Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Old Town (Alexandria, VA)

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Gunlerce yagan ince ince yagmurun durulmasiyla bu guzel hafta sonunda kendini sokaga atacagi belli olan Kevser acaba bu hafta nereye gitsem diye dusunmeye baslar. Henuz bir Gps alamadigi icin bir gun onceden googlemap`den gidecegi rotayi cizer ve aklinin bir kosesine yazar tipki kagida doktugu gibi.

Adindan da anlasilacagi uzere bu haftaki geziyi tarihi bir bolgeye yaptim. Buyuk buyuk baba Bush`un memleketi olan yere gidip kaldigi evi, yemek yedigi lokantayi fotograflamadan bu ulkeden gitmemek lazim diye dusundum.

Sabah jaluzilerin arasindan suzulen gunes gozume batmaya baslayinca gozlerimi aciverdim. hemen kalkip disariya bakma ihtiyaci hissettim. Bir ay once SLR almama ragmen henuz hic deneme firsatim olmadi. Henuz oyle cok bir bilgim de yok hakkinda. Turkiye`ye donmeyi bekliyorum ayrintili bir sekilde egitim almak icin. Ama denemeden de ogrenme sansimiz yok degil mi. Hemen zoomunu mumunu her bir seyini kurcalyip ilk fotoyu evin balkonundan cekiyorum.

Himmm gayet basarili. Bir de kolay olsun diye emektarimi gidon cantasina atip cikiyorum yola. Hani bana surekli soruyorsunuz ya, Kevser bu ulkede hic bir seyi mi begenmedin diye! Sanirim dondugumde en cok ozleyecegim sey su muhtesem bisiklet yollari olacak. Onun disindakilere katlanabilirim kanimca...

Makineyi otomatige ayarlayip geri giden ve tekrar bisikletini alip ayaga kalkan hatta bir de surup son saniyelere yetisen superwomen Kevser! :)

Gerci buranin halki yagmur camur, soguk sicak dinlemeden spor yapiyor ama yine de havanin guzeligi cogu kisiyi cezbetmise benziyor.

Aslina bakarsaniz bugune guzel bir basket maci ayarlayacaktim. Ancak millet organize olmakta zorlaninca en iyisi tek basina cikmak deyip vakit kaybetmemeyi sectim.

Cok az yolum kaldi Old Town`a.

Cek kuheylanim sen de beni cek pozu!

Eski bir fabrikanin duvarlarina tarihi resmetmisler.

Bu tarihi otobuslerle King Street`i boylu boyunca gezebiliyorsunuz.

Turistlik bolge oldugu icin bisiklet firmalari kiralama olayi hic kacirmamis.

Isterseniz 4 saatlik bir tur alabiliyor ve rehber esliginde butun her yeri gezebiliyorsunuz. Bir sonrakini beklemek zoruma gidiyro, hem ben tek daha iyi gezerim donlumce deyip suruyorum demir atimi yokusa.

Bisikletimi baglayacak bir direk buldugumda ilk gozume carpan yere giriyorum.

Bu bir resim sergisi ve bugun son gunuymus. Ressam Ruth Boulduan`in cok renkli calismalari var ve konu hep kadinlar uzerine Viva Rococo adli sergisinde. Ilgimi cekiyor ve dilim dondugunce yorumumu yapi, tanistigima memnun oldugumu soyleyerek cikiyorum.

Sahip-kopek arasindaki yorumu ben yapmayacagim.

Oradan cikip baska sergiye giriyorum. Sonradan fark ediyorum ki burada cok fazla sanat galerisi var.

Cam heykellerden en cok da bu hosuma gidiyor.

Hayata renk kattigini dusundugum icin canli renkler kullanmaktan zevk aldigimi cogunluk bilir. Iste evime alabilecegim en guzel tablolardan biri budur benim icin!

Eski yerlesim yerlerindne biri olan Alexandria`ya adini veren buyuk ciftlik sahibi John Alexander`in tarihi evi.

Filmlerde gordugumuz tarzda seker dukkani,

Ta o zaman cetvelle cizilmis gibi sirali yapmislar sokaklari. O kadar duzenli ki kaybolmak elde degil.
    Bir bizde var herhalde canin istedigin gibi istedigin sekilde 'ahanda burayi begendim, ben evimi buraya konduracagim" demek.

