Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nihayi Karar İçin Görüş/Öneri

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Deniz Kargılı tarafından paylaşıldı.

1. Deniz Kargılı

Deniz Kargılı Yeni Üye

Seviye:
    Göz karardı, artık ayakları yerden kesmek lazım. :) Aşağıda benim bulduğum birkaç seçenek var. Ayrıca olacak önerilere de açığım. Bütçe 500 ile 1000küsür arası. Çok çok zorlayarak ancak 1500'e kadar çıkabilir. O noktada da seçeneğin gerçekten mantıklı olması lazım :) Neyse, benim bulduklarım şunlar:

Salcano/Scott: Bana hala en mantıklı gelen seçenek bu. Yani, sıfır bir 255 SRD (belki 303 SRD) ya da ikinci el bir 101 SRD alıp kadroyu Scott Aspect kadrosu ile değiştirmek. Bu şekilde elde edilecek bisiklet hem parça olarak hem de kadro olarak oldukça iyi ve 1000 TL'ye yakın bir maliyet durumuna geliyor.

Trek Fx 7.1: Bu seçenek aklıma, "yahu zaten çoğunlukla asfaltta gidiyorsun. hem 7.1 gayet ucuz bir bisiklet mtblere göre" diye düşünmekten aklıma geldi :) Gerçi çok içime sindiğini de söyleyemem. Fx serisi hem Scott ve Specialized'ın modellerine göre ağır hem de bir bisiklet alıp toprağa giremeyecek olmak fikri insanı düşündürüyor :) Yine de olası bir mtbnin yaklaşık 3'te 1'i fiyata geliyor ki bu mebla değerlendirmeye değer.

Giant XTC 3: Bu seçenek yeni aklıma düştü. Fiyat olarak beni epeyce zorluyor. Yani şöyle söyleyebilirim bunu alırsam geriye yalnızca kilit alacak param kalacak :) Donanımı yeni başlayacak olduğum için oldukça tatminkar görünüyor üstelik maşa da Salcanolardan daha iyi. Eğer mavi-beyaz Giant XTC 3 olsaydı bu bisikleti çok daha ciddi düşünebilirdim :D Türk işi sağlamcı düşünmeye başladığım zaman, yani "al bir şey yıllarca kullan" dediğimde akılcı bir seçenek gibi geliyor bu.

Salcano/Yeni Kadro: Dönüp dolaşıp geldiğim nokta bu. Zira Salcanolar gerçekten de fiyat olarak çok uygun. 303 SRD alıp kadroyu Giant ile değiştirince bile örneğin XTC 3'ten daha ucuz ve daha kaliteli bir toplam elde edilebiliyor.

Lafı biraz fazla uzattım farkındayım ama hem bu bisiklet çok uzun zaman sonra aldığım ilk bisiklet olacak hem de malum öğrencilik şartları insanı iktisadi düşünmeye zorluyor :) Kullanım şeklim muhtemelen %15 toprak/arazi %85 asfalt olacak.

Sanırım şimdi var olan seçenekler hakkında yorumları ve alternatifleri alabilirim. Şimdiden teşekkürler ederek :)

2. Gökay ÜNGÜDER

Gökay ÜNGÜDER Üye

Seviye:
    trek 7.2 kullanıyorum ama madem toprağa da gireceksin o zaman sana trek 7300 ü şiddetle öneririm önden amortisörlü.. ben 7.2 ile de toprağa hatta çamura girdim bişey de olmaz.

3. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Katılıyorum 7300 isviçre çakısı tüm ihtiyaçları karşılayacak bir bisiklet.

Uzun turlara çıkılabilir, kısmi hız yapılılr, toprak yollarda gidilir...

