Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nilufer - Doganci - Kirazli Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Oner Tuyluoglu tarafından paylaşıldı.

1. Oner Tuyluoglu

Oner Tuyluoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba arkadaslar,
    Nihayet Pazar Gunu bir kac sans unsurunu da bir araya getirip, Bursa' da 5-6 saat bisiklete binme firsatini yakalayinca tereddutsuz Doganci Baraji Yolu' na dogru pedallamaya karar verdim. Normalde Istanbul' da yasiyorum, Bursa' ya gunubirlik aile ziyaretleri icin geliyorum ve bu firsatlari yakalamak kolay olmuyor dolayisi ile yagmur vs ihtimali cok canimi sikmadi, zaten 2 haftadir da bisiklete binemedigimden ruzgarin yuzume carpisini, doganin kokusunu inanilmaz ozlemisim.
    Gordugum bir sticker' da `sadece bisikletciler, kopeklerin arabada kafalarini camdan cikartmasini anlar` diyordu, gercekten o ruzgari solumak bizi bagimli yapiyor.
    Sozu fazla uzatmadan rotadan bahsedeyim,
    Oncelikle arac ile Carrefour Nilufer Park' a kadar geldim ve araci orada biraktim, bisiklet ile Doganci Baraj Yolu'na dogru surdum ve 20. kilometreler civarinda, Kirazli - Huseyinalan tabelasini takip ederek tirmanmaya basladim. Tirmanma oncesi yolun buyuk kisminda emniyet seridi yetersiz ve zaman zaman kamyonlar siyirip geciyor sizi. Buraya kadar iki dag arasindaki bir vadiden surdugunuzden, doganin buyusu sizi alip goturuyor; ayrica devasa baraj yapisi da oldukca enteresan ve guzel gorunuyor. Ben cok fazla vaktim olmadigindan yeterince fotogram cekemedim, ama elimdekileri de paylasiyorum;
    Kirazli sapagi sonrasinda, ortalama %7 egim ile 1115m yukseklige tirmanmaya basliyorsunuz. Sukunet, kokular, manzara muthis. Inanilmaz bir yanliz basinalik hissi ve bir sure once bulundugunuz noktaya yukaridan bakmanin verdigi haz muthis olsada bir sure sonra tirmanma oldukca yorucu hale geliyor, tabi bu durumda motivasyonum hep 'dag yolundan asagiya yagmurda inme zevki' oldu ve gercekten tum tirmanisa da degdigini soylemeliyim :)
    Egim bilgilerini asagida bulabilirsiniz
    Rota boyunca Carrefour' dan ciktiktan sonra bir iki benzinlik ve birkac tekel bayi var, ihtiyaclari buradan tedarik etmekte fayda var, ozellikle bir iki cikolata ilave yaniniza almanizda fayda var, zira piliniz biterse yola ciktiktan sonra Kirazli koyune kadar yiyecek birsey bulmaniz zor. Su icin ise ilk 20 km' lik kismi astiktan sonra 3-4 cesme var. Zaten rampa bittikten sonra Uludag yolu inisi, envai cesit meyve vs yiyecek ile sizi bekliyor olacak, ozellikle yediveren' de yetismis cilekleri tavsiye ederim. buram buram kokulu ve cok da lezzetli :)
    Tum tur boyunca 4 derece ile 17.5 derece arasinda sicakliklar gordum, dolayisi ile bu mevsimde hazirlikli cikmakta fayda var.
    Turun en kotu yani, tum tirmanmanin yorgunlugu ustune kirazli koyu - dag yolu baglantisi arasindaki kopekler. Zaten yorgunluktan bitap haldeyken bir de kopekler sebebi ile devamli tempo dusurmek zorunda kaldim.
    Tura Ait Ozet Bilgiler;
    Sonraki gezilerimden daha fazla fotografla donecegim :)
    Ve Tirmanma baslangici 700 m rakim civarindan barajin goruntusu

Levent EROĞLU ve İsmail TARHAN bunu beğendi.
  2. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ozetler guzelmis…

MediaPad 7 Youth cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. İsmail TARHAN

İsmail TARHAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Resim az olsa da siz güzel vakit geçirmişe benziyorsunuz. Ayağınıza sağlık.

4. Levent EROĞLU

Levent EROĞLU Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Daha çok fırsatınız olur inşallah :) Sonraki gezilerinizde bol bol fotoğraf paylaşırsınız.