Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nibali ve Basso ; antremanlara başladı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bu konuyu pro haberler bölümünde de açabilirdim ama ilginç noktalara parmak basmak için burayı seçtim. Aynı takımdaki 1 ve 2 numaralı bisikletçilerin antreman farklılıklarını sizlere göstermek istiyorum.

Basso, Varese'de evinde

Nibali ise antremanlara Etna yanardağına tırmanarak başladı

Nibali'nin antremanlarına başladığı Etna yanardağı . Son yokuşu tırmanmış

Sorularım şunlar:
    1.Basso , evinde fitness çalışarak ve Varese'de çok hafif tempo ile düz yol antremanları ile sezonu açarken ; acaba Nibali niye direk tırmanma ile sezonu açıyor?

2.Benim bildiğim ; base training'te amaç uzun ve düşük tempo ile kondisyon kazanmak . Böyle zorlu bir tercihi acaba Nibali neden yaptı?

3.Nibali'nin 2011 Giro'ya katılacağı kesin ; Basso ise 2011 kadrosunda olup olmayacağı bilinmiyor . Nibali'nin bu sene tek hedefi Giro gibi gözüküyor. Büyük ihtimalle TdF 2011'de yok o zaman . Sizin yorumlarınız neler?

Raven_35, Uğur Demirtaş ve samed akman bunu beğendi.
  2. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Basso nun agirlik calismasi cok normal. Nibali de ayni seyi yapiyordur ama agirlik calismak haftada 1 falan yaptiklari biseydir guc kazanmak icin. Yoksa Basso da gunluk ortalama en az 100 km sini yapiyodur :)

Etna belki Nibali icin basit bir dagdir :) Sakin tempoda cikiyodur o resimde 35 le falan hehe

3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bu sezon Nibali , Vuelta'da en çok yokuşlarda zorlanmıştı ; hatırlarsınız . Frank Schleck , Rodriguez ve Mosquera'nın hep arkasında kalmıştı . Zamana karşıda çok çok iyi olduğu için işi kurtarmıştı . Giro 2011 öncesi bütün tırmanışları ezberlemek istiyor anlaşılan

Bana ilginç gelen, sezonun henüz çok çok başında böyle tırmanış antremanları yapması . İzlediği antreman sistematiği , bisiklet pratiğine uymuyor .

Bu sezon , Nibali'yi çok çok yakından takip edeceğim . Bakalım bu tarz antremanların sonucu ne olacak?

mcanb bunu beğendi.
  4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Konu kimsenin ilgisini çekmedi galiba.

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dikkatimi çekti aslında, baştan sona okudum ama bir anlam veremedim neden bu kadar farklılık var.

Cem Unden bunu beğendi.
  6. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    bence antrenörler ve sporcular durumlarını bildikleri için kendilerine göre antrenman proğramı hazırlanıyor sporcuların eksikleri nerdeyse tamamalamaları için teşkler

Cem Unden bunu beğendi.
  7. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Nibali de ayni seyleri yapiyordur agirlik kaldirmak gibi cunku agirlik kaldirma sanirim sezon disinda daha etkili oluyor. Ki aslinda sezonun avusturalyada acilmasina cok kalmadi (2ay)

Bu arada simdi dikkatimi cekti tekrardan bakinca, Nibalinin bu seneki hedefi Giro olabilir sadece erkenden basladiysa bu kadar. Kimbilir

Cem Unden bunu beğendi.
  8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Basso , " Artık yaşlandım ; yarışlarda daha sağlam bir duruş sergilemek için sezonu erken açtım " diyor . Basso , erken açtığına göre ; Nibali çok çok daha erken başlamış. Nibali , ilk peak'i Giro 2011'de yapıp arada recovery ile Vuelta 2011'e katılacak gibi gözüküyor.

Dr. Aldo Sassi , bu piyasanın en ünlü uzmanı . Basso'yu yeniden yaratan adam . Ona göre arka ve abdominal ağırlık antremanları dışında bütün antremanlar bisiklet üstünde yapılmalı .