Cyrlyle House,

Evin alt kati,

"Bush burada yemek yedi," yazan Gadsbys`s Tavern onundeyim.

Izin alip iceride birkac foto cekiyorum.

Bircok yerden tur almadigim icin belirli yerleri gezebilirsiniz yada simdi gezemezsiniz su saati bekleyin uyarisi aldim. Bizde ne guzel, caninizin istedigi saatte gidersiniz!

Iste bu da Washington`da cogu yere George ismini veren hatta ulkemizde bile sarkilara konu olan Bush`un evi. Maalesef iceride kimse olmadigi icin giremiyorum.

Eski yapilara ornek. Burada en cok hosuma giden sey eski veya yeni yerlesim olsun binalar butunluk icerisinde. Kurallar cok kati. Oyle caninizin istedigi gibi perde takamazsiniz buyuk apartmanlarda. Normal yasam alanlari bile is yeri izlenimi veriyor. Gozu tirmalayacak sekilde bizdeki gibi her biri ayri telden calan cart renklerden olusmuyor.

2. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Tarihi Christ Church

Hem boyle geziyorlar hem de kopeklerini her yere tasiyorlar. Bisiklete romork takip iki kopegini arkaya oturtup gezdirenini bile gordum bugun.

Bunlar da evin bahcesinden,

Meraklisina,

Klasik bir pazar yasayan bir aile,

Cadilar Bayrami bitmis olsa da kapi onlerinde halen izleri duruyor,

Burada insanlar iki tingirdatip para istemiyor. Cidden hepsi yetenekli ve cok guzel is cikariyorlar.

Motor meraklilarina,

Tamam yeter bu kadar tarih. Insna acikinca ne tarihi dusunuyor ne de tarihi yerleri. Saatlerdir ayaktayim. Simdi bir seyler yeme zamani. Eee Kevser bu sizce nereye gider? Tabi ki nehre en yakin en guzel yere.

Bu derde sahip olan tek ben degilmisim meger,

Uzun ugraslar sonunda topragin altindan cikardigi seyi yerken aldigi zevk gorulmeye deger,

Gunes batarken daliyorum uzaklara. Ev arkadasimin yaklasik 5 gun once yaptigi kurumus pogacalar
    hic bu kadar tatli gelmemisti.

Havam yerinde cok sukur. Uzun zaman oldu yuzum boyle gulmeyeli.

Kendi kendimi cekmeye calisirken bir bayan gelip ben cekeyim sizi diyor.

Cektikleirni begenmeyince bir kez bir kez daha cekiyor ve "esim daha iyi bu konuda isterseniz onu cagirayim" diyor. Gerekli olmadigini soyleyerke tesekkur ediyorum defalarca.

Hava kararmaya basladi. Anlasildi eve erken gidemeyecegim bari birkac foto daha cekeyim.

Tripodsuz bu pek bir seye benzemedi ama idare edin artik.

Washington muhabiriniz KevSerSeri bildirdi.

Ayaginiz pedaldan, gozunuz yollardan ayri kalmasin efeeem...

3. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Yine çok güzeldi:)... Teşekkürler...

KevSerSeri bunu beğendi.
  4. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    şimdi orada olmak vardı :) süper resimler.filmlerdeki gibi şehir :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  5. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Harika bir gezi daha . Kevser hanım Türkiyeye dönünce çok arayacağız bu gezileri. Ama biliyorumki buradada bizi yeni tur ve fotoğraflarınızdan mahrum bırakmayacaksınız. Teşekkürler emeğinize sağlık. Görüşmek ve birlikte pedal sallamak dileğiyle.

KevSerSeri bunu beğendi.
  6. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Kevser ;)

İnan özlettin kendini. Ama uzaklarda da olsan genede bizleri yanlız bırakmıyorsun. Bizleri gene gezilerinin içine dahil ediyorsun.
    Teşekkür ediyorum. Gelince görüşmek üzere :)

Sevgi ve selamlarımla.

KevSerSeri bunu beğendi.
  7. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Insallah efendim insallah. Allah saglik sihhat imkan verdigi surece bu tutkumdan vagecmem cok zor.

Merhaba Ender Abi,

Benim de her sey burnumda tutuyor ama ne yapalim sunun surasinda 2 ay kaldi. Sabredelim bakalim. Kisin ortasinda donsem de umrumda degil. Zorluklar bizi yil-di-ra-maz hehehhehhe :)))

Ilknur Abla`ya ve herkese selamlar sevgiler...

Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  8. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Vayy, Helal olsun vallahi kevser ablam,
    Canı gönülden tebrik ediyorum seni.
    Hem kendini gezdiriyorsun,hemde bizi,
    Fotoğraf çeken ellerine,pedal basan ayaklarına sağlık.

KevSerSeri bunu beğendi.
  9. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Eyvallah Sefacim. Bunlari derleyip, duzenlemek, nete atmak o kadar cok vaktimi aliyor ve beni oyaliyor ki anlatmam mumkun degil. Ancak sadece filmlerde goruldugu gibi insanlarin aklinda kalmasin, gercekleri bilsinler gorsunler diye nete atmak icin cabaliyorum. Insallah faydasi oluyordur.

Iyi seyirler...

10. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Kevser hanim Potomac nehrindeki milyon dolarlik teknelerin fotograflarida ilginc gelecektir forumdaki arkadaslara.Benim halen aklim almiyor insanlarin milyon dolarlik teknelerini kahverengi suyu olan nehirde kullanmalarina.

Zamaniniz azalmis sanirim, umarim donmeden New York-Boston resimleride eklersiniz foruma. Boston'u tek gecerim, muhakkak gormeniz gerekir.

Selamlar Texastan.

11. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Kevser,

Dslr ile harika işler çıkartmışsın,:in: konunun başına yazmasan kimse ilk gün olduğunu farketmez. Hatta ben ilk gün olduğuna inanmadım :) :p
    hiç mi birşey özlemedin diye soranlar kim merak ettim.:)
    Bence orada en azından bisiklet ve spor için herşey yeterli ve güzel gibi geliyor bana. :)
    Old Town gezisi , tarihi bir şehir olduğunu sandığım ve yaşadığım İznik ile ilgili o kadar çok soru işareti bıraktı ki kafamda. :)

2012 de Jr Sarıhan ile kuzey amerika da olacağız, bakalım bizim objektiflerimize neler takılacak.

Selamlar

12. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Evet Potomac`a kayiga binin, kano kiralayin ama sakin yuzmeye kalkmayin diyorlar. Neden dedigimde cok pis oldugunu soylediler ancak halen tam olarak nedenini bilmiyorum. Sizin bir bilginiz var mi? NYC`ye gittim, Canada`da Niagara`ya gittim ancak bisikletli bir gezi olmadigi icin forumda yayinlamadim. Meraklisi olursa yayinlarim bilgilendirme amacli... Boston cok gec sanirim artik benim icin. Hem havalar serinledi hem de cok az zamanim kaldi. Kismet olursa bir dahaki sefere artikin..

Yapma yahuu Soner Abi. Demek fotolari basarili buldun, sevindim valla. Henuz manuel ayarlarin ayrintisini bilmiyorum ama simdiden bana ogretecek bir arkadasimi ayarladim bile Ankara`ya donmeyi bekliyorum.

Aman ne doneceksin Turkiye iyice kotu issizlik falan diyenler dunyanin oteki koselerinin farkli oldugunu zannediyor. Burada cogunlugun iki-uc isi var. Cok uzun saatler calismak zorunda kaliyorlar ancaken guzel yonu calisma saaterinin ayarlanabilir olmasi, boylece kendilerine ayiracak zamani yaratabiliyorlar. Insanlar surekli yeni diller ogrenip devlete girmeye ve one gecmeye calisiyor. Disisleri Bakanligi`nda calisan birine Turkce ogretiyorum ben de simdi. Baska bir hocamiz arapcaya devam ediyor. Bunlarin hepsini avantaj olarak goruyorlar. Biz de halen Ingilizceyi halledecegiz diye ugrasip duralim.

Ohooo sizin daha cok yolunuz var o kerata buyune kadar. Allah anali babali buyutsun efeeem...

13. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kevser Hn. Bu güzel çalışma için teşekkürler gerçekten bayıldım bu arada SLR iyi iş çıkarmış, bizlerle paylaştığınız için tekrar teşekkürler.

