Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Niğde - Medetsiz Dağı Zirve (Sakaryadağcılık)

Konu, 'Outdoor' kısmında zodijackyl tarafından paylaşıldı.

1. zodijackyl

zodijackyl Üye

Seviye:
  2. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar
    Öncelikle kutluyorum katılan herkesi.Oldukça kalabalık bir ekiple güzel bir trekking faaliyeti olmuş.
    Başlığa bir düzeltme ihtiyacı hissettiğim için yazıyorum bu iletiyi.

Niğde - Medetsiz Dağı Zirve (Sakaryadağcılık) diye başlık atmışsınız.
    Medetsiz zirvesi Niğde de değil, Adana ili, Ulukışla ilçe sınırlarındadır. Zaten siz de Ulukışla yüzünden, Darboğaz köyünün içinden geçerek, Meydan yaylasından, Çini gölün kıyısından, Koyunaşağı çarşağından yapmışsınız bu etkinliği.
    Niğde'yle alakasız yani.Dağları tanımayan forum üyeleri yanılmasın diye altını çizmek istedim.

gezgin2 bunu beğendi.
  3. cagdas uzun

cagdas uzun Yeni Üye

Seviye:
    Faaliyetinizi kutlarım. Nice başarılı tırmanışlara.

4. Ahmet Zerman

Ahmet Zerman Üye

Seviye:
    ama ulukışla niğdenin bir ilçesidir adananın değil

ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
  5. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili arkadaşım
    Evet Ulukışla siyasi haritalarda yönetim olarak Niğde'nin bir ilçesidir.
    Fakat burada Ulukışla şehir merkezinden söz etmiyoruz ki. Bolkar dağlarının Medetsiz zirvesinden sözediyoruz.
    Bolkar dağlarının çok küçük bir kısmı Niğde, daha büyük kısmı Mersin ve Pozantı ve Gülek boğazı bağlantılı Adana il sınırlarındadır.
    Bolkar dağlarının klasik rotasının sadece başlangıç noktası Ulukışla ilçesinin Mersin'e sınır ve son köyü olan Maden köyüdür. Aslında tırmanış rotasının büyük bir bölümü Mersin il sınırlarındadır.
    Şekerpınar ve Gülek boğazı Bolkar kütlesinin devamıdır. Bolkar kütlesi de Ulukışla yönüne değil de Mersin ve Adana yönüne ( Akdenize) doğru uzanır...
    Yani Fiziki olarak durum farklıdır.
    Mesela Aladağlar'ın büyük bir kısmı Niğde sınırında ve küçük bir bölümü de Yahyalı ilçesi (Kayseri) sınırlarındadır. Aladağlar Kayseri'nin bir dağı olarak anılmaz.. Aladağlar Niğde Aladağlarıdır.
    Yine Kaçkarlar Doğukaradeniz Rize dağları olarak geçer. Fakat bir eteği Erzurum,bir eteği de Yusufeli( Artvin) ne dayanır ama Kaçkarlar Artvin ve Erzurum olarak değil de Rize dağları olarak anılır.
    Bolkar dağları ve dolayısıyla Medetsiz zirvesi de Niğde değil de eteklerinde oluşan Çukurova'nın şehri Adana ile anılır. Saygılar.

6. Ahmet Zerman

Ahmet Zerman Üye

Seviye:
    bu ince açıklamanız teşekkür ederim

ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
  7. herbil

herbil Kıdemli Üye

Seviye:
    Adana da yaşayan ve dağcılıkla uğraşan birisi olarak bir düzeltmede ben yapayım. Medetsiz zirvesi ve genel olarak Bolkar lar Adana sınırları içerisinde değil, Mersin sınırları içerisindedir. Hem siyasi olarak hem de coğrafi olarak Mersin e daha yakındır.
    Hergün kahvaltısını Aladağ ve Bolkar manzaralı yapan birisi olarak düzeltmek istedim. :)