Gökay ÜNGÜDER bunu beğendi.
  4. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    2010 Sedona 751'e Bakmanızı Öneririm.
    Fiat 1200 Gbi Bir Şey. Hem Full Deore Set Olur.
    Hemde Kadrosunu Satmak Daha Kolay Olur.
    Belki Görünüşünü Sever , Kadroyu Satmazsınız Bile : )
    Yada Whistle Serisine Bir Bakmanızı Öneririm.Elinizde1000 - 1500 Gbi Bir Seçenek Var. Salcanolar Bana Biraz Pahalı Geldi.
    Sedona Alırsnaız İlla ki Hidrolik Derseniz Üstünden Çıkan Fren Kol Ve Bacaklarını Satıp , 200 - 300 Lira Daha Ekleyip Bir Hidrolik Set Atmak.
    Bu Bisiklete de Shimano White Seri Hidrolik Çok Güzel Olur.

5. Harun Gürbüz

Harun Gürbüz Üye

Seviye:
    Kararsızlık kötü şey, bu kadar yazının üzerine daha da devam eder gibi Deniz kardeşim.
    Bende yeni aldım senin aklına yeni düşen bisikletten :). İlk zaman 500-600 lira bile çok gelirken bu modelde karar kıldım, hiç pişman değilim. :) . Bundan alırsan kilit bile almana gerek kalmaz çünkü üzerinden hiç inmek istemeyebilirsin. :)

6. furkan şenel

furkan şenel Üye

Seviye:
    kilitli maşalı olan bir bisiklet alın.asfaltta maşayı kilitleyip fazla efor harcamadan gidersiniz.yani mtb alın olur ki kamp yapmak istersiniz.ya da köye möye gideyim dersiniz her halükarda mtb lazım size.

tavsiye olarakta en mantıklısı salcano alın donanımı zengin.:cool:

bir de kadro değiştirmeye hiç gerek yok.durup dururken masraf çıkartmayın.:Skull-175

ne zaman kadro artık işinizi görmemeye başlar o zaman alırsınız en gıcırından.
    bence boşuna israf yepyeni kadroyu bir kenara atmak.

7. Deniz Kargılı

Deniz Kargılı Yeni Üye

Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler. Evet kararsızlık dert bir durum. 7.1 güzel ama o da araziye gelmez, 6-8 serisi Trekler de beni epeyce zorlar o yüzden onu es geçiyorum. Sedona'yı da es geçmek zorundayım iki sebepten ötürü. Birincisi Sedona'nın kadrosu iyi ama Salcano bu konuda çok daha üstün durumda fiyat olarak. İkincisi Sedona'nın da Salcano'nun da kadrosu bana yaramayacak. Zira boy uzun, yaklaşık 1.92 :) Bugün Delta Bisiklet'e gittiğimde bana L (20") kadronun bile küçük geleceğini söylediler. Ayrıca daha büyük kadroya geçişte yalnızca hidrolik disk frenleri yeniden monte etmenin bile oldukça zahmetli ve maliyetli olacağını söylediler. Kararsızlık zor. Epey zor..

8. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bence 27 vites maşası kilitlenebilir orta seviye donanımları olan bi mtb alın cok kasmaya değmiyo yani,

9. Harun Gürbüz

Harun Gürbüz Üye

Seviye:
    Giant xtc 3 ün XL mevcuttu eğer bitmediyse, ben 190 cm boyundayım ve bu boydan almıştım. 22'' olarak geçiyor.

10. Deniz Kargılı

Deniz Kargılı Yeni Üye

Seviye:
    Bisiklet seçememe halet-i ruhiyesi devam ediyor. :) Emin olabilsem hemen gidip bir tur bisikleti alacağım ama kafam devamlı mtb ye kayıyor ya bir gün araziye çıkılırsa, hem bu kaldırımlardan nasıl inilecek sabit maşa ile ve benzeri şeyler dedikçe. Son durumlarla beraber kalan seçenekler şunlar.

