Olası Riskler ve Olma İhtimalleri

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, aklıma takılan birkaç risk konusunu sormak istiyorum.
1) Diyelim ki yokuş aşağı 45 km/sa hızla iniyoruz. Göbekten çat (ne tür bir ses olduğunu bilmiyorum :) )diye ses geldi ve göbeğimiz kırıldı. Ne olur ve ne yapmamız gerekir?
2) Yine hızlı bir şekilde yokuş aşağı ilerlerken fark ettik ki frenimizin kabloları sıkışmış ya ds başka bir şeye maruz kalmış, tutmuyor. Ne yapmalıyız?
3) Pek öyle bir şey olacağını zannetmiyorum ama arka ya da ön tekerin bir tanesi maruz kaldığı darbeye dayanamayınca çıktı gitti. Yapılacak bir şey var mı ve ihtimali nedir bu olayın?
Teşekkürler...

Scudo

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
hayal dünyan çok genişmiş :) 2. ve 3. şıkların olma ihtimali var gibi 2.şıkta aşınmış ve yıpranmış tel(v-fren) kopabilir bu yüzden düzenli bakım önemli :) HD frenlerin patlama olsalığı yok gibi 3.cü şıktada tam sıkılmamış eski tip somunlu jant veya tam sıkılmamış qr mandal ufak bi darbe ile yerinden çıkabilir ve acı son kaçınılmaz hatta bi arkadaş vardı yol bisiklet antremanında ön jantın mandalını tam sıkmamış inişte sert bi yere denk geldi ön tekerin çıkmasıyla acı son gerçekleşti dişleri kırıldı dudağına kaç tane dikiş atıldı ..
2.ci şıktada çocukken yapardık ayağımızı lastiğe koyardı frenlemek için ben öyle yapardım heralde frenlerde bi sorun olsaydı :)

• Beğen
Tepkiler: münferit vagon

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Melih Çolak
Bu hayalleri kurmak bile ürkütüyor insanı :) Evet, bakım ve dikkat... Cevabınız için teşekkürler. Göbek patlarsa ne olur bunun hayalini kuramıyorum şu anlık malesef :)

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@alifurkan390 hocam balonmu bu patlasın :D bakımsızlıktan en fazla bilyeleri dağılır içinde oda göbeğin sallanmasına neden olur başkada bi sorun olmaz . göbek yerine rampa aşağı süretli inerken ön tekerin patlaması sonucu ne olurdu yazsaydınız olma ihitmali yüksek :)

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Melih Çolak
Tekerin patlaması derken lastik patlamasından mı bahsettiniz? Hiç aklıma gelmedi :)
@chnkrmz
Aslında haklısınız ama güzelim yokuşu öyle bırakınca da içim parçalanıyor :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ozaman bakımını yapacağın ve market seviyesi olmayan donanıma sahip bisiklet edinmelisin ki içinde kalmasın.

• Beğen

öylebirbaktıydım

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Şahin Can
Bisiklet
Merida
Geçen gün otobanda sol şeritte 130 la giderken orta şeritte giden arabanın(pejo 206 mı 207 mi ne)çakma cam tavanı yerinden havalandı ve pat tam yanımdan geçti orta şeritteki biraz arkadan gelen tırın altına girdi bende orta şeritte olsaydım arabanın içine girecekti bu olaydan sonra ihtimali az diye birşey yok bence

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@alifurkan390 teker demişim ya lastik olacak :) arabalarında oluyor ya hızlı giderken lastik patlıyor ve kontrolden çıkıp bariyerlere giriyor bisiklette olma ihtimali var kimsenin başına gelmez umarım ..

• Beğen

Cosar

Üye
Tepki
9
İsim
Coskun Dundar
Bisiklet
Trek
En korktuğum şeylerden birisi de böyle yokuş aşağı hızla giderken kadronun kırılması.

• Beğen

cihangir

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
Cihangir
Bisiklet
Scott
Göbekten kasıt kadro heralde. Üçünde de fena şeyler olur. Kişiden kişiye ve stilden stile degisir. Biri takla atarak duser biri kafa asfaltta suruklenir vs.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alifurkan390
Dostum sabah sabah nedir bu ya, gece kabus mu gordun yoksa? :)
Bunlarin hepsi olasiliklari oldukca dusuk ihtimaller.
Havalar serinlesin artik :)

• Beğen

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
olası risklere gökten damacana bidonu da ekleyin. geçen sene, 2 metre önüme damacana bidonu düşmüştü :ssrtcbya:
(link)

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Maşallah hayal gücünüz genişmiş. :) Şaka bir yana bu ihtimaller zaman zaman benim de aklıma geliyor ama tedbir almaktan başka da yapacak bir şeyimiz yok.

