Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Obezite tedavisinde bisiklet

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında SametAksuoğlu tarafından paylaşıldı.

1. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    obez kişiler, bize oranla misliyle yağ depolarına sahip olduğundan, obez birini 40km üstü eğimsiz rotalarda sınarsak(örneğin kadıköy-kaynarca-kadıköy), obez kişinin vücudu ilk başta karbonhidrat depolarına saldıracak, bunlar bittiğinde de yağ yakmaya başlayacaktır.

Benim tezim, uygun dişli oranıyla, bir obezi saatlerce bisiklet tepesinde tutabiliriz çünkü develerin hörgüçlerinde olduğu gibi, obez birinin de vücudunda bitmek tükenmek bilmez bir yağ deposu bulunmaktadır.

Örneğin ben zayıf biriyim; vücudumdaki yağ oranı %3,5 civarlarında. Dolayısıyla karbonhidratı tüketen bünyem, saldıracak başka bir şey bulamadığımdan, 100km ve üzeri rotalarda bittiğimi/tükendiğimi açıkca hissedebiliyorum. Ancak obez biri, bu duyumsamayı zengin yağ depoları sayesinde çok daha geç ya da hiç hissetmeyecektir.

kendini yorgun hissederse, uygun dişli oranına geçerek pedal çevirmeye devam edebilir. bu da beraberinde zayıflamayı getirecektir.

yukarıdakiler benim şahsi görüşlerim ve doğruluğu hakkında en ufak bir fikrim yok. bilen biri varsa, ya da bir fikriniz, aydınlatabilirseniz sevinirim.

2. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Obez birisinin bisiklete binmesi sandığından çok daha zor, bir kere kalçasına aşırı yük binecek, kendini zor kaldıran birisinden sen bisiklete binmesini bekliyorsun, teoride tamam da pratikte çok zor.

yağlar mazot deposu gibi değildir, öyle her dakika emrinde beklemiyorlar, öyle olsaydı 8-10 saat bisiklete biner hiç acıkmazdı kilolu bir insan, ama öyle olmuyor yine mekanizmalar farklı işliyor. yağ yakımı daha yavaş o yüzden yemeden olmuyor.

önce doğru beslenme herşeyin temeli bu. Doğru ürünler, doğal gıdalar, düzgün öğünler... bunlarla birlikte tabiki bisiklet çok hızlı bir kilo vermeye yardımcı araç. Tabi önce istemek ve terlemek gerekiyor.

3. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Maşallah, nasıl ulaştınız bu seviyeye ?

4. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    99 kiloyum 27 kiloya yakın yağ var vücudumda. L-carnitine kullanarak uzun süreli yorulmadan spor yapabiliyorum. L-carnitin glikojen depolarına dokanmadan direkt yağ yakmamızı sağlıyor ve bolca terletiyor. 1 ayda 6 kilo vereceğine 10 kilo verebiliyorsun ama sporla beraber kullanırsan. Sporsuz hiç bir faydası yok.

5. Eray Geçay

Eray Geçay Kıdemli Üye

Seviye:
    İnan bana yoruluyorsun.

6. Mümin Yavaş

Mümin Yavaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Obez birisi için yürümekten daha kolay bir spor bisiklet.Ama sizin dediğiniz gibi uzun mesafeleri gidebilmesi pek mümkün değil.

7. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sağlık bakanlığının hesaplarına göre bende aşırı kilolu obez arasında sınırdayım.. Boyum 1.76 kilom 92 -93civarı . Ayrıca benim bildiğim vucüt söylediğiniz şekilde çalışmıyor, yani önce karaciğerdeki glikojeni bitieyim sonra yağa en son proteinlere geçeyim gibi bir durum yok. Aktif olarak spor yapanlar bilgi verirse sevinirim.