Nereden nereye ve sonunda :)

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
S.A

Beni hatırlayanlar vardır bilmem ama hayatımda bisiklet konusunda hiç bir teknik bilgiye sahip olmadığım halde bu forumdaki bilgiler sayesinde galiba sonunda en doğru bisikleti aldım ama mesele bu değil. Başta bilinçsizce mtb düşünüp daha sonra usta üyelerin söylediklerine itibar ederek şehir bisikleti alma konusunda ikna ettim kendimi çünkü asfaltta devamlı kullanacağım için. Daha sonra 800 900 gibi bütçe ile bir şehir bisikleti almayı planlamıştım gel görki ne kadar burda bilgi edindiysem daha iyi bir bisiklet seçmek zorunda kalıyordum çünkü her geçen bir gün donanımları marka modelleri ve bazı teknik bilgiler öğreniyordum. Başta salcano düşünüp sonra bianchi touring 727 almayı sonrada carraro sportive 227 gönül vermiştim. Carraroya çok aşırı ısınmıştım. Bir kaç gün önce gittim bayiye carraro varmı yokmu diye 227 yoktu dediler ama istersen getiriz dediler 224 modeli vardı canlı gördüm ve bumu carraro dedikleri dedim kendi kendime. Amacım kesinlikle carraroyu kötülemek değil ama tasarım ve duruşu yerlerde surunuyor. Forumda bir arkadaş 227 modelin bile bir kaç yıkama sonra sticker'lerin silindiğini söylüyordu veya solma felan. Morelim alt üst oldu ve 227 görmediğim için sipariş etmektende çekindim oysa ki nakit olarak 2016 modelini 1.600 getiricekti adam. Yinede çıktım dışarı ulan ne çaresiz adamım dedim. Eve geçicektim ve o esneda dur lan dedim şurda sedona bayisi var bi gidiyim konuşayım. Girdim içeri durumu izah ettim adamın adı engin. Engin abi ile baya bi muhabbet açıldı derdimi anlattım dedim ben bu bayilere bana asfalt için bisiklet lazım diyorum mtb öneriyorlar. Bir forum sitesi var ordan birşeyler öğrenmesem bu kadar yanlış bir bisiklete bu kadar para vermek zorunda kalıcaktım dedim. Bana esnaflık ile birşeyler anlattı sonra hele gel bi dedi çıktık dışarı yan tarafta hemen bisikletlerini yerleştirdiği uzun bir dukkan.. Açtı kapıyı sedonalar meridalar vsss. Bana sedona 325'i bi gösterdi içimden ulan dedim ilk bakışta aşk bu olsa gerek. Aklıma yine forumda bir arkadaşımızın sözü geldi aklıma gidin görün hangisi size hoş geliyorsa onu alın diye. Öylede oldu ve şükürler olsun ki sonunda bir bisiklet aldım. Her ne kadar carraro sportive 227'e göre gidondan kilitleme ve deore gibi üst düzey aktatırıcı olmasa bile sedonanın lastikleri jantları tasarımı duruşu bile yeter. Sedona olması başlı başına ayrı bir güzel. Çok uzun oldu yazdım kusuruma bakmayın.

Bisikleti aldığım yer Diyarbakır Hakan Ticaret. Ahlak yardımseverlik konusunda süper insanlar. Bu işten gerçekten çok iyi anlıyorlar. Diyarbakır'a scott gibi devasa bayii açmak üzereler zaten. Yıllarca bu işin içindeymişler dolayısı ile doğru bir yerde doğru bir bisiklet aldığıma inaniyorum.

Bu arada ellerinde tek model kalmıştı. Galiba bana göre kadro boyu 44 olmalı ama ellerinde 48 kaldığı için almak zorunda kaldım. Boyum 1.70 iç bacak boyu 78-80 felan. Sanırım çok sıkıntı olmasa gerek..

