Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nuri Bilge Ceylan en iyi yönetmen :)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ateze tarafından paylaşıldı.

1. ateze

ateze Misafir

[​IMG] Nuri Bilge Ceylan'ın “Üç Maymun” isimli filmi, 61 Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü aldı.

61 Cannes Film Festivali'nde bu akşam ödül töreni yapıldı. Festivale 'Üç Maymun' filmi ile katılan yöntmen Nuri Bilge Ceylan, en iyi yönetmen ödülünü aldı.

Ceylan ödül töreninde yaptığı konuşmasında ödülünü, "Benim yalnız ve güzel, tutku içinde sevdiğim ülkeme" sözleriyle Türkiye'ye adadı.

Ödül haberinin kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, “ödülü almaktan büyük onur duyduğunu”söyledi. Ceylan, filmin festivalin yarışma bölümüne alınmasına ve en iyi yönetmen ödülünü kendisine veren jüriye teşekkür etti. Ceylan'ın en iyi yönetmen ödülünü aldığını, jüri başkanı Sean Penn, duyurdu.

FRANSIZ YÖNETMENE ALTIN PALMİYE

Festivalde Altın Palmiye ödülünü, Fransız yönetmen Laurent Cantet'in “Entre les murs" isimli filmi kazandı. Ödülü, yönetmen Laurent Cantet'e, Robert de Niro verdi. Film, eğitim konusuna Fransız toplumunu bakışını yansıtıyor.
    Nuri Bilge Ceylan'ın “Üç Maymun” isimli filmi, 61 Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülü aldı.
    En iyi senaryo ödülünü Jean Pierre Luc Dardenne'nin "Le Silence de Lorna" isimli filmi kazandı. Ödülü, geçen yıl bu ödülü kazanan Fatin Akın takdim etti.
    Yarışmada jüri, en iyi erkek oyuncu ödülünü, yönetmen Steven Soderbergh'in “'Che” filmindeki rolüyle Benicito del Toro'ya verdi. Ödülü, ünlü Fransız oyuncu Valerie Lemercier takdim etti.
    En iyi kadın oyuncu ödülünü, Walter Salles'in yönettiği, “Linha de Passe” isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni kazanırken, ödülü Fransız oyuncu Jean Reno verdi.
    Jüri ödülünü, Paolo Sorrentino'nun, “Il Divo” filmi aldı. 22 filmin Altın Palmiye için yarıştığı 61. Cannes Film Festivali'nde Catherine Deneuve ile Clint Esatwood'a özel ödül verildi.

Hurriyet.com.tr

jazzpub, gatila, Erim ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  2. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Ülkesine hakaret etmeden, kötülemeden bu ödülü aldığı için gurur duyuyorum. Konuşması için de ayrıca kutluyorum.

jazzpub, Erim, günay ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. ateze

ateze Misafir

İlk izlediğim filmi Uzak'tı, yerli kanallarda gosterılmeden bır yabancı kanalda (Fransız ARTE kanalı) gosterılmesı bıraz boynumu buktu ama napalım ulkemızde ıyı ısler medya tarafından desteklenmıyor :(
    Uzak'tan cok etkılenmıstım sonrasında Kasaba ve diğer fılmlerını ızledım, kendıne ozguı anlatımı olan cok basarılı bır yonetmen, belkı bır gun ben de Cannes'da adımı duyururum kım bılır :)

jazzpub, roma ve Serdar TEBER bunu beğendi.
  4. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Hadi inşallah :)

jazzpub bunu beğendi.
  5. roma

roma Yeni Üye

Seviye:
    "Benim yalnız ve güzel, tutku içinde sevdiğim ülkeme"

Nuri Bilge Ceylan ve onun gibi aydın yürekler ülkemizin kardelen çiçekleridir. Tüm zorluklara ve olumsuzluklara rağmen işinin en iyisini yapan ve başarıyı hak eden, yalnız ülkemizin güzel insanları.

Umarım bu başarıların devamı gelir. Hatta bir bayan yönetmen tarafından olması daha da anlamlı olur:in:

jazzpub ve lepidoptera bunu beğendi.
  6. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ateze sizin içiniz cız etmedi mi:eek:?
    "En iyi kadın oyuncu ödülünü, Walter Salles'in yönettiği, “Linha de Passe” isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni kazanırkene.. :D" bu haber karşısısında için cız etmedimi:)? inş en kısa zamanda seni Cannes de Sandra Corbeloni nin yerinde görmek isteriz:D ;)!
    see u very soon!

7. onurcb

onurcb Üye

Seviye:
    Hatice Aslan Verdiği Bir Röportajda Filmde Yediğim Ağır Geldi Diye Konuşmuş.Buda Demek Oluyor Ki Filmlerini Okadar İçten Gerçeğe Yakın Çekiyorki...Ödülünü Sonuna Kadar Haketmiş:) İzinden Gittiğim Abilerimden Biri:) Yakın Bir Zamanda Kısa Filmimi sizlerle paylaşacağım . Ama Türk sineması ATEZE nin dediği gibi desteklenmiyor:(

jazzpub bunu beğendi.
  8. ateze

ateze Misafir

Canım ben oyuncu olmayı dusunmuyorum o yuzden de içim içimi yemedi :) ama ılerde gorursunuz bak buraya yazıyorum :D ben de ıyı bır yonetmen olacagım.

