Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Okul sonuçları yüzünden moralim çok bozuldu.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında enes savaş tarafından paylaşıldı.

1. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Abilerim bildiğiniz üzere dün lise sonuçları açıklandı ve 9. tercihime yerleşmişim :agla: O da en son olabilecek okul diye yazdığım meslek lisesi çıktı. Belki bilirsiniz Selçuk Yaşar Boyacılık (içinde bilgisayar bölümü de var) meslek lisesi , Bornova da BAL'ın hemen bitişiğinde. Ama benim en çok kızdığım olay başta kesin tutacak okulların tutmaması oldu ,, yada bu sistemi karıştıranlar bilerek yaptı. Bu okula düşmeden önce daha kesin tutabilecek 4 okul vardı ama gidip buna atmışlar. Hala bu duruma çok üzülüyorum ve dün evde sinir krizi geçirdim böyle bir saçmalık olamaz :confused: :agla: Siz ne yapmamı tavsiye edersiniz ? Bi el atın lütfen :(

2. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaşım şu anki lisesine 5. yerleştirmede (yanlış hatırlamıyorsam) girmişti. 5 veya 4 şu an hatırlamıyorum baya vakit geçti, en son olan işte. Üzülme en az bir, puan yakınlığına gire 2,3 lise bile atlayabilirsin.
    Ben de istediğim lisede yedek olunca kendime kızmıştım ama ilk yedekte girebildim, bu sene mezun oluyorum :)

3. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    önce hayırlı olsun sonrada senin jenerasyon tam bir deneme tahtası oldu. her sınav her sistem 50 kere değişti.
    seneye tekrar hazırlanıp girme imkanın varsa onu yap diyeceğim. tabi kendine güveniyorsan ve boş geçirdiğin zamanda laylaylom yapmayım derslerine asılacaksan.
    ama ailenin kabul edeceğini sanmıyorum.

bende anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum, yine içinde bilgisayar (bilgi işlem) bölümü vardı. mezun olduktan sonra hepsi iyi paralar kazandı :D
    herkes bize oo dış ticaret öyle böyle dedi ama fıs çıktık.

Türkiye'de okula girdiğin dönemdeki piyasayı yada verileri ele almayacaksın. mezun olduğunda sana ihtiyaç olan piyasa için bol bol dua edeceksin. ben yıllar içinde bunu gördüm çevremden.

4. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yeniden hazırlanmak imkansız gibi. Olmadı gidip nakil isteyeceğim.

5. Emre Örsel

Emre Örsel Aktif Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim kayıt parası adı altında 5 sene önce " 200 TL " verdiğim liseye ortalama 85 diploma ilk okul puanıyla girmiştim. Keriz gibi verdik işte. ( Sonuçlar açıklandığında kazandım görünüyordu 4. sıradaydım o liseyi kazanan).
    İşte ondan sonra 45 puanla gelenleri(tercih etmiş ama tutturamamış olduğu halde) ücretsiz aldılar liseye.... (Meslek lisesi)
    Tavsiyeme gelince acele etmemeni hala böyle imkanların olup olmadığına bakmanı tavsiye ederim.
    İkinci tavsiyem ise canını sıkma sevmediğin yere gidersen 2. sene değiştirmeyi dene. Çok çalış öneli olan senin azmin. Güzel üniversiteye girersen kimse okuduğun liseye bakmaz...

6. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Umarım nakil işlemlerinden olumlu sonuç alırım. Öbür türlü hem okul + iş (staj) göreceğim.

7. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Enes şansına siz karışık bir dönemde girdiniz kışın 50 kere sistem iptal edildi tekrar devreye sokuldu, sorular iptal edildi, bir şeyler oldu puanlar bir kaç kez hesaplandı karma karışık bir sistem... Ben 3 senelik SBS döneminde girmiştim o zamanlardan beri sistem karma karışık... İnşallah iyi bir yer çıkar.

8. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Hakkınızda hayırlısı olan neyse o olsun.. Her şey gönlünüzce olsun..

9. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Umarım yeniden bir yerleştirme olur. Dediğim gibi herkes puanının çok altında yerlere yerleştirilmiş. Nakil oldu oldu , olmadı mecbur eşşek gibi gideceğim o okula.

10. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Değişen sınav sistemlerini anlamak mümkün değil. Ben 3 sınava girmiştim sbs. O zamanlarda karışıktı sistem. Bizde ilk defa 3 sınava girecektik. Sistem hep değişiyor bir yerde kalmayı beceremediler. Şimdi lise son sınıftayım. Ben de dershanedeki hocaların zorla yazdırdığı bir okulu kazandım. İlk 1 hafta çok sinirliydim , gitmem ben o okula falan dediğimi hatırlıyorum. Şimdi çok memnunum. İyiki bu okuldayım diyorum. Takma kafana. Lise geçiş dönemi sonuç olarak asıl sınav Üniversite.. Düz liseye gidip , mesleğe gidip iyi yerler kazanan insanlar var. O yüzden iş insanda bitiyor , lise iyi kötü fark etmiyor. Kısaca çok üzülme , çalışırsan ilerde her şey daha güzel olur.

11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ben bizim okul tadilatta olduğu için 2 seneye yakın selçuk yaşar'in binasında okudum. Fiziksel şartları felan iyiydi, fena okul değil. Onun dışında sinir krizi felan geçirme, her yıl 15 16 mühendis veren bir okul.
    Onun dışında sürekli üst tercihlerin için takipte kal, belki tutar.

12. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu sistemi bilmiyorum ama benim zamanımda (sonuncu 3 sınavlı SBS) 2. 3. yerleştirmeler vardı ben 5 tercihten 3. ye mi 4ten 2ye mi ne çıkmıştım. Eğer sizdede 2. yerleştirme falan varsa takip edin.

13. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    cengiz özakıncı'nın "türkiye'nin siyasi intiharı - yeni osmanlı tuzağı" isimli bir kitabı var. diyor ki, ülkenin eğitim sistemini bu kadar çok değiştirmelerinin nedeni genel ortalamayı düşürmek, ne kadar çok aklı başında insan olursa iktidarda kalmak o kadar çok zorlaşıyor. özetle, başımıza ne geliyorsa hep bu koltuk sevdası yüzünden geliyor. yani bir eğitim sistemi yıllardır bi düzene girmez mi, bu kadar mı zor. değil aslında. maksat kafası karışık bi nesil yaratmak, başarıyorlar da.

14. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Takipte kalmak zorundayım. Hem ulaşım çok zor olacak hem de yerini beğenmiyorum. Malum çok işlek ve kalabalık yerler.

2.si B yerleştirmesi onlar daha kötü.

15. S.Paker

S.Paker Aktif Üye

Seviye:
    Selçuk yaşar kötü okul değil ama belki seversin zamanla

16. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Olan bize oldu ona sinir oluyorum. Tüküreyim siyasetine de bu işin başındakilere de.

17. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Okul önemli değil ama içindeki insanlar-öğretmen ve öğrenciler benim için çok önemli. Mesleki okul olduğu için belki stajlı da olabilir , göreceğiz hayırlısı.

18. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Üst tercihleriniz nerelerdi ki bu okula yerlestiniz?

19. Berk Mercancı

Berk Mercancı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Meslek lisesi daha iyidir bu kadar kötümser olma. Elinde genç yaşta mesleğin olur. Tabi bunu önceden belirlemek gerekir. En kötü ihtimalde bile aç kalmazsın diye düşünüyorum. Ben puanım tutuyor olmasına rağmen (gerçi 1 tanesine yetiyordu puanım :D) anadolu lisesine gitmek istemedim. Çınarlı Anadolu Meslek Lisesi - Radyo Televizyon bölümünü okudum. Şimdi istediğim bölüm olmadığı için yeniden üniversiteye hazırlanıyorum. Bu sürede çekime gidip para kazandım örneğin.

Dediğim gibi moralini bozma ve meslek seçimini iyi yapıp kendini geliştirmeye bak. Tabi illa anadolu olsun istiyorsan çabala ama meslek lisesi olursa da dediğim gibi.

20. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    yeni sisteme göre liselere geçiş sınavlarında bir yıl bekleyip yeniden sınava girmek diye bir şey mi çıkmış:eek: