Kadın bisikletçilerin azınlıkta olması

Scudo

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@semahat bilge

Hoş geldiniz aramıza..

Bayan sürücüler fazla ve forumuda iyi takip edenlerde var aralarında.. Buraya yazmıyorlar ama turlara geliyorlar..

• Beğen
Tepkiler: emre güven

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bisiklete binen kız sayısı neden bu kadar azmış...
kızlar bisiklete binicez dedi de erkekler mi engel oldu anlamıyorum ki...
hayır engel oldularsa onu da yetiştiren bi kadın sonuçta... kısaca anne diyoruz kendisine...

az biraz makyajdan, kapsisten, yemek yapmaktan, çamaşır yıkamaktan, ortalığı temizlemekten kafa kalksa herkes için çok iyi olucak da...

boşuna dememişler... bi kadın özgürleşir, bi erkek özgürleşir diye...

amaan neyse... ben zaten polemikçi bi insanım... uymayın siz bana...

velespitto

Daimi Üye
Tepki
222
@Tolga Ayla

:D işte ben o takip eden azınlıktayım henüz tura katılmadım ama o da olacak inşallah kendimi geliştiriyorum her geçen gün

Ve aramıza hoş geldiniz forumda var benim bildiğim birkaç bayan fakat bir elin parmaklarını geçmez sanırsam :)

Keyifli forumlar ve pedallamalar diliyorum. Selamlar

Serdal Doğan

Aktif Üye
Tepki
75
bence ortalıkta pek gözükmeyi sevmeyen kızlara daha çok iş düşüyor. Sokakta bisikletli haliniz daha çok hemcinsinizin dikkatini çekecek ve onlar da bu cesaretle kısa zamanda bisiklet aşığı olacaktır. Yani ne kadar çok göz önünde olursanız o kadar çabuk çoğalırsınız :)

• Beğen
Tepkiler: Pelin N.

iamhasancanbam

Daimi Üye
Tepki
530
Bisiklet
Sedona
Az olmanızın önemli faktörlerinden birisi, erkeklerin seranat yapması. :)Türkiye'miz de o kadar cahil bir zihniyet varki, kadınların bisiklete binmesine bile ayıplar gibi bakıyorlar.

Ama ben her zaman bayanların da bisiklete binmesinden yanayım. :) (Bazı kız arkadaşlarıma bu bisiklet sevgisini aşılamayı başardım. Mutluyum. :D )

• Beğen
Tepkiler: Gozde S.

Can_517

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Diğer
Zannedersem iki sebebi var. 1. Sebep türk ailelerin tutumu. Çok küçük yaştayken hatırlıyorum babam bana bisiklet alırken kız kardeşlerime almak istememesi kız çocuğu bisiklete me biner der geçerdi. Bisikletten uzaklaştırıldı. 2. Sebep ve en önemlisi ise bayanların içinden gelmiyor. Her kez için aynı şeyi söyleyemem erkekleri duman eden bayanlarda var ama bu tip faaliyetlerde çoğu bayanın içinden gelmiyor yada yeteneği yok. 2 kız kardeşim var ikisinin de bisiklet ve benzeri sporlara karşı ilgisi yok. Sağdece bisiklet değil otomobillere karşıda aynı şekilde. Bir gün baktım ortanca kardeşim bulanımda ehliyetim var annem araba vermiyor hiç araba kullanamaya cam v.s . İstediğin zaman al benim arabamı kullan güzel kardeşim nasılsa kaskosu var bir şey olursa beni ara çözerim dedim. Bir iki defa benle kullandı onun dışında hiç kullanmadı gene bulanıma girdi. Diğer kardeşim ise cahil cesareti aldı arabayı vura bura kullandı. Sonradan öğrendim meğersem hep sürat yapıyormuş. Ama ben frene basmak yerine yaya ya çekil diye bağırıp çarptığından arabayı vermemeye başladım. Sadece kardeşlerim değil tanıdığım kardeşlerim arkadaşları ve çevremdeki kızların çoğu da aynı konsept. Birde full bayalı surat pahalı kıyafetler ve strabucks ın olmadığı Üsküdar merkezde elinde strabucks bardağı ile gezinen kızlar var onların bırakın bisiklete binmeye yürüyüp konuşabilmelerine şaşırıyorum.

Yani anlayacağınız çoğu kızın bisiklet ve benzeri faliyetlerden uzak kalması düşüncem bu şekilde.

meral gül

Üye
Tepki
2
Herkesin senin kadar enerjik ve mükemmel arkadaşı yok kii:D ben şanslıyım sen varsın..beni peşinden sürükleyerek bisiklet sürme keyfini yaşattığın için tskler canımm :D

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
kızlar sırf erkekler yüzünden südyen takmak zorundalar ya,komedi gibi birşey dünya çıldırmış olmalı birileri tahrik oluyor diye insanların kendilerini zorlaması ne kadar acınacak bir durum.Sırf südyen bile kızların kendi kendilerine yaptıkları bir suikasttir.En feministim diyen bile takıyor özgürlük kafada başlar ama işte kafada.

