Niçin yaşıyoruz? Var mı bir amacımız, olmalı mı?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

yaboga

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Ergün Altmış
Bisiklet
Carraro
aslında benim vereceğim cevabın aynını diğer arkadaşlar vermişler.
inançlı biri iseniz.
Ayet-i Kerime de de olduğu gibi şüphesiz insanlar ve cinler Allah a kulluk için yaratılmıştır. amaç onun yarattıklarında onu görmek ve onun bu muazzam sanatını görerek şükretmek ve bize verdiği sınırlar çevresinde verdiklerinden faydalanmak keyfini sürmek. Bir arkadaşımız hepsi parayla demiş ama kimse Allah a bizim bildiğimiz manada ödeme yapmıyor o sadece şükredin ve beni zikredin buyurmuştur.

inançsız biri için

bu dünya bir yaşam fırsatı dilediğince yaşamak olabilir

Scudo

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
@BF Okuru Valla Japonlar ateizm adına kızların ırzına geçmedi (aynı şey örneklediğin Stalin ve Hitler için de geçerli. Hitler ateizmi mi yaymaya çalışıyordu? )ama bugün birileri islam adına insanları canlı canlı yakıyor, üstünden tankla geçiyor. En son ne zaman ateist, deist canlı bomba gördün? Tarihte islamı ve hristiyanlığı yaymak için milyonlarca kişi öldürüldü. Roma, Haçlılar, Osmanlı vs napıyordu? Çiçek mi dağıtıyordu?

Ayrıca kendi dininden olmayanları sapkın ve hitlercik ilan etmen ne de güzel olmuş. Benden değilsen anormalsin.

Aynen iade ediyorum.

ehehehe çok komik ehehehe

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Her iki taraftan da gayet güzel ifadelerin paylaşıldığı başlık. Bir çoğu aklı dolu ve yazım yanlışları yok denecek kadar az, anlatımlar güzel.
ister müslüman, ister ateist, ister budist, hristiyan, insan ne olursa olsun ama önce bilgili kültürlü olsun. Temel almamız gereken konu bu.
Dünyanın en büyük düşmanı maalesef cehalet. Giderek artan cehalet. Sanırım bu cehalet denen kavram, insan neslinin sonu olacak.
Bilinçizce üreyecekler, bilinçsizce tüketecekler ve sonunda bir gün kaynaklarla beraber kendileri de tükenecek.
Doğal selleksiyon sanırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Günaydınlar :) @guven uyan Tartışmayı doğru bulmamakla birlikte yazdığım iletinin dayanağı olarak diyanet meali şu ayetleri sunarak kendi açımdan konuyu kapatıyorum: Yunus Suresi 99: Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi inanırdı. Öyle iken insanları inanmaya sen mi zorlayacaksın?
ve zariyat 56 ; Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım...... Karşıt deliliniz var ise bunu belirten kitap makale vb dökümanlarada uygun bir zamanımda bakarım . iyi günler herkese iyi forumlar...

• Beğen
Tepkiler: Furkan TK

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Bence insan bilinci evrimde trajik bir şekilde ilerledi. Çok fazla bilinçlendik. Doğa kendinden bağımsız bir bakış açısı yarattı. Bizler doğa kanunlarına göre var olmaması gereken yaratıklarız. Hepimiz bir yanılsama içindeyken, duyusal deneyimler ve hislerin gelişimi sayesinde birey olduğumuzu sanan fakat, aslında bir hiç olan bireyleriz."
Rust Cohle

Rust : Bence türümüzün yapması gereken en onurlu davranış, programlamamazı reddedip üremeyi durdurmak ve hep birlikte soyumuzu tüketerek kardeşçe bu haksızlığa son vermektir.
Marty : O halde neden sabah yataktan kalkıyoruz ki?
Rust : Ben de kendime bunu soruyorum. Ama aslında bu sorunun cevabı, (link) etme cesaretimin olmamasıdır.

Marty : Eğer insanlar inançlı olmasaydı, neler yapardı düşünebiliyor musun?
Rust : Şuan ne yapıyorsak aynısını. Sadece biraz daha açık.
Marty : Hadi lan oradan, ortalık kan gölüne dönerdi, ahlaksızlıktan geçilmezdi.
Rust : Eğer bir insanı doğru yolda tutan tek şey ilahi mükafatsa dostum, o kişi adinin tekidir.

"Büyüdükten sonra ölmek biraz sorun yaratıyor. Olan olmuştur artık. Çok geç."
Rust Cohle

"Fark ediyorsun ki, tüm hayatınız, sevginiz, nefretiniz, hatıralarınız, acılarınız... Hepsi aynı şeydi. Hepsi bir rüyaydı. Kilitli bir odada sakladığınız rüya. İnsan olduğuna dair bir rüya!"
Rust Cohle

yaboga

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Ergün Altmış
Bisiklet
Carraro
@dodobir sadece yazınızdaki bir metne itafen cevap hakkım doğduğundan cevap veriyorum inanmıyor olmanız sizin seçiminizdir benim için bir problem yok ama islam adına öldürüyorlar üzerinden tankla geçiyorlar demişsin hiiiç kusura bakma kuranın bir yerinde böyle bir uygulama varmı gösterebilecek varmı Fatih istanbulu feth ettiğinde kime zulmetmiş. kusura bakmayın müslüman ile islamın ayrımını iyi anlayarak yazarsanız çok daha objektif olacaktır. kusursuz olan islamiyettir müslümanlar değil.

