Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Normal Ayakkabılara SPD Geliştirmesi

Konu, 'Giyim' kısmında Tacir Tahsilat tarafından paylaşıldı.

1. Tacir Tahsilat

Tacir Tahsilat Aktif Üye

Seviye:
    Yaklaşık 1 aydır SPD pedala geçmek istiyorum fakat ayakkabıların oldukça pahalı olmasına rağmen pekde güzel görünmemesi canımı sıkıyor. Bisikleti ulaşım amaçlı kullandığımdan genelde bisikleti bir yere bırakıp uzunca bir süre yürüyebiliyorum.
    Sorum
    Normal ayakkabıyı spd ayakkabıya çeviren var mı?
    Yoksa çevirlebilme olasılığı nedir?
    Olaya dışarıdan bakınca çokda zor değil gibi göründü bana özellikle halısaha ayakkabısının altına yerleştirileek ufak bir parçayla işlevsel bir ürün ucuz ve kullanışlı olarak üretiebilir.
    Bu konuda görüşlerinizi almak istiyorum.
    Git 100 liraya indirimli SPD al demeyin lüften biraz beyin fırtınası yapalım.

2. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Toe clip denilen pedallardan kullanın çok daha iyi. Kayışlı oluyor onlar, normal günlük ayakkabılar ile kullanabiliyorsunuz.

3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bu pedalların linki varmı acaba bende merak ettım spd den çekınıyorum bu daha mantıklı geldı

4. Tacir Tahsilat

Tacir Tahsilat Aktif Üye

Seviye:
    Bu Toe clip, SPD pedallar kadar pratikmidir acaba?
    İnternette biraz bakındım ama pek tatmin edici birşeyler bulamadım.
    altına kalleri mi yerleştirip kullanıyoruz? nasıl oluyor.

5. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    bu şekilde kullanılır. kalller sadece spd ayakkabı içindir. görünüşü güzel spd istiyorsanız sidi modellerine bakın. sidi bullet 2 çok güzeldir.beyazını kullanıyorum.

Tacir Tahsilat bunu beğendi.
  6. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    SPD nin amacı ayağı kaller yardımı ile pedala kilitlemek. Bu pedallarda ayak Onur Kahraman'ın koyduğu resimdeki gibi içeri giriyor. Önde bulunan parça ile ayağın öne kayması engelleniyor, kayışlar ile sağa sola kayması engelleniyor.Kayış sıkıldığı zaman geriye olan hareket te kısmen engelleniyor.

Ayakkabılarda herhangi ekstra birşeye gerek yok, normal günlük ayakkabı ile çok rahat kullanılabilir. Şehir içinde ulaşım amaçlı kullanıyorsanız bu pedallar size fazlasıyla yeterli. Ben de ulaşım amaçlı kullandığım bisikletimde spd yerine bunlardan kullanıyorum.

Bu bisikletçilerde sorarak bulabileceğiniz (belki hepsinde yoktur ama sahibi yaşça büyükse mutlaka bir şekilde biryerlerden bulabilir) pahalı olmayan bir parça. Kilitli pedallar olmadan önce bütün yarışçıların kullandığı pedal tipi bu.

7. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de Toe Clip benzeri birşey kullanıyorum. Spd kadar olmasa da işe yarıyor. Ayrıca masrafsız bir ürün, 10 lira fiyatı vardı.
    İlk mesajdaki soru, benim de uzun süredir düşündüğüm birşeydi. Ama kullanışlı bir ayakkabı yapmak mümkün görünmüyor. Şöyle yani, günlük ayakkabıların tabanı normal şekilde yapılır. Fakat spd uyumlu ayakkabıların taban yapısı pedala yapışmaya, yani basma ve daha çok çekme kuvvetine dayanıklı olarak üretiliyor. Günlük ayakkabı tabanına kal benzeri bir parça eklerseniz ayakkabıdan da olursunuz diye düşünüyorum, taban paramparça olur. Uygun fiyatlı spd araştırmak şu an için en mantıklı çözüm.
    Günlük ayakkabıya benzer spd ayakkabılar da var, sadece krampon şeklinde değil tüm ayakkabılar. Bu tarz birşeyler de düşünebilirsiniz:

[​IMG][​IMG]

Bu da işin şakası tabii :D

8. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    norrmal ayakkabının tabanı sürüş esnasında binen yüklere dayanamaz.kısa zamanda yırtılır..SPD ayakkabılarının pahalı olmasının sebebide bu zaten..o kuvvetlere dayanabilmesi için pahalı ve özel materyallerden üretiliyor..ucuza bu iş olmaz..olsada güvenlikli olmaz.