Bisiklet hakkında konuşmak gerekirse asfallta betondaki performansı gayet tatminkar. Yalnız uzun süredir bisiklet sürmediğim için hız yapınca yoruluyorum oysaki hız yapıldığında asfaltta 50-60 rahat çıkılabileceğine inaniyorum. Yada tekerlek havasını belki düzgün şişirmediğimiz için yoruluyor olabilirim. Yorulmak derken öyle çok değil zaten gittiğim mesefa 7-8 km hafif yorulmalar ondanda olabilir.

Fotoğrafları paylaşmadan önce bazı konularda usta arkadaşlarımızın bir kaç soruma cevap vermesini rica ediyorum.

Tekerlek üzerinde 3.5 60 bar 50-85 psi yazıyor buna hangi değerlerde hava basmak doğru olur?

Bisikleti test ettiğimizde pedal'da ses geliyordu. Pedalın orjinal modeli Wellgo Lu-C29 ses çıkardığı için farklı bir model verdi daha iyi daha hafif dedi. Hafifti ama görüntüsü bir kalitesiz duruyordu performansa sanki düşüklük yapıyordu dolayısı ile gidip orjinalini istemem doğru olurmu?

Kadro 44 uyuyor bana normalde 48 almam öyle çok sorunlara yol açarmı? Boy 1.70 iç bacak 78-80 ..

Garanti belgesini aldım içine tarihi felanda yazdı. Yalnız fatura kesmedi sonradan aklıma geldi. Fatura kesmemesi bir sıkıntı teşkil eder mi?

Son olarak carraro sportive 227 yerine sedona 325 2015 modelini tercih etmem doğru bir seçim olmuşmudur? Fiyatı nakit olarak 1.400 Tl üstüne bir anahtarlık hediye etti abimiz. Ayrıca telefon numarasınıda özel olarak vermesi bir gönül hoşluğu oldu en azından biliyoruz ki bir sorun çıkarsa nezaketle uğraşırlar yani bu bile almam için bir neden oldu bana.

Buyrun arkadaşlar buda fotoğraflar

Bu arada arkadaşlar sorduğuma sorulara cevap verirseniz gerçekten çok mutlu olurum.

Burda bilgi adına paylaşım yapan herkesten ALLAH razı olsun. Hiç bir pratiğimiz olmadan bile ne tür bisiklet hangi bütçeye göre ne marka ne model hangi donanımlı bisiklet almayı öğrendik. ne kadar teşekkür etsek azdır..

Dosyalar

Scudo

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@Arseyus Hayırlı uğurlu olsun, Allah kaza bela vermeden pedallamayı nasip etsin. Kaskınızı, eldiveninizi ve taytınızı (bunlar bana göre önceliktir) almayı ihmal etmeyin. Şeffaf gözlükte alın derim yolda giderken gözünüze bir şey kaçmasını önler. Sedona bence doğru seçim olmuş, sedona bisikletini oldum olası sevmişimdir, yalnız bu sene modelleri azaltıp çıtayı yükselttiler bence gereksiz ve yersiz bir hareketti, çoğu kişi seçimde hele ki yol serisinde zorlanacağını düşünüyorum. Sorunuza gelecek olursak, anladığım kadarıyla sizde yanlış anlamazsanız biraz titizsiniz. Olabilir her insan aynı olacak diye bir dava yok şunun şurasında. Bar vs. çok takmayın kafanıza havayı neyle bastığınızı bilmiyorum fakat ben lastiği hep elleyerek havasının iyi kötü olduğunu anlarım. Çünkü gerçek bir yarıl içinde değiliz çoğumuz, özel durumlar hariç. Sizin bisikletiniz de şehir-tur bisikleti eğer gideceğiniz yol önceden belirlediyseniz ve yol çok bozuksa bence lastiği çok aşırı şişirmeyin biraz inik gibi olsun, çünkü yeri kavramada daha rahat edersiniz ve titreşimi daha fazla havalı lastiğe göre daha az hissedeceksinizdir. Renkleri de fena değilmiş, maşallah.

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Bisikletin hayırlı olsun, beğendim gerçekten :)
pedal konusunda satıcı samimi