeti diye üstünü örtmeye kalkarsa?

Bakın öyledir öyle olur demiyorum. Ya olursa, ya öyle olacaksa diyorum. En azından ihtimale bırakıyorum. Yani o kadar da gaddar olmayayım.

THE DAME, M.A.Y. ve V3DAT bunu beğendi.
  16. V3DAT

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Tut ki oldu diyelim sizin organınızı bağışlamanızda ki amaç neydi ?
    Bir insana umut olmak..
    Ayette Rabbimiz ne diyor bir bakalım..
    MÂİDE-32: 'İşte bu nedenle İsrâiloğulları'na şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkartmaya karşılık olmaksızın, haksız yere bir cana kıyarsa, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırıya gitmektedirler.'

ibrahim tosun, emrah9700 ve Uğur S. bunu beğendi.
  17. Tunafish

Tunafish Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öldüysem zaten ölmüşümdür, eğer öldükten sonra yaşıyorsam da ölmemişim demektir. Bu sebeple soru da bir mantık hatası veya paradox var bence.

Ayrıca organlarımı ve kadavramı uzun süre önce bağışladım. Şu hayatımda bi boka yarayamadım bari cesedim bir işe yarasın.

18. mariokaldato

mariokaldato Özlem, Yün don ve epılpay

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Öldükten sonra ölünmüyor ki kim uyduruyor bunlari

Sener O. ve V3DAT bunu beğendi.
  19. V3DAT

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Malesef abi ölüm ölmüyor..

20. bozok

bozok Yeni Üye

Adı:
    Mehmet C.
    Seviye:
    Benim de şüphelerim var ancak organlarım kötü birine gider diye değil. Ben kendimin de hataları olduğunu belki de başkalarının asla yapmam dediği günahları işledim. Kimin ne olduğuna ben karar veremem. Benim şüphelerim organların ölmeden başka bir tabirle ruh çıkmadan alınabileceği doğrultusunda. Ruh ne zaman çıkar bilmiyoruz. Bu defa da iş intihara mı yada cinayete mi gider diye şüphe ediyorum.

V3DAT ve mariokaldato bunu beğendi.