Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

oceanist'in (tufan) sezon jübilesi 19 nisan erikli şelalesi (yazı+resimler)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında marule tarafından paylaşıldı.

1. marule

marule Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sabah 5te kalktım, kahvaltımı yapıp eşyalarımı kontrol ettikten sonra, sıkı sıkı giyindim çünkü pendiğe kadar sürekli yokuş inecektim ve günün ilk saatleri olduğundan hava soğuk olabilirdi. 6.50de yola çıktım. 8.15teki pendik-yalova vapuruna yetişecek, öncesinde 7.45te Bülent ile buluşacaktım. Pendik iskelesine kadar sorunsuz geldim ve vardığımda saat 7.35 idi, iskele daha açılmamıştı bile. 5 dk sonra iskele açıldı 10 dk sonra bülent geldi. Biletlerimizi alıp, beklemeye koyulduk. Bu sırada iskeledeki kantinden bişeyler götürmeyi ihmal etmedik

8.15te vapura binip, 9 gibi yalovaya vardık. Orda Kudret Abi ve Kerem ile buluştuk. Jübilenin sahibi Tufan ise bir arkadaşına gitmişti. Yenikapıdan gelecek olan hasanı beklemeye başladık. Bu sırada dönüş saatini kesinleştirdik ve 19.00 Yalova-Pendik arabalı vapuruna aldık biletlerimizi.

Sohbet muhabbet derken 10.30 gibi Hasan geldi. Onunda biletini ayarlayıp. Vurduk kendimizi yola. Hava ısınmaya başlamıştı. Yalovada bisiklet yolunun bittiği yerde hemen durup kat kat soyunduk. Tayta varana kadar çıkarttık, tayt+tişört kombinasyonu ile yola devam ettik. Tabi ben sabah 3 kat (termal+ara katman+dış katman) giyindiğim için baya ferahladım ama çantam full doldu kıyafetlerle.

Yalovadan çınarcığa kadar 2-3 zorlu rampa aştık.

Tempolu sürdüğümüz için sabahki vakit kaybını hemen telafi ettik. Hatta çınarcık da bir supermarket önünde uzunca bir süre mola verdik. Nevalesi olmayanlar nevalelerini aldılar, hep beraber hafif bir öğlen yemeği yedik. Sonra vurduk kendimizi Erikli yollarına. Yol ilk önce çok az bir eğimle başladı. Rüzgar olmadığından ve aramızda Kerem ile Kudret Abi olduğundan burayı hemen geçtik. İkisi gurubu çeken insanlar oldu tur boyunca, geri kalanlarımız ise onlara yetişmek için basınca, çok tempolu bir sürüş oldu.

Bi ara keremin lastiği patlayınca durduk ve şansımıza az önce bir bisikletçiyi geçmiştik, böylece oradaki kompresörü kullanarak yedek lastiği ile değiştirdik.

Bu yol bitmeye yakın çok güzel manzaralar ile karşılaştık ve fotolara başladık. Buralarda bana Kerem ilerdeki bir dağı gösterip bak şunun tepesine çıkcaz falan diyordu. Dediği dağ baya yüksekti, ben de galiba gözümüzü korkutuyor diye çok inanmamıştım kereme. Neyse.

esas tırmanış başladı. Trekking yapan bir grupla karşılaştık, bize alkışla destek oldular. Yine Kudret abi ile Kerem sağolsun bu rampaları 8-10 km arası hızlarla çıkardılar bizi.

Ama ben sonlara doğru bu hızlara yetişemedim ve Hasanda ağır bisikletine rağmen çok iyi gidiyordu ama foto çekmek için sık sık duruyordu. Dolayısı ile biz ikimiz arkada kaldık ve yavaş tempoda çıkmaya başladık. Önümüzde Tufan Bülent Kerem üçlüsü onların önünde de Kudret Abi vardı. Rampalar uzun ve dikti. Bu sıralarda benim sol dizime bir ağrı girdi. Tempomun düşmesini ve bu ağrıyı anlamadım çünkü daha önce başıma gelmemişti. Hemen bisikletten inip 50-60 metre yürüyerek devam ettim. Bu sırada aklıma dank etti. Çantam bu sefer normalden ağırdı, kıyafetler çok ağırlık yapıyordu. Belime çok yük biniyordu ve haliyle performans düşüyordu. Bu yürüme iyi gelmişti. Tekrar bindim, geride kaldığım için 2-3 rampayı çok tempolu çıktım ve yine dizim ağrıdı, yine indim, biraz yürüdüm, tam bisiklete binecekken Tufanın kamerasına yakalandım. Rezil olduk.

Onlar da Bülent biraz kaymış ve yol ile dağ arasınadaki çukura girmiş, çok eğlenceli dakikalar yaşamışlar ona gülüyorlardı. Burdan sonra çıkış tempomuzu biraz düşürme kararı aldık her ne kadar çok uyamasak da.