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Hepimizi onurlardırdığı ve gururlandırdığı için Nuri Bilge Ceylan a teşekkür ederiz...

jazzpub bunu beğendi.
  10. onurcb

onurcb Üye

Seviye:
    Bir Şey Daha Var Eğer Bu Ödülü Başka Bir Yönetmen Kazansa İdi Şuan Burnu Kaf Dağında Olurdu . Ama Nuri Bilge Ceyhanla Yapılan Son Röportajda SADECE 'Mutluyum' Demiş VE Konuşmayı Bitirmiş:)

jazzpub bunu beğendi.
  11. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Demekki neymiş,
    "hakemler hakkımızı yedi"

vs vs lafmış.

Düzgün , kaliteli herşey karşılığını buluyor.

jazzpub, Erim, günay ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  12. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Yürekten destekliyoruz Zeynep'cim... :)

jazzpub bunu beğendi.
  13. ateze

ateze Misafir

Dört gözle bekliyorum, başarılar çalışmalarında.

jazzpub bunu beğendi.
  14. ateze

ateze Misafir

Rıfat'cığım, bu konudakı hayallerımı bılıyorsun ve bana ınandıgını da bılıyorum, herkesın senın gıbı bır destekcısı olur umarım o zaman asılmayacak hıc bır engel kalmaz ınsanın onunde. Tesekkur ederım bu içten yorumun ıcın.

roma bunu beğendi.
  15. roma

roma Yeni Üye

Seviye:
    Sevgili Zep; Güzel sözlerin için teşekkür ederim.
    Senin içindeki başarma isteğin ve azmin varoldukça ne desteklere ihtiyacın olur ne de çıkabilecek engeller seni yıldırır. Hayallerine gem vurmadan yola devam. Bize de sadece sen kırmızı halıda yürürken ardından alkışlamak yakışır.:)

16. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:
    Nuri Bilge Ceylan'a sanat dünyasına ve Türkiye'ye yaptığı katkılardan dolayı teşekkürü bir borç bilirim.Kendisi Türkiyenin yetiştirdiği ender yönetmenlerdendir..nice ödüllere nice filmlere....

jazzpub bunu beğendi.
  17. Erim

Erim Yeni Üye

Uzak muhteşemdi. Defalarca izledim, hala ürperirim yönetmendeki zekayı düşününce. Nuri Bilge Ceylan ayrıca ülkesini harika temsil ediyor, böyle adamlar az yetişir.

Orhan Pamuk gibi saçmalamadan, edebi yönü ağır basan ve gerçekten ölmeyen eserler yaratıyor. Helal olsun ne diyeyim.

Benim için yönetmen olarak zaten bir Nuri bey var, bir de Ridley Scott (Hayattakiler arasında -- Yoksa tabii ki Kurosawa gibi isimleri unutmuyorum) .

jazzpub, ateze ve Serdar TEBER bunu beğendi.
  18. Fatih Balkış

Fatih Balkış Forum Demirbaşı

Seviye:
    hayretler içindeyim

ateze bunu beğendi.
  19. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    beyazperde'den alıntı:

Tür : Dram
    Gösterim Tarihi : 24 Ekim 2008
    Yönetmen : Nuri Bilge Ceylan
    Senaryo : Nuri Bilge Ceylan , Ebru Ceylan
    Görüntü Yönetmeni : Gökhan Tiryaki
    Yapım : 2008, Türkiye / Fransa / İtalya , 109 dk.

Oyuncular

Hatice Aslan (Hacer) , Yavuz Bingöl (Eyüp) , Ercan Kesal (Servet) , Rıfat Sungar (İsmail)

Gerçeği bilmek, görmek istememek, duymamak veya hakkında konuşmamak, kısacası “Üç Maymun”u oynamak onun var olduğu gerçeğini değiştirir mi? Sorgusu üzerine inşa edilen film, Ceylan’ın sözleriyle, “küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin, gerçeği örtbas ederek herşeye karşın birarada kalma çabasını” anlatıyor.

Yaklaşan genel seçimlere bir muhalefet partisinden aday olarak girecek iş adamı Servet, ıssız bir yolda trafik kazası yapar. Ölümle sonuçlanan kaza sırasında araçta bile olmayan şoförü Eyüp’e para verip yalan söyleterek ölümün sorumluluğunu almasını ister. Servet, kendisi yerine hapse giren Eyüp’ün karısı Hacer ile de ilişkiye girmeye başlayınca, olaylar sonunda bir aile dramına sebep olacak kadar karışır.

2008 Cannes Film Festivali’nde yarışan film, hem eleştirmenlerden tam not aldı, hem de Nuri Bilge Ceylan’a Uzak ve İklimler ile kazanamadığı “En iyi Yönetmen” ödülünü getirdi.

jazzpub ve ateze bunu beğendi.
  20. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    Son yıllarda başlayan sinema sevdama bu yıl bazı Türk yapımlarını da eklemeye başlamıştım. Reha Erdem’den sonra şimdi bir dahi daha keşfettim: Nuri Bilge Ceylan. O da gençlikte “ıııyy, festival filmiii” diye koşarak uzaklaştığım ama 30’umdan sonra mest olmaya başladığım nitelikte filmler yapıyormuş.

