Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nereden başlamak lazım?! Şehir bisikleti toplama hayali

Konu, 'Bisiklet Toplama' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

1. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Açıkcası hiç bu işlerle uğraşmamış ama uğraşanlara özenerek bakan bir kişi olarak yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. Amacım kendi bisikletimi yavaş yavaş toplamak, tamamen kendi isteklerime göre birşey yapmak.
    Toplamayı düşündüğüm bisiklet; çok hafif bir şehir bisikleti, şu Urban denilen tarzda birşey ama onlardan bazı farkları olacak. Tabii ki piyasada güzel şehir - urban bisikletler mevcut, beğendiğim modellerde var, ama istediğim bazı şeyler onlar da yok. Hem bundan dolayı hem de bisikleti kendim toplamak istediğimden dolayı böyle bir hayal içindeyim.
    Bu tip hafif bisikletlere baktığınızda genelde düz yola uygun vites sistemi mevcuttur, ben bu bisikleti yokuş da çıkabilen ve uzun yol yapabilen bir hale getirmek istiyorum.
    Görüntü olarak nasıl birşey olsun derseniz, şunun gibi bir görüntüsü olsa fena olmaz :
    BMC Masschallenge MC01 Team Spec Bike - Small | Merlin Cycles
    Tabii dediğim gibi benim istediğim özellikler biraz farklı.
    En önemli kriterim hafiflik olacak bu sefer. Olabildiğince hafif parçaları seçmem lazım.
    Başlangıç noktası tabii ki kadro olması gerekiyor ama onu da nereden bulacağımı bilmiyorum. Carbon da olabilir , çok hafif alüminyum da olabilir. Görüntüsü ve geometrisi hoşuma gitmesi lazım tabii.
    O yüzden önce kadro bulmam lazım. Bu konuda bana yardımcı olabilecekler var mıdır?

2. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    zaten koyduğunuz bisiklet hayaldeki çoğu özelliği karşılar gibi duruyor.
    kayış tahrikliymiş üstüne
    fiyatıda aşırı denemez.

böyle bisikletlerin tek sıkıntısı şehir bisikleti olmasına rağmen şehirde ulaşımı sağlayamaması, çalınma riski sebebiyle...

3. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    32c teker takabileceğiniz endurance tipi kadrolar var herhalde en hafifleri onlar olur

4. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:

5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şehir bisikleti kullananlar genelde fazla uğramak istemeyen kullanıcılar oldukları için çoğu üretici bunları sadece hazır bisiklet olarak satıyor, kadroset satmıyor.

Madem BMC'yi beğendiniz, boyu size uygunsa onu alın ve göbekten vites sistemi takın (Alfine 11 veya Rohloff).

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Şehir bisikletinni en önemli özelliği, ucuz ve sorunsuz bir bisikelt olması gerektiğidir.

Sorunsuz kısmı burada tamam. Ama ucuz kısmına katılamayacağım. Bence, markete girerken kapının önüne kiti bırakamayacağınız; kahve içerken her 10 saniyede bir kontrol etmek zorunda kalmayacağınız bir bisiklet şehir için uygundur.

Aydınlıyurt Tuncay, SerkanH ve BFOkuru bunu beğendi.
  7. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ayrıca satılan şehir bisikleti kadrosu bulmanız zor. Belki bir endurance yol kadrosu alıp flat bar olarak toplayabilirsiniz. Ortaya şöyle bir şey çıkacaktır:

Sirrus Comp Carbon Disc

Diğer bir çözüm, malum, hazır alıp modifiye etmek. Türkiye'de beğendiğiniz bisiklete en yakın model bence şu:

PLANET 5.0 2014 URBAN BİSİKLETLER FOCUS

"Bazı istediğim şeyler" derken tam olarak ne kastediyorsunuz bilmiyorum ancak düz duvara tırmanmayı düşünmüyorsanız yokuş konusunda bu bisiklet işinizi görecektir. Yine de yetmez ise sadece aynakolu 44-34-22 gibi bir ölçü ile değiştirirsiniz olur biter.

Beklentileriniz arasında birazcık çakışan iki mevzu ise çok hafif şehir bisikleti ile uzun yol. Uzun yoldan kastınız tur ise, böyle bir bisiklet toplamanızı sağlayacak kadroda (hele ki karbon olursa) muhtemelen bagaj takmanızı sağlayacak delikler olmayacağını göz önünde bulundurun. Gösterdiğiniz BMC'de de yok gördüğüm kadarı ile.

Murat B. bunu beğendi.
  8. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Cevaplar için herkese teşekkürler.
    Verdiğim linkteki BMC modeli Türkiye'ye getirmek vergisi bilmemne çok pahalıya patlar benim için. Bir de daha önce deneyimim olmadığından dolayı göbekten vites olayından çekiniyorum biraz. Ben o modeli sadece görsel olarak buna benzer olsun istediğim için vermiştim.
    Söylediğiniz gibi şehir bisikleti tarzı kadro bulmak gerçekten zor. Biraz araştırma yaptım ama düzgün bir şey bulamadım.
    Diğer bir konu , Gökhan arkadaşın dediği gibi bu bisikleti gönül rahatlığıyla bırakabilecek miyim. O da düşündürüyor ama açıkcası onu çok kafama takmıyorum.
    Sonuçta hem şehir için hem de şehir dışında kullanmak için iki ayrı bisiklet alamam. Bunu tek bisiklet ile halletmem lazım.
    Sirrus ve Focus Planet modellerini biliyorum ve oldukça da beğeniyorum. Dediğiniz gibi bu istediğim tür bisikletlerin kadrolarında bagaj monte edecek delikler bulunmuyor genelde. Bagaj monte edebilirsem çok iyi olur benim için ama olmazsa da ölüm değil hani. Sele borusuna bağlanan tip bagajdan var zaten hazırda, ne kadar beğenmesem de.
    Galiba hazır bir bisiklet alıp üzerinde değişiklik yapmaktan başka şansım yok gözüküyor. İstiyordum tamamen kendi zevklerime göre bir bisiklet hazırlayım ama bu hayal için ağıt yakmaktan başka çarem kalmadı :)

9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  10. Cemre Can Süral

Cemre Can Süral Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Hocam sedona istanbul isteklerinizi karşılar gibime geliyo.

11. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Eyvallah hocam, modelleri daha fazla incelemem gerekecek demekki, Cannondale leri pek bilmiyorum mesela, onların modellerine de bakayım. Bir de şunların ağırlıklarını yazsalar ne güzel olacak, her firma vermiyor bu bilgiyi nedense.

İzmirli olarak Sedona İstanbul kullanmayı düşünmüyorum açıkcası :pP Zaten benim için fazla cafcaflı

12. özcan yılmaz

özcan yılmaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hocam quick speed 1 var elimde satılığa çıkardım yüzüne bakan olmadı satayım sana

13. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
  14. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    Özcan bey, şuan araştırma yapıyorum sadece, acil bir ihtiyacım yok, bir şehir bisikletim var kullandığım. Ama sahibinden.com da falan ilanınız varsa bakmak isterim yine de.

Evet buna bakmıştım, çok tarz bir bisiklet.

Aslında bu yazıdan sonra biraz daha derin araştırınca birçok uygun model çıktı ama hep yurtdışı tabii.
    Şöyle de bir karbon kadro yapan birilerine denk geldim :
    FABIKE Bicycles

Kickstart projesiymiş, belirledikleri fiyat benim için yüksek ama görüntü çok hoş, ve çok hafif.