Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Oğlum için bisiklet

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Tahir Keskin tarafından paylaşıldı.

 1. Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.287
  Beğeniler:
  4.109
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Selamun aleyküm kıymetli dostlar.

  Oğlum Mart ayında 3 yaşını doldurdu. Geçen sene teyzesinin aldığı 3 tekerlekli bisikleti kullanmaya teşvik ediyordum. Önceki hafta çarşıda gezerken 12" jantlı bisikleti göstererek "oğlum bu bisiklete binecek misin" derken kendi binip pedallamaya başladı. :) Hanıma çarktırmadım ama mest oldum tabii :D Hemen bisiklet arayışına girdim. Kerata henüz 98 cm boyunda olduğu için 12" jantın dışında bisikletlerde rahat edeceğini sanmıyorum, nitekim bir arkadaşımızın açtığı konuda da ilk bisikletin çocuğa tam uyması gerektiği tavsiyesinde bulununanlar olmuştu.

  Oğlumun bizatihi deneyerek beğendiği bu bisiklette karar kılmış durumdayız lakin sizlerin de kıymetli tavsiyelerinizi almak istiyorum.

  Özellikleri:
  YAŞ UYGUNLUĞU : 2 - 5 YAŞ
  KADRO : 12” HI-TEN D TİPİ
  JANT : 12” ÇELİK
  LASTİK : 12X2,125 ŞİŞME TEKER
  FREN : BMX ÖN-ARKA FREN TAKIMI
  AKSESUAR : KAPALI SAC ZİNCİR MUHAFAZA, SAC ÇAMURLUK, KARTAL DİREKSİYON, JANT KAPAKLARI, SEPET, BAGAJ, EL KORUMALIĞI, ZİL, DİREKSİYON KAPAĞI, TAKVİYE TEKER

  Elciklerin ününde ayna gibi duran şeyler plastik koruma, olsa da olur olmasa da yani...
   
  Osman Kıtay bunu beğendi.
 2. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.963
  Beğeniler:
  5.509
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Çocuk konusunda 0 bilgi sahibi olsam da o yaşlardaki çocuklara pedalsız bisiklet öneriyorlar genelde :).
  Hatta Tibet Çınar'ın da vardı galiba onlardan bir tane :)
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 3. #3
  Tahir Keskin

  Tahir Keskin Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  3.287
  Beğeniler:
  4.109
  Şehir:
  Kocaeli, Gölcük
  Adı:
  Tahir Keskin
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Pedalsız alayım diyorum ama pedal çeviriyor kerata, hevesini kaçırmayayım boşuna. :)
   
 4. Osman Kıtay

  Osman Kıtay Forum Bağımlısı

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  889
  Beğeniler:
  1.164
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Tahirciğim 2 yıl sonra binemeyecek nasıl olsa. Sürekli değiştirmek gerekecek. Bence bu ideal. Hemde Spiderman li. Donanımdan ziyade, sevdiği kahraman önemli :D
   
  Tahir Keskin bunu beğendi.
 5. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.963
  Beğeniler:
  5.509
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Murat B. ve Tahir Keskin bunu beğendi.
 6. Uğur S.

  Uğur S. Onursal Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  4 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.977
  Beğeniler:
  2.317
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Peugeot
  Seviye:
  Bırakın pedala alışsın. Daha sonra destek tekerlerden birini sökersiniz. Sonra diğerini. İkinci destek tekeri söktüğünüzde gerekirse denge kurmaya alışabilmesi için pedalları da sökün. Böylece düşme korkusu olmadan ayaklarını iki yana açıp dengede kalma süresini uzatabilecektir. Denge kurmayı iyice kavradığında pedalları takarsınız. 2 teker üzerinde normal pedallamaya başlayacaktır.

  Ben 4 yaşındayken büyük oğluma bu şekilde öğrettim. 2-3 günde öğrendi. Şimdi 5 yaşında ve 20" bisiklete biniyor. Boyu yaşına göre biraz uzun.
  Küçük olan da sizinkiyle aynı yani 3 yaşında. Bu günlerde ben de ona 12 jant bir bisiklet bakıyordum.
   
  Tahir Keskin bunu beğendi.
 7. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.938
  Beğeniler:
  8.737
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Tahir merhaba. Tibet Çınar'ı 2 yaşında pedalsız bisiklet ile tanıştırmıştık. Bunların özelliği çok hafif olmaları, ahşap ve metal iki tane vardı bizde. Pedalsızın avantajı zaten mevcut bulunan denge duygusunu güçlendirmesi ve pedal çevirecek kadar güçlü olmayan bacaklara yük bindirmemesi ve çok erken yaşta kullanılabilmesi. Çocuğun yardımsız kullanabilmesi. Bence az bir süre de olsa pedalsız bisiklet deneyiminden sonra yukarıdaki gibi bir bisiklete geçmen olacaktır. Biz de alıştırma bisikletine erken başlamamış olsaydım bile böyle yapardım.