KevSerSeri bunu beğendi.
  14. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Haaa anladim ben onu. SLR iyi is cikarmis demek bende bi numara yok hahahha :))) :D

15. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İnsan birebir gezmiş gibi oluyor fotolara baktıkça ,Eskiden hayaller ülkesi idi benim için(kimin için değildi ki :D), ama zaman geçtikçe sempatim azaldı ,inanın gel ömrünün sonuna kadar burda yaşa deseler gitmem, Amerikan halkının diğer Dünya ülkesi vatandaşlarına çok tepeden bakması, başka bir ülkede başları belaya girse ben Amerikalıyım bana dokunamazsınız tarzı davranışları ve harekletleri her fırsatta herkesle dalga geçip kendierini üstün bir ırk olarak görmeleri ,şımarık ve bolluk içinde bir toplum olmalarından mı kaynaklanıyor yoksa genel yapılarımı öyle yada bizmi yanılıyoruz,bunu en iyi orda yaşayan bilir. Ben aslen Adanalı olduğum için bir kaç defa incirlik Amerikan üstüne girmiştim Bilen bilir girmesi çok zordur ve Özel izinle girilir ,okullar arası basketbol müsabakasi için gitmiştik,hani küçük Amerika desem yeridir hayranlıkla izlemiştim heryeri , Bir Amerikan kasabasından hiç bir farkı yoktu ,yaş 12-13 falandı ama işte dediğim gibi yaş büyüyünce bazı şeyleri daha farklı görüyor insan, Kevser bu ülke hakkında kişisel görüşün nedir bizmi yanılıyoruz ,onlardaki yüksek yaşam standartını birazda kıskanıyormuyuz ,yoksa gerçektende kendini beğenmiş bir toplummu ne görüyorsak doğrumudur, bu soruyu Özgür'e de soruyorum İkinizinde kişisel görüşünü az da olsa öğrenmek isterim.;)

taner-ince, Levent Temiz ve Ozzgurr bunu beğendi.
  16. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Selam,
    Gecenlerde baska bir konuda yazdigim gibi kisiler izledikleri fimlerden, basindan okudugundan, Amerikaya gelip gorenlerden duyduklarindan, kafasindan kendi Amerikasini yaratiyor ve buna inaniyor. Herkezin Amerikasi farkli,gercek Amerikayida anlatmak zor, cunku benim gordugum-yasadigim Amerika ile Kevser hanimin veya bir baskasinin Amerikasi farkli olabilir.

Gectigimiz senelerde j-1 vizesi ile 1-2 senelik cok Turk geldi gitti; bazilari buralara bayildi bazisi nefret etti. Dusunun eleman Istanbuldan kalkip Kuzey Dakotaya gecici is icin geliyor ve Kuzey Dakotadaki en gelismis sehirdeki sosyal yasam tarzi bizim Ic Anadoludaki koye esit, bir Istanbul cocugu orayi nasil sevsin, baglasan durmaz.Oyle oluncada eleman donuyor Turkiyeye anlatiyor Amerika soyle Amerika boyle diye, baska bir eyalete-sehirede gitmediyse zannediyorki butun Amerika o sekilde.
    Diger bir yandan baska bir Turk geliyor Miamiye; ortalama maasda aliyorsa cennette gelmis gibi oluyor. Hava sahane, 1-2 saat mesafede sahane bir cok yer var.Bu elemanda gidiyor anlatiyor arkadaslarina Turkiyede Amerika soyle Amerika boyle diye, butun arkadaslarida agzi acik dinliyor vay be diye.

Ben buraya calisma vizesi ile geldim, sonra sirketim sponsor oldu yesil kart aldim.7 sene Bostonda yasadim yaklasik 3 senedirde Dallastayim. Icinde bulundugum ortam ve arkadaslarim burada orta/orta-orta/ust seviyede yasayanlar. Bildiginiz gibi Amerikayi Amerika yapan orta direk. 9 senedir burada Irak savasini destekleyen hic kimseyle karsilasmadim, tanimiyorum. Buradaki insanlarin davranisi sicak ve samimi, sen benim kim oldugu biliyormusun seklinde bir anlayis yok. Turkiyede derler ya " Burasi Teksas mi" diye, burasi Izmir-Karsiyakadan bile 10 kat daha guvenli, ayni sekilde Bostonda yasadigim yerlerde oyleydi. Tabiiki gitmemem gereken yerler var, her ulkede her sehirde oldugu gibi.

