normal somunla sıkılan göbek QR olurmu olmazsa neden olmaz?

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
normal somunla sıkılan göbekler vardır hani ucuz tip bisikletlerde olur genelde bu tip göbekler yalnızca göbek mili değişerek QR(mandallı) hale gelmezmi neden gelmez eğer gelmezse, bi çok bisikletçiye sordum gelmez diyo ama bana çok mantıksız geliyo neticede QR lerde delikli bir mil var o kadar. göbek değişimi teller sokülüyo akort yapılıyo bi sürü işçilik çıkıyo. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

saygılar,:rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: geotechme
Scudo
Tepki
9
bende bianchi star var. ben trabzonda yaptırdım aynen dediğini. durmuş abimiz mili çıkardı araya ayrı bi aparat koydumu bilmiyorum fakat arka göbeği mandallı yaptı. yani yapılabiliyor

• Beğen
Tepkiler: şener incesu

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
bu işlemi kendim yapabilirmiyim yapmam için neler gerekir hatta resimli tarifler olursa sevinirim

saygılar

geotechme

Aktif Üye
Tepki
54
evet bencede olması lazım ama nasıl oluyor bi remi vs iyi olurdu :)

Tepki
9
valla benden bir tek mandalın parasını almıştı 5-6 lira bişey tutmuştu yani.
hatta sonradan bizim bisikletçimiz durmuş abi rulmanda taktı eskiden misketli
olan göbeğe.. aynı mandalı kullanmayada devam ediyorum. daha nasıl
açıklayabilirim bilmiyorum çünkü henüz teknik olarak bunları anlatabilecek
yeterlilikte değilim. fakat anlamanıza belki yardımcı olur diye bir iki resim ekliyorum.
iyi günler dilerim...

(link)

(link)

(link)

(link)

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Ikisinin milleri ayni kalinlikta degil o yuzden mandala gecerken bir degistirici gerekiyor. Ya da komple gobek degisicek 2. cozum olarak.

• Beğen

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
ya sahi kaçtane bisikletçiye gittiysem işin hep kolayına kaçıyolar malesef bizim bi durmuş abimiz yok buralarda

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
bisiklete binmek evet bir zevk ve bir kültür ancak ortalık markalardan geçilmiyor novatech ıvır zıvır şudur budur rulmanlı göbek şunlu bilmem ne habire tüketiyoruz, başkalarının yaptıklarını tüketiyoruz. bakın trabzonda bir bisikletçi durmuş abi normal bi göbeği almış hem mandallı yapmış hemde rulmanlı yapmış helal olsun diceksinizki ağırlığı nedir? peki çok basit bi şekilde uzaya adam falan yollamaya gerek yok bi bisiklet göbeği 6061, 7005 yada herne ise cnc bi tezgahta yapılamazmı hatta belkide üniversal tornada bile olur, yani bizde üretebiliriz aslında bu yüzden bisiklet aslında bazı yönlerden çokta karmaşık bi sistem değil bazı şeyleri kendimiz onarabiliyoruz, ama buraya baktığımda çoğu zaman kafam karışıyo

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
elimizde iki adet parça var biri mil diğeri ise göbek rulman için gerekli malzemeler bunları yazarken hiç göbek sökmediğimi belirtmek isterim, geriye yalnızca uygun iç ve dış çaplı rulmanı bulmaya kalıyor. diye düşünüyorum. bilmm yalnışmı

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
ve hatta elimizdeki milin içini yine torna yada cnc tezgahta delip içini boşalttığımızda, yani mandal milinin içine girebileceği ölçüde vede kadro ve maşa kulağının genişliğinden 1 yada 2 mm kadar kısa kestiğimizde mandallı göbeğin milinide elde etmiş olmazmıyız.

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
ki bence bisikletin DIY sisteme günlük kullandığımız herşeyden daha uygun olduğunu düşünüyorum.

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
2 aydır yaklaşık konuyla ilgileniyorum bi bisiklet toplamak için git bi bisiklet firmasına 10 tane bildik markadan tercihini yap oldu bitti herşey paraya dayalı yani bugün ortalama bir araç 1 ton yada 1.5 ton arasında değişmektedir. bileşenleri endüstriyel olarak düşünüldüğünde atıyorum 500 kilo demir, 200 kilo alüminyum, 50 kilo tekstil, 100 kilo kauçuk, 100 kilo slikon vs.... den oluşuyo bunların kilo fiyatlarını alıp çarptığımızda en fazla 3-5 bin lira çıkmaktadır belki o kadar bile değil ama biz en ucuzuna 25-30 binlira veriyoruz hoş bununda yarısından fazlası vergi ya oda ayrı bi konu ve dağılmayalım hep bu paraları başkalarına yani yabancılara veriyoruz.

• Beğen
Tepkiler: geotechme

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
evet acaba biz nerde yalnış yapıyoruz. endüstriyel üretimde tasarım aşaması evet pahalıdır ama iş seri üretime başladığında tasarım maliyeti adet başında çok küçük bir maliyet haline gelir. sedona, salcano, geotech, ümit vs... bi sürü yerli marka var ama üzerinde bi tane bile yerli parça yok alt serilerden bahsetmiyorum umarım onların kadroları en azından üretiliyodur burada diye?

şener incesu

Aktif Üye
Tepki
30
belkide başka bi başlıktamı açsaydım ama bende geldiği noktaya geleceğini düşünmemiştim. belkide başka bi konuda da düzenleme yapabilirim.

umarım baş ağrısı vermedim.

Tepki
14
@Mustafa ÇİÇEKK

mustafa kardeşim bu bisikletçi nerde bende trabzondayım ve benimde bir starım var ^^

Tepki
9
uyduruk bi rulmanlı göbek vardı noname sanırım. trabzonda kuzey bisiklette satılan. ondan aldım gittim durmuş abiye dedim abi benim bilyeli göbek devamlı eğiliyor dağılıyor, hatta son seferde göbek yuvası kırıldı. önceden mandallı yapmışştı bu göbeği o mandal eğilmedi ama bilye yuvası kırıldı...
durmuş abi aldı noname göbeği, içini söktü rulman yuvalarını eski göbeğime yerleştirdi sonra rulmanları takıp kapattı ve 2 aydır o kadar atladım zıpladım hala sağlam.. kendisi sanayide bu parçaları yaptırabileceğini söylüyordu. tek sorun gidip uğraşmak. eğer istek gelirse gidip yapar diye düşünüyorum..

• Beğen