Oğluma Akülü Araba Almak

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
Selam Beyler ;
20 aylık bir oğlum var ellerinizden öper , hafta sonu star city de akülü arabaları gördük (5 dk 5 tl Süper fiyat ) benim çocuk çıldırdı binmek için ben ufak olduğunu düşünüyordum ama bindirdim tabi çok keyif aldı hiçbir şeye saplantısı yok normalde park tan bile gel gidelim dedimmi hemen gelir , salıncaktan in dedimmi 2 etmez ama akülü arabadan hiç inmek istemedi dolayısı ile etkilendim zaten dayısı yurt dışında yaşıyor geçen sefer gelirken almak istemiş ama akü yü uçağa almıyorlar diye almamış. Bende hemen oğlanın biniş anı resimlerini dayıya yolladım tekrardan bizim akülü araba olayı başladı. Aküyü ben burdan 12v almayı düşünüyorum, arabayı dayısı Çinden getircek inşallah. Ama hiç bir fikrim yok diyebiliriz, biraz forumlardan okuduğum kadarı ile tavsiye eden insanlar çok yok , sizlerden muhakkak alan ve çocuklarına kullandıranlar vardır , konu hakkında sizlerinde fikirlerinizi almak istedim. Birde gene hafta sonu Kartal sahilde sahur yaptım oğlan karanlıktan aileleri karıştırdı sandım meğer 3 teker plastik bisikletler olurya belkide hepimizin olmuştur, direk ona gitti ama ben bindirmedim yabancının malı bir şey flaan der diye çekindim, aslında pedal çevirebilcek kıvama gelse bisiklet de almak istiyorum, ama bu küçük zamanını yani tek başına bir şey yapamıyacağı bu dönemi akülü araba ile geçiştirmek istiyorum. Konu hakkında bana verebileceğiniz tavsiyeler varsa dinlerim, tecrübe her zaman için önde gelir.

Scudo

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Ahmet F.ELBİR
Sevkinizi kirmak istemem ama akulu arabalarin cocuk gelisimi acisindan yarattigi sorunlarla ilgili bir kac sayfa yazi okumustum.

Yaziyi net hatirlayamiyorum ama aklimda kalan kas gelisiminde bir takim sorunlar olusabilecegi.

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
"Beyler" ile başlamak pek iyi olmadı sanırım. Forumda kadın arkadaşlarımız da var. Erkeklere ait bir şey de değil ayrıca.

Yeğenime de akülü araba alalım diyorlar, karşı çıkıyorum sürekli. Küçük yaşta arabaya özendirmek oluyor. Ayrıca çocuk kendisini keşfetmemiş olacak. Kendi gücüyle bir yerlere ulaşmanın tadını alması gerek.
Taytay diye bir bisiklet var. Daha çok tahta bisiklet işte. Kullanım yaş aralığı da oldukça düşük. Onu alın derim.
Akü bittiği zaman eve dönmek zorunda olmayacak. Yağmurda veya çamurda ıslanmanın keyfini alacak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet F.ELBİR

Kuzenim ile beraber yıllarca bindik. Çok şükür ne onda ne de bende bir sorun oluşmadı. İkimiz de gayet güçlü, iyiyiz yani. Sonuçta burası bisiklet forumu- buradaki insanlar biraz daha ''human power'' gerektiren şeyleri seviyorlar. Bence alın, araba kullanmayı şimdiden öğrenmiş olur. Gerekli güce geldiğinde de bisiklet alırsınız. Zaten çok uzun zaman binemez, bir yerde sıkılıyor insan.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@sedat_slave
Taytay dediginiz pedalsiz bisiklet ise kesinlikle o alinmali..

Ogrenciyken oturdugum mahallede her cocukta vardi.

Kucuk el kadardi cocuklar ama bir gidiyolardi bi makaslar bi hareketler :) ayrica denge ve gucude gelistiriyor olabilir

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 4-5 yaşımdayken halam bana almıştı bu akülü arabalardan 2 sene sürmüştüm ardından bisiklet sürmeyi öğrendim.
Şimdi 16 yaşımdayım hiç bir olumsuzluğunu görmedim hatta ileride gerçek araba için pratik bile oluyor arabaya özendirmenin kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum...
Şu durumda gerçek araba ve motor da sürüyorum ancak ehliyet olmadığı için trafiğe çıkamıyorum tabi. Küçük yaştan öğrenmenin iyi olduğunu düşünüyorum bazı şeylerin.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Berke Kazankaya
Berke haklisin tabii ki ne kadar erken ogrenirsen o kadar tecrube ama o erkenlik 20 aylik bir cocuk degil. 1.5 yasinda oluyor yani.

20 aylik bir bebek akulu arabayla vakit gecirirse bacak kaslari gelisemez o cocugun kosup ziplamasi yeri gelince dusmesi lazim.