  Yan tekerlekleri hiç görmedi bile. Bu yazdan sonra değiştiriyoruz. Hayırlı olsun şimdiden. Bir de kaska alıştırmak içinde erken davranmak ve ikna için ebeveynlik yeteneklerinizi kullanmak zorundasınız. Sevgiler...

  Bebeğim ve biz dergisinde Mayıs 2013 de yayınlanan köşe yazımızı aşağıya kopyalıyorum.

  Kutulardan - Çemberlere
  Bahar geldi de geçiyor? Sıcak yaz aylarına yaklaşıyoruz. 4 duvar arasından kaçmak için " ama hava serin! " şartını öne süren ebeveynlerinde gardı düştü. Haydi bakalım, yoksa kurtlanacağız evde, kalkın 4 köşe kutuların ( laptop, tablet, tv, akıllı telefon ) karşısından. 4 mevsim yaşayan cennet ülkemde, parıltılı rengarenk bisikletleri, minicik kaskları, cicili bicili eldivenleri ve minik zilleri ile böcekler gibi dolanıp duran bisikletli mutlu çocuklar doldursun her yanı. Babalar sizde bırakın pek sevdiğiniz düt dütlerinizi. Hem göbişler azalır biraz.

  Harika. değil mi? Çünkü bisiklet ;
  Çocukluktur : hayatla izdivacın balayı günlerinden
  Hayal gücüdür : durduğunda devrilir
  Aşktır : her bahar sırtınızı ürpertir
  Bahardır : papatyalarla aynı nebattan.
  Yazdır : yaz yaz bitmez bir metnin iki noktası
  Ütopyadır : ayaklar hep havada
  Kırmızıdır : hayali cihan değer, hele bir ihtimal iken
  Rüzgar gülüdür : kır evinin verandasında *
  * Aydan Çelik. "Bisiklet Manifestosu"ndan alınmıştır.

  Fakat bir saniye, yoksa siz yavrunuza henüz öğretmediniz mi bisiklet kullanmayı? Hemen anlatalım.
  1- Bebek Koltuğu
  Ebeveynin kullandığı bisikletin arkasında takılacak bebek koltuğu bisiklet fikrine sağlam bir giriştir. Bebeğiniz rüzgarı yüzünde hissetmeye, koltukta biraz hoplayıp zıplamayarak neşelenmeye, doğaya, bir camın arkasından değil dokunacak kadar yavaş ve hissedip anlamlandırabilecek kadar yakın olmaya bayılacak ve her gün binmek için mızıldanacaktır bizden söylemesi.
  Dikkat: Bebeğinizin boyun kaslarının kask ( özel yapım çok hafif bebek kaskları, boyunlukları mevcut ) takmak için yeteri kadar kuvvetli olduğuna emin olun !

  2- Römorklar. ( Kapsül )
  Yine bir yaştan önce dahi binebileceği hatta uzun gezilerde öğlen uykularınıuyuyabilirler içinde.Türkçe literatüre sokmaya çalıştığımız hali ile "kapsül". Astronotları çağrıştırıyor bu kelime çok hoşumuza gidiyor bizim. Kaskı içinde minik astronotlara benzeyen uyku meleklerimiz, rüyalar ülkesine römorklarının içinde de rahatlıkla ulaşıyorlar deneyin göreceksiniz.
  Dikkat: Römorkunuzun uluslararası güvenlik testlerinin yapılmış olduğuna emin olun.

  3- 3 tekerlekli bisikletler.
  1-2 yaş arasında kullanılabilir. Bebek arabası ile dönüşümlü kullanabilirsiniz. Arkasından ebeveynin ittirdiği gidonu olan bu araçlar, gidona alışmak, yön vermek ve ilk pedal basma çalışmaları için çok uygun araçlar.
  Dikkat : Siz yavaş yavaş iterken çocuğunuzun pedallara ayaklarını koymasını ve bisikleti kendi ilerletiyormuş gibi hissetmesini sağlamaya çalışmalısınız.

  4- Pedallı oyuncaklar. 2-3-4 yaşa kadar zevkle, sıkılmadan kullanılabilir.
  minik bacakları güçlendirmek ve sizin katkınız olmadan ilerleyebileceği duygusunu kazandırmak için yaşı ilerledikçe daha uzun mesafelere ve sürelere ulaşmasını sağlamaya çalışmalısınız.

  5- Alıştırma bisikleti. 12 inç olanları ile başlanabilir.
  Tibet Çınar iki yaşına gelmeden kullanmaya başladık. Biraz önce yada sonra yapabilirsiniz.
  Maalesef Türkiye'de en çok atlanan ve en önemli aşama budur. Halbuki çocukların hem kendi güçleri ile götürdükleri hem de kontrolün tamamen kendilerinde olduğu ve düşme tehlikesi olmadan doğal denge duygularını güçlendirebilecekleri mucize alet budur. Unutmayın icat edilen ilk bisiklette pedalsızdı. Bu bisikletin üzerinde yaşına ve becerisine göre 10 dk ile bir kaç saat içinde ilerlemeyi öğreneceklerdir.
  Dikkat: İlk seferde sele boyunu ayak tabanları yere düzgün basacak dizler hafif bükük olacak şekilde ayarlamalısınız. Zaman içinde parmak ucunu değdirecek şekilde yavaş yavaş yükseltebilirsiniz.

