Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Öfkelenince neden bağırırız?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

 1. Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.537
  Beğeniler:
  1.700
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Öfkelenince neden bağırırız?

  Hintli bir ermiş öğrencileri ile gezinirken Ganj nehri kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş. Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince ermiş “ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak
  bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız?” diye tekrar sormuş.

  Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”

  “Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”

  Daha sonra ermiş öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş: “Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin. Aranıza mesafe koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”

  alıntı
   
 2. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.156
  Seviye:
  sevinince neden havaya ateş ediyorlar?
   
  Yusuf Z. Şipal ve Sinan GENÇ bunu beğendi.
 3. Hüseyin Külcüoğlu

  Hüseyin Külcüoğlu Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  973
  Beğeniler:
  899
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Kendilerini kaybettikleri için...
   
 4. ERTĞRL

  ERTĞRL Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Guru olmasın o sakın?

  Gerçekte olan ise üstünkörü şöyle bir şeydir: Bizi rahatsız eden bir durumla karşılaştığımızda böbrek üstü bezlerimiz harekete geçer ve adrenalin salgılar, kan basıncımız artar. Vucudumuzda meydana gelen bu olağanüstü hareketlilikle başa çıkmak için de bağırırız veya ani fevri hareketlerde bulunuruz; ilkel bir hayatta kalma mekanizması. Çok sinirlendiğinizde kanınızın beyninize sıçraması ile birlikte hiç düşünmeden kontrolsüz bir biçimde tokat savurduğunuzu düşünün, onun gibi. RollerCoaster'a binip de aşırı heyecan duyan insanlar da bağırırlar mesela, aynı mekanizma.

  Evet çok sıkıcı adamım, biliyorum.
   
  ihsan onur şener ve Uğur S. bunu beğendi.
 5. ERTĞRL

  ERTĞRL Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2014
  Mesajlar:
  164
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  O zaman da beyindeki hipofizlerden salgılanan endorfin parmak ucu sinirlerini uyararak sol beynimizin balkonları hedef almasını sağlar, ayrıca barut kokusu ve eli titreten silah kabzası koldan kalbe ulaşan damarlarımızı daraltarak euhaeuhaejheuhaelaendffd haftanın son günü kusura bakmayın beynim yandı işten güçten, gideyim ben daha fazla sapıtmadan.
   
  thomisus lx ve Uğur S. bunu beğendi.