Nükleere Karşı Düzce'den Sinop'a

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Abdullah.R
Gördüğüm en mantıklı yorum. Karşı olmaları için sırtımızı sıvazlayanlar da bize enerji satan ülkelerin kendileridir ancak.
Gelişmiş ve gelişmeye devam eden onca ülkenin 20den fazla santrali varken, nükleerin zararı varsa bizim gelişmemiş ülke insanları onlardan daha mı iyi biliyor bunları?
Biliyorlarsa söylesinler ama ondan sonra enerji bağımlısıyız hes kurmayalım onu bunu yapmayalım diyerek geri kalmış ülkeyiz felan demesinler.
@Rıdvan SIĞAN
Nükleer santralde maden işçisi çalışmayacak korkmayın bu kadar, taşeronun taşeronu gelse yapacağı ilk hata kendini bitirir, yiyorsa hata yapsın bakalım.
Bizim ülkede de 50 tane santral olsun biz de alternatif enerji kaynakları arayalım?
En son nerede güneş paneliyle enerji üretildiğini gördünüz, nerede rüzgar türbinleri gördünüz?
Varsa yoksa hes görürsünüz, e ona da kurulacağı zaman bir sürü itirazlar protestolar geliyor.

Scudo
Tepki
38
@Ugur Basdag

Teşekkür ederim.Biz hemen her gün çadırda kalacağız.Sadece belli günler duş almak için duş imkaanı olan çadır alanları ihtiyacımız olacak. Bu arada güzergahımız :
1.Gün: Düzce- Alaplı
2.Gün: Zonguldak Muslu
3.Gün:Amasra
4.Gün:Cide
5.Gün:Kastamonu Doğanyurt
6.gün:Kastamonu Çatalzeyin
7.Gün Sarıkum Gölü
8.Gün Sinop
9.Gün:Sinop Kerim Köyü
10.Gün :Samsun İkiz Pınar
11.Gün :Samsun
Belki başlangıç güzergahımızı Düzce Karabük yapıp Sinoptan öteye geçmeyiz. Tavsiylerinizi bekliyorum

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
@Yunus Emree

Almanya gelişmişlikte kendini ispatlamış bir ülkedir bunu herkes kabul eder herhalde. Bu adamlar harıl harıl güneşten elektrik üretmeye çalışırken biz neden kat kat fazla güneş aldığımız halde bundan faydalanmıyoruz sizce ?

Tepki
38
@perizag
Almanyanın nüfusuda bizden fazladır. Ama biz nükleer sevdalısıyız ne yaparsın.İllaki başklarında olan bizde olacak, yanlış da olsa.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@perizag
Belki adamların derdi santralleri başka amaçla kullanmaktır, ne için kullanacaklarını kim bilebilir ki?
Bizim ülkemiz güneş enerjisine elverişlidir belki de kurulacak sistemlerin maliyeti ne olacak kendini ne kadar sürede amorti edecek? Biz Almanya değiliz nükleer varken yanına güneş enerjisi kuracak kadar zengin olalım.

"Türkiye şartlarında güneşlenme süresinin, kışın 5 saat, sonbaharda 7 saat ve yazın 11 saat olduğu göz önüne alındığında, kurulacak üretim tesislerinin çok kısa bir süre içerisinde amorti edilebileceği görülmektedir. Daha da önemlisi, dış ticaret açığımızın %65'ini enerji ithalatının oluşturduğu düşünüldüğünde, lisanssız elektrik üretiminin kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılması yolundaki adımların, enerji ithalatına olan bağımlılığının azaltılması, gelecekteki enerji politikalarımızın belirlenmesi açısından büyük önem taşıdığı da ortadadır."

Burada %65 diyor ama şu an ne kadardır Allah bilir. Her binaya panel kuralım deseniz ve panelleri de Türkiye'den almıyorsanız yine başkalarının cebini doldurmuş olmayacak mıyız? Kurulum maliyetiyle beraber bina başı ne kadar para uçacak Allah bilir. Aylık 100 lira elektrik faturası gelen insan bu sistemi kursa panelin ücreti için cebinden aylık ne çıkar Allah bilir.