İlk durum için yaşanmış örneği anlatayım. Şu anda bisikletle arası olmayan be eskiden kasksız bir şekilde işe gelip giden bir arkadaşım bisikletle kaldırımdan inerken maşası kırılıyor. Çavresindeki insanların şmyle tatıştıklarını duymuş:
- Ambulansı arayalım.
- Yok yav ölmüş bu. :)

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
ben bursaya kadar gevşek qr ile gitmiştim. Bu sorunlar daha çok yolda olabilecek şeyler. Arazi bu konuda biraz daha iyi.Dikkatli olmak gerekiyor gerçekten.

• Beğen

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@chnkrmz
Bakalım ilerleyen zamanlarda neler olur, fikirleriniz için sağolun :)
@sahinatabey01
Allah Allah ilginç gerçekten...
@Melih Çolak
50 PSI civarında dolaştığım için aklıma gelmedi ama bu durum da ziyadesiyle tehlikeli
@B.Yıldız
Düşünmesi bile kötü, düşündüklerini tedbirli olmak lâzım diyorum :)
@Kuzey Ege
:) Evet, havalar nemli ve sıcak :)
@chnkrmz
Hayret ettim, bu durumda tepeyi gösteren bir ayna daha edinmek gerekiyor demrk ki :) :)
@Tahir Keskin
Garip bir duygu olsa gerek, Allah yaşatmasın hakikaten :)
@Onur Ali İmren
Hızdan dolayı mı acaba?

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
ufakken bende bir bmx vardı.Neyse bir gün yine arkadaslarla ön kaldırma yarısı yapıyoruz kim uzun gidecek diye.Meğerse benim çatal kırılmış haberim yok.Bir önü kaldırdım çatal tekerle birlikte gitti oldugum yere çakıldım gidona sert ağzımı vurmustum dilim kesilmişti.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@alifurkan390 evet hız,bizim ülkede herkes yaptığı işin ehli olduğu için böyle şeyleri düşünmez. Düşünene de ne hayal gücü der. oysaki ölen bile oluyor. yeni aldığın bir araç ile daha tanımadan alışmadan dinamiklerine her türlü cambazlığa kalkarsan sonucuna da katlanma anlaşmasını yapmış olursun.

hızdan bir tık derinde ise adrenalin var. millet o kadar heyecansız ki adrenalin arttığında ne yapacağını bilemiyor,allah ne verdiyse..

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@alifurkan390

1: Hızım 45 kadar yoktu ama eski bisiklette arka göbek dağılmıştı. Kadroya sürtse de dönmeye devam ediyor, sakinliği bozmadan durmak lazım.
2: Bir gün yokuş aşağı hız denemesi yaparken ön lastik gümledi. Fren yapınca jant duruyor, dış lastik onun etrafında dönüyordu ve sağa-sola çekme yapıyordu. Arka freni kilitleyip önü hafif hafif sıkarak durabildim. Duruş mesafesi çok uzuyor. Yine sakin olmak lazım panik anında düşmek çok kolay.
Bir gün de yine hafif yokuşta ortalama bir hızda giderken freni sıkışımla birlikte fren teli fren kolundan çıktı. Önümde ana caddeye çıkış olduğu için acil durmam gerekiyordu. Sol pedalda tek ayak dikilip bisikletten koşar gibi atladım bisikleti elimle tutarak durdurdum. Ön tekere ayak sokmaya çekinmiştim o ara. Olaydan sonra ilk iş fren kollarını değiştirmek oldu bir daha o tip düz yuvalı fren kolu kullanmadım. Yine buna benzer olarak fren telim kopmuştu bir seferinde. Fren tellerini falan pek kontrol etmezdim, kontrol etmeye başladım bunu yaşayınca.
3: Başıma gelmedi ama en çok korktuğum durumlardan biri bu, diğeri de kadro kırılması.

• Beğen

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serden Us
Aslında dediğiniz çok doğru ve mühim. Panik yaptığımız için yapabileceğimiz şeyleri de yapamıyoruz. Ayrıyeten geçmiş olsun, cevabınız için teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: S26