Duyuruyu Kapat
Instagram Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Normalize güç, değişkenlik indeksi, yoğunluk faktörü, TSS, CTL, ATL ve TSB: her şey netleşiyor

Konu, 'Bahadır Gürel' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Gold Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.786
  Beğeniler:
  5.906
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Sağlık-Antrenman-Beslenme bölümünün bir müptelası olarak yine buradayım. Antrenman öncesi form-yorgunluk dengesi konulu mesajımla Joe Friel'ın antrenman ölçüm tekniğinden bahsetmiştim (Antrenman öncesi form-yorgunluk dengesi - BisikletForum)

  Şimdi EnduranceCorner'ın bu konuyu daha detaylı açıkladığı, nihayetinde kafada hiçbir soru işaretinin kalmadığı WKO+: Speaking The Lingo yazısının önemli kısımlarını burada paylaşacağım. Artık farkettim ki bisikletin donanımlarıyla ilgili mesajlar yazsam bu mesajdan 40 kat daha fazla okuyan olacak. Artı daha fazla beğeni alacağım. Ama o yazacağım mesajın da benim için hiçbir faydası olmayacak. Hiç kimsenin okumadığını bilsem de, en azından benim için kaynak olacağından, aşağıdaki teknik terimleri açıklayacağım. Kimbilir bir gün birilerinin işine yarar belki !

  Konunun tam anlaşılması için temel faktörleri açıklamam gerekiyor.

  NORMALİZE GÜÇ (Normalized Power) (İlerideki konuların anlaşılması için gerekli; power metre kullanmaya gerek yok)

  Normalize Güç (kısaca NP), ortalama güç ile benzer özellikte ancak tek farkı farklı şekilde hesaplanması. Bildiğiniz gibi ortalama güç, antrenman sonunda power metreden alınan tüm verilerin toplanıp veri sayısına bölünmesiyle elde edilirken, NP hesaplamasında ise, gerçek fizyolojik efora yakın değer bulmak amacıyla ağırlıklı sistem kullanılır.

  Bunu bir örnekle açıklayayım: Diyelim ki 2 adet antrenman yaptım. Bir tanesinde trainer kullanarak tüm gücümü düzenli olarak tüm antrenmana yaydım (antrenman başında, ortasında ve sonunda 200 w harcadım). Diğer antrenmanda ise harcayacağım gücü sona sakladım (antrenman başında 100 w, ortasında 200 w ve sonunda 300 w harcadım).

  Ortalama güç hesabıyla bakarsak her iki antrenmanda da ortalama 200 w güç harcamış olurum.

  1. antrenman: (200+200+200)/3 = 200 w
  2. antrenman: (100+200+300)/3 = 200 w

  Ama olaya insan fizyolojisi açısından bakarsak eğer bu iki antrenmanın insan üzerindeki etkisi birbirinden çok farklı olur (özellikle antrenmanı yapan kişinin Fonksiyonel Eşiği "FTP" 250 w ise).

  Bu iki antrenmana ortalama güç yerine normalize güç hesabıyla bakarsak çok farklı bir değer elde ederiz. Dr. Andy Coggan'a göre; her bir verinin 4üncü gücünü hesaplayıp, toplamlarını alıp, veri sayısına böldükten sonra 4üncü karekökünü aldığımızda, fizyolojik değere ulaşırız. Şöyle:

  1. antrenman: (200^4+200^4+200^4)/3 = 1.600.000.000; bunun 4üncü karekökü = 200 NP
  2. antrenman: (100^4+200^4+300^4)/3 = 3.266.666.667; bunun 4üncü karekökü = 239 NP

  Bu sonuca göre 2. antrenman normalize güç hesabıyla 39 w daha fazla efor harcatıyor. Örneğin kandaki laktat artışı lineer değil exponansiyel olduğundan bu hesaplama yöntemi daha doğru sonuç veriyor. Usta bir bisikletçi harcadığı gücü 200 watt'tan 400 watt'a yükseltmek istediğinde karşılaştığı zorluk 2 kat fazla değil daha fazladır. Sıradan bir bisikletçi ise harcadığı gücü 200 watt'tan 400 watt'a yükseltmeye çalıştığında yorgunlukla karşılaşması yarısından daha kısa sürede olur. Fikir vermesi için aşağıdaki non-lineer grafiği paylaşıyorum.