Turkiyede nedense sokaktaki insanin Amerikalilara karsi bir nefreti var ama buradaki Amerikalinin hayatinda gormedigi insanlar icin oyle bir kini yok. Belki Turkiyedeki ekonomik bozukluk, sistemdeki carpiklik insanlarin psikolojisi bozuyor. Ben veya esim dokuz sene icinde her hangi bir ayrimciliga sahit olmadik. Ozelikle dindar Katolikler cok cok iyi insanlar, hayret edersiniz.Dusunun icki dukkanlari bircok eyalette gece saat 10dan sonra icki satamaz Amerikada, bazi eyaletlerde Pazar gunu icki satisi yasak.Arabanin icinde kapagi acik icki sisesi varsa, aracin surucusu direk tutuklanir bu bir fedaral kanun butun Amerikada gecerli.Ayni sekilde acik alanda (parkta, yol kenarinda veya mehtabi seyrederken) icki icemezsiniz, yasak. Oysa Turkiyede bircok insan Amerikalilarin ellerinde icki siseleri ile gece gunduz icki ictiklerine inaniyor.Canim Turkiyemde her kose basinda 24 saat acik Tekel bayiileri var :in:, parklarda gencler sisman siseden Efes icer :D

Bulentcim senin dedigin gibi kendini ustun sanan, digerlerini kucumseyen Amerikalilar muhakkak vardir ama bana rast gelmedi. Ben ayni zamanda Amerikada amaci Turkiye ve Turklugu tanitmak olan bir grubun Mali sorumlusuyum ( gonullu olarak) her kesimden bircok Turk ile icli disliyiz. Buradaki Turklerede destekde oluyoruz bize bir problem ile geldiklerinde, bize Turklerden gelen en cok sikayet dil yetersizligi ve issizlikten oluyor ki bunlarda kisiden ve Amerikanin icinde bulundugu kotu ekonomiden kaynaklaniyor. Ayrimcilik veya kotu muameleyle ilgili bir sikayet olmadi henuz. Hemen belirteyim bizim bu Turk organizasyonumuz Cumhuriyet Bayraminda Dallas'a Sari Zeybek grubunu getirmisti , ayrica bu Pazarda buyuk bir bayram yemegi organize diyoruz.
    Ben yarin sabah Austin'e gidiyorum, Lance'in magazasinida ziyaret edip Pazar gunu donecegim. Bayram yemegini kacirmak olmaz :)

Butun foruma Texastan selamlar ve Bayraminiz kutlu olsun !

17. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Merhaba Ozgur ve Bulent,

Ikinize de dusunceleriniz ve paylasiminiz icin tesekkur ediyorum. Her ikinizde de katildigim noktalar var. Benim elestirdiklerim genelde insan iliskileriyle ve alistigimizin disinda karsilastigimiz durumlarla alakali. Ozgur Bey siz cok uzun suredir Amerika`da yasiyorsunuz. O yuzden yeni gelen bir insanin gozlemleriyle sizinkilerin ortusmesi beklenemez. Siz de kurallara, durumlara coktan alismissinizdir. Burasi insani kendine uyduruyor zamanla. Buradaki insanlarin bencilligini gore gore cogu Turk de onlar gibi bencil oluyor, olmayi da ogrenmek zorunda kaliyor.

Ben gecirmis oldugum su 4 ayda cok sey yasadim zorluklariyla ve guzel imkanlariyla. Mahrum kaldigim cok sey de oldu. Bir de ilk gun geldigimle simdiki dusuncelerim bir olmadigi icin dusunduklerimi ani anina yazmayi tercih ettim.

Biz Turkiye`de daha canayakin daha sosyal ve daha cok icini doken insanlariz. Paylasimin her turlusunden hoslaniyoruz. Ama burada ozellikle DC gibi, NY gibi buyuk sehirlerde insanlar cok bir sey paylasamiyor. Gerci ayni durum bizim buyuk sehirlerimiz icin de gecerli. O yuzden de pek yalnizlik cekmiyoruz. Surekli bir seylerimizi paylasabilecegimiz bir ailemiz, arkadaslarimiz dostlarimiz ve gercekten yardimci olabilecek insanlarimiz var. Burada insanlar sosyallesmek icin ayrica caba sarf edip bazi gruplara katilmak zorunda kaliyor. Ya da tek baslarina ya da en fazla iki kisi kosup, bisiklete binip, kopek gezdirip adina sosyallik diyorlar. Ha gruplar da var ama bizdeki gibi degiller. Biz alistigimiz tarzdan uzak oldugumuz icin bize farkli geliyor. Bir seyler eksik geliyor. Onlara sorsaniz sizin iliskileriniz cok icli disli derler ancak biz de bundna memnunuz. Tamamen bakis acisi ile alakali.

