Okul sonuçları yüzünden moralim çok bozuldu.

Scudo

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar kazandığım okul yerine gidip İAOSB'deki yeni açılan ve tam burslu okutan Özel Nedim Uysal lisesine başvurdum ve dün kaydedildiğini öğrendim gerçekten çok sevindim. Okul 4 sene boyunca tam burslu okutacak. Servis , yemek , kıyafet vs. herşey onlara aitmiş. 4 senelik lise bittikten sonra iş garantisi veya üniversiteden sonra iş. Bilgisayar ile yönetilen makina üretme "" bölümünde okumaya karar verdim. Umarım hayırlısı ne ise o olur. İyi forumlar :)

Berkcan E.

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Carraro
Hayırlı uğurlu olsun İnşallah istediğin yerlerde olursun. :)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Hayırlı olsun Enes, üniversiteye kaydını anlattığın yazılarını da görürüz inşallah.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
anadolu lisesini muğla gibi yerden dersaneye gitmeden il birincisi olarak kazandım. o sene muğladan Bornova anadolu lisesini kazanan olmadı. ilk 1000 içindeydim. oradan izmir fen lisesine ilk 50 de bir dereceyle girdim. ama orta öğretim başaraı puanı saçmalığı sebebiyle son sene ayrılıp izmir selma yiğitalp lisesine girdim. üniversite sınavında ilk 1000de ODTÜ elektrik elektronik bölümünü kazandım. bölümü, hazırlık dahil 5 senede bitirdim. berbat bir evlilik yaptım, çok kötü yöneticilerle çalıştım. şimdi hayata küskün bir vaziyette bitse de gitsek diye bakıyorum. okul ve sınav sisteminin insanların hevesini kıracak şekilde tasarlandığına inanıyorum. o sistemde başarılı olsanız bile, hayatta başarılı olabileceğinize dair bir garanti yok. ilk 10 da ankara fene giren bir iş arkadaşım gebzede depremde 1 gün mahsur kalmış. kurtulamayadabilirdi. hayatta dert edecek o kadar çok şey arayınca bulunuyor ki anlatamam. hatta dert aramasanızda işte böyle saçma şeyler bile sıkıntı kaynağı olabiliyor. son nefesini verene kadar hayat sürprizlere gebe. yaş oldu 40. moral bozmak kolay, morali yüksek tutmak ise gayet zor. bir firmadaki müdürüm lise mezunuydu. adam kendini linux konusunda guru seviyesine getirmiş. bir başka lise mezunu iş arkadaşım ccie gibi zor bir sertifika aldı. diploma okul çok birşey değiştirmez. bu sistemde moral bozmamayı öğrenmek lazım. bir arkadaşımın lise mezunu eşi yazılım uzmanı ve Turkcell gibi firmaya ne yazılımlar yapıyor. sistem ülke gençlerinin lehine. bozmayın morali gençler. bu milli eğitime inat canına okuyun hayatın.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
dostum üzülme, lise sınavı hayatındaki geçişlerden sadece biri, daha çok fırsatla karşılaşacaksın. ben liseye başlayalı 10 yıl olmuş, okuduğum lise umurumda bile değil neredeyse. orda kurduğum arkadaşlıkların hala devam ediyor olmasını ise inanılmaz önemsiyorum :) iyi mi kötü mü bilemem ama daha çok sınava girmen gerekecek ve o zaman istediğin farkları yaratabilirsin umarım. kolay gelsin.

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Çok sağolun. İnşallah o da olacak.

Mert E.
Sağol Mert abi. Üniversiteye geçerken de yazacağım :D

Mehmet Levent
Abi baştan sona kadar çok haklısın. Sistem sistem değil , hayatın ne yapacağı belli değil. Bilmediğim-bilemediğim tecrübe ve bilgileri paylaştığın için çok sağol.

Abilerim okul açılalı 3 gün oldu ama gerçekten okul ızdırap gelmeye başladı. Okulum İzmir AOSB'de özel bir teknik anadolu lisesi. 100 kişilik bir okul. Yaklaşık 75 tane erkek var ve hepsi kendi sınıfında bir grup oluşturmuş bahçede felan dolaşıyorlar. Serseri diye tabir ettiğimiz insanların bi tık altında serseriliğe sahipler. O yüzden okulda sınıftan pek çıkmıyorum ve muhattap olmuyorum. Bu sene 9 saat okul var günlük. Seneye de meslek eğitimi başlayacakmış. Kısacası nakil isteyeceğim , olmaz ise okulu bırakıp açık öğretime geçicem. Aynı zamanda gıda çarşısında elektrik tablosu üretimi yapan bir yerde çalışacağım. Söyleyeceklerim bu kadar siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Liseyi yeniden okumak mı yoksa idam mı deseler, idam derim hiç düşünmeden.

Üniversiteye gitmek için illaki dersane gerekecek zaten (gerçi kalkıyor mu nedir), bu durumda açığa geç, meslek öğren. Madem rızkın onda dokuzu ticarette, o yöne yönel, ilerde kendi işini yap. Ciddiyim.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Keske biraz derslerine calisip iyi bir lise tuttursaydin böyle dertlerin olmazdi. Lisemde 4. senem gayet memnunum.
Okumadan bir yerlere gelmen icin baba parasi lazim okulu birakmak oyle kolay bir is degil.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Bu konuyu ailene açmalısın. Seni tanımayan ve üzerinde sorumluluğu olmayan insanların yapacağı yorumlar böyle ciddi bir konuda verilecek bir kararda yanıltıcı olabilir!!!