Biraz çıkınca kudret Abiyi de gördük, o da yol kenarında durmuş, nevalesini çıkarmış bir şeyler atıştırıyordu. Hemen biz de çıkardık yemeklerimizi ve yolda harcadığımız enerjiyi telafi etmek için bolca yedik ve su içtik. Bu sırada rakım 271 metre idi. O an Kerem in daha önce dediği “şu dağı çıkıcaz” lafına inandım. Tırmanışın yarısına gelmiştik daha ve bir bu kadar daha çıkacaktık.

Tekrar bisikletlere atlayıp yavaş tempo çıkmaya başladık zira ilk bölümü çok hızlı tırmandığımızdan uslanmıştık. Tabi bir iki rampa yine kanımız kaynadı ve tempoyu biraz artırdık. Bu sırada hava 30 dereceyi bulmuştu. Sıcak bir havada dağların üstünde ormanın içinden gitmektan daha güzel bişey yoktu. Gördüğümüz çeşmelerde mola verip bol bol içtiğimiz sularımızı tazelemek için şişelerimiz dolduruyorduk.

Böyle böyle en tepeye kadar çıktık. En tepede rakım 478 metre idi. Rampaların başladığı yerden (91 metreden) buraya kadar 4.6 km idi.

Burdan sonra güzel bir iniş vardı. Bu iniş sonrası şelale alanına gelmiştik. Alanda vakit kaybetmeyip pedallara bastık (Kudret abi hariç o böyle yollarda bisikletine binmiyor malesef ), yarı MTB yarı Freeride tadındaki yoldan şelaleye doğru ilerledik.

Saat 14.00 idi tam şelaleye vardığımızda Şelalenin tam yüksekliği 487 metre ancak merdivenle çıkılıyor o yüzden tırmanış sayılmaz. Burada 2 saat kadar bir mola verdik. Bir teyze bize “Biz aşağıda sizin yanınızdan geçmiştik, 6 ayda gelirler artık demiştik, hemen de geldiniz” dedi. Gururlandık tabi hemen. Yemeklerimizi yedik, fotoları çektik, ayaklarımızı buz gibi suya soktuk.

Sonra saat 16.00da geri dönüşe başladık. İlk önce 2 km rampa tırmanıp yeniden 478 metreye çıktık ve sonra 4.6 kmyi 20 dakikada indik. Çok hızlı inmedik çünkü virajlar çok tehlikeli idi. Ancak 40ın altına da düşemedik çünkü frenler izin vermiyordu. Bu virajlardan birini dönünce karşımda Bülenti gördüm, taşların üstünde yüzü koyun yatıyordu. Noldu falan derken, düştüğünü öğrendim. KM saatine bakarken bisiklet kaymaya başlamış ve Bülen uçurumdan düşmemek için kendini yere atmış, işte bu sırada air göbek devreye girip, Bülentin hasar almasını engellemiş, bir tek elleri taşlara sürtmüş ama eldiven olduğundan hiç bi yerine bişey olmamıştı. Bu Bülentin ilk düşüşüymüş, aramızda bu konuda tecrübeli olanlar olduğundan Bülent tadını tam çıkaramadı. Bu sebeple biraz mola verdik. Güldük eğlendik sonra inişe aynen devam.

Kazanın temsili fotoğrafıdır...

16.45 – 17.00 gibi çınarcıkta olduk . Uzun şelale molasından aldığımız enerjiyi 25-30 km/h arası gidip gelen tempomuza harcadık.

Çınarcık sahilden çınarcık-yalova yoluna çıktık ve gelirken indiğimiz bir kaç güzel rampayı tırmanıp yalovaya vardık. Saat 17.45-18.00 idi. Vapura 1 saat vardı. Bu süreyi yemek yiyerek ve sohbet ederek harcadık.

Jübilesini başarı ile bitiren Tufan ve bostancı vapuruna binecek Kerem ile vedalaştıktan sonra Pendik vapuruna 19.00da bindik. 20.00da pendikte idik. Orda Kudret Abi ile Hasan kadıköy istikametine gitmek üzere soldan, ben ve bülent kaynarcaya gitmek üzere vedalaşarak sağdan devam ettik. Bülent 15 dakika sonra evindeydi, yolunu biraz uzatıp bana eşlik etti. Ben de 21.00 gibi odamdaydım.

Gerek Tufanın sezon jübilesi olması gerek çok güzel bir parkur olması sayesinde çok keyifli ve anlamlı bir tur yaşadım. Aramızdaki en ağır bisiklete sahip olmasına rağmen tüm tur boyunca hiç yorulmadan bize eşlik eden ve foto çeken Hasan a çok teşekkürler. Hepimiz grup disiplini içinde birbirimizi bekleyerek pedal bastığımız için hiç bir sorun yaşamadık. Ben toplamda 107.03 km yol yaptım, 6 saat 4 dakika bisiklete bindim ve 17.62 km ortalam ile günü bitirdim. Bu parkuru da listeye ekledik. Ve Tufan gelince ona yeni yerler sözü verdik. Bir an önce keşiflere başlamak lazım.
    Not: bilgisayarımda oluşan bir sorundan dolayı yükseklik grafiğini koyamıyorum şu an, düzelttiğim zaman koyacağım.

2. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    Bülent kardeş gçmiş olsun gittiğiniz yerler ve fotoğraflar çok güzel paylaştığınız için teşekkürler

Kudret Kurtcebe, Cool_uzak ve marule bunu beğendi.
  3. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mert konu için teşekkürler. Abi gelemediğim için çok üzüldüm ama şartlar müsait değildi. Hakikaten çok güzel yerlermiş bayağı hoşuma gitti.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  4. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel bir gezi olmuş, ayaklarınıza sağlık

Kudret Kurtcebe, Cool_uzak ve marule bunu beğendi.
  5. Cool_uzak

Cool_uzak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir daha gitme taraftarıyım. Bu sefer rampayı bir kerede çıkmak...
    Ve selaleleyi içinden değil bu sefer üstünden izleyerek dinlenmek...
    Ve nevalemi tüketmek istiyorum.

Haftaiçi birgün Robocop dedenin kanına girerim ve onu oraya yine gitmeye ikna ederim. Sizlerinde haberi olur.

Kerem arkadasıma helal olsun diyorum. Yazı yazmak kadar resimleri foruma yüklemek için pc başında geçirilen zamanda oldukça uzundur. Bir donem bunu bende yasadığım için kendisine ne kadar tesekkür etsek azdır.

İniş sırasında viraja kilomdan kaynaklı hızlı girmem ve birazda dikkatsiz davranarak frenlere geç basmamdan dolayı kendimi yoldan 10 m kadar asağıda değilde yere atarak yolda bulacak sekilde durmak benim için harika bir deneyimdi. Göbeğimin üzerine atladım ve ciddi hiç sorun olmadı. Bu nedenle kendime kod isim olarak Air Göbek diyorum. Fakat öncesinde iki kere yoldan çıktım arkadaşlar. :D

Geçmiş olsun dileği için felis911 bisiklet dostuna teşekkür ederim.

Yine bir rampalı macerada görüşmek üzere...

Kel şişman hımbıl ve öyle biri iste... Kod adı Air Göbek .. :cool:

6. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.Çok güzel gezi olmuş.Fotoğraflar mükemmel. Ayaklarınıza sağlık.

7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet
    tufan hocayı arayacağız onu özleyeceğiz gene pedallayacağız onunla
    hepinize teşekkür ederim mert ellerine sağlık kerem dostum beni hiç yalnız bırakmıyacak anladım ve bilo kardaş beni hep fişekleyecek turlar için biliyorum ve hazırım artı hasan arkadaşımız bizi kaybetmesin bizi yakalasın derim

8. hacı

hacı Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ne kadar güzel kareler yakalamışsınız öyle fotolar çok oşuma gitti pınarlar , şelaleler, köprü felan çok güzel olmuş ellerinize ayaklarınıza sağlık...

9. Kerem GÜNDOĞDU

Kerem GÜNDOĞDU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum
    yaşanılan her şey çok güzeldi
    Tufan kaptanı çok özleyeceğiz be 6 ay çok uzun zaman :(
    dönüşte bi yerde kendisini çektiğimde bayaa eğlenmiştik:)

Kudret abi seni o rampalarda yalnız bırakmak olur mu? kendin mi yaşayacaksın tüm güzellikleri uyanık abim benim :)

Bülent özellikle Çınarcık girişinde yoldan geçen bi abimizle arasında geçen diyaloğuyla beni çok güldürdü hehe hehe

Mert sen şaka yaptığımı sandın heee al sana rampa :)

Hasan arkadaşımıza katılımı nedeniyle ayrı teşekkür ediyorum ...

10. konusances

konusances Üye

Seviye:
    çok güzel bir yolculuk olmuş.Anlatımda çok iyidi süpersiniz:d

11. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    gezi çok güzel olmuş baya bir hostu. fotograflarda güzeldi.
    Geziyi bizimle paylaştığınız için tşkler tüm katılımcıların ayaklarına sağğlık.
    ayrıca kaza geçiren bülent arkdaşada geçmiş olsun diyorum.
    nice pedallı günlerin sizlerin olaması dilegiyle

12. Cool_uzak

Cool_uzak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Marule -MERT arkadasıma helal olsun diyorum. Yazı yazmak kadar resimleri foruma yüklemek için pc başında geçirilen zamanda oldukça uzundur. Bir donem bunu bende yasadığım için kendisine ne kadar tesekkür etsek azdır.

Bu bir duzeltme mesajıdır.

Dalgınlıkla yazmısım... Ellerine saglık Mert ... Kerem - Out ..:D

Kod adı Air göbek....:cool:

marule ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  13. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    :) güzel ve keyifli bir gezi olmuş teşekkürler bisiklet dostları!:) ayrıca ufak kaza geçiren arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum!:dua:

14. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok güzel bir doğa ,çok teşekkürler.