Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

NÜfus Kayit ÖrneĞİ Çikartilmasi İle İlgİlİ Basin AÇiklamasi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nedret Günaydın tarafından paylaşıldı.

 1. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ ÇIKARTILMASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
  19.03.2009

  Bülten no: 23
  BASIN BÜLTENİ

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının, 18.03-2009 tarihli duyurusu ile 29.03.2009 tarihinde yapılacak olan Mahalli idareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri seçimlerinde "seçmen vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını da taşıyan mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örneğinin aslını sandık kurulu başkanlarına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilmiş resimli ve soğuk damgalı kimlik kam. pasaport, evlenme cüzdanı ve sürücü belgesi gibi belgelerle birlikte ibraz etmesi halinde oylarını kullanabilmelerini" öngörülmüştür.
  Nüfus Hizmetleri Kanunu'na göre. Nüfus cüzdanı çıkartabilmek için kişinin bizzat nüfus müdürlüğüne gitmesinin zorunlu olmasına karşın, nüfus kayıt örneği bizzat kaydın sahipleri tarafından alınabildiği gibi bunların eşleri ile veli, vasi, üst soyları (babası, dedesi, dedesinin babası) ve alt soyları (bir kimsenin çocukları, torunları, torun çocukları) yada bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler tarafından da alınabilmektedir.
  Bu nedenle; nüfus kayıt örneği çıkartabilmek için aile fertlerinden birinin bir kimlik belgesi ile nüfus müdürlüğüne gitmesi yeterli olacaktır.
  Diğer taraftan; nüfus kayıt örneği almak için dilekçe, fotoğraf, nüfus cüzdanı talep belgesi gibi ek bir belgeye ihtiyaç duyulmamakta ve her hangi bir ücret talep edilmemektedir. Vatandaşların, bizzat her hangi bir kimlik belgesi ile müracaatı yeterli olmakta ve çok kısa bir sürede nüfus kayıt örneklerini alınabilmektedir.

  Kamuoyunun bilgilerine sunulur.
   
  irfancan bunu beğendi.