Numaralı cam takılabilen gözlükler hakkında yardım?

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar gözler bozuk ve sırf bu yüzden bisiklette güneş gözlüğü kullanamıyorum. Lens denedim çok verim alamadım. Gözler zaten alerjik sıkıntı yaratıyor.
Şimdi gönül isterki oakley alalım ama bildiğim kadarıyla oakley numaralı lens takılan gözlüklerden yapmıyor. Bizde kalıyor daha alt sınıf gözlüklere.
Burada kafama takılan şu. Şimdi TR de adı diğer markalara göre daha fazla bilinmiş ve yaygın olan XLC nin gözlükleri. Gittim bir magazada da denedim gayet hoş. Denediğim yerde 75tl ben internette 45e buldum o ayrı mesela.
Gelelim öteki konuya. (link) ya da (link) gibi gözlükler olsun XLC ile aynı gibi görünüyor.
XLC 3 renk lens veriyor yanında bu diğerleri 5 falan. Sizce ya arkadaş hepsi aynı git diğerlerinde 5lens varmış onları mı al dersiniz, yoksa ya XLC al geç bir de yurtdışında gelmesini bekleme hem gidip denemişsin diğerleri ya büyük gelirse yüzüne mi dersiniz?

• Beğen
Tepkiler: Ozan :) ve slckats
Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Ebaydeki modeli kullanıyorum. Daha önce Türkiyeden almıştım 2 yıla yakın kullandım sonra 6 ay kadar önce yenisini aldım Ebayden üçtebir fiyatına. Hiçbir sorun yaşamadım, özellikle mavi camı harika. Hem normal ışıkta hem de düşük ışıkta rahatlıkla kullanılabiliyor. Yanındaki askı vb aksesuarları kullanışlı. Kalite olarak 2 yıl sorunsuz kullanırsın. Bana 2 hafta içnde gelmişti yurtdışından. Yenileme nedenim aşırı dikkatsiz kullanım nedeniyle camların çizilmesi idi.

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
bende ebaydakini kullanıyorum buy ın coınsten aldım ama cok fazla rüzgar alıyor içeriye ve gözleri rahatsız ediyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)

Ben şunu almayı düşünüyorum ama maalesef ki yanında başka renk lens verilmiyor. Swiss Eye markası en azından gözlük konusunda XLC veya diğer fason üreticilerden daha güvenilir geliyor. Yanında bir tane de şeffaf cam verilse, siparişi geçeceğim ama gece sürüşlerinde siyah cam kullanmak mümkün değil.

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
Peki buna ayrı cam mı yaptıracağız ? Pahalıya gelmez mi biraz

Murat Bolel

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Cannondale
Gozum 2.75 uzun sure ayni sikintiyi cektim lens kullanmam da uygun degil. 40 liraya xlc nin bi gozlugunu alip gozlukcuye camlarini yaptirdim cok rahatim su an. Hem ruzgardann sinekten bocekten korunuyorum hem gunesten hemde goruyorum! :D 3 camli.gece surus camlarini arac kullanirken de numarali kullanabiliyorum

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
oakley corrective lenses

oakley prescription lenses

şeklinde arama yaparsan ilginç şeyler bulabilirsin.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Dediğiniz şekilde yaptım ki ilk sonuçta oakley'in resmi sitesi çıkıyor. Orada okuduğum şey eskiden beri bildiğim şeyler. Oakley'in prescription/corrective'den kastı gözü koruyucu şekilde açı verilen lenslerde optik sapma olması ve bunun göze ilerde sorun teşkil edici rahatsızlık verebileceği. Yani benim numaralı gözlük camı olayıma bir çözüm getirmiyor oakley. Ya da ben yanlış okuyup anlıyorum.