  [​IMG]  DEĞİŞKENLİK İNDEKSİ (Variabiliy Index)

  Yukarıdaki hesaplamalardan ortaya çıkan ve ilk kez Charles Howe tarafından önerilen bir terim ise Değişkenlik İndeksidir (kısaca VI).

  Hesaplaması ise çok basit: Normalize güç, ortalama güce bölünür. Bu durumda yukarıdaki hesaba bakarsak 2. antrenmanın VI değeri 1.20'dir (239/200 NP).

  VI bir antrenmanın ne kadar 'pürüzsüz' (smooth) olduğu hakkında fikir verir. Ironman ölçeğinde VI küçüktür; düz rotalar için 1.00-1.05 arasında, eğimli rotalar için 1.05-1.1 arasıdır. Hatta daha ilginci her atletin optimal bir VI değeri vardır. Şöyle düşünebilirsiniz; yokuş çıkarken 300 w harcıyorsak, inişte de 100 w harcarız böylece denge kurulabiliriz. Ancak eğer 300 w bizim laktat eşiğimizden fazla ise, iniş sırasında biriken laktatı atmak için yeterli zaman kalmaz.


  YOĞUNLUK FAKTÖRÜ (Intensity Factor)

  Normalize güçle yakından ilişkili olan Yoğunluk Faktörü (IF), bir antrenmandaki normalize gücün bisikletçinin Fonksiyonel Eşik Gücüne (Functional Threshold Power - kısaca FTP) bölünmesiyle bulunur.

  Tanımı gereği FTP, bir bisikletçinin 1 saat boyunca üretebileceği maksimum güç demektir. FTP sınırında bisiklet sürerken laktat birikimi oluşmaz ve bu bizi sınırlamaz ancak bizi sınırlayan şey glikojen depolarımızın hızla boşalmasıdır.

  Bu durumda IF değeri antrenman sırasında FTP'nin % kaçını kullandığımızı gösterir. Mesela önceki örnekte bisikletçinin FTP değeri 300 w ise IF değeri (239/300) = 0,80 olacaktır (%80).


  TRAINING STRESS SCORE (TSS)

  Geldik en eğlenceli konuya...

  TSS bir antrenmanın hacim ve yoğunluğunu dikkate alarak ne kadar "zor" olduğu hakkında bilgi verir. Aslında TSS bir antrenmanın glikojen maliyetini hesaplar.

  Hesaplama basit:

  TSS = IF^2*100*Antrenman Süresi

  Burada IF^2 glikojen depolarının boşalmasıyla antrenmanın yoğunluğu arasındaki bağlantıyı gösteriyor.

  TSS mutlak bir değer değil göreceli bir değer olup, akılda tutulması gereken en önemli eşitliği şudur:

  100 TSS = ~%100 kişisel glikojen depoları

  Mesela vücudumuzda 1000 kcal glikojen varsa her TSS yaklaşık 10 kcal glikojene karşılık gelir; tabii eğer 1500 kcal glikojen depoluyorsak her TSS yaklaşık 15 kcal glikojen eder.

  Önceki örneğe tekrar dönersek; 2. antrenmanda 300 w FTP'li bir bisikletçi için TSS hesabı şöyledir (antrenmanın 2 saat sürdüğünü kabul edelim):

  TSS = 0.8^2*100*2 = 128 TSS

  Bu yoğunluk bisikletçinin teorik glikojen deposunun %120'i olduğundan antrenman sırasında karbonhidrat takviyesi yapmadan uygun tempoda devam etmesi zor olacaktır.


  devam edecek...  CHRONIC TRAINING LOAD (CTL) "Fitness/Zindelik"

  ACUTE TRAINING LOAD (ATL) "Yorgunluk"

  TRAINING STRESS BALANCE (TSB) "Form"

  kaynak: WKO+: Speaking the Lingo | Endurance Corner
   
 2. taner07

  taner07 Onursal Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  17 Nisan 2015
  Mesajlar:
  2.453
  Beğeniler:
  5.160
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Taner Yılmaz
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Çok güzel açıklamışsın abi, birşeyi anlamadım yalnız; power metre olmadan NP'yi hesaplayamayız ki, sonuçta kaç watt güç harcadığımızı bilmiyoruz :komik: Bir de bu NP aslında ortalama gücü çürüten bir antitez olmuş :komik:
   
  Cem Unden ve Bahadır Gürel bunu beğendi.
 3. Osman D.