Kac dil biliyorsun diyince su espri yapiliyor. Sadece Ingilizce, cunu ben Amerika`liyim. Hani o gucten ve dilin yayginligindan kaynaklanan kendine guven durumu dillerine yapismis. Ancak kendileri de farkinda yeterli olmadiginin. Bizim cogu hocamiz hep yurtdisinda egitim vermis en az 2-3 dil biliyorlar. Hatta Arapca Turkce gibi dillere daha da cok onem veriyorlar ki devlette is bulabilsinler.

Dediginiz gibi dil gelistikce insanlarla daha cok sey paylasmaya basladikca samimiyet de artiyor ancak stiller bizdekinden farkli tabi. Bu arada sempatikligim International olarak ispatlanmistir hahahah. Lutfen aramiza katil cok neseli, hayat dolu, eglencelisin diye simdi Amerikalilar beni her yere davet edip israr ediyorlar.

Ayrica insanin memnuniyeti kesinlikle beklentileri ile de alakali. Ben buraya gelirken sadece egitim icin geldim ve de donecegim dedim kendi kendime. Turkiye`de cok guzel bir yasantisi ve cevresi olan bir insanim. O yuzden burasi bana sikici geldi, sosyalligimi ozledim. Biz kurallara karsi cikmayi seven asi ruhlu moda mod yasayamayan, cabuk tepkiler veren cok sicakkanli insanlariz. Ancak yalnizlik ceken, halinden memnun olmayan, farkli birini buraya getirin hele de fazla bir yetisi yoksa burada uzun saatler boyunca calisarak kazandigi parayla cok mutlu olacaktir. Amerika bir tane ya onun gibisi yoktur der. Cok fazla diyaloga giren ve arkadaslarimin fikrini alan biriyim. Ozellikle Arabistan ve Iran gibi kati kurallari olan ulkelerden gelenler burada cok rahat davraniyorlar hatta cogu zaman ipin ucunu kaciriyorlar ve gitmek istemiyorlar. Kendi ulkesinde is bulamayip burada 2-3 iste calisip krizi atlatana kadar ulkesine donmek istemeyenler, egitimimi tamamlayim hemen donecegim evimi, ailemi her seyi cok ozledim diyenler var. Dediginiz gibi hepsini dinlesek hepsinden farkli yorum aliriz Amerika icin.

Amma ve lakin benim yorumum sudur. Elbette kurallarin katiligi, insanlarin buna uymak zorunda olmasi, dolayisi ile birbirlerine daha saygili davranmak zorunda olmalari, bisiklet yollarina ve yayalara verilen onem, insanlari cok fazla yargilamaya kalkmamalari, sembolik de olsa her gorduklerine selam vermeleri, ufaktan da elleri yanlislikla degse afedersiniz ozur dilerim demeleri, hatir gonul kirilmasin diye her seye evet demek zorunda olmayislari hosuma giden seyler arasinda.

Buna karsin yasadiginiz yeri guzel yapan sey, masadaki yemeklerin ne oldugu degil kimlerle paylastiginizdir. Sevdikleriniz yaninizda olmadikca, ulkenize, sehrinize ozlemle bagli oldukca, kulturunuzle tarihinizle her seyinizde gurur duyup her firsatta insanlarin on yargisini kirmak icin aciklama yapmak zorunda oldukca, her gun yeter artik Starbucks degil herhangi bir simitci cafe gorup bir kere de yemekten sonra keyifle demleme cay icmek istiyorum deyip oturacak yer aradikca, helal mi haram mi diye bir gun olsun dusunmeden restorana oturmadikca, beni yanlis mi anladi acaba nasil anlatsam diye kara kara dusundukce donmek icin can atiyorsunuz.

Bunlar da benim bakis acimdan yansiyanlar.
    Paylasimlariniz icin tesekkurler sizlerin de bayrami kutlu olsun...

18. Harun Bozdogan

Harun Bozdogan Aktif Üye

Seviye:
    güzel fotolar ve paylaşımınız için teşekkürler..iyi bayramlar..

19. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Size de iyi bayramlar efeeem...

20. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    güzel gezi olmuş.evleri çok beğendim.paylaşım için teşekkürler.

KevSerSeri bunu beğendi.