Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ödemli el alçı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında obezkirpi tarafından paylaşıldı.

1. obezkirpi

obezkirpi Forum Demirbaşı

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    -elim kırıldı(başparmağımın metakarpal kemiğinin el tarafındaki ucu)
    -ödem oluştu
    -kırıldıktan 24 saat sonra elim şişken alçı yapıldı
    -alçı yapıldıktan 48 saat sonra ödem azaldı

alçı: elimin 4 parmağı serbest orada alçı parmakların başladığı yerde bitiyor, başparmağım elime açık vaziyette, neredeyse ucuna kadar alçıda

şişlik azaldığı için sanki başparmağımı oynatabiliyorum biraz, 4 parmağımı oynatırken de sanki elim alçı içinde hareket eder gibi.

soru: hareket azalsın diye acaba alçı ile elim arasında hafiften artan boşluklara pamuk, selpak vb. maddeleri gıdım gıdım sokarak elimi sabitlemeye çalışmalı mıyım?

2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu sorunuza alciyi yapan yada yaptiran doktor bizden daha iyi bilmezmi? Ona sorsaniz bence daha iyi edersiniz.

3. obezkirpi

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Murat Cömez
    siz doktordan daha iyi bilirsiniz demek gibi bir gaflet içinde değilim merak etmeyin, sadece sabah 6da gidip sıra alıp öğleden sonra 5 dk muayene olabildiğim devlet hastanesinin ortopedistine ulaşmak yerine konu hakkında bilgisi olan biri varsa diye burada sormak(kırık çıkık yaşayan bisikletçi vardır elbette) çok anormal gelmedi. allahtan forum felsefemiz "bisikletçine sor", "distribütöre mail at", "protein barı aldığın decathlon şubesine telefon et" gibi bir şey değil.

bu konuda bilgisi olan varsa akıl verebilir mi? tek elle yazmak da ne zormuş bu arada

4. akndgl

akndgl Kıdemli Üye

Adı:
    Akın
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @obezkirpi Öncelikle geçmiş olsun, inşallah en kısa sürede sağlığına kavusursun. Tıbbi açıdan bir bilgim yok konuyla alakalı, ama alçı yapılmasının amacı zaten o bölgenin hareket etmesini engellemek olduğu için şu anki alçının görevini yerine getiremeyeceği aşikar. Yine ortopedist yolu görünüyor gibi sanki, pamukla peçeteyle olacak iş değil bence.
    Tekrar geçmiş olsun.

obezkirpi bunu beğendi.
  5. dr_mrh

dr_mrh Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    içine kesinlikle birşey sokma
    alçıda en önemli sorun alçı yapıldıkdan sonra o bölgenin şişip ödemlenip dolaşımının bozulmasıdır
    ilerleyen aşamda kolun kaybına kadar gidebilecek KOMPARTMAN SENDROMU dur
    biraz hareket etmesinden birşey olmaz mutlaka ortopedisde kontrole git

obezkirpi ve akndgl bunu beğendi.
  6. obezkirpi

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    doktor alçıdan bir gün sonraki kontrolde şimdilik iyi görünüyor bir hafta sonra kontrole gel demişti, onu bekleyeyim o zaman. teşekkür ederim.

7. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben size kötü anlamda demedim, sadece o daha iyi bilir bizden demek istedim, sonucda sagliginizi düsünerekten söyledim. Merak etigim falan yok, sizde meak etmeyin.

Tekrar gecmis olsun, insallah arkadaslar yardimci olurlarda kisa sürede sagliginiza kavusursunuz.

Bu ne ya iyi yazarsin yine kötü olursun.

obezkirpi bunu beğendi.
  8. dr_mrh

dr_mrh Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Murat Cömez
    Hastalık konusunda haklısınız
    Bu konu şakaya gelmez ya da yanlış bilgiyle çok kolaylıkla sağlığınızdan olabilirsiniz
    alçıyı yapan doktora kontrole gitmesi en doğru olan
    bir kaç ay önce 12 yaşında bir çocuk geldi acile kolu 3 gün önce alçıya alınmış, çocuk ağrısının olduğunu söylemiş ailesine, ama onlat getirmekte gecikmişler , geldiğinde kötü bir kokusu vardı dolaşımı bozulmuştu. Maalesef çocuk kolunu kaybetti.
    Sizin yaptığınız doğru olanı

obezkirpi bunu beğendi.
  9. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aman kardes saglik konusunda böyle dogrulari yazma sonra yersin fircayi.
    Forumda akil almak varken neden doktora gidilisin ve saatlerce beklensinki.
    Akil sunu söylüyor...
    forumdan akil almak varken niye doktora gidip de saatlerce bekleyimki, en iyisi saglikla hic alakasi olmayan bir foruma konu acayimda akil alayim, kimseden cevapda gelmese, doktora gidip saatlerce beklemekdense sonucu ne olacak diye beklerim, iyi olmasa en son care doktora giderim ama tabiki gec oldugu icin saglimdanda olurum diyor. Ama yinede doktor gidip saatlerce beklemedim en önemliside bu.:)

Yorumum konuyu acan arkadasa degil, bu forumda daha cok saglik konulari var ve doktor git deyince fircayi yiyiyorsun, nedenide cevap olarak hep söyle olmustur. Doktora gidince saatlerce bekleyecegim ve sonucta doktor bir sey yapmadan beni 5 dakika tedavi edecek ve eve gönderecek, bu nedenle foruma konu aciyorumki belki ayni duruma düsen ve bilgisi olan vardir diye oluyor.
    agri belki ayni yerden gelebilir ama bakalimda senin agrinin nedeni o arkadasin agrisindanmi. Misal bas agrisi, birinin basi agrir ve konu acar, biride gelir derki benimde basim agridi su ilaci ye gecer. Ama belki birin bas agrisi az su icdiginden dolayi normal bir bas agrisidir digerinki ise belki migrendir. Sonucta ikiside bas agrisi ama ikiside degisk degsik hastaliklardir.

Neyse herkes kendi düsünmesi gerekiyor sagligini, kim ne yaparsa yapsi. Sem cok güzel bir örnek vermissin, tür saglik sorunu olan kisiler bunu göz önünde bulundursun. Erken gidilseydi doktora cocuk kolundan olmazdi.

obezkirpi ve dr_mrh bunu beğendi.