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
Ben bizdeki toplum kadar farklı düşünceye, hatta düşünmeye tümden kapalı bir toplum pek görmedim.

Arkadaş "amaç" üstüne bir konu açıyor. Herkes düşüncesini sakin sakin ortaya koyuyor fakat islama inanmayan üyeler de görüşlerini belirttiği için çok dindar, çok hümanist üyeler nedense geriliyor. Doğru yola çağırmayan mı ararsın(kime göre neye göre?), konuyu kapattırmaya çalışmayan, ateistleri korkak, mutsuz, madde bağımlısı ilan etmeyen mi? Sonra her zaman olduğu gibi savunmaya geçip hayır bak eğitim seviyesi yüksek daha az dindar toplumlar daha mutlu diye gerçekleri ortaya koyduğunda, bir başkası gelir stalin'in hitler'in kişisel inancından hareketle komik argümanlar ortaya koyup inanmayanları hitlercik ilan eder.

Sonra neden bizim ülkenin durumu böyle? Neden acaba.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
evet bir konu daha aynı sona ulaşmıştır. dindarlar şöyle böyle. ateistler şöyle böyle.

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
@dodobir Bakin hala noktayi farkedemiyorsunuz. Tartismayi seven bir insan degilim ama israrla fikrinizi kabul ettiemeye calisiyorsunuz. Hatali insandir, akli selim insanlar cok guzel yazilar yazdilar bu baslikta, okudunuz mu? yada bastan onyargiylami okuyor sunuz? neyi elestiriyorsunuz? Bunun islamla falan alakasi yok, siz bu sekilde goruyorsaniz sizin probleminiz, bunu insanlara kabul ettirmeye calismayin lutfen.

Lutfen bu sekilde cikislarla ortami germeyin, insanleri kucuk gormeyin.

Guzel paylasimlar icin cok tesekkurler.

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@dodobir neden acaba diyorsun. aynı zamanda birilerinin yaptığı tetörü islamiyete mal ediyorsun. eleştirdiğin adamdan hiç bir farkın kalmadı. kusura bakma ama bu ülkenin neden böyle olduğunu soruyorsun. cevabını vereyim senin gibilerin çok olduğu için

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
@yaboga Ortada bir kitap varsa ve bu kitabı yollayan güce birebir ulaşma şansı yoksa herkes o kitabı kafasına göre yorumlar. Yorumluyor da zaten. İslam ve hristiyanlık üzerine binbir çeşit öğreti, meshep, akım var. Hangisi doğru? Herkes kendi inancının doğru olduğunu iddia ediyor.

Ülkemizde eşi kara çarşaflı olan da veya sadece beş vakit namaz kılan da, onu da kılmayıp sadece cumaya giden de, cumaya da gitmeyip içki içen de veya evlilik dışı ilişkiye giren de ben müslümanım diyor.

Bunların ötesinde ışidciler gibi selefiler de var ve orta doğu, afganistan, pakistan gibi ülkelerde milyonlarca insanın desteklediği.

Yani sıkıntı burada.

Biri diğerini baskılamaya çalışmadığı sürece bence sıkıntı yok. Ama biri ben en doğruyum diye kelle kesmeye başlarsa, o sorun işte.

Yoksa herkesin kendince yorumladığı islam bence o kişi için en doğrusudur. Bana eleştirmek düşmez.

Fatih'e gelirsek. Osmanlı da her imparatorluk gibi ciddi ölümlere ve kıyımlara sebep oldu.

@oktayakgoz İslama ben mal etmiyorum, o kıyımları yapanlar mal ediyor.

@zekixx ortamı geren diğer arkadaşlar. Ya önyargılısınız yada başlığı baştan sona okumadınız. İsteyen istediğine inanmakta hürdür diye kıçımızı yırtıyoruz ama hala doğru yola dönmeye davet ediliyoruz.
Sonra da ukala ilan ediliyoruz. Anlamakta zorlanıyorum gerçekten.

Beni diğer insanların inançları zerre ilgilendirmiyor arkadaşım, zerre. Ama bu başlıkta "afedersiniz sorması ayıp, siz ateist misiniz" sorusuna maruz kalıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şu yazılanlara bakıyorum da aslında bisiklet forumu olmasa çok eğlenceli bir yer burası :koptum:

zekixx

Forum Bağımlısı
Tepki
197
İsim
Zeki
Bisiklet
KTM
@dodobir Benim size yazacak bir cumlem yok, kolayliklar dilerim.

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zaten günümüzde Atatürkçü veya çağdaş kim varsa ateist oluyor kimilerine göre.. Buradaki ne ki? :)

• Beğen
Tepkiler: dodobir

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar konu amacına ulaşmıştır. Rotası tamamen değişmeden konuyu kilitliyorum. Bu başlık altında birbirine müsamaha gösterip, tartışma adabı çevresinde düşüncelerini anlatmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Hepinize saygılarımla

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.