Ama genede ailesi bilir neticede hic bir aile cocuklarinin kotulugunu dusunmez onlar icin en iyisi neyse onu yapmaya calisirlar.

O yuzden Ahmet bey lutfen beni yanlia anlamayin amacim sizi yonlendirmek degil fikirlerimi paylasiyorum sadece

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
Ewet forum sadece erkekler e yönelik değil ama şu ana kadarki açtığım konularda nedense bayan arkadaşlardan tavsiye gelmediğinden , bu sefer bende yazmadım. Onları ayırıyorum anlamında değil ama , beyler bayanlar diye yazmak sonuçta bayanlar dan cevap gelmiyeceği için bana garip geliyor. Eğer yazımı okuyup ta sizin değindiniz bu noktaya alınan bayan arkadaşlar varsa onlardan özür dilerim tabi.

Alıntıyı unuttum Sedat_slave

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
Tahsin Bey Sizide anlıyorum, yanlış anlaşılcak bir durum yok sizin gibi düşünen çok okuduğum için zaten burdada genel olarak bizim forumdaki arkadaşların yorumun alıyım dedim ama bakılırsa Berke kardeşimiz gibi memnun kalanlarda var.

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
@sedat_slave

tay tay dediğiniz bisiklet (link) bu değil dimi ?

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tahsin Y.

Abi sana katılıyorum bence de 1.5 yaş biraz erken ama 3-3.5 yaşın normal olduğunu düşünüyorum mesela benim bir yeğenim var ona aldılar 3.5 yaşında sürüyor. :D

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Evet tay tay o olmali :) onlarin aluminyum veya carbon kadro olanlarida var isterseniz tubeless srtle beraber :)

Tepki
2
Bisiklet
Salcano
Beyler diye başlamışsınız ama olsun yine de öneride bulunmak bizim görevimiz.
4 yaşında bir yeğenim var,akülü arabası,4 tekerlekli bisikleti daha da sayamayacağınız kadar çok ulaşım aracı var.Ama kullandığı tek araç bisiklet.(Biraz fazla bilmiş bir çocuktur). Neden bisikleti daha çok seviyorsun diye sorduğumda "arabayı herkes sürüyor annem bile ama bisikleti kimse sürmüyor,hem kendi kendime sürüyorum arabada basıyorum gidiyor" demişti. Açıkçası bir çocuktan bunu duyduktan sonra ben de fazla bir şaşırdım.Ama size önerim kendi gücüyle kullanacağı araçlar.En başından bir kere çocuğun özgüveni gelişiyor.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
akülü araba diyince ne hatırladım... biz çocukken bi dizi vardı, atlıkarınca-carrusel... orda bi maria huakina vardı... bi de ona aşık zenci fakir bi çocuk... rakibi akülü arabası sarışın bi çocuktu, araba beyazdı... piyangodan para çıkınca, babası da bizim küçük zenciye de siyah bi akülü araba almıştı.. falan filan... hey gidi günler :) -- o diil de, bu akülü arabalar çıktığında biz çoktan büyümüştük... ama ahdım var, biraz yaşlanıyım, şöyle en büyüğünden bi akülü jip alıcam kendime, evde odalar arasında onunla dolaşıcam :D

-- bence de 1.5-2 yaş biraz erken... şöyle keyfini çıkartabileceği bi dönem, mesela 4 yaş civarı daha uygun olur bence de... kızlara hava atar falan : ))))

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Mahallenizde çocuk yuvası vardır. Onlara sorsanız en doğru cevabı alırsınız.

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
@Defne Deniz

Defne hnm Sedat Bey in uyarısı ile sizinde vurguladığınız kısım için özür dilemiştim.
tavsiyeniz için teşekkür ederim, lakin sizin yeğen maşallah diyelim baya bi zekice cevaplamış olayı.

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
@CandanC

Bilmiyorum ama bende tam tersine 4 yaşına kavuştuğunu görürsem inş. oğlumu sadece bisiklete yönlendiririm o zaman , bana göre bu tarz araçları ki kumandalı olması aslında bu sebep zaten çocuk kendi kullanamıyacağı zaman aile kullansın ki 3-4 yaş tek başına kullanabilir bu illeti diye düşünüyorum. Bilmem belki ben yanlış düşünüyorumdur.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet F.ELBİR

3-4-5 yaş civarında bence akülü araba kullansın 6-7 gibi 4 tekerlekli bisikletle başlasa daha uygun olabilir...

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Berke Kazankaya
Ben 5.5 yasinda 2 tekere gecmisim :)
Demisin bu ne boyle abiler gidiyor ben gidemiyorum tabi 4 teker kumda gidermi :) cikar sunlari demisim babama ogrenmisim 2 tekeri :)