Cannondale Quick 5: Geçen gün Delta Bisiklet'te deneme fırsatı buldum bu bisikletin 22" kadrolusunu. Hiç beklemediğim kadar keyif aldım bisikletten. Adeta bana özel yapılmış bir bisiklet gibiydi. Belki ilk defa bir tur bisikleti ya da ilk defa gerçekten boyuma uygun kadrolu bir bisiklet kullandığım için olabilir. :)
    Fiyat: 1000 TL

Trek Fx 7.1: Fiyatı oldukça etkileyici. Kadro olarak Cannondale kadar kaliteli olduğunu varsayıyorum. Dediğim gibi aklım mtbde kalmıyor olsa çok daha rahat bir seçim olurdu. Bir de bu bisikletin ağırlığı hakkında bilgiye hiçbir yerde ulaşılamıyor ama okuduğum çoğu yabancı yorumda bisikletin enbüyük eksisinin ağırlığı olduğu söyleniyordu..
    Fiyat: 500-700 TL

Giant XTC 3: Hala 22" kadrosu kaldıysa, bu bisiklet hala aklımı çeliyor. Kadrosu istediğim renklerde değil üstelik tur bisikletlerine göre neredeyse 3 kat fark var. Ayrıca yanılmıyorsam kadro açıları da daha çok bir yarış makinesi olması için tasarlanmış. Bunlar eksi yanları. Artısı ise kısaca mtb olması :)

Şu anda yaşadığım temel sorun tur/mtb kararsızlığı ile boyuma uygun kadro bulamıyor olmam. Geçen gün Erdoğanlar Bisiklet'te L kadro bir Scott Scale denedim ve kadrosu bana küçük gibi geldi. :)

Aklıma gelen, sanırım, en mantıklı şey; ucuz ve basit bir tur bisikleti alıp sonra adam gibi bir mtb için para biriktirmek. Ancak işte bir yandan da o "al kurtul, senelerce kullan" fikri var. Var oğlu var kısaca. Kısıtlı ekonomik kaynaklarla pek çok şeyi bir arada yapmaya çalışmak zor..

11. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    eğer yakın zamanda almazsan çıldırabilirsin çok arkadaş ve ben böle krizlere girdik zamanında:D

12. Gökay ÜNGÜDER

Gökay ÜNGÜDER Üye

Seviye:
    çok kararsızlık iyi değil, al kurtul. zaten hepsini de az çok beğenmiş bir kenara ayırmışsın.
    trek 7.2 kullanıyorum. orman yoluna da giriyorum ama amortisörü olmadığından yoruyor tabi biraz. daha önce de dediğim gibi 7300 modelinde kilitli amortisör var tavsiye ederim. 28inch tekerler ile yol çabuk bitiyor ayrıca trek fx serileri oldukça da hafiftir o bakımdan da tavsiye ederim. ama hangisini seçersen seç memnun kalırsın bunlar kalite bisikletler...

13. minolta35

minolta35 Aktif Üye

Seviye:
    Trekin bir üst versiyonu ile Canondale arasında bir seçim yap ve arkana da bakma...

14. Deniz Kargılı

Deniz Kargılı Yeni Üye

Seviye:
    Yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar. Tur bisikleti almaktan büyük ölçüde vazgeçmiş durumdayım. Son olarak aklımda olan 3 tane sorun var.

Kadro Tipi: Scale, XTC gibi modellerin kadro yapısı beni oldukça düşündürüyor. Açıkçası yüksek sele ve alçak gidon tarzı bir sürüş pozisyonu istemiyorum. Yarışa da asla girmeyeceğim. Bu durumda Aspect gibi bir kadro kullanmam daha iyi olur zannediyorum ama tam da emin olamadığımdan sormak istedim :) Acaba büyük bir kadro ile (XL-XXL) daha konforlu bir oturuş pozisyonu elde etmem mümkün olur mu XTC gibi bir bisikletle?

Kadro Boyu: Dediğim gibi oturuş pozisyonu benim için önemli. En son L kadro Scale denediğimden beri XL kadronun benim için çok daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu durumda da Sedona, Carraro gibi bisikletler kafadan eleniyor..

Ağırlık: Özellikle Scott Aspect serisi hafif değil, (13-14.5 kg civarı). Bu çok ciddi bir sorun olur mu yoksa yarışa girmeyecek biri için çok da fark etmez mi günlük kullanımda?

Hülasa şu anda Scott Aspect ve Giant XTC 3 arasında kalmış durumdayım. Sizce benim kullanım amaçlarıma göre hangisi daha uygundur?

15. Deniz Kargılı

Deniz Kargılı Yeni Üye

Seviye:
    Görüş belirtebilecek kimse yok mu?