Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nokia GPS Sorunu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mustafa Tufan tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Nokia E71 telefonum var. Ama GPS kullanamıyorum. Kapalı mekanlarda zaten uydu sinyali alamıyorum. Dışarıda da uydu sinyali geliyor ama "GPS bekleniyor" yazısından başka birşey gözükmüyor. Böyle bir sorunu olup, halledebilen varsa; yardım ederse sevinirim.

2. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu sorunu birçok yerde duydum, daha kullanışlı bir gps uygulaması yükle.

Mustafa Tufan bunu beğendi.
  3. Ender TURAN

Ender TURAN Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kapalı mekanlarda zaten GPS kullanamazsın. Dışarı çıktığında da alamamanın çeşitli nedenleri olabilir. Bunlardan bazıları: Havanın kapalı oluşu, yüksek binalara yakın olman, GPS modülünü en son uzak bir tarihte ya da o an çalıştırdığın yerden uzak bir mekandan çalıştırman vs.. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

4. müjdat dede

müjdat dede Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    hayır ondan değil birşey gözükmemesinin sebebi Nakia Maps ın haritasının güncellenmesi lazım internettten (yani kontürünün bolca gitmesi)

5. Mustafa Tufan

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Zaten telefonda wireless olduğu için evdeki ağdan bağlanıp ne gerekiyorsa indirdim.

6. Burak Coskun

Burak Coskun Forum Demirbaşı

Seviye:
    dostum..
    "garmin" programını kurman umarım sorunlarına çare olucaktır..

7. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    garmin programını bulup ben de E71de deneyeceğim. Nokia maps yazılımından hoşlanmadığım için google maps kurdum, en azından bildiğim bir yazılım, işimi görüyor diyebilirim.

8. Emre TAVKAYA

Emre TAVKAYA Üye

Seviye:
    Entegre gps alıcısı var mı telefonunun bilmiyorum ama var ise bulunduğun konum bilgilerini çevrimdışı olarak alabiliyor olmalısın! yok ise tavsiye edilen programlar çevrimiçi olarak işini görecektir! Ovi'den haritalarını çevrimiçi olarak güncellemeyi deneyebilirsin tabi entegre gps alıcısına sahipse telefonun!

9. Emre TAVKAYA

Emre TAVKAYA Üye

Seviye:
    Biraz araştırdım da telefonun entegre A-GPS desteğiyle geliyormuş, bu çevrimdışı olarak konum bilgilerini alabileceğin anlamına gelir! Oviden haritalarını güncellemeyi dene sonrasında harita açıkken gps'in devreye girmesini bekle, ilk bağlantı uzun sürebiliyor kimi zaman...(max 1 dk)...GPS in kapalı ortamlardan etkilendiğini de göz önünde bulundurabilirsin ama herhangi bir apartman dairesinde gps'e rahatlıkla bağlanıyorum ben...

10. Mustafa Tufan

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Dün uzunca bir süre dışarıda bulundum. Bu arada GPS'i açık unutmuşum. Yarım saat sonra falan telefonu elime aldığımda sinyal geliyordu. Konumumu falan gösteriyordu. Ama apartmana girince gitti sinyal. Sonra bir daha dışarı çıktım. Bu sefer sinyal gelmedi. Biraz önce okuldan eve yürürken GPS'i açtım tekrar. Sinyal aldım ama önceki gibi en az 10 dakika beklemem gerekti. Çok uzun süre istiyor bağlanmak için. E71, GPS konusunda sınıfta kaldı...

Furkan Çetin bunu beğendi.
  11. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    bence sınıfta kalan cihaz değil yazılım.
    aynı şekilde nokia maps ile sinyal alamazken, google maps ile bir kaç uyduya bağlantı sağlayabiliyorum..
    nokia maps yerine başka bir yazılım kullanmanı tavsiye ederim.

12. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    telefonların GPS alıcıları çok kuvvetli değil maalesef, ki adamlar haklı da bu konuda. telefonun içinde o kadar çok özellik var ki, zaten onca şeyin o kasaya nasıl sığdığına çok şaşırırsınız. haliyle GPS anteni için çok az bir yer kalıyor, oraya da belli güçte bir anten sığıyor. o yüzden telefonların yerini uzun sürede bulması çok normal. benimki de öyle; o yüzden daha bildiğim yollardayken Maps uygulamasını açıp telefonu cebime koyuyorum ve ben yolda giderken, 5-10 dakika içinde devreye giriyor. sonra kullanmaya başlayabiliyorum navigasyonu...

eğer bu süre senin için çok uzunsa, bluetooth ile telefona bağlanan harici GPS alıcılarından satın alabilirsin. 2. elleri alışveriş sitelerinde 50 TL civarı fiyatlardan satılıyor. işte onlar en kötü koşullarda bile en fazla 2-3 dakikada yerini buluyor. ama daha kısası, hele ki açar açmaz yerini bulacak bir GPS cihazı bulmak imkansız...

bu arada, Ovi Maps'te araç modunu kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka ayarlardan otoyolları devre dışı bırakın :) ha bir de, garmin'de bisiklet modu da var :D

13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Benim 5800 da vardı bu sorun, çok geç buluyordu uyduları, araştırdım bu olan bir sorun ve donanım sorunu büyük ölçüde. yeni sürüm güncellemesi varsa deneyin olmazsa bence garanti için başvurmalısınız. Ben aldığım 5800 da çook geç görüyordu, aynısından arkadaşım aldı, 2-3 saniye içinde buluyordu gps i ...

14. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    5800 ile bende gayet rahat bağlanabiliyorum. hatta forumda açılmış olan bir konu var, nokia sports tracker diye ordan tur zamanları, irtifa, en yüksek hız vs bilgileri alınabiliyor. haritada rotalamayı bilgisayara hemen hemen her türlü program uzantısında yollayabiliyor.

15. eyup ensar

eyup ensar Aktif Üye

Seviye:
    ilk önce yapacağınız bilgisayarınıza nokia ovi suite yükleyip yazılım güncellemelerini almak, sonradsında ise haritalar bölümüne geçip gerekli istediğiniz ülkenin haritalarını yüklemek, bu sayede elinizde hazır olarak haritalar durur(türkiye 44 mb yer kaplar)
    asıl yüklemeniz gereken program ise tabiki gamin mobile xt dir. bunun nasıl yüklendiğini reis i eagles forumlarındn ya da donanım haber de bulabilirsiniz.
    not: eğer kullanmakta olduğunuz bir internet paketiniz varsa "gps konumlama yöntemlerinden "şebeke tabanlı" yı seçerek bir kaç saniye içerisinde yerinizi bulabilirsiniz.

16. cannn3715

cannn3715 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bende 5800 kullanıcısıyım böyle sorunlar yaşamış değilim en son çıkan sürümü dün yükledim (v50.0.005) hem gayet güzel özellikler hem ücretsiz nagigasyon(navigasyon hafizaya dahil edilmiş durumda güncelleme sonrası format atın telefona 75 mb boş hafıza gözüküyo ovi navigasyon ücretsiz tam sürüm olarak geliyo) bunların yanı sıra menü yü kaydıra biliyosunuz ve müzik playerde görselleştirme yapılmış ama navigasyon konusunda memnun kaldım diye bilirim ;)önceklikle güncelleme yapın (dil ingilizce olma ihtimali var :) aman dikkat benimki öyle oldu hal geldi düzeltene kadar :D) günxelleme sonrası navigasyonu açık havada ve açık alanda tam sonuç ortaya çıkar hava kapalı olması vs durumlar etkiliyo bağlantı süresini...iyi forumlar...

17. Erol KOLAS

Erol KOLAS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hangi yazılımı yüklersen yükle, bunların çalışması için öncelikle telefonun uydulardan (en az 3'müydü bilmiyorum) tam sinyal alması gerekli. Bu da her türlü hava koşulundan + ortam koşulundan etkilenir. Benim N79'um vardı sürekli GPS kullandım, ve bu süre içerisinde sabit bir bağlantı zamanlaması göremedim. Bağlanması için yarım saati bulduğu da olurdu 20sn'de bağlandığı zamanlarda olurdu. Tesbitim şu ki gündüzleri çok geç bağlanıyorsa gece daha kısa sürede bağlanıyordu. Size tavsiyem harita yazılımını açmadan, bağlantı menüsünden GPS aracını açmanız ve bağlanmasını beklemeniz olacak. Uydu durumundan kaç uydu görülüyor, sinyal seviyeleri nedir takip edebilirsiniz. Hava koşullarına görede ne nedir diye tecrübe edinebilirsiniz.

Unutmadan ekleyeyim; dururken hareket halindekine göre daha çabuk bağlantı kuruluyor, bizzat tecrübe ettim.