  6- Pedallı bisiklet.
  Persentil tablosunda ileride yer alan bir çocuğunuz varsa 4 , 5 yaş civarında ilk denemeler yapılabilir. 16 inç bisikletlerle başlayabilirsiniz. Çocuğunuz size hazır olduğunu gösterecektir.
  Bu bisikletler genellikle arka tekerleklere takılı yardımcı tekerlekler ile gelir. Bunları kaldırın, kullanmayın. Çocuğunuz denge duygusuna zaten sahip.
  Seleyi yine yere yakın konuma ayarlayın. Hem pedal çevirmek hem denge kurmak hemen gerçekleşmeyebilir. Sürekli cesaretlendirin. Gidondan tutarak yanında gitmeyin. Selesinden tutarak kendisinin sağlamadığı sahte bir denge duygusu yaratmayın. Bunun dışında omuzlarından ve belinden destek verebilirsiniz. Bisikleti yönlendirmek her zaman çocuğunuza kalmalı. Fren konusunu en başta kurcalamayın, başlarda o kadar hızlanmayacak zaten.

  7- 20-24-26-28 inç bisikletler.

  Tekrar hatırlatalım :
  1- Kask, eldiven, gözlük kullanımına azami özen gösterin. Bu alışkanlığı ufak yaşta kazandırın.
  2- Çocuğunuzu asla yalnız bırakmayın, alıştırma bisikleti ile çok çabuk uzaklaşabilirler. Çevrede tehlikeli eğimler, çukurlar, çitler, dikenli bitkiler olmadığına emin olun.
  3- Trafiğe kapalı alanları kullanın. Spor alanlarında, parklarda dahi koşturan daha büyük çocuklar, başka bisikletliler, joking yapanlar, patenciler aniden önlerine çıkan minik bisikletlileri fark etmeyebilir.
  4- Övücü cümleler, yapay sevinç gösterileri, çığlıklar ve yüreklendirmeleri bol bol kullanın.
  5- Çamurdan ve ıslak alanlardan kaçınmayın. Bırakın kirlensinler. "Doğa bisikletçileri genç gösterir, çünkü çamur cildi gençleştirir."
  6- Çocuğunuzun henüz hazır olmadığı aşamaya geçip ile ilgisini köreltmeyin.
  7- Çocuğunuz gençlik yıllarına kadar kendi kullandığı tek ulaşım araç bisiklet ( kaykay, roller ) gibi motorsuz araçlar olacak. Zevkini çıkartması için temelleri sağlam atın.

  Haydi bakalım, kutucuklara sığdırmayalım hayatlarımızı, çemberlerin, tekerleklerin, çarkların dişlilerin arasından aksın gitsin zaman.
   
  suat akman ve orthomike bunu beğendi.
 8. xlx99

  xlx99 Yeni Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  TR
  Seviye:
  Merhaba;

  10 yaşındaki oğluma bisiklet alacağım. İlk bisikleti olacak ve ben öğreteceğim doğal olarak. Ancak bu konuda bazı soru/ sorunlarım var. Tavsiyelere ihtiyacım var.

  1-) Oğlumun boyu 135 cm. Buna göre 24’’ jant bisiklet uzun süreli kullanım içim daha efektif, ama tabii ki ilk öğreneceği için ayağı yere sağlam basmalı diye düşünüyorum, fakat 24’’ jantta bu durum biraz da “bıçak sırtı” oluyor. 20’’ jantda ise ayak yere tabii ki rahat basıyor, ama neredeyse bisikleti alır almaz “eski” durumuna düşecek. Zira herhalde en fazla 1-2 sene binebilir. Bu konuda Yorumunuz nedir?

  2-) Öğretme hususunda biraz kafam karışık. İki sebep var. Birincisi yöntem. Ya yardımcı teker alıp bir süre böyle kullanmasını izleyeceğim ki bana çok sıcak gelimyor bu yöntem. Ya da hemen öğrenme aşamasına geçeceğiz. Yöntem konusunda bana önerilerinize çok fazla ihtiyacım var. (mesela pedalı söküp ayağıyla destek ile kullanıp sonra pedal takılması iyi bir yöntem midir- başka bir yöntem var mdır)

  3-) Aslında yukarıdaki madde ile bağıntılı bir durum. Bel rahatsızlığım var, fazla yük bindiremiyorum belime. Ancak bu işi de bende başka yapacak kimse yok çevremde. Şu arkadan tutma işini nasıl yapacağım kara kara düşünüyorum.

  4-) Son olarak ilk defa bisiklet kullancak 10 yaşında bir çocuk marka-model-tür öneriniz nedir. Ben decatlondan baktım, ve orada satılan btwin markalar göüzme hoş göründü. Ama bilemiyorum. Bu konuda hiç bir fikrim yok. Önerilerinize açığım.

  Şimdiden öneri ve yardımlarınız için teşekkürler.