  Osman D. Forum Bağımlısı

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  18 Nisan 2012
  Mesajlar:
  737
  Beğeniler:
  270
  Şehir:
  Antalya\Kepez
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Önemli bilgiler. Teşekkürler :)
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 4. gremlis

  gremlis Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2015
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  Istanbul, TR
  Adı:
  Hasan S.
  Bisiklet:
  Orbea
  Seviye:
  kaynak niteliginde cok faydali bilgiler paylasiyorsunuz, merakla takip ediyorum lakin isin hesabina girince ortaya cok fazla parametre cikiyor ve hesaplamasi takip etmesi oldukca zorlasiyor. Bu sebeple kendimi takip edebilmek icin henuz bir sistem gelistiremedim (strava, veloviewer ve trainingpeaks 3'lusu kafa yoruyor :) ). strava premium'a yan yan bakmaya basladim, aylik 6$'i vericez sanirim :)
   
  emrah9700, Bahadır Gürel ve Cem Unden bunu beğendi.
 5. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Gold Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.786
  Beğeniler:
  5.906
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Orada hatalı yazdım; power metre en doğrusu ama form hesabı için HR'yi de kullandığımızdan güç hesaplarının da bizi ilgilendirdiğini yazmak istemiştim (sonuçta HR > Power hesabı yaklaşık yapılıyor).

  @gremlis
  Bazı konuların birbiriyle bağlantısı var. Ancak işin içine girdikçe kafamızda ilişkiler oturmaya başlıyor. Benim yazdıklarım sadece kafada soru işareti oluşturup araştırmaya yardımcı olabilir belki. Biraz da Excel'de tablolar hazırlayarak bu işi kolay hale getirebiliriz. Ben öyle yapıyorum (Önemli Strava,VV, TP kayıtlarını biraraya getiriyorum).
   
 6. ismail.yüksel

  ismail.yüksel Forum Demirbaşı

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  4 Nisan 2012
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  318
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Hepsini okudum, tesekkurler.
   
 7. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Gold Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.786
  Beğeniler:
  5.906
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  TSS konusuna devam edelim...

  TSS'yle ilgili tekrar bir hatırlatma: Bisiklet başında harcadığımız güç her birimizde farklı olmasına karşın TSS değerlerimiz birbirine yakın çıkar. Çünkü TSS değerleri bisikletçinin kendi özelliklerine göre hesaplanır başkalarına göre değil. Bu nedenle farklı kişilere ait TSS değerlerini birbiriyle kıyaslamamız anlamsız bir uğraş olur.

  Antrenmanlı bisikletçiler doğru karbonhidrat alımıyla 12 saatte glikojen depolarının %60'ını, 20 saatte %85'ini tekrar doldurabilirler. Özetle antrenmandan bir gün önce glikojen depolarını %100 doldurmaları mümkün olmadığından, 85 TSS'i aşan bir antrenmanı yolda beslenmeksizin bitirmeye çalışmak da risklidir (bu risk bir gün arayla yapılan performans sürüşleri için geçerli).

  CHRONIC TRAINING LOAD (CTL) "Fitness/Zindelik"

  Chronic Training Load (CTL veya fitness), göreceli bir antrenman yoğunluğuna karşı vücudunuzun toleransını yansıtır. Mesela bir arkadaşınız sizi 200 TSS'lik bir antrenman yapmaya çağırdığında bunun üstesinden gelip gelemeyeceğinizi gösterir. Özetle CTL, bisikletçinin uygulayabildiği göreceli antrenman şiddetinin uzun vadeli (6 haftalık) hareketli ortalamasıdır. Bu nedenle CTL bir bakıma zindeliğimizi/fitness durumumuzu gösterir. Yüksek olması her zaman daha iyidir. En iyi fitness durumuna 6 haftada ulaşılması nedeniyle 42 günlük hareketli ortalama hesaplanmaktadır. Ancak labarotuar araştırmaları fitness durumunun 6 haftadan daha da öteye gittiğini gösterdiğinden 42 günlük ortalama yerine daha karmaşık bir hesaplama olan exponansiyel formül de kullanılabilmektedir.

