Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ng 101 sd

Konu, 'Salcano' kısmında Emrah Pektaş tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mrb.
    giriş seviyesi bir bisikletim (orion ds) var ancak daha kaliteli bir bisiklet almak istiyorum.

Ayırdığım paraya göre beklentilerim:GÜÇLÜ, SESSİZ, SORUNSUZ FRENLER ve sorunsuz vitesler, hafiflik ve sağlamlık.Diğer marka ve modellere de baktım ve nispeten uygun fiyatı ve donanımı sebebiyle Salcano Ng 101 sd modelini beğendim.Donanımlarını tek tek araştırdım.zaten daha fazla para vermemde mümkün değil.

Disk frenlerin V frenlere oranla nispeten daha fazla ötme problemlerinin olduğunu biliyorum ve ilave olarak hidrolik disk frenler ile ilgili çekincelerim var.Bu tür frenlerin yağ kaçağı veya hava yapması gibi nedenler ile fren gücünün azalması, kavrama noktasının değişmesi ve hatta geçici de olsa FRENİN BOŞALMASI gibi önemli sorunları varmış.(artılarını ve eksilerini araştırdım) Frenlerin sürekli veya frenleme esnasında ses çıkarması veya belirttiğim diğer hususlara, vereceğim para sebebiyle tahammül edemem ve dolayısı ile bisikleti almak ile ilgili kararsızlık içerisindeyim.

Hidrolik disk frenler, diğer alternatiflere göre daha komplike olduğundan kendimin müdahale edebileceğimi sanmıyorum.Ayrıca Balıkesir merkezde yetkili servisleri de sitelerinde yok görünüyor.

bu endişelerim ve beğendiğim model ile ilgili bazı soruları Salcano firmasına mail aracılığı ile gönderdim ancak cevap vermediler.

Bisiklet tavsiyeleriniz ve bilgi-düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Emrah

2. alisundu

alisundu Aktif Üye

Seviye:
    öncelikle incelemiş oldugunuz model hem komponentleri ile hem fiyatı ile çok güzel bir bisiklettir .Disk frenlerin ötmesi ve bahsetmiş olduğunuz sorunlar kalitesine bağlı olarak değişir bu denli üst seviye frenlerde bu tip sorunlar olmaz .ayrıca salcano üst modellerinde gercekten çok başarılıdır kaldıki bulunduğunuz yerde servis olup olmaması hiç sorun değil olası bir sorunda diğer il ve ilçelerdeki servislerlede telefonla bile işinizi halledecek bir firmadır salcano firması ..hiç tereddüt etmeden satın alacağınız bir modeldir .

SAYGILAR;

Emrah Pektaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mrb.

Ng 101 Sd ile ilgili 2 sorum var

1.Sele borusu uzunluğunu bilen var mı?
    2.Salcano'nun sitesinde bu bisiklet için belirtilen 12,4 kg. ağırlık hangi kadro boyuna aittir?

Teşekkürler

4. bayramakgul

bayramakgul Aktif Üye

Seviye:
    sele borusu 300 ve 350 mm arası değisiyor modeline ve kadro boyuba gore ve agırlık 16" kadrolu bsikletin ağrligi

Emrah Pektaş bunu beğendi.
    Emrah Pektaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bayram Bey öğrendiğim kadarıyla Salcano nun yönetim kurulu üyesiymişsiniz.Yeni bir bisiklet alacağım ama bulunduğum yerde imkanlar kısıtlı ve e-posta aracılığı ile firmanız yeterince yardımcı olmuyor.Bazı arkadaşlar da servis konusunda yetersizliklerden bahsetmişler.Bu konular ile ilgili çalışmalarınızı bekliyoruz.Teşekkürler

6. bayramakgul

bayramakgul Aktif Üye

Seviye:
    sayın pektas gereklı calısmalar yapışılıyor en yakın zamanda farklılıkları goreceksınız size en yakın izmirde sundu bisiklette bu modelimiz mevcut size kendileri yardımcı olacaktır bır sorunuz olursa dırek banada yazabılrsınız bayram@salcano.com

7. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Bi kaç yerde gözüme takıldı, düzeltmek istiyorum.

