Norveç'te tam 10 bisiklet otoyolu için yaklaşık 1 milyar dolar harcanacak

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Adamlar gavur ne de olsa abi. Öyle saçma sapan işlerle uğraşıyorlar işte. Bisiklet otoyolu da ne demek şimdi? İsraftan başka bir şey değil, sen havalimanı yapabiliyon mu ondan haber ver. Bisiklet dediğin çocuk işi sonuçta. Dört gidiş dört geliş araba yolu yap sen bana, bisiklet yoluymuş pehh.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Norvec ve Suriye deki koalisyon gucu geldi aklima.durduk yere.
Pardon...devam

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
Bisiklet yolu olmadan dağıtılan bisikletle mutlu olabilen bir toplum fertlerine sadece acınır...Çünkü dağıtılan bisikletler ölüm makinesi yerine geçiyor.

yasrasari

Üye
Tepki
27
İsim
yaşar sarı
Bisiklet
Bergamont
norveçe nasıl gidiyoruz arkadaşlar

• Beğen
Tepkiler: cngz

birolb

Üye
Tepki
91
İsim
birol bostancı
Bisiklet
Dahon
Sürücü kurslarında bisikletli sürücülere nasıl davranacaklarını ve bisikletinde trafikte hakkı olduğunu kapsamlı bir şekilde anlatsalar felan ?

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O değilde Norveç demokrasi indeksinde 1. mi 2. mi ne. Yani adamlar en başta ekonomik, politik sorunlarını çözmüşler, eğitimi iyileştirip, basını özgürleştirmişler. Tam demokratik ülke, eğitim en üst seviyede. Yargı tamamen bağımsız. Buradaki gibi hak gukuk değil.

Yani demem o ki bu iş dilekçe, magazin programı, elden broşürle olmaz. Türkiye o hale gelemez. Gelmesi için ilk aşama demokratikleşmemiz. Bunlar hep bir zincir. Biri olmayınca diğeri de olmuyor. Buradaki genel kitle, bir evi bile yokken 36 ay taksitle aldığı telefonuyla övünür fakat onu da kullanmasını bilmez. Sırf dini yüzünden birilerini başa getirir, çünkü bizden der, bize benziyor der, yaptıklarına bakmaz, hatta demokrasi, yargı, basın özgürlüğü nedir bilmez. Amcası var diye haksız yere bir yerde yönetici olur, çöpünü yere atar, bana ne der. Haliyle asgari maaşı ile kazandığıyla gider bisiklet yolunda mangal yapar. Onun için boşuna kürek çekmeye gerek yok. Onun için bisiklet ya da bisiklet yolu zaten yok, bisiklet çocukların kullandığı bir şey.

Mangal mı koydu, mangala vuracan tekmeyi geçecen(şahısa değil). Ondan sonra öğrenir, saygı duyar. Ona göre reis, onun üstü, ustası, ona sert davranan kişidir. Ona mantıklı açıklamaya çalışmaya gerek yok, sert ve net konuşmak gerekiyor. Çünkü yıllar önce o mantığı bırakmış, o mantıklı olsaydı, şu an Türkiye güzel bir yer olurdu. Böyle insanlar ciddi anlamda kitlesel sömürüye açık insanlar. Bunları komple eğitmek için zora koşman, mecbur bırakman lazım, diğer türlü çocuğu şekerle kandırdığın gibi sevdikleri bir şey ile istediğin yola sokabilirsin.

Kısacası olabildiği kadar size yakın insanlarla birlikte yaşayın ya da bisiklete binin. Onlar da biliyor gibi düşünmeyin. Kısaca Norveç gibi olmamız imkansız. Onu bırak buna yanaşan belediye olmaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
3 çocuk olayını geçmek lazım 3 çocuk derken acaba bu adam 3 çocuğa bakabilicek mi diye düşünmek lazım fazladan 100 lira 200 lirayla kim kime bakabilir? hadi baktın sayalım okula gitme dönemleri geldi bu adam asgari ücretle 3 çocuğunu büyütebildiğine mi sevinsin yoksa okul masraflarına mı üzülsün? birde o çocukları büyütücem diye kirası ucuz ücra köşedeki ucuz evlerde kira ödesin zaten bu adamın 300 liraya market bisikleti alacak durumu yok nasıl ev alsın araba alsın hadi bi şekilde bu 3 çocuk liseyide bitirmiş olsun üniversiteye mi gidicekler hiç sanmıyorum liseyi bitirmeleri bile mucize sonra ne olucak bu çocuklar büyüdüğünde @darkdream 'ında dediği gibi mangalı bisiklet yoluna koyacak bisiklet sadece çocukların bindiği bişey olucak yolda karşıdan karşıya geçmek için beklerken bisikletliyi önemsemicek önüne atlicak ne olacak o bisiklet dursun dicek ve bu 3 çocuğunda çocukları olucak ve bu devran böyle gidecek mühendis çıkmayacak doktor çıkmayacak kafası çalışan insan çıkmayacak az olsun öz olsun denilmeli yenilikler sadece istanbula yapılmamalı dünyada tek olacak şeyleri yapıyorsa bu ülke medeniyeti yansıtma çabasındaysa bu ülke trafiği rahatlamak istiyorsa bu ülke bisiklete teşfik etmeli bisiklete yönlendirmeli şurda bir avuç insanız çoğu insan binecek yer yok diye almıyor bisikleti trafikte bisiklet delilik deniyor yani bizde bisiklet sadece sahilde binilicek bişey benim gibi iç kesimlerde oturuyorsan sahile gitmek için ışınlanma cihazını keşfetmen lazım. bırak özel şeritli meritli kaymak gibi asfaltı trafikte rahat rahat özgürce ve güvenle sürebiliceğim bi metre genişliğinde yolum olsun onu bile öpüp başıma koyarım