Tepki
191
İsim
Behçet
Bisiklet
Specialized
Gözüm uzağı 1.85 derece göremiyor yani gözlüksüz bisiklet kullanmam imkansız. 25 kilometrenin altında sürdüğümde etkilenmiyordum ancak zamanla performansının artması ile rüzgara karşı direncim de arttı.
Hem bisiklet gözlüğü hem çerçeveli gözlüğü birlikte kullanabileceğim bir gözlük modeli var mı?
Normal çerçeveli gözlük kullanan arkadaşlar bu sorunu nasıl çözüyorlar? Şimdiden teşekkürler

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@Avukat_Behcet

@Pamuk

Bu gözlük mevcut gözlüğünüzün üzerine oturmuyor ama içindeki ayrı parçaya cam yaptırıp kullanılabiliyor. Ben kullanıyorum bu hafta edindim, memnun kaldım.

• Beğen
Tepkiler: Bisiklet Muptelasi

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Xlc nin 2 modeli var birisi tam çerçeve ucuz oln diğeri yarım çerçeve pahalı olan biri 45 tl diğeri 65 tl
Cam kalitesine ve numaraya göre değişse de bir numara astigmat olan camlara 20 tl verdim ayrıca yarım çerçeve olan modelde 3 adet farklı renkte dış cam var ve rahatlık olarak 2 3 adım daha önde

mertgulkokan

Forum Demirbaşı
Tepki
887
Bisiklet
Ghost
Bu ise piyasadaki en pahalı üründen biri
Bununda içinde numaralı cam takılan aparat var ayrıca dış camı özel
Güneş ışınına göre camların rengi kendi kendine değişiyor
(link)

• Beğen
Tepkiler: Bisiklet Muptelasi

gezerfen

Aktif Üye
Tepki
151
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mertgulkokan
@ekranci
@Pamuk

Merhaba, ürünü ((link)) kullanıyorsanız görüşlerinizi paylaşabilir misiniz? Özellikle öğrenmek istediğim bir kaç sorum var:
- Yüksek hızdaki titreşimlerde rahatsız ediyor, sarsıtılardan etkilenip görüşü bozuyor mu?
- Optik kısmın görüş açısında bir problem varmı, yeterli genişlikte mi?
- Optik camlarda buğulanma yaşanıyor mu?
- Tur sırasında bisiklet sürmez iken kapalı bir yere girdiğinizde kendi orijinal çevçevenizi mi takıyorsunuz yoksa pratik bir şekilde renkli camlar çıkabiliyor mu?

Bunların haricinde yaşadığınız deneyimler var ise paylaşmanızı rica edeceğim.

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@gezerfen
1- Sarsıntıdan etkilenip görüş bozulması yaşamadım (kask kayışının altına takıyorum yalnız gözlüğü, üzerine değil... o zaman geniş kalıyor ve çıkacak/kayacak gibi oluyor)
2- Optik kısım oval, yatayda geni ama dikeyde biraz dar. Sorun olmuyor zaten gözünüze çok yakın duruyor (kirpikler sürtebiliyor zaman zaman... sürerken farkedilmiyor ama ilk takınca hissediliyor)
3- Buğulanma yaşamadım
4- Çıkıyor ama ayak üstü (bir yandan bisikleti ya da çanta vs. de tutarken) zahmetli geliyor, camlarla 2x2 toplam 4 kere uğraşmak yerine çıkarıp kendi numaralı gözlüğümü takıyorum.

Tepki
129
İsim
Tolga
Bisiklet
Giant
Birkaç sorum olacaktı:

Gözlük lensleri ne kadara mal oldu?
Bende aldım bundan aslında lens deneyecektim ama lensler beni rahatsız etti. Bir de örneğin camlarda kırılmaz cam özelliği vs yaptırdınız mı?
Numaralı camın takıldığı kısım hiç düştü mü ya da yerinden çıktığı oluyor mu?

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@WishPhysics gozluk lensleri degil de camlari diyelim kafa karisikligi olmasin.

Benim şimdi kafamdaki fikiri soyliyim sizde oyle deneyebilirsiniz. Zatwn kullamdigim camlar biraz cizildi. Gidip muayne olup cam yazdirip eski camlari bisiklet gozlunun icine kestirip yenileri gunluk kullandigim cerceveye taktirmayi dusunuyorum. En uygun boyle olur sanirim.