Disk frenlerde alt modellerde ötme sorununun bulunup, üst modellerde bulunmama gibi bir durum söz konusu değildir. Sorunsuz padleri, sağlam-temiz rotoru olan ve iyi ayarlanmış hiç bir disk frenin ötmeyeceği kanaatindeyim.

Çünkü örten XT ve XTR disk frenler biliyorum.Fakat bu, tüm disk frenlerin öteceği anlamına gelmez. Yukarıda verdiğim örnekteki disk frenlerde, zamanında padler için zararlı sıvıların teması sonucu oluşmuştur.

Kısaca diskler öter-ötmez gibi bir genelleme yapmak hiç doğru değildir. Böyle bir genelleme yapmak yerine sorunu tespit edip, çözüm yolu bulmak en mantıklısıdır.

Özetlersek, asgari kalitedeki hiç bir disk fren uygun şekilde kullanıldığı taktirde ötmez...

Emrah Pektaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yeni bisikletim Ng101 sd sonunda gecikmeylede olsa elime bu akşam ulaştı.Fotoğraflarını en kısa zamanda çekip sizlerle paylaşacağım.Sanırım forumda bir ilk olucak.

Bisikleti bayiden eve gelinceye kadar (yaklaşık 5 km.) kullanma imkanım oldu.İlk izlenimlerimi paylaşmak isterim.

-Vites kolları gerçekten çok şık ve son derece ergonomik ancak göstergeler zincirin kaçıncı dişlide olduğunu göstermiyor ve son derece moralim bozuldu.:(
    -Bisiklet, eski bisikletim Bianchi orion ds ye göre oranla çok daha hafif.
    -Böyle bir kadro ilk defa gördüm, köşeli hatları olan bir kadro kesitine sahip.
    -Eve gelir gelmez dayanıklılığına inanmadığım ancak bisikletin hafifliğine (nispeten) büyük katkısı olan Maxxis maxlite 310 lastikleri hemen çıkarıp yeni aldığım schwalbe marathon xr lastikleri taktım.
    -Sele borusu gerçekten çok komik 25 cm.1.83 m. boyundayım ve seleyi izin verilen max. seviyeye kadar kaldırmama rağmen kendimi çocuk bisikleti kullanıyor gibi hissettim.Tesadüfen eski bisikletimin sele borusu kutru da aynı olduğundan hemen değiştirdim.
    -Bisikletin kadro boyu 18'' (miş).18 inç yaklaşık 46 cm. yapar, ancak aynakol merkezinden kadro üst boru merkezine kadar ölçtüğümde 40 cm civarında geldi.Garanti belgesinde , bar kodunda 18 inç yazıyor ama nasıl 18 '' ben anlamadım.
    -Bisikletin önündeki alametifarikayı sökmeyi düşünüyorum.

Bisiklet ve komponentleri ile ilgili düşüncelerimi ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım, şimdilik bu kadar...

9. BEYHAN

BEYHAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    hocam hayırlı olsun sonuçta almışssınız beğenmediğiniz yerler olsada.... kazasız belasız sürüşler....

10. bayramakgul

bayramakgul Aktif Üye

Seviye:
    hayırlı ugurlu olsun guzel surusler

Emrah Pektaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikletin fotoğrafları ilgili bölüme yükledim.Beyaz seçeneği de varmış, beyaz rengi severim ama görmeden almak istemedim.İyiki de siyah almışım.Fotoğrafların devamı gelecek.
    Çekiş sisteminde bir sorun var ama anlayamadım, bütün vitesler sorunsuz geçiyor ama arada sanki diğer dişliye atlayacakmış gibi bir ses ve boşluk oluşuyor.İnşaallah sorun arka vitesin ayarındadır.