Aslında kitaba uygun gözüken Basso'nun yaptığı . Nibali'nin aklı Giro 2011'de . Liquigas 'ta 2 lider var . İkisini ayrı koşturacak burası kesin . Basso'da Fransa Turunda olacak ,tahminim . Nibali , Fransa Turunda yarışmaz herhalde.

9. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Greipel ; antremanlara koşu ,fitness ve cyclo cross ile başlamış. 6 Aralık 2010'da Omega Pharma Lotto ile takım antremanlarına başlayacak . Öncesinde 3 gün tek başına antreman yapacak.

İlk katılacağı yarış , Avustralya'daki sprint ağırlıklı Tour Down Under.

Cyclo cross ile antremanlara başlamak , ağır bir antreman değil mi? Sizler ne dersiniz ?

http://www.cyclingnews.com/news/greipel-back-in-training

sonEr´´ bunu beğendi.
  10. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    aslında bu tür elit sporcuların mutlaka çok iyi bilgi ve ayrı olarak çalıştırıcıları ,planlayıcıları olması aşikar,yani bilimsel antrenman prensipleri,ancak şuda var ki tıbbın ve antrenman bilimin halen açıklayamadığı çok konu var,ne antrenman yöntemeleri varki şu anki bilinenlere uymuyor,bu kişinin kendi fizyolojisi ve kendini tanımasınlada ilgili olduğunu düşünüyorum.ayrıca bunları çok kısa bir zamanki antrenmanları gözüküyor,daha geniş bir planlama olsa biraz daha alan daraltılabilir gibi.

Cem Unden bunu beğendi.
  11. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:

Cem Unden bunu beğendi.
  12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sadece bir ek bilgi ve örnek bir 1500m yüzücüsü haftada 6 saat ve 3 gün ağırlık antrenmanı yapıyor.

13. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    nibalinin yaşını bilmiyorum ama yaş ilerlediçe ağırlık ve sürat antrenmanı çok fazla önem kazanır.bu tabi sadece bir.şuradan bir örnek vereyim bunlar endurance sporlar ama süratin nedenli önemli olduğu unutulur,bir 10.bin m koşcusu 100m yaklaşık 11 sn ve altı gibi koşabilir ve koşmak zorundadır.buda demek oluyorki uzun dayanıklılık sporlarında süratin önemi ne derece fazladır.süratiniz ne kadar fazlaysa mesafe uzadıkça tolerans o derece artar.buda belki bassonun ne denli ağırlığa önem verdiği hakkında bir küçük düşünce olabilir.

sonEr´´ ve Cem Unden bunu beğendi.
  14. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aslında takımda iki tane birbirini tamamlayan lider var desek ,ne kadar çelişkili de gözükse, daha sağlıklı olacaktır bence. Bunun en büyük örneğini geçtiğimiz Giro'da gördük. Bu sene Pelizzotti'nin sporcu pasaportunun da geri kazanılmasıyla onu da TdF'deki takıma dahil edeceklerdir. Basso'yla beraber güzel tırmanışlar çıkarabilirler ya da Pelizzotti yine polka dot mayo için tek başına kopabilir. Bu durumda da Nibali yalnız kalacaktır. Artık bekleyip göreceğiz.

Cem Unden bunu beğendi.
  15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Pellizotti'nin son durumu ne oldu , bilmiyorum . Nibali'nin kıdemi yükselince ; Pellizotti , birazda lekelenmiş olduğu için kolay gözden çıkarılabilir . Nibali , Basso , Pellizotti üçlüsünü bütçe olarak hangi takım karşılayabilir derseniz , cevap vermek gerçekten zor .

Pellizotti 3.adam olmayı kabul eder mi? Ben olsam hiç Liquigas'tan ayrılmam . Astana , Team Geox ve Moviestar ile görüşüyordu en son.

http://www.cyclingnews.com/news/pellizotti-in-talks-with-team-sky-astana-geox-and-movistar

Önder Tarım bunu beğendi.