Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

O bisiklet metrobüse girecek

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Seçil Öznur Yakan tarafından paylaşıldı.

1. Seçil Öznur Yakan

Seçil Öznur Yakan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba! :)

Bisikletli Ulaşım Platformu (BUP) kuruldu ve ilk eylemini 19 ocak pazar günü yapacak.

İnsanların bile zor bindiği metrobüse bisikletle nasıl bineceğiz dediğinizi duyar gibiyiz. Amacımız elbette kaos yaratmak değil. Ancak neredeyse bisiklet kadar yer kaplayan bebek arabaları ve devasa yüklerle-bavullarla metrobüse biniliyorsa neden bisikletle binilmesin?

Demiyoruz ki illa insanların balık istifi olduğu saatlerde metrobüse bisikletle binelim.

Yoğun iş saatleri dışında kalan ve metrobüsün nispeten daha az kalabalık olduğu öğle saatlerinde (örneğin 12:00 - 14:00 arasında) araç başına bir bisiklete neden izin verilmesin?

İlk durakta binip son durakta inmek (örneğin Söğütlüçeşme'de binip Zincirlikuyu'da inmek) kaydıyla daha da geniş bir zaman aralığı içinde araç başına bir bisiklete neden izin verilmesin??

Talep etmeden hiç bir şey elde edemeyiz. Durmaksızın hep birlikte talep edeceğiz, hep birlikte bisikleti tüm belediyelerin gündemine oturtacağız.

Bisiklet ne bir yük, ne de bir çocuk oyuncağıdır. Bisiklet bir ulaşım aracıdır.

Etkinlik Güzergahı :
    GÜZERGAH :
    - Göztepe 60.Yıl Parkından hareket (13:00)
    - Tütüncü Mehmet Efendi Cd. üzerinden Minibüs Cd.'ye (F.Kerim Gökay Cd.) çıkış
    - Minibüs Cd. üzerinden Kadıköy istikametine sürüş
    - Söğütlüçeşme Metrobüs Durağında eylem
    - Minibüs Cd. üzerinden Bostancı istikametine sürüş
    - Bostancı'dan Bağdat Cd.'ye giriş
    - Bağdat Cd. boyunca Caddebostan'a kadar sürüş
    - Caddebostan Beltur'da turun sona ermesi
    (Toplam mesafe : 15km)

Bisiklet zillerinizi ve düdüklerinizi getirmeyi unutmayın!

Artık ulaşımını bisikletle gerçekleştiren ve bisikletli ulaşıma destek veren herkese açık bir platformumuz var!

http://bisikletliulasim.com/

2. ali bal

ali bal Aktif Üye

Seviye:
    Ankara için bir organizasyonunuz yok mu.

Çağlayan bunu beğendi.
  3. Uğur SARIGÖL

Uğur SARIGÖL Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Az önce buna benzer bir konu açtım ve silindi. Konu internet sansürü, silinme sebebi ise forumda eylem çağrısı yapmak. Konunuzun akıbetinizi bilin diye yazıyorum :)
    Yok silinmez ise maalesef yönetime bir çift lafım olacak...

4. Seçil Öznur Yakan

Seviye:
    Bu hepimizin platformu. Ankaralılar olarak siz de katılın ve organizasyonunuzu yapın. : )

Çağlayan bunu beğendi.
  5. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Angara nirde,İstanbul nirde. :)

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ugur bey daha iki dakika once bu konuyu gorup yonetici arkadaslar ile bir gorusme yaptim.

Alinan karar su yondedir.Yapilacak eylem konusu bisiklet ile ilgili bir mevzu ise acik kalabilecek(kurallara uygun olacak sekilde) eylemin konusu bisiklet ile ilgili degilse izin verilmeyecek.Bu yonetimin aldigi karardir.

yonetime birseyler soylemek icin apartta konu beklemek sizi rahatsiz edecektir ne soylemek istiyorsaniz ozelden direk yazin icinizde kalmasin.Yonetim ile alinan karar icin yorum yapmak isteyenler de lutfen ozelden yada info lu mail adresindem yazsinlar bu konuyu baltalamayalim.

Herkese iyi forumlar.

Ziya Yılmaz bunu beğendi.
  7. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bkz:

Murtega ve Çağlayan bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  8. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

seçil hanım derneğin sayfasında bir haber geçmiş idi onu size iletiyorum ,,bilginiz olsun ,

ayrıca aşağıdaki linkte bisiklet taşıyıcı otobüslerin güzergahları var tabi uygulama ne alemde bilmiyorum benim etaplarım istanbul dışı 100 km üzerinden pedal kesmeme şeklinde olduğu için metrobüs ile pek işim olmuyor

http://goo.gl/maps/e9bb6

https://www.facebook.com/bisikletlilerdernegi?ref=ts&fref=ts

derneğin facebook sayfası ,,

evet daha çok böyle otobüs görmek istiyoruz tabi,,

Çağlayan bunu beğendi.
  9. mahden

mahden Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kudret abi bu otobüslerin saatleri biraz garip bulup atacağım birazdan ama saatleri nedeniyle çok kullanışlı olmuyor.