  CTL = [Bugüne ait TSS x (1-e^(-1/42)] + {Düne ait CTL x (e^(-1/42)]

  Başlangıç ve orta seviye atletler 100 TSS/gün antrenman çalışmasına dayalı uzun bir programı sağlıklı bir şekilde yürütebilirler. Üst seviye atletler ise bu programı 120 TSS/gün yoğunlukta sürdürebilirler. Elit/Pro atletler ise 6 ay süresince bu programı 150-160 TSS/gün yoğunluğunda sürdürerek 150 CTL hedeflerine ulaşabilmektedirler. Ancak 150 CTL'ye ulaşmak performans garantisi vermiyor. İyi bir fitness temeli kurmuş olabilirsiniz, ancak buna karşılık gelen iyi bir FTP yoksa performans da elde edilemez.


  ACUTE TRAINING LOAD (ATL) "Yorgunluk"

  Acute Training Load (ATL veya yorgunluk), TSS/gün cinsinden kısa dönemli yüklenmedir. Matematik hesabı olarak CTL ile aynı olup son 6 hafta yerine son bir hafta referans alınır. Fitness temeli oluşturmak için ATL (yorgunluk), CTL (fitness)'ten yüksek olmalıdır.


  TRAINING STRESS BALANCE (TSB) "Form"

  Training Stress Balance (TSB veya form), kısaca CTL-ATL olup, uzun vadeli toleransınızın kısa vadeli yüklenmenize dengesidir. Eğer ATL, CTL'den küçükse tolere edebileceğinizden daha az antrenman yapıyorsunuz ve formunuz artıyor demektir -eğer fitness durumu iyi ise, yarışa hazır hale geliyorsunuz. Tam aksine CTL, ATL'den büyükse tolere edebileceğinizden daha fazla yükleniyorsunuz; kısaca kendi bünyenize bir yatırım yapıyorsunuz, bu sırada büyük bir aktiviteye katılmaya uygun değilsiniz.

  İyi bir atletin bir sezon boyunca TSB değeri aşağıdaki gibi olacaktır.

  [​IMG]

  Bu örnekte atlet sezon başında 0 form durumundadır (fit değil ancak yorgun da değil). İlk ay antrenmanı fazla yorulmadan yapar (esas yüklenmenin sadece %30-60'ı). Bunun etkisini grafikte düşen form seviyesi olarak görebiliriz. İkinci ay atlet yorgunluk açısından sezonun en yoğun ayını geçirmektedir. Üçüncü ve dördüncü aylarda önemli yüklenmeler olsa da atlet bu yüklenmelerle daha kolay başa çıkabilmektedir, çünkü form durumu yükselmektedir. Son periyotta atletin form durumu 0'a yaklaşmakta ve orta seviye bir yarışa katılabilir duruma gelmektedir. Bu son dönemdeyken tekrar bir yüklenme antrenmanı yapararak form durumu daha yükseğe çıkarmaya çalışır ve sezon için hazır duruma gelir.
   
 8. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Gold Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.786
  Beğeniler:
  5.906
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Bir hedefiniz olduğunu kabul edelim.

  Bu hedef mesela;

  - bahar döneminde ilk yol yarışınıza katılmak olabilir, veya
  - birkaç ay sonra yol grubuyla şehirler arası performans turuna katılmak ve geride kalmamak olabilir, veya
  - ilkbaharda Kartepe'ye veya Uludağ'a çıkmak olabilir

  Hedef tarih yaklaşana kadar bir antrenman programı edinip şimdiden uygulamaya başladınız diyelim. Ayda bir, aerobik kapasite veya laktat eşiği (anaerobik eşik) sürüşü yaparak, fitness durumunuzun bir fotoğrafını elde edebilirsiniz. Ancak Friel'ın deneyimlerine göre, 3-4 haftalık bir antrenman sonrasında fitness durumunuzdaki değişim ancak %1 civarında olacaktır. Bu öyle düşük bir değerdir ki; mesela o günün hava durumu veya o gün içtiğiniz bir kahve bile performansınızı %1'den daha fazla etkileyeceğinden, fitness durumunuz hatalı olarak çok iyi veya çok kötü çıkabilir.

