Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nihayet...Canyon Ultimate CF SL 7.0

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Engin Sarı tarafından paylaşıldı.

1. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar,
    Uzun süren karbon bir yol bisikleti alma sürecim, yine bisikletforumun değerli üyelerinin fikirleri ve bilgilerinden de bolca faydalanarak, Canyon ultimate cf sl 7.0 tercihi ile sonuçlandı.
    Biliyorsunuz Canyon, bisikletlerini internet sayfası aracılığıyla doğrudan Almanya Koblenz’deki fabrikasından satıyor. Kargo, gümrük süreci ve bürokrasisi ile ilgili olası risklerden çekindiğim için epey tereddütteydim ancak eşimin de cesaretlendirmesiyle, 8 Ekimde sipariş verdim. 3-4 günde bisikletim hazırlanıp kargoya verildi. Bir hafta da İstanbul, iki gün sonra da evime (Ankara) teslim edildi. Canyon, lojistik ortağı olarak UPS ile çalışıyormuş. Mükemmel bir kargo hizmeti veriyorlar. Paketin neredeyse saat saat nerede olduğunu takip edebildim. Gümrük işlemlerinde hiçbir zorluk çıkmadı, gayet hızlı ve akıcı bir şekilde işlemleri yaptılar. Ve beklediğimden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde geçen hafta elime ulaştı. Bisikletin fiyatı 1350 Euro, 200 euro shipping ve 20 euro box...yaklaşık 800 TL gibi de gümrük işlemleri maliyeti oldu.
    Model 105 5800 (11s) setli ve mavic aksium jant seti ile geliyor. Fabrika verisi 7,6 kg görünüyordu. Ben evde 0,1 kg hassasiyetli tartımla ölçtüm 7,7 kg çıktı. Jant setini token c28a ile değiştirdim. Ruble 11-32 idi, ultegra 6800 11-28 ile değiştirdim. Krank seti 36-52 benim için gayet güzel bir kombinasyon olacak. Sert selede rahat ettiğim için fizik seleyi, karbon sele ile değiştirdim. Ultegra karbon pedal ve suluk kafesleri taktıktan sonra 7,5 kg bir ağırlığı oldu. Ağırlık konusunda çok takıntılı değilim ama güvenilir ve rijit, harcadığınız güce yanıt veren bir bisiklet olması beklentisiyle böyle bir tercihte bulundum.
    Bu bisikleti almamda bisikletforumun ve değerli üyelerinin (özellikle canyon severlerin ve sahiplerinin) fikirleri ve bilgileri benim için oldukça yararlı oldu. Hepsine çok teşekkür ederim. Bisiklet ve satın alma süreci ile merak ettiklerinizi memnuniyetle cevaplayabilirim. Daha iyileri sizlerin olsun.

2. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    allah kaza bela vermesin.güle güle kullanın:)

Engin Sarı bunu beğendi.
  3. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hayırlı olsun :).

Tekerinize Taş gelmesin :)

Hakan Beşikçi ve Engin Sarı bunu beğendi.
  4. aradox

aradox Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hayırlı,uğurlu olsun.Kazasız,belasız sürüşler.

Engin Sarı bunu beğendi.
  5. Sezerşan Ünal

Sezerşan Ünal Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun :) Kazasız belasız kullanın inşallah.

Engin Sarı bunu beğendi.
  6. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sonunda Türkiye'de SL 7.0 modelini alan biri çıktı. Öncelikle hayırlı olsun bisikletiniz. Kazasız belasız kullanın. Ben de geçen sene çok niyetlenmiştim bu modele ama o zamanlar çok uzak bir kargo tarihi verdiklerinden beklememek için iptal etmiştim. Benim sormak istediğim buradaki gümrük işlemlerinin nasıl yürüdüğü. Daha önce yurt dışı siparişlerimde DHL kullandım. Onlar paket geldiğinde size telefon açıp bilgi veriyorlar ve gümrük vergisi tutarını bildiriyorlar. Sonrasında size bir form gönderiyorlar, siz doldurup geri gönderdikten sonra paket kapıya geliyor ve gümrük vergisini ödeyip alıyorsunuz. UPS'de de işleyiş bu şekilde mi?

