Normal mi?

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Zinciri yağlarken farkettim. Sorun ne olabilir? Nasıl giderebilirim?

(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
teker dönmüyorken elle tutup sağa sola sallıyabiliyorsanız göbek dağılmıştır.
bilyaları değişecek yada yeni göbek alınıcak.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Onur Onat

Merhaba. Sanırım teker dönerken (Rublenin) arka dişlinin zikzak çizmesinden bahsediyorsunuz. Evet normal. Hemen hemen her bisiklette olur. Birazda olsa. Ama fazlalaşırsa göbeği kontrol ettirmek lazım. Şu izlediğim videoda ki durum normal.. :)

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Serkan HODANCI
Vidyodaki bisiklet bana ait. Bu kadar hareket etmesi normal yani...

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@kivilcimb
Belki 1mm kadar, belki daha az çok hafif oynuyor. Değiştirmem gerekir mi? En büyük dişliden tutup sağa sola biraz oynatmaya çalıştığmda durum bu.

Sürerken hiç bir hareket hissetmiyorum ve hiç ses gelmiyor.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Onur Onat

Daha beterlerini de gördüm. Teker dönerken çatır çutur ses gelmiyorsa normaldir. Mağazada satılan bisikletlere bakın çoğunda göreceksiniz aynı durum vardır.

• Beğen
Tepkiler: Onur O.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
durum normal değil.
serkan bey referans değeri olarak sanıyorum en yüksek dişli ile koruma arasındaki hareketi baz alıyor.
ama rublenin son dişlisine bakılarak izlenirse durumda bir terslik olduğu belli.
bu zamana kadar 6 tane bisiklet kullandım hiç birinde böyle birşey yoktu.
1 yıl önce aldığım bianchidede bu durum olduğundan garanti bütün arka tekeri değiştirdi.
acıp baktırın göbeğe ilerledikçe başınıza daha çok işler acabilir.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim. Sanırım durumu iyi. Ara ara kontrol edeceğim. Artış olursa, icabına bakacağız artık.

Tekrar teşekkür ederim.

İyi forumlar.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Eğer dağılmamışsa göbek. Yakın zamanda sorun çıkartmaz. O sallantıyı çok yüksek hızlara çıktığınızda hissedersiniz. Eğer tekerinizde eksantrik (atlama) yoksa.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@kivilcimb
Yarın bir baktırayım o halde.

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Serkan HODANCI
Herhangi bir anormallik sezmiyorum sürerken. Yüksek hızlara da çıkıyorum (50-55 km/h) bazen.

Peki, bir göbek neden dağılır? Çukurlara gire gire mi bu hale geliyor? Yani bunu düzeltince tekrar olmaması için nelere dikkat etmeliyim? Tura çıkmıştım geçenlerde, 150km boyunca yaklaşık 25kg (belki 30kg) yük taşımıştım bagajda. Onunla ilgisi yok sanırım ama olabilir.

Son olarak; bunun "bakımı" aşağı yukarı ne kadara patlar bana?

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Onur Onat
Taş çatlasın 20 - 30 TL tutar. İyi bir bisikletçiye götürürseniz. Göbek mili genelde yük almaya başladığı andan itibaren sizdeki gibi yamulmaya başlar. Bu elbette üst seviye komponentlerde daha az görülür. Ve çoook uzun süreler kullanıldığında görülür. Dağılmanın nedeni bakımsızlıktandır. Bisikletlerin genelde özelliklerine göre 150 Kg kadar yük taşıma özellikleri vardır. Bazı türler hariç.. Yani üzerine eklediğiniz ve sadece 150 km gittiğiniz yolda hasar verecek bir yere girmediğiniz sürece sorun oluşmaz. Adamlar tabiri yerindeyse evini taşıyor bisikletle 25.000 Km gidenler var :) :) :) Dünya turu yapanlar var. En az kendisi kadar yük taşıyor bisikletleri. Eğer bu sporu yapıyrosanız komponentleri ve bisikletin kalanını kendinizin söküp takmayı öğrenmeniz gerekmektedir..

Onur O.

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Giant
@Serkan HODANCI
Elimden iş gelir. Bu gibi eğitimleri alacağım bir yer şimdilik yok. Bisiklet grupları arasında en pasifine denk geldim zaten. Çatalca'daki kulüp sönük. 1-1,5 ay oldu başlayalı.

İkinci el bi Giant Boulder Se aldım. Çok çok anlamadığım için kadrosuna baktım. Mağaza vitrininde görsem ikinci el demem. O derece temizdi kadrosu. Seleye baktım, yırtık renk atması vs yoktu. Gidona baktım, o da kusursuzdu. Mekanik aksamdan çok anlamam. Şöyle amatörce bi baktım, sürdüm. Ses veya çalışmasında sıkıntı yoktu. Zincire dişlilere baktım, iyi görünüyordu. Jant akortundan az biraz anlarım. Dümdüz dönüyordu tekerlekler. Yani kısaca aklıma gelen her ayrıntıya baktım. Üzerindeki kilometre saati ve aydınlatmalara baktım internetten. Sadece onlar 200TL yapıyordu ve şu an sorunsuz kullanıyorum. Kask, tamir setleri, yedek iç/dış lastikler, reflektörler derken... Dedim ben buna 800TL verirsem iyidir. Öyle aldım.

Bunları niye anlattım, ben de bilmiyorum :) Yani acemice başladık. Öğrenmeye çalışıyorum. Okul açılsın hele, okuldaki gurup çok aktif. Hatta geçtiğimiz salı ve çarşamba tamir/bakım etkinliği vardı yeni başlayanlar için, uzak olduğundan gidemedim (Çatalca-Maslak) Okul açılsın, kaparım arkadaşlardan bişeyler. :)