Deniz bunu beğendi.
  9. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yok ya ben daha yırtıldığını görmedim toe clip le bir ayakkabının. Pedalın üzeri kaymasın diye sivri çıkıntılarla dolu ise o zaman olabilir o ayrı.

Spd lerin tabanlarının sert olmasının sebebi pedala uygulanan gücün daha rijit taban sayesinde direk iletilebilmesi, yoksa birincil amaç dayanıklılık değil.

Ayrıca daha günlük kullanıma uygun görünen spd ayakkabılar olmasına karşın, tabanları sert olduğu için yürümek pek rahat değil. Zaten kaller takır tukur sesler çıkartıyor.

10. Tacir Tahsilat

Tacir Tahsilat Aktif Üye

Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

11. semih59

semih59 Forum Bağımlısı

Adı:
    Semih Saygın
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    www.decathlon.com.tr Mağazalarında var.

12. kayhan

kayhan Misafir

toe clip leri kullanmak o kadar kolay değil. spd ler çok daha güvenli. bu devirde şehirde toe clip e bisiklet kullanmak extreme bölgedekilerin harcı. spd lerin şehir için olanlarıda var.

13. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Niye tehlikeli? Kayışları tamamen sıkmaya gerek yok, ayağı hiçbir şekilde çıkartamayacak kadar.

Tacir Tahsilat ve Deniz bunu beğendi.
  14. silas

silas Üye

Seviye:
    Yaklaşık bir buçuk ay önce 150TL'ye Mavic Cruize aldım. Kal ayakkabıya bağlıyken Takır tukur ses çıkarması ve ıslak zeminde kayması haricince herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ayakkabı dışardan gündelik bir ayakkabı gibi görünüyor. Ve kali çıkartıp yerine taban parçasını taktığınızda gerçekten günlük bir spor ayakkabı gibi kullanabiliyorsunuz. Bu ayakkabı ile ilgili daha detaylı bir inceleme yazısı hazırlıyorum ama okul-iş arasında sıkıştığım için henüz tamamlayamadım. tamamlar tamamlamaz görselleriyle birlikte siteye ekleyeceğim.

Ek olarak; diğer bağlantı tipini kullanmadığım için onunla karşılaştırma imkanım yok maalesef.

15. serdarthenever

serdarthenever Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, ciddi bir bisikletçinin ilk tercihi kilitli pedal ve buna uygun ayakkabı olmalı. Evet, maliyeti biraz yüksek ama buna değer. Korkmaya da gerek yok, çünkü ciddi şekilde düşmüyorsunuz:) Bu sistemi normal ayakkabı ile de kullanmak isterseniz, plastik aparat kullanabilirsiniz. Kayışlı pedal aparatları eski moda, tehlikeli ve MTB için de uygun değil.

16. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben ikisini de sürekli olarak kullanıyorum, biri birinden daha az veya çok tehlikeli değil.

Kayışlara tehlikeli diyen arkadaşlar niye tehlikeli olduğunu da söylerler ise ilk soruyu soran için daha yapıcı ve açıklayıcı bir cevap vermiş olurlar.

Tacir Tahsilat ve Deniz bunu beğendi.
  17. serdarthenever

serdarthenever Aktif Üye

Seviye:
    Acil bir durumda ayağınızdaki kayışları çıkarmak, kilitli pedalı çıkarmaktan daha zor olduğu için.

Tacir Tahsilat ve mcanb bunu beğendi.
  18. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Pedal çok dişliyse olabilir ama kayışları zaten engelleyecek kadar sıkmaya çok gerek yok. Ayak biraz güçle geri çekildimi çıkıyor genelde. Ama mümkün evet.

Tacir Tahsilat ve serdarthenever bunu beğendi.
  19. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yukarıda resimleri olan ayakkabıları nerede bulabiliriz gundelik kullanım içinde uygun gibi geldide gorunusleri

20. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar sabit fikirli olmamak lazım,bende spdye soğuktum hatta ön kaldırayım derken kazada yaptım,fakat belli bir süre sonra ayağınızda spd olduğunu bile unutuyosunuz ayrıca kaza yada tehlike anında kimse ayaklarını geriye çekmez ya sağa-sola yada yukarı kaldırır dediğiniz pedallar daha tehlikeli ben kondisyon bisikletinde bile kolay kolay cıkaramıyorum ayaklarımı dediğiniz pedal turunde...