Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Off road bisiklet güvenli mi?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında emre karakoç tarafından paylaşıldı.

1. emre karakoç

emre karakoç Kıdemli Üye

Seviye:
    Okuduğum bir kaç tur paylaşımı sonrası bazı arkadaşların bu soruyu sorduğunu fark ettim. Şehir dışında ormanda, dağ yollarında bisiklet sürmek ne kadar güvenli?
    Ben bisiklet gezilerimi genellikle tek başıma ve şehir dışında asfalt dışında yaparım. Şimdiye kadar hiç tehlike atlatmadım. Bir kere, köy yollarında, ormanlarda size saldırmak için bekleyen kötü niyetli insanlar veya vahşi canlılar yok. Vahşi yaratıklar olsa olsa sizden nasıl uzak durabileceğini düşünüyordur zaten. Bisikletlilerin yaşadıkları kazalara bakılırsa sanırım en çok şehir içinde yaralandıkları ortaya çıkar. İstastistikler asfaltta bisiklete binmenin ormanda veya dağ yollarında bisiklete binmekten daha tehlikeli olduğunu gösterecektir.
    Ekstrem inişler dışında dağ yollarında uçurumlardan inmeye çalışan bisikletli zaten pek olmaz:)
    Yanınızda gerekli tamir malzemeleri bulunduktan sonra off road kullanmak bence her zaman yoldan daha güvenlidir. Yine de içiniz çok rahat etmiyorsa yanınıza bir biber gazı spreyi alın, en gaddar kurtu bile caydırır eminim:)
    Sonuç olarak dağlarda kırmızı başlıklı kızın büyükannesine yiyecek götürmesini bekleyen hain kurtlar yok.

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisiklet sürmek güvenli, o kısımda sorun yok. Asıl soru (arkadaşların da sormak istedikleri bu sanırım) herhangi bir kaza durumunda nasıl davranmak gerektiği.

Ben şehir içinde kaza yapsam, düşsem kafamı yarsam, heralde çevdekilerden birisi gelir bakar ne oluyor diye. Bilincimi kaybetsem de illaki yardımcı olacak birisi çıkacaktır.

Fakat şehir dışında, ıssız bölgelerde bu pek mümkün değil. Yol dışındaysanız, imkansız.
    O nedenle, şehir dışına tura çıkarken, hatta şehir içinde bile, 2 kişi çıkmak gerekir derim. Başınıza nerede ne geleceği belli olmaz :)

cruphasulie ve Harun Salcı bunu beğendi.
  3. Cem Coşkun

Cem Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yanımdan geçen araçların gürültüsü yüzünden asfaltta bisiklet sürmekten hiç hoşlanmıyorum. Ayrıca sürekli arkayı kollamak durumunda kalıyor insan.

Benim yolum toprak olsun, ıssız olsun. Hele bir de yanımda arkadaş olursa ne güzel.

4. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Her ne kadar arazi tehlikeli olursa olsun, asfaltta giderken toprak yolda gidiyor hissi veren lastik çıkmadıkça ben araziden şaşmam.

Yiğit ŞAHİN ve Serkan Demir bunu beğendi.
  5. emre karakoç

emre karakoç Kıdemli Üye

Seviye:
    Katılmamak mümkün değil. Şehir dışında kullanmanın tek handikapı bu sanırım. Yine de sizinde belirttiğiniz gibi uygun tedbirler alınıp güvenli sürüş tekniklerine uyulduktan sonra bisiklet yaya olmaktan çok daha güvenlidir. İstatsistikler yapılan mil başına kazanın yayalarda daha fazla olduğunu gösteriyor. Boşuna istatistik yalan söyleme bilimi dememişler:)

6. no_education

no_education Kıdemli Üye

Seviye:
    Aklima 127 gün filmi geldi :) o da ıssız yerleri seviodu sonra bi taşın arasına sıkıştı kolu felan :) Ama ben de ormanı patikaları seviyorum asfalt düzyol trafik daha cok korkutuyor beni zevk alamıyorum

Çağrı Ç. bunu beğendi.
  7. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    valla ben düşüp kolumu kırdıgımda herkez yanımdan gecip gidmişti telefonumun pilide bitmişti kimseye haber veremedim 30-40 dk sonra cankayayı bilen varsa zirvekentin calısanlara giderken beni gördü saolsunlar beni oranın spor bölümüne götürüp ilk yardım yaptılar sonra babama haber verip hastaneye gönderdiler (7 sene önceki bi olay) yani demek istedigim türkiyede insanlar o kadar sorumsuzki ha arazide ha şehir içinde basına bişe geldigi takdirde birinin durup sana yardım edmesi cok büyük bir tesadüf.....

8. emre karakoç

emre karakoç Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun gerçekten bu tür sıkıntılar çok sık yaşanıyor. Şehir içinde bisiklet kullanımı sırasında olan kazalarla ilgili doğru bildiğimiz çok yanlış var malesef.,
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=81002

9. Rahman Ketenciler

Rahman Ketenciler Kıdemli Üye

Seviye:
    Her an herşey olabilir.. Ne kadar dikkat etseniz de tek başına arazide dolaşacağınız zaman mutlaka birisi daha olsun yada yerleşim yerlerinden çok fazla uzaklaşmayın.. 127 saat filmindekine benzer bir durum başıma geldiği için söylüyorum.. Hiç ummadığım bir anda takla attım ve bileğim kırıldı.. Neyseki telefonum vardı ve acil yardım istedim.. Ama ambulansa ulaşmam için kırık bilekle epey yürümem gerekmişti..

10. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Araziye, birden fazla kişi çıkılmalı ama her zaman olmuyor maalesef.

Daha dün arazide şık bir düşüş yaptım, toprak yollarda ağır araçlar ve yağmur
    nedeniyle oluşan yarıklar vardır, mümkün olduğunca ileri bakıp bunlardan
    sakınacak, veya dik geçecek şekilde aklınızda iz çizer ve takip edersiniz.

Ama olmadı, çalının arkasını göremeyince derin ve geniş bir tanesine girdim
    takla atarak çalılara serildim. Baktım kale almaya değmeyecek çizikler,
    birkaç diken (ki parkurda bunlar için düşmenize gerek yok), arkama
    yaslandım bulutsuz gökyüzüne bakarak bir süre düşündüm. Düştüğüm yerde
    ya beni çalılar yerine, kaya, kuyu, çukur veya sivri bir ağaç kökü bekleseydi?
    Kim görecekti kim bilecekti kim haber verecekti???

Bir yandan da; her zaman iki üç kişinin toplanmasını beklerseniz, çoğu zaman
    evde oturursunuz. Risk alanındır diyelim...

11. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Muhtemelen asfalt yoldan çok daha güvenli :) İnsan her çıktığında başına birşey gelecek gibi endişelenirse,ne o işten zevk alır nede o sporu devam ettirir. Olacağı varsa evde oturduğunuz koltukta da başınıza birşeyler gelebilir her an.. Şehrin ve asfaltın sıkıcılığından biraz olsun uzaklaşmak için bence ufakta olsa risk almaya değer diyorum.

Bülent Onutkan bunu beğendi.
  12. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Bendensin sametim :)

Samet Şenel bunu beğendi.