Biz üstümüze düşeni ve elimizden geldiği kadarıyla suyu güneş enerjisiyle ısıtıyoruz, o olmazsa yeni yatırdığımız doğal gaz tesisatıyla. Burada santral karşıtı kaç kişi evinde güneş enerjisi kullanıyor, evinde herşey a ya a++ tüketim sınıfında mı merak ediyorum.
Öyle santrale karşı duralım ama aylık 200 lira fatura ödemeye devam edelimlerle olmuyor bu iş.

Evde de fazla tüketim yapmayız, hatta hediye gelen tvyi 230w yakıyor diye yeni tv aldık tüketimi düşürdük.
Kısacası enerjiyi düşürmek için sürekli uğraşıyoruz. Her şeyi tüketip de tüketim manyağı olanlar daha çok enerjiye ihtiyaç duyar diyenlere bu cevap.

@cinosantancero

Ne de olsa başkaları üretiyor biz satın alalım dendiği için bu ülkede fabrikalar kapatıldı zaten. Gerek yok başkasında varken biz yapmayalım.

• Beğen
Tepkiler: enzo

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Karşı değilim çünkü zaten Bulgaristan ve Ermenistan'da en tehlikeliler ilan edilen santraller halen aktif çalıştığı için tehlikeye dibine kadar batmış durumdayız, bari biz de yararlanalım...

perizag

Aktif Üye
Tepki
113
@Yunus Emree

Hangi ülkenin nükleer enerjiyi ne için kullandığı beni çok ilgilendirmiyor. Alternatif yöntemler varken nükleer sevdasına düşmek bana yanlış geliyor. Sizin şahsi görüşünüz olduğu gibi bu da benim şahsi görüşümdür. Alternatif yöntemler pahalı olabilir ama sizin de çok yakıyor diyip yeni tv alışınız gibi pahalı ama daha çevreci yöntemler seçilebilir.

Neyse bu başlığı açan arkadaş kim nükleer konusunda ne düşünüyor duymak için açmamış. Bir an gaza gelip bir şeyler yazmış bulundum. Daha fazla uzatmayacağım.

Selamlar.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@perizag
Bizim millet daha iyi bilir tabi nükleerin gereksiz olduğunu, hatta diğer ülkeler 50 100 tane yapana kadar santralin gereksiz olduğunu anlamayacak kadar aptal ama bir o kadar da bizi avucu içine(ithalat manyağı ederek, siyasi anlaşılmasın) alan ülkeler olmuş. Alternatif yöntemini çok basit bir şekilde söyleyeyim, yanlış anlamadıysam bir evin aylık ihtiyacı 10 kw, bunu karşılayacak güneş panellerini kurmak için 24 bin euro gerekiyor.
Bunu 5.8 yılda amorti ediyormuş. Sizce bunu yapacak kişiler bina için kullanacağı zaman buna arazi mi bulabilir? Her evin(bina değil dikkat edin) 24bin verecek gücü var da bizim mi haberimiz yok acaba?
Biz daha önce tvye para vermediğimiz ve sırf ondan üst modeli diye almadığımız için pek bir şey fark etmiyor. Ama her ev(santrale karşı duran evler) güneş paneli takmaya kalkarsa kimse işin içinden çıkamaz. Bıraksın devlet yapsın enerjiyi ucuza alsın, böyle daha iyi olur.
Aleyküm selam.