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
dışardan okumak en güzeli.
eğer gerçekten okuyacaksan !
zamanını kendine kullanırsın

pacman

Üye
Tepki
39
İsim
Mahmut Çığşar
Sorunlarin gelir gecer, hayatinda hic gormedigin, duymadigin seyler ogreniceksin, bunlardan vazgecmeyi nasil dusunebilirsin anlamadim. Hele ki mesleki egitimin tadi bambaskadir.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
okul evine . haberlerde ki gibi çok uzak değilse devam et. okulu her 5 öğrenciden 4ü sevmez zaten.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
okulda rehberlik hocası varsa bir görüş düşüncelerini danış.senin gibi düşünen başka öğrenciler de vardır. üniversiyede gitsen meslek edinmek artı birdir bana göre.hayat bu ne olacağı belli olmuyor.nice üniversiteli okuduğu eğitimde iş yapamayabiliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
enes bu aslında ülkenin genel sorunu.
aslında tüm dünyanın genel sorunu : eğitim sistemi.

eğer kendine inanıyorsan bırak okulu.
açıktan liseyi bitir bu arada bir yerde çalışarak kendini bulabilir,geliştirebilirsin.
böyle canlı örnek tanıdıklarım var.
olmayacak şey değil.

size birde video gönderiyorum biraz uzundur ama zaman ayırmanızda fayda var.

(link)

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sayın Enes SAVAŞ, eğer ki şimdiden okumak istemiyorsan, açık öğretim lisesi senin için daha iyi olacaktır. Zorla güzellik olmayacağı gibi zorla eğitimde olmaz. Sisteme sitemkar yaklaşmışsın ( Bildiğin bela okumuşsun ), sistemi öğretmenler düzeltemiyor maalesef. Özverili çalışsan öğretmenler yada idareciler olsa bile eğer öğrenci başka problemlerden okula küsmüşse akademik başarısı çok düşük olur. Şu an ki 4+4+4 sisteminde ( yani 12 yıllık zorunlu eğitim ) kanunen sınıfta kalma olsa bile, çoğu ildeki il milli eğitim müdürlükleri öğrencilerin sınıfta kalmalarını istemiyor. Bu da en başta akademik olarak çok başarısız ve olması gereken seviyeden çok düşük öğrenimle üst sınıflara geçen öğrenci ordusu yaratıyor.. Okulunuz 100 kişilik, bence gayet güzel bir rakam. Kendi görev yaptığım okulun kapasitesi 650 öğrenci civarında olsa bile, bu yılki kayıtlarla 1200 öğrenciye yaklaştık. Dolayısı ile sınıflarımız 45 + kişiden oluşuyor. Okulum mesleki ve teknik lise olduğundan SBS den başarılı olanlar FEN lisesi gibi iyi yerlere giderken, bize sistem en düşük puanları yada hiç sınava girmemiş öğrencileri kaydediyor. Her lise döneminde akran zorbalığı olmuştur. Bu birazda kültürümüz de var sanırım. İleride yeni bir işe girdiğinde ( Yani iş yerinde yeni eleman sen olduğunda ) en angarya işleri maalesef sen yapacaksın. Yapmak istemediğinde mobbing ( psikolojik baskı ) ' e maruz kalacaksın. Hatta askerde bile senin alt devrelerin gelene kadar mıntıka temizliğini vs sana yaptıracaklardır. Bunları sana her zor durumda hemen yılmaman için anlatıyorum. Yaşın gayet genç. 9 sınıftasın sanırım, okulun başlarında yabancılık çekebilirsin. En başta da dediğim gibi eğer ki bir lisede okumak istemiyorsan açık lise senin için en iyisi olur. 4 yıl boyunca her gün 3-4 saat hem okul derslerine hem YGS LYS derslerine çalışıp üniversite için daha başarılı sonuç alabilirsin. Ama iyi karar vermen lazım. Herkes hayatının bazı dönemlerinde bulunduğu şartların çok kötü olduğunu düşündüğü olmuştur. Bence senin durumun kötü değil. Birisi sana serserilik yada dayılık yaparsa kanun gücünden (POLİS) yardım istersin. Kendi okulumdaki serseri tayfası kendinden küçüklerin cep telefonlarını gasp etmiştiler. Bir şikayetle 4-10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Yani kimseden korkmana gerek yok. ilk başlarda arkadaşın olmayabilir, ama ileri ki haftalarda sınıfınla kaynaşacaksın ve okulu seveceksin. Ama yine de şimdiki kararlarını ailen vereceğinden, onların istediğini yapmak dışında bir çarenin olacağını sanmıyorum...

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@chn krmz

Çok uzak maalesef , sanırım 15-20 km mesafe var.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
ilerde başını taşlara vuracaksın bakalım ne zaman askere gitmeden önce okuyabildiğin kadar oku