Sizin aldığınız model 1500€ sınırın altında olduğundan sizin başınıza gelmemiştir ama diğer merak ettiğim konu da bu durumda işlerin nasıl yürüdüğü. Malum, beyanname düzenlenmesi vs. gerekiyor. Bunu kargo firması mı yapıyor, bizim neler yapmamız gerekiyor, ne kadar masraf çıkıyor vs. öğrenmeye çalışıyorum ama bir türlü tam olarak bilgi sahibi olan birine denk gelemedim.

Son olarak, arka aktarıcınızı da kısa bacak ile değiştirirseniz görüntü çok daha güzel olacaktır. Bu şekilde biraz MTB gibi duruyor. :)

serdar k ve Engin Sarı bunu beğendi.
  7. Çağatay Y.

Çağatay Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    fenaa :D hayırlı uğurlu olsun.

Engin Sarı bunu beğendi.
  8. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Güzel günler ve yollarda kullanın. Dikkatimi ufak bir detay çekti , hız sensörlerine beyaz yerine siyah renk kablo bağı daha yakışacaktır. Ankaraya geldiğimde tanışmamaız için güzel bir neden bulmuş oldum :) Size siyah renk kablo bağı verebilirim , hem renk uyumunu tam yapar , hem tanışır , hem pedallarız.

Engin Sarı bunu beğendi.
  9. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu bisikleti doğrudan Almanyadan almak acaba daha mı az maliyetlidir diye düşünüyorum. Bisikletin ederi dışında 1500 tl de hava parası verildiğine göre günübirlik gidip gelmek sanki daha ucuza geliyor.

10. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Şimdi uçak biletlerine baktım. 28 Ekim gidiş, 30 Ekim dönüş her şey dahil 762 TL'sı tutuyor. :D Gümrük vergisine ulaşım sağlanıyor diyebiliriz sanırım.

----------------------------

Engin Bey güle güle kullanın, hayırlı olsun. :)

Engin Sarı bunu beğendi.
  11. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:

1 ay sonraya bilet bakılır ise genelde çok daha uygun uçak bileti bulunabiliyor. ben 130 euro ya almaya ya gidiş dönüş bilet aldığımı hatırlıyorum

mehmetsunu bunu beğendi.
  12. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hayırlı olsun kazasız belasız ..

Engin Sarı bunu beğendi.
  13. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Canyon hastalığı, virüsü diyelim ciddi manada yayılıyor:) güzel kadrolar üretiyorlar, bu hastalığa yakalanmamak zor tabii. :)

14. H.Genç

H.Genç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ouw çok güzel! Rabbim kaza bela nasip etmesin.

Engin Sarı bunu beğendi.
  15. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Hayırlı olsun. :)

Engin Sarı bunu beğendi.
  16. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hayırlı olsun güle güle kullanın Canyon ailesi genişliyor :)