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim bisikleti süren kız arkadaşlarım var fakat çevre faktöründen dolayı bisikleti olan yok :) ilerde geriye dönüp insanlşırsak olabilier

• Beğen
Tepkiler: yolcu...

hasan mehmet yalı

Aktif Üye
Tepki
382
Bisiklet
Corratec
her bisiklet kullanan erkeğin,bisiklete karşı ilgi duyan bir kız arkadaşı ya da eşi olmadığı gibi,her bisiklete karşı ilgi duyan kızın da erkek yoğunlukta bir ortamda bisiklete binmesini istemeyen ve bisiklete karşı ilgi duymayan erkek arkadaşı ya da eşi var,hele ki futbol dışında bir sporu kavrayamayan bir erkek yoğunluğu olan toplumumuzda bayanlara bisiklete binme özgürlüğü kısıtlı,kendi özgürlüğüne sahip bayan arkadaşlar zaten,gerektiği gibi zevkle sporunu yapıyor.öncelikle bisiklet kullanan ya da spor yapan bayanlara yiyecekmiş gibi bakan zihniyetlerden arınalım ki onlar da rahat rahat ortaya çıksınlar :)

Deda

Üye
Tepki
62
Öncelikle hoşgeldiniz. Sizin muzdarip olduğunuz bu konu yakın tarihte başka bir başlıkta da tartışıldı. Aşağıya linkini atıyorum. Benim cevabım da aşağıda. Bu konunun sütyen takmakla ne ilgisi var, anlayamadım doğrusu? Kendinizi hiç göğüsleri olan bir canlı olarak düşündünüz mü? Ve o organlarla yürüdüğünüzü, koştuğunuzu vs düşünün. O zaman gerekli olan şeyin ne olduğunu anlarsınız. Mesajınızda haklılık payı da var ama bu ayrı bir tartışmanın konusu.

yetkin palgın

Aktif Üye
Tepki
71
arkadaşlar ben g.o.p küçükköy taşköprüde oturuyorum bu bayanların sıkıntısını yaşamasamda ne gibi sorunlarla karşılaştığını anlayabiliyorum çünkü ben bu bisiklet sporunu tam olarak 21 senedir yapıyorum ve başımdan ne olaylar geçti akla zarar şeyler babamdan dayakmı yemedim taytla gezindiğim için veya yolda sıkıntı çıkaran hayvanlarlamı uğraşmadım üstüme arabayla çıkanlarmı dersin yoksa seni hiç yerine koyan insanlarmı desen neyse eğer yolda rahat bir şekilde gezmek isteye bayan arkadaşlar varsa refakat etmek isterim bana mesaj atmalr
arı yeterlidir

Deda

Üye
Tepki
62
@yetkin palgın

Bu ilk bakışta ince bir düşünce gibi görünebilir; ama bu görüşe kesinlikle katılmıyorum. Diğer başlıkta da başka bir üye şunu söylemişti:

@Yavuz Çetin

Çözüm bu mu? Bisiklete binmek isteyen her kadının yanında bir erkek...Nereye kadar? Kadını birey olmaktan uzaklaştıran, erkeğin uydusu yapan bir sonuca götürür ki bu, kadını kişiliksizleştirmenin başka bir yoludur.

Bir kadın ne koşulda olursa olsun kendini savunmayı bilmelidir. En kötü ihtimali göz önünde bulundurup her zaman temkinli ve tedarikli olmalıdır. Bu dünyanın her yerinde böyle. Türkiye'ye özgü bir şey değil. Yabancı forumlarda kadın bisikletçiler için tonla güvenlik önlemi anlatılır. Çevirebilirsem buraya aktaracağım ilk fırsatta.

Ha bu arada, şunu da belirteyim: Türkiye'de erkeklerin çoğu kendine güvenen, güçlü kadından korkar. Asıl saldırdıkları güvensiz, tecrübesiz, erkeğe muhtaç olduğunu düşünen, öz benlik saygısı düşük kadınlardır.

yetkin palgın

Aktif Üye
Tepki
71
@Livestrong

hocam senin neyi nasıl düşündüğünü bilmiyorum ama yok bu gibi düşüncelere katılmıyorum yok bu konular çaresiz kadınlara yöneliktir filan filan hocam senin mantığın hangi mantık ben bilmiyorum ama benim mantığım gerçek hayattan kesitlerdir bunu bilmeni isterim birde bu akşam tanık olduğum bir konuyu anlatayım bu akşamki antremanımda dönüş yolum olanbeşiktaş kabataş arası olan bölümde bir bisikletci bayana denk geldim ve neredeyse insanımız olan şöförle bu insana sıfır mesafede gidiyorlardı ve bende kendisini uyardım kaldırımdan gitmesini söyledim ve oda öyle yaptı peki birileri bu kişiyi uyarmasa veya bir fikir vermese dangalak insanımız bu bayanı ya kaza yapmasına neden olacak peki böyle acemi arkadaşlara yardımcı olmak bencillik veya senin gözünde kötü birşeyse sanan daha hiç birşey diyemiyorum (birde ben yardımcı olayım dedim ömür boyu böyle bu şekilde arkadaşlara refakatcı olayım demedim kendi güvenlerini kazandıkları an istediği vakit istediği yere rahatlıkla gidebilir ) benim düşünce açımda budur hocam:mad:

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Her bisikletçi erkek arkadaşlarımız,çevresindeki bisiklete ilgili bayan arkadaşlara destek olup onları bisiklete yönlendirirlerse çok daha fazla hanımefendi bisikletçiler olacaktır diye düşünüyorum...

Mesela benim tanıdığım büyüklerim hep kuzenlerini kardeşlerini kızlarını bisiklete yönlendirmiş...

Ben de bir kız arkadaşıma bir süre imrendirme sonunda salcano'nun katlanabilir bisikletlerinden birini aldırdım.. şıkta bir alet.. Tam kızlara göre... vitesleri bile gayet hoş...

niyazi keşo

Daimi Üye
Tepki
143
arkadaşlar öncelikle bayan bisikletçilere ve başlamayı düşünen tüm arkadaşlarımıza yardım eden abilerime ,arkadaşlarıma teşekkür ediyorum bencede bayanların da bu spor da çoğalmasının çok büyük bi önemi var ve bu spor bayanlar da olursa daha eğlenceli ve daha güzel olacağına inanıyorum saygılar ...