Çağlayan bunu beğendi.
  10. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

eski bisiklet şampiyonu murat suyabatmaz evet şimdi dernek başkanı ,

evet zati bende bunları bilmek istiyorum şikayetler var ise aynen ben dernek başkanına iletirim özelden ,,

11. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Slogan biraz çözüm arayıcı / uzlaşıcı gibi değil de meydan okuyucu / mücadeleci bir hava çağrıştırdı bana. Oysa ki ne güzel başlamış bir uygulama var (otobüslere bisiklet taşıma aparatı takılması). Bunu fırsat bilerek, özendirici, teşvik edici bir yaklaşım daha verimli olacaktır diye düşünüyorum. Mevcut hatalar da aynı şekilde iyi niyetle giderilebilir.

Yeter ki iyi niyet platformumuzu kaybetmeyelim. İyi niyet bir defa kaybolursa ve iş çekişmeye dönüşürse bundan herkes zararlı çıkar. En çok da biz bisikletliler zarar ederiz.

Metrobüslerde bisiklet taşınması için illa "eylem" gerekiyor mu? Her yol denendi de iş o noktaya kadar geldi mi? Zaten normal otobüslerin bir kısmında bisiklet taşınıyor, ve belediye konuya sıcak bakıyor. Biraz kararlı teşvik ile metrobüslere de taşıyıcı aparat konması gayet makul bir ihtimal gibi duruyor.

Yani şu eli oklavalı slogana bir bakar mısınız lütfen? Bunun devamının da nasıl gelişeceğini tahmin etmek çok zor değil. Daha karlı olan uzlaşma/teşvik yolu açıkken neden ilk etapta yolları/çözümü tıkayıcı eylem?

Ben desteklemiyorum bu eylemi.

12. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Katiliyorum. Böyle bir eylem yapilacaksa slogan kesinlikle degismeli. Zaten havadan nem kapan siyasiler mevcut. Kendilerine meydan okuma kabul ettikleri eylemlere bakislarini son bir senede acikca gördük. Eger bir sonuca ulasilmasi isteniyorsa daha yapici bir slogan secilmeli. Herhalde eylemi planlayan arkadaslar da bir zitlasma hedeflemiyorlardir. Slogan ise biraz meydan okuyucu gibi geliyor kulaga. Hos, belki baska ülkelerde bir sorun yaratmazdi böyle bir slogan ama ülkemizin dinamikleri cok farkli, malum.

Seçil Öznur Yakan ve Abdullah.R bunu beğendi.
  13. Seçil Öznur Yakan

Seviye:
    Otobüslere bisiklet taşıyıcı takılması harika bence ve gelecekte artacağını da düşünüyorum. Şu anda sıkıntı, yukarıda bir arkadaş da değinmiş, otobüs güzergahları ve saatleri kesin değil. Bu bilgiyi İETT veremiyor. Web sitelerinde belirtilen saatlerde ve hatlarda, ne yazık ki taşıyıcılı otobüs geçmiyor. Bazen denk gelinebiliyor. İyi başlatılmış ama geliştirilmesi gereken bir proje.

Ben hem dünyayı bisikletle dolaşan hem de bisikleti ulaşım amaçlı kullanan biri olarak, metrobüse çok az binsem de, bisiklet ve toplu ulaşım araçlarının entegrasyonu açısından bu eylemi önemli buluyorum. Pazar günü çalışmıyor olsaydım etkinliğe mutlaka katılırdım.

14. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tatlı söz yılanı bile deliğinden çıkarır demiş atalarımız. Biraz sert olmuş bence de.

Kolaylık diliyorum..

15. Seçil Öznur Yakan

Seviye:
    Slogan konusunda ben de size katılıyorum: Çok sert olmuş. Slogan konusunda size katılmama rağmen eylemi destekliyorum çünkü bisikletimi şehir içinde ulaşım amaçlı kullanmak istiyorum ve toplu taşıma araçları ile entegrasyonu konusuna dikkat çekilmesi gerektiğine inanıyorum.

BUP, şöyle bir harita hazırlamış: http://bisikletliulasim.com/harita.html ve web sitelerinde bisikletli ulaşım yapanlara yönelik çalışmalar yapıyorlar. Bu sitenin ve çalışmaların engelleyici, tıkayıcı olduğunu düşünmüyorum. Bu hepimizin hareketi. Zaten sayısı az olan bisikletlilerin her çalışmaya destek vermesi dileğiyle.