Engin Sarı bunu beğendi.
  17. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de sizin yazdığınız bu ve benzer sorular nedeniyle, böyle bir işe girmeye çekiniyordum. Fırsatını bulup yurtdışına çıktığımda, beğendiğim bir model ya da Almanya'ya yolum düştüğünde Koblenz e gider alırım diye, gönlümdeki bisikleti alma işini erteleyip duruyordum.
    Kararımı verdiğimde Canyon'da 2014 modelleri (uygun kadro) bitmişti, 2015 çıkınca siparişi verdim. Sezon bitmiş olduğundan büyük ihtimalle, üç dört gün içinde bisikleti kurup kargoya verdiler. Öyle ki ben tedbir amaçlı mealen şöyle bir mail yazmıştım: "TC deki gümrük mevzuatından dolayı, fatura 1500 Euro'yu geçmemesi gerekiyor. Lütfen bisiklet ve kargo/shipping maliyetini açıkca ayrı ayrı yazmaya özen gösterin". Çünkü yurt dışı alışverişi deneyimini paylaşanlardan, kargo ücreti ayrıca belirtilmediği faturaya toplam olarak yazıldığı için gümrük vergi sorunları yaşayanlar olduğunu okumuştum. Bu maili gönderdikten, bir kaç saat sonra paketiniz şu kargo track no ile lojistik partnerimiz UPS e verildi, mesajı geldi. Ama zaten fatura ve ilgili belgelerde maliyet kalemlerini açık açık yazmışlar.
    UPS kargo çok iyi çalışıyor, paket bir araca ya da bir depoya alındığında, paket üzerindeki barkot okunuyor ve bu bilgi anında internet takip sistemine giriyor. Ben neredeyse saat saat izleyebilidim paketin durumunu. 5-6 günde istanbul gümrük bölümüne geldi. ups istanbul merkezi arayıp ne yapmam gerektiğini sordum. bir yetki devir/vekaletname formu doldurup kendilerine göndermemi istediler, internet üzerinden 10 dk içinde yapıp gönderdim. Bu maile cevaben, kendilerine bağlı çalışan bir gümrük müşavirliğinin benimle temasa geçeceğini söylediler. Bir gün sonra o gümrük müşavirliğinden gümrük vergi ve maliyetlerin ne olduğunu ve ücreti yatırmam gereken hesap no yu ilettiler. mevzuatında belirledği gibi gümrükte 75 euro ile 1500 euro arası %20 vergi alıyorlar. müşavirlik buna ek olarak 60-70 TL gibi takip ücreti aldı sanırım. Eğer müşavirliğe ücreti hemen yatırmasam ve paket ups te biraz bekleseydi bir ambar ücreti oluyormuş, onu da söylediler. Ben hemen yaptığım için böyle bir ücret söz konusu olmadı. Bir gün sonra da paket Ankara'ya evime geldi. Hatta ups in sitesinde, paket ankara dağıtım merkezinden çıktıktan sonra, taşıyan aracın o an nerede olduğunu bile görebiliyorsunuz.
    Arka bacak konusunda haklısınız, fırsatını bulunca ben de değiştirmek istiyorum. Aslında en güzeli komple 6800 yapmak olur ama bu meseleler "tamamen duygusal" biliyorsunuz. Teşekkür ederim.

ben de aynen uçak biletleri falan bakmış hesap yapmıştım. Uçakla Frankfurt a gidilse, oradan Koblenz de bi 120-130 km idi. Bi araca binmek gerekecektir. sanırım yol yemek falan min. 1000 TL ye mal olur. Ama bi gezi/seyahet ile falan birleştirilirse çok daha avantajlı olur. Tabi vize almak falan da maliyet, ben yeşil pasaport nedeniyle onları hiç hesaplamamıştım.
    Teşekkür ederim.

Tunç bey, takarken tam olarak aynı şeyleri düşünüyordum ama evde beyaz plastik kilit kalmıştı, siyahlar bitmiş. sabaha hazır olsun diye takayım dedim. İyi dilekleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim. Tanışmak sürmek dileğiyle...

serdar k, Berk Karaca ve Hakan Kök bunu beğendi.
  18. Nefer Seti

Nefer Seti Aktif Üye

Adı:
    Ömer Çakmak
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayırlı olsun , güle güle kullanın . Bu arada bisiklete bütün evi gezdirmiş gibisiniz :)

Engin Sarı bunu beğendi.
  19. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Güzel bisiklet. Güle güle kullanın :)

Engin Sarı bunu beğendi.
  20. LeventK.

LeventK. Kıdemli Üye