Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

nikelajlı ön far arıyorum

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında kedito tarafından paylaşıldı.

1. kedito

kedito Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar bana 80li yıllardaki o eski tek vites bisikletlerdeki nikelajlı ve dinamolu çalıştırılan oval farlardan lazım...

dinamosu olmasa da olur... aküyle de çalıştırabilirim... nerden temin edebilirim acaba..

bir de ek olarak analog yani ibreli km saati arıyorum.. ama biraz şık, gösterişli bişey arıyorum....

2. Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT Kıdemli Üye

Seviye:
    artık ihtiyarlamış mahalle bisikletçilerinden...

3. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Sanırım aşağıdaki linkte görünen fardan bahsediyorsun. Ben 2001 yılından beri bu fardan kullanıyorum. Dinamosu 12 Volt gibi yüksek bir gerilimli elektrik üretiyor. Aydınlatması ise hiç abartmıyorum bisikletin hızı 30 km/saat i geçtikten sonra bir mobiletten daha fazladır. 40 km/saatten sonra ise bir motosiklet gibidir.Bu far karşıdan gelenlerin gözünü aldığı için pek çok Avrupa ülkesinde kullanımı yasaktır.Bu far sokak aydınlatmalarının yetersiz olduğu 3. dünya ülkelerinde(Sudan, Kenya, Pakistan vs) ve Malezya, Çin, Tayland gibi uzak doğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu fardan verim alman için bisiklet jantının akord ayarının düzgün olması gerekmektedir, aksi halde lamban ıpıltılı yanar. Ayrıca bu farın dinamosu lastiğin dönüşünü az da olsa engeller ancak elde edeceğin ışık şiddetinin yanında bu kadarına da katlanırsın artık.Nikelajlı farların bir de 6 Volt gerilili olanları http://luckytrade.manufacturer.glob...light/1004255187/Dynamo-Bicycle-Light-Set.htm var. Bu farların aydınlatması oldukça zayıf olduğu için tavsiye etmiyorum. 6 Volt luk seti 2001 yılından önce kullanıyordum. Zayıf aydınlatması ve ampul ömrünün kısa olması sebebiyle 12 Volta geçiş yaptım. 6 Volt luk set fiyatı 10 tl dir.
    http://www.ecplaza.net/tradeleads/seller/1802135/sell_bicycle_dynamo_light.html
    Analog km saatine gelince, bu tür saatler kullanışsız oldukları ve jant ayarı gibi önemli bir ayar yapılamadığı için kullanımı oldukça azdır.Ben 1995-2005 yılları arasında bir müddet 0-60 km/saat, daha sonra ise 0-80 km/saat arası çalışan analog km saati kullandım. Ancak ön jant adaptörünün gıcırtı yapması ve jant ayarı yapılmaması gibi sebeplerden dolayı saati bir daha kullanmamak üzere söktüm. Her iki ürünü de mahalle arası bisikletçilerde bulabilirsin. Nevşehir merkezdeki bazı bisikletçilerde her iki ürün de 15 er tl den satılmaktadır. Kendi yaşadığın yerde de yaklaşık olarak aynı fiyattan satılır. Far linkte görünen set(12 Volt) halinde 15 tl dir.
    İYİ PEDALLER

4. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir önceki mesajıma bir ilave daha yapmak istiyorum. 12 Volt luk fara 12 Volt gerilimli akü bağlarsan dinamodan elde ettiğin ışık şiddetini kesinlikle elde edemezsin çünkü 12 Volt gerilimli dinamonun üzerinde her ne kadar 12 Volt yazsa bile bu dinamolar bisiklet hızlandıkça 20 Volt un üzerinde elektrik üretiyorlar. Bu olayı dinamoya gerilim ölçer(Voltmetre) bağlayarak bizzat test ettim.
    İYİ PEDALLER