12. bayramakgul

bayramakgul Aktif Üye

Seviye:
    evet sadece bıraz ayar ıstıyor olmalı full slx bısıkletınız bır sıkıntı olmaz

Emrah Pektaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ng 101 sd mi yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.Şimdilik şehirden çıkarak 30-40 km.lik küçük turlar yapıyorum.Çekiş sistemindeki sorun zincirin bir baklasından ve doğru monte edilmemesinden kaynaklanıyormuş ve sonuçta 1 haftalık iken koptu.Buradaki servis sorunu çözdü, ancak zincir kopacak diye içimde hep endişe var ve zincir montaj aleti mi alsam diye düşünüyorum.

Frenler ile ilgili şimdiye kadar ötme, sürtme gibi problemler yaşamadım.Frenlerin gücü bisiklet için yeterli düzeyde.Vites geçişleri ise 3 yıl kullandığım ve memnun olduğum tourney değiştiricilere oranla hızlı, yumuşak ve sorunsuz.

Bisiklet ile zıplama ve ağır araziye girme gibi alışkanlıklarım ve yeteneklerim olmadığından kadro ile ilgili sorun yaşayacağımı sanmıyorum.

Her zaman söylediğim ve inandığım bir söz vardır.Kalite kendini zaman içinde belli eder ve detaylarda saklıdır.

Şimdilik memnunum ve tavsiye ederim.Amatör, bütçesi kısıtlı ve kadroyu fazla zorlamayan bir bisiklet kullanıcısı olarak Cannondale, Trek, Scott marka bir bisiklet alsaydım, markaya para vermiş olurdum.Bu kararımda Balıkesir Merkez de bisiklet ile ilgili servis, aksesuar, giyim gibi imkanların ve işim sebebiyle bisiklete ayırdığım zamanın da kısıtlı olmasının payı var.

Herkese kazasız sürüşler diliyorum.

14. Tunahan_06

Tunahan_06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yazınızı daha yeni okudum,Ben de NG 101 SRD kullanıcısıyım.Bahsettiğiniz zincir olayı bende de oldu,İstanbul'da serviste ilk bakımda bunu fark etmediler Edirne'deki bisikletçi fark etti kırılmadan düzeltildi.Ayrıca forumda da okuduğum kadarıyla çoğu kişi elciklerden memnun değil ben de onların arasındayım.Elcikler hem kayıyor,hem ufak kalıyor orada.Bence pek konforlu da değil.Ayrıca Salcano her ne kadar burada servisi yapamasa da onlara arka freni yolladığımda,çok yardımcı oldular.

Emrah Pektaş

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben zincir sorunundan bıktım ve xtr zincir alıp, montajını da kendim yaptım.Şimdi zincir ile ilgili ne sorunum ne de endişem var.

Servis sıkıntısından genel olarak herkes şikayetçi ancak servis sıkıntısı Salcano'nun değil bulunduğum yerin bisiklet kültürü ile ilgilidir.

Elcikler konusunda benim hiçbir şikayetim yok, memnunum.

Ayrıca frenlerimden de çok memnunun, hiçbir sorun çıkarmadı ve gücü bisiklet için yeterli düzeyde.

Genel olarak bisikletimden memnunum ama Salcano kadromda 2nci suluk kafesi montaj yerlerinin olmasını, tek olan suluk kafesi montaj deliklerinde ise vidaların takılı olmasını ve orjinal sele borusunun daha uzun olmasını beklerdim.

Memnun olmadığım için bisikletimde dış lastikleri, zinciri, sele-borusunu ve gidon boğazını değiştirdim.

Tunahan_06 bunu beğendi.
  16. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aslında XTR zincir almanız biraz yanlış bir hareket olmuş neden derseniz...
    XTR perfomans/ömür oranında performansa kayıyor...

aslında XT olması veya XTR olması çokta birşey fark ettirmez sizin için...

hafiflik ön plandaysa sizin için o zaman bişey diyemem