“Üç Maymun” harika bir film. Demek ki bu yönetmenimizin de eski filmlerine göz atmak gerekecek. Dingin bir anınızda izleyin. Çünkü bazen canınızın sıkılabileceği, uzun süren sessiz ve hareketsiz sahneler var. Ha, buralar hoşuma gitmedi demiyorum, böyle olmamalıydı kesinlikle demiyorum. Sadece dingin bir anda izlemek gerek diyorum.

Film ne üzerine, ya da ne anlatıyor? Tabii temelde insanın derinliklerini anlatıyor. Örnek olay olarak da bir aile seçilmiş. Yıllar önce küçük çocuklarını yitirmiş olan bu ailenin başına kötü bir olay geliyor. Babanın patronu kazada birine çarparak öldürüyor ve seçimlerde aday olduğu için suçu babamızın üstlenmesini istiyor. Ailesinin geçiminin sağlanması ve çıktığında yüklü bir para koşulu ile teklif kabul ediliyor. Sonra oğlunun kötü bir yola sapmakta olduğunu gören anne bu durumu rayına oturtmak için oğluna bir iş bulmaya çalışıyor. Bunun için patrona gidiyor ve toplu paradan avans istiyor. Patron da tamamen açık olmamakla birlikte ahlaksız bir teklifte bulunuyor.

Ve ailemizin kötü olayları başlıyor… diyeceğim ama aslında ailenin durumu zaten hep kötüydü sanırım. Şimdi ise sadece daha önce net olarak konuşulamamış, ifade edilememiş olan geçimsizlikler, diyalogsuzluklar şimdi somut bir biçim almış oluyor. Sözde annenin kötü bir eylemi karşısında ailenin çözülmeye başlamasını ve sonra sırası ile büyük oğlun ve babanın duruma müdahale etme çabalarını izliyoruz. Anne gerçekten kötü mü? Peki onu bugüne kadar eş ya da anne yerine koymayan baba ve oğla ne demeli? Nitekim bir sahnede evin duvarında bir fotoğraf görüyoruz: Baba iki oğlu ile birlikte mutlu bir aile fotoğrafı çektirmiş. Peki anne neden yok bu mutlu aile fotoğrafında?
    Tabi izlemek isteyenler olabileceği için ben her detayına girmiyorum. Konudan bu kadar bahsetmiş olayım. Konuyla birlikte anlatım muhteşem. Ayrıca yönetmenlik elbet muhteşem. Görüntüler muhteşem. Aynı zamanda usta bir fotoğrafçı olan Nuri Bile Ceylan bu yönünü konuşturmuş. Oyunculuklar harika. Özellikle patron (Ercan Kesal) mest ediyor, evin oğlu (Rıfat Sungar) ise yaşına rağmen yılların tiyatrocusu gibi maşallah. Olaya melodram bulaştırmadan tam bir gerçek hayat hikayesini, gerçek insanların gerçek tavırlarını ve tepkilerini sunuyorlar.

Filmin önemli bir özelliği daha var. Beyazperde eleştirmenlerinin de belirttikleri üzere “göstermemek” üzerine kurulu. Bir diğer eleştirmen de aynı durumu şöyle ifade etmiş: “Aksiyonu değil de, onları hazırlayan durumları ve onlardan doğan durumları, duyguları gösteriyor.” İlk başta bu durumu biraz yadırgıyorsunuz. Filmin gidişatına göre gerçekleşmesini beklediğiniz bir olay var. Ne zaman ve nasıl olacak diye beklerken bir de bakıyorsunuz olay olmuş bitmiş üzerinden günler veya haftalar geçmiş. Noooluyo yaa, niye göstermedi diye şaşırıyorsunuz ilk anda. Yoksa olmadı mı diye düşünüyorsunuz bir an. Ama alışınca keyifli geliyor. Gerçekten de o anları göstermenin gereği yok. Çünkü aslolan nedenler ve sonuçlar.

Türkiye’de bu yılın en iyi filmi olarak gösteriliyor. Tüm detaylarını bilmiyorum ama ödüller alıyor ve almaya devam edeceği muhakkak. Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü almış. Muhtemelen diğer yarışmalarda şu ödülleri de alıyordur/alacaktır: En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi görüntü, en iyi yardımcı erkek oyuncu…

Nuri Bilge Ceylan ve Reha Erdem… Henüz sinemanın acemisiyim ama şimdiye kadar izlediklerim arasında açık ara sıyrıldıklarını söyleyebilirim. Gişede başarılı olmaları zor, öyle bir beklentileri de yok zaten. “Satan ürün” değil “nitelikli ürün” yapmaya çalışıyorlar. Çıkan işten öncelikle kendileri keyif almak istiyorlar, özen gösteriyorlar, kaliteyi hedefliyorlar. İyi ki varlar…

ateze bunu beğendi.