• Beğen
Tepkiler: Demir C.
Tepki
38
@Yunus Emree

Birincisi enerji ihtiyacımızın %65 'i dışardan olsa da Türkiyedeki özel santrallerde dışarayı elektrik satmakta.Yani serbest piaysa meselesi..
Güneş enerjisinin su ıstmak için kullanılması 15 yıl önce 3000Tl civarındayken şimdi 1000-1500Tl civarında. Yani yeni teknolojiler zamanla daha makul hale gelir.Şu an su ısıtmak için kullanılan sistemler bile yeterli çoğunlukta kullanılmıyor zaten.Güneş panelleri ve rüzgar enerjisi sistemleri çeşitli şekilde cazip kılınabilir ama öncelikle devlet politikası haline gelmesi gerekir. Ucuz ve zorunlu olsa herkes taktırır. Ayrıca güneş pillerini üretmemekte Nükleere ısrar eden devletin suçudur. Nükleere ayrılan paranın 10'da biri bile güneş pili üretmeye yeter.
Nükleeri başkaları kullanıyor biz niye kullanmayalım mantığı neden güneş, rüzgar, biyo enerji söz konusu olduğunda aynı ısrara
sahip olmuyor.
Mış gibi yapıp yetmiyor diyor işin içinden çıkmayı düşünüyoruz. Amerika dünyanın en büyük güneş enerjisi tarlasını kurdu. Bence bunları örnek alalım.
(link)

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
@cinosantancero

Ne gerek var yahu. Bir sürü para. Isıtırız uranyum'u tertemiz enerji. Tükenmiyor da.

Türkiye kalkamaz o kadar büyük güneş panelinin altından. Hem o kadar alana 3 santral kurarız 15 misli elektrik üretir.
Longozu keser termik santral kurarız. Sinop sapa oraya da nükleer. Karadenizi kimse görmüyor nasıl olsa oraya da Hes yaptık mı tamamdır.
Ohh yeni Türkiye yükselen ekonomi. Çomak sokmayın yürüyen ekonomiye. Hep bunlar çekemeyenlerin teorileri.

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@cinosantancero
Özelin işi bzi ilgilendirmeyen kısım, devlet tutup da enerjiyi dışa satıp bizi yine süründürmeye devam etmez heralde.
Kendiniz diyorsunuz 15 yıl önce diye, güneş panelleri hâlâ pahalı paneller ucuzlasın diye bekleyelim mi yani? Bakın bir de güneş enerjisi su ısıtmak için bile evlere girmiyorken panellerden türbinlerden medet umuyoruz ve nükleer olmasın diyoruz. E hadi karşısınız da bari biz kullanıyoruz verimli ve neden büyük çapta yapılmasın ki diyerek karşı çıkın da samimiyetiniz anlaşılsın.
Devlet politikası haline gelmesi, zorunluluk ve güneş pillerine yatırım konusunda haklısınız. Ama bizim milleti de biliyorsunuz Türk malı deyince 2 3 kere düşünenler oluyor, bunlar bir de büyük çaplı işlere girerler mi eve panel döşemek için felan, hiç sanmıyorum.

Şöyle de bir şey var hangisi enerjiyi daha yüksek güçte üretecek?
Panellerin kapladığı alana bakın bu paneller nerelere güç sağlayacak, gücü ne kadar, sürekli mi olacak? Hesapları yapılmıştır zaten de sizin verdiğiniz örnekler garip. Gören de Türkiye'de panel örnekleri zaten var da onları çoğaltalım der gibi linkler paylaşıyorsunuz. Elalem onu da yapıyor diye gösteriyorsunuz ama onlar zaten enerjiyi dışarıdan almıyordur ki. Bizimki kısa yoldan işi halletmeye benziyor.
Bir de bunların bakım maliyetleri ne olacak, amorti süresinde bakım maliyetiyle karşılaşmak hiç hoş olmazdı heralde. Neyse konunu uzmanı değilim, benim gördüğüm tek şey karşı çıkanlar daha kendileri bile yenilenebilir enerjiyi kullanmıyordur.
Hiç bir şey üretmiyoruz üretilecek şeye de karşı çıkılıyor, ondan sonra geriyiz geriyiz geriyiz, bu ülkeden bir şey olmaz.
Karşı çıkan herkes en iyisini biliyordur o ülkelerden.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Yunus Emree

(link)

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
@Edip Dinçer
Bunlar güzel gelişmeler ama her yerde rüzgar olmuyor. Benim kuzen de bu işlere bulaşmayı düşünüyordu maliyetli gelmişti ona da.
Ben panellere türbinlere karşı değilim sadece çok yüksek güç üreteceklerini sanmıyorum. Kastettiğim linkler de güneş panelleriydi ama türbin de iyidir.