• Beğen
Tepkiler: Batuhan32

birolb

Üye
Tepki
91
İsim
birol bostancı
Bisiklet
Dahon
internette bazı videolarda, bazı bisikleti arkadaşlar gidip şoföre niye korna çalıyorsun birader hayırdır diyor. adam sonra basıyor bisikletliye küfürü. bisikletli de çektim internete atacağım diyor. dolmuş şoförü at ulan nereye atarsan at diyor. Bisikleti trafiğe sokalım derken bazı bisiklet kullanıcısı arkadaşlar bisikletli insanlardan nefret ettirmeye doğru işi götürüyor. Bisikletin doğa dostu bir ulaşım aracı olduğunu sürücülere sevgi diliyle anlatılması Bisiklete ve Bisikletliye karşı sempati oluşturur.
Şarkıcılar şarkıları gündeme getirmek için sosyal medyayı ve radyo kanallarını kullanıyor. Bisikleti de anlatmanın ve gündeme getirmenin yolu müziği medyayı kamu spotlarını sosyal medyayı kullanmak. Hatta trafik sorunun çözümü "Bisiklet" diye bir kitap bile yazılabilir.

@cahitakin

biraz inceleme şansım oldu , oldukça detaylı güzel. bunu meclise felan göndersek ?

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
100 yıllık Türkiye Cumhuriyetini bugünün siyasetcileri ile değerlendirmeden önce 10 yılda bir yapılan darbeleri, nerdeyse kuruluşundan bugüne kadar uğraştıgimız iç meselelerimiz ( ayaklanmalar, isyanlar, terör )
Tabi bunlarada köküne kadar destek veren sömürgeci, ırkcı, kendine ve kendi vatandaşına demokrat o hayran olduğunuz avrupa olduğunu unutmayin.
Avrupada yapılmış her güzelşey hırsızlıkla ve kanla yapılmıştır.

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
Norvec'te sehirlerarasi yol gidebilecek kondiayona sahip insanlarin sayisi sanirim epey yuksek olmali ve yatiri yapan hukumet yolun maliyetini nasil cikaracagini sanirim hesaplamistir. 3 5 bisikletci kullanacak diye yapmiyorlardir sanirim bu yollari buyuk ihtimalle yollar uctetli olacaktir. Keske yollarin yapimiyla ilgili daha fazla bilgi verebilseydiniz

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@atasoy neden illaki konuyu siyasete cekiyorsunuz.Ayrica avrupada her sey kanla yapilmis falan...
Oncelikle dis mihraklara vs.girmissiniz de sanirsiniz halk olarak biz de sutten cikmis ak kasik degiliz.Bisiklet anlaminda ornek vereyim,disarida konustugum kisilere bisikletin faydalarini anlatirim onlar da katilir destek verir ancak gel gor ki ayni insanla trafikte karsilasalim bisikletliler rererö!
Su var ki avrupadaki yetkililer kendi ulkelerini dusunerek diger ulkelerdeki krizleri firsata cevirme konumunda isler yapiyorlar ki bence devletler anlaminda bundan daha dogal bir sey yok.Esas olan avrupadaki yetkililerin kendi topraklarimizda kolayca isler yapip krizler yaratmasina izin verenlerde...

Atasoy

Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@kobalamin
Birincisi konuyu ben siyasete bağlamadım.
İkincisi siyaseti hiç sevmem.
Üçüncüsü yazdıklarımdan hiçbirine katılmamana şaşırdım. Kendi yazımı birdaha okudum.Sonra baktım 20 yaşındaymışın.Tamam dedim şimdi anlaşıldı.
Allah uzun ömür versin ilerde dedikleri doğruymuş bu ihtiyarın dersin.

birtek Turkiyede maganda yok
birtek Turkiyede saygisiz surucu yok
her yerde var.

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Norveçliler kullansa da kullanmasa da, 30 yıl boyunca bu yolu yapan şirkete günlük 50000 bisikletli geçiş ücreti devlet tarafından garanti edilmiş mi bakalım? bi de bu yolun geçişi 100 dolar artı ötv artı ötv nin kdv si olmazsa geçilmez cidden.

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu gayet siyasi idi başından beri..

Ayrıca doğrudur dünya tarihini azcık bilenler Avropanın geçmişinin kan ve sömürü ile yazıldığını bilir.
Norveçte doğal olarak bu sürecin ortasında idi..
Refahın altında yatan neden nedir?

Petrol ve doğalgaz..
Nufus 5 milyon..
Jeostratejik olarak izole bir bölge, kıta avrupasından uzak, rahat bırakılan bir toprak parçası..

Kafayı da kullanmışlar sonuç ortada..

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Krallıkmış norveç

(link)

Atasoy

Tepki
12.355
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
sandblad.jpg

(sykkel ulykke) norveçce bisiklet kazası diye bir tarayın neler var bir görün

Gidecem nu norveçden gardaş heryer maganda

:)

(link)

Otabanlarida, olsa zenginde olsalar, demokrasileride olsa yetmiyor bu adamlara intahar oraninda dunyada 34. olmuslar biz 79. yuz.

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

mmehmedd

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
mehmed çelebi
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yahu ne biçim bir millet bunlar. Kafayı yemişler ki ne yiyiş. Yılın altı ayı güneş görmeyen bir memlekette bisiklet sürülür mü hiç, zor olmuyor mu abi. Kaç para verdin abi. Teker dönüyor mu filan.

Biz de burada arabaların içinde akrobasi yapalım, heç olirmi gardaş! Heç yahişirmi türkiyeye. Lütfen böyle habarlarla moralimizi çökertmeyin.