Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

=Okçuluk Sporu=

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Komando_Turk tarafından paylaşıldı.

1. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    S.Aleykum Arkadaşlar aramızda okçulukla ilgilenen var mı ? Bir yıldır çok merak ettiğim bir faliyet. Biraz araştırma yaptım ama gerekli bilgilere ulaşamadım. Yeni başlayanlar için nasıl bir yay alınmalı,fiyatları vb. konularda hem beni hemde benim gibi okçuluğa hevesli olanları fikir sahibi edecek bilgilerinizi bekliyorum.Yaşım 18 profesyonel olarak değilde amatörce uğraşmak istiyorum.

Cem Unden bunu beğendi.
  2. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Komando_Turk bunu beğendi.
  3. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende bi aralar ilgilendim ama hala yanlışlıkla birini vururum diye korkuyorum. Şimdi havalı bi tüfek almayı düşünüyorum :)

4. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    1 lisanslı okçuluk yaptım. açıkçası muhteşem rahatlatıcı bi spor. fakat bisiklete başladıktan sonra bıraktım. antrenman sıklığınıza göre 1-2 ay kadar ön çalışma yapmanız gerekiyor. yayı alıpta hemen ok atılamıyor maalesef. giriş olarak tahta 26 lbs sertliğinde yaylar tercih edilir fakat kendi başınıza yapacağınız için bi süre sonra sertlik yeterli gelmiyecek ve daha üst seviyeye geçmek isteyeceksiniz, bu da yeni bir yay demek. çünkü tahta kabzalar ile 28 lbs. den yukarı kullanım pek tavsiye edilmez. bunun için çok sıkı ön çalışma yapıp alu. kabzalı bir yay seçmeniz gerekir. kullanacağınız yay olimpik/klasik yay olucaktır. bu yaylar kullanımadığı sırada kirişi (ip) sökülerek muhafıza edilir. tabiiki bununda bir tekniği var, ve kendi başınıza yaparsanız bi yerde hata yapmanız durumunda kendinize CİDDİ zararlar verirsiniz.

açıkçası okçuluk hakkında bir yazı yazmaya kalkarsam bilgisayar başında sabahlamam gerekir. bu sporda güvenlik ön plandadır. okun hiç bir şekilde şakası olmaz, bu nedenle böyle bir hevesiniz varsa gençlik spor klüplerine başvurun eğer branş varsa antrenör gözetiminde çalışmalara başlayın.

özellikle merak ettiğiniz birşey olursa buradan sorabilisiniz..

5. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet daha önce baktım bu sitelere ama giriş için nasıl bir yay almalıyım pek bir fikrim yok.
    Makaralı-klasik diye çeşitleri var. Makaralı olanları epey pahalı. Klasiklerinde fiyatları 200-300 civarı..

Mesela;
    http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=308
    http://www.okculuk.com/pinfo.asp?pid=59

Bunlarla başlanabilinir mi?

6. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Gürkankas arkadaşım teşekkür ederim verdiğin cevap için.. Yayı alır almaz hemen atış yapamıyorsun demişsin. Acaba ne tür antrtemanlardan sonra atış yapmaya başlarsın?

7. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    ilk olarak verdiğin linklerden birincisi senin ihtiyacın olan yay, diğeri av yayı spor maksatlı kullanıma uygun değil,

yayı alır almaz atış yapamazsın çünkü yayı eline aldığında daha geremeyecek kadar güçsüz olucaksın,gersen bile 1-2 atış sonunda kolların hemen yorulacak devamlılık sağlayamıyacaksın.

antrenman olarak, eczaneden serum lastiği alıp onu yay gibi gererek kollarını devamlılığa alıştırıcaksın, önemli olan yüksek sertlikteki yayı 1-2 kere gerebilmek değil, uygun yayı gerektiği kadar tekrarla gerebilmektir.

onun dışında dumbell ile kol kas hacimlerini arttırman atışlarına fayda sağlayacaktır. dumbell ile çalışırkende yüksek ağırlıkla az tekrar yerine az ağırlıkla çok tekrar yapmanız lazım, kollarınız yanana kadar bu tekrarı yaptıktan sonra 4-5 dk dinleniceksiniz, kollarınız tam soğumadan bir set daha çalışıcaksınız. hızlı gelişim için 3. bi set tekrarlayabilirsiniz. setleri bitirdikten sonra hafif birşeyler yiyip-içerseniz kollarınızdaki yıkımı destekleyip kasların daha hızlı gelişmesini sağlarsınız.

fakat ben yine söylüyorumki okçuluk ciddi spordur. yayı elinize aldığınızda onu kurmasını ve işiniz bitince geri bozmasını doğru yapmanız gerekmektedir. benim size önerim bir antrenör gözetiminde en azından temel bilgileri kavrayana kadar çalışmanızdır. nasıl bisiklette önce güvenlik diyerek kask eldiven kullanıyoruz, okçulukta bunun yerini deneyimli antrenörler tutuyor.

8. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Yayı germe için antreman diyorsan o kolay iş. Yazları tüp dükkanımız var orda amelelik yaptığım için :D zorlanmamın imkanı yok. Zaten senin tavsiye ettğin yay 30lbs yani 13-14 kg lık bir germe gücüne sahip. Sence başlangıç ve kendimi geliştirdikten sonra değiştirmeden kullanabilir miyim? Biraz daha güçlü bir yay alıp sürekli onu mu kullanmalıyım?

Antrenör bölümüne gelince malesef bizim buralarda bu tür bir antrenör yok. Yani kendi kendimi okuyarak-deneyerek geliştirmeliyim..

9. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    "antrenman olarak, eczaneden serum lastiği alıp onu yay gibi gererek kollarını devamlılığa alıştırıcaksın"

Eskiden (Osmanli donemi) "kepaze" denilen alet kullaniliyordu bu antreman icin. Bu arada oku en uzaga atma rekoru bildigim kadariyla 846 metre ile bir Turk'e, "buyuk kemankes" Tozkoparan Iskender'e ait. Askerliginiz sirasinda piyade tufegiyle 200 metre atislari yaptiysaniz, 846 metrenin ne demek oldugunu bilirsiniz.

Komando_Turk ve gurkankas bunu beğendi.
  10. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    evet 846 metre rekordu. fakat bu geleneksel okçuluk için geçerli, olimpik ve makaralı yayda böyle bi mesafe imkansıza yakındır.

Komando_Turk ve hakano bunu beğendi.
  11. Komando_Turk

Komando_Turk Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet arkadaşlar bu spor dalıyla ilgilenenler,yapmak istiyenler veya aktif halde yapanlar bildiklerini bizle paylaşırsa çok mutlu oluruz..