16. hasansaylik

hasansaylik Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çalınmaya karşı nasıl bir önlem var acaba bu otobüslerde ? kırmızı ışıkta falan çalarlar bence ?

17. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Eylem amacından sapmış görünüyor,bisikletçi arkadaşlarımızın dikkatine.

18. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Çağlayan;

Söğütlüçeşmede yapılacak olan eylemin amacından saptığı ya da saptırıldığı falan yok. Ortada sadece bir yanlış anlaşılma söz konusu.
    19 Ocakta İstanbulun 2 farklı noktasında içerik ve amaç olarak birbirinden tamamen ayrı olan 2 etkinlik söz konusu. Birisi Söğütlüçeşmede yapılacak olan etkinlik, diğeri de Taksim de Hrant Dink için yapılacak olan etkinlik. Bunları düzenleyenlerin birbiri ile hiçbir alakası, ilişiği bulunmuyor. Kadıköy Söğütlüçeşme'de yapılacak olan etkinliğin tek maksadı, trafikte ve toplu taşımada bisikletli haklarına yönelik olacak, endişelendiğin türden mevzulara yönelme maksadımız yok.

Gelelim SS ile aktardığın o duyuruya. Böyle bir açıklama yapılmasındaki tek sebep sanal medya üzerinden bir takım tepkiler almamızdı. BUP olarak bizim belirli bir etkinlik takvimimiz/programımız bulunmakta ve de ilk etkinliğimizin yazık ki Hrant Dink için yapılacak olan etkinlikle çakışması gibi bir durum cereyan etti ve "Etkinliğinizin tarihini/saatini değiştirin" minvalinde yorumlarda bulunuldu. Bu tepkiler sonrası bizler de böyle bir mesaj yazma gereği duyduk. Belirttiğim gibi, belli bir programımız var ve uç seviyede sıra dışı bir durum gerçekleşmediği müddetçe de bunun dışına çıkmaya niyetli değiliz.

19. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Turunuzu ve tecrübelerinizi yayınladığınız bir yer var mı?

20. Engin Ertekin

Engin Ertekin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Videolardan da anlaşıldığı üzere eylemde çok büyük olaylar çıkmıştır ve son derece saldırgan bir eylem gerçekleştirilmiştir !!! Yoldan geçen tüm arabalara laf atılmış, metrobüs durağındaki amire saldırılmış, metrobüs amirine adeta Çin işkencesi yaparak zorla "kesinlikle haklısınız, öğle saatlerinde bisikletle metrobüse binilebilir aslında" dedirtirilmiş ve metrobüse binen insanlar iteklenerek 60 kişi bisikletleriyle metrobüse binmeye kalkışmıştır.

Minibüs Caddesi + Bağdat Caddesinde gerçekleştirilen farkındalık turu boyunca yolda kendilerini alkışlayan halka galiz küfürler edilmiştir.
    Çağlayan arkadaşımızın dediği gibi eylemi amacından saptırmış olan bu gözü dönmüş bisikletliler tüm bunlar yetmezmiş gibi 15 km. süren tüm tur boyunca kendilerini bir an bile bırakmayan sevimli köpeğe bile yapmadık işkence bırakmamıştır.

Aşağıdaki videolarda tüm bunları net şekilde görebilirsiniz.!!!!!!

...
    ...
    ...
    Neyin ne olduğunu bilmeden hiç bir zaman peşin hüküm vermemeniz, ön yargılarınızdan kurtulmanız ve kelimelere takılmamanız dileğiyle...

Bol bisikletli ulaşımlı günler, güvenli sürüşler...

Köpeğe yapılan saldırının videosu :

[video=youtube_share;QYbXqlBGZj4]http://youtu.be/QYbXqlBGZj4[/video]

Yapılan tüm rezilliklerin 80 saniyelik özeti :

[video=youtube_share;NgUyxxErD0o]http://youtu.be/NgUyxxErD0o[/video]

Bisikletlilerin saldırgan tutumlarının görüntüleri :

[video=youtube_share;sCDsmzGbhPw]http://youtu.be/sCDsmzGbhPw[/video]

Turdaki en küçük bisikletlinin serseri abilerinden-ablalarından etkilenip yol boyunca sağa-sola taş atması ve hatta insanlara tükürmesi :

[video=youtube_share;HmOuSRUu4rA]http://youtu.be/HmOuSRUu4rA[/video]

Yine aynı küçük bisikletlinin metrobüs eyleminde sarf ettiği inanılmaz sözler :

[video=youtube_share;PP-2MDoObd0]http://youtu.be/PP-2MDoObd0[/video]

Seçil Öznur Yakan ve sedat_slave bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ocak 2014