  Böyle hatalı sonuçların önüne geçmek için, konunun başında açıkladığım form=fitness-fatigue (TSB=CTL-ATL) hesaplarını kullanmak en güvenilir yol olacaktır.

  Elit bir yol yarışçısının Aralık-Nisan dönemindeki form, fitness ve fatigue grafiği aşağıdaki şekilde olabilir.

  [​IMG]

  Bunu biraz açalım:

  Grafikteki gri çizgi, atletin fatigue (yorgunluk) durumunu gösteriyor. Fatigue, birkaç gün yoğun antrenman yaptığınızda ne hissedeceğinizi gösteriyor. Fatigue, antrenman şiddetinin düşük veya yüksek olmasına çok çabuk yanıt veriyor (çünkü burada bir haftalık hareketli ortalama hesaplanıyor). Grafikteki dik yükseltilere ve derin vadilere dikkat edin. Bunlar antrenman günlerinin şiddetini ve hafifliğini gösteriyor. Derin vadiler kısa ve hafif sürüşlerin veya bisikletsiz geçen günlerin işaretiçisi.

  Koyu kırmızı çizgi, atletin fitness durumu. Bu çizgi yükseliyorsa, fitness artıyordur. Fatigue ile kıyaslandığında, fitness antrenman şiddetine karşı daha yavaş tepki veriyor (çünkü burada 6 haftalık hareketli ortalama hesaplanıyor). Bunun düz bir çizgi olmadığı dikkatinizi çekmiştir. Fitness statik değildir; pozitif veya negatif yönde değişim içindedir. Ayrıca, fitness çizgisi fatigue çizgisinin yükselmesinden sonra artar (grafikte her fitness artışı öncesinde fatigue artışına dikkat edin). Kısaca, fitness'la fatigue el ele gider. Bunun anlamı; yoğun antrenman dönemlerinde fatigue artar, bu da daha iyi fitness için zemin hazırlar. Tabii 3-4 haftada bir, araya dinlenme günleri koyarak, sürantre (overtraining) durumuna düşmeyi engellemek gerekiyor.

  Açık kırmızı çizgi, atletin form durumu. Form, yarış veya benzeri bir hedef için 'hazır' durumda olup olmadığınızı gösteriyor. Atletin form durumunun yükselmesi için, yoğun antrenman döneminden sonra dinlenmesi gerekiyor. Tam tersine, bu atlet şiddetli veya uzun antrenmanları sık yapmaya devam ederse form durumu düşecektir. Grafikte '0' hattı form açısından önemli. Eğer form durumu 0'ın üzerindeyse atlet o gün yarışa hazır demektir. Grafikte çember içinde gösterilen yer yarış gününe işaret ediyor. Atlet bu yarış için hazırlandığından, antrenman programının Race periyodunda hem formunun zirvesinde hem de iyi bir fitness durumundadır.

  Kısacası hedefimiz ne olursa olsun çalışma programımız buna göre olmalıdır.

  Mayıs ayında düzenli bir antrenman programına başlayıp, tatil vb. nedenlerle Temmuz sonunda antrenmanları kesmiştim. Benim form, fitness, fatigue gidişatım şöyle:

  upload_2015-11-13_1-4-31.png


  Mayıs-Temmuz dönemindeki fitness durumuma bakacak olursak:

  upload_2015-11-13_1-5-26.png


  Bu artış grafiği beraberinde de başarılı sonuçlar getirmişti. Rize kriteryum yaş grubunda 8'incilik, Kapadokya'da yaş grubunda 2'ncilik bu çalışmanın ürünü oldu.
   
 9. herdagli

  herdagli Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  78
  Beğeniler:
  69
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  @Bahadır Gürel Bir sporcunun form, yorgunluk gibi çokta elle tutulamayan durumlarının sayısal olarak takip edilebildiğini bilmiyordum. Bu anlamda bana bir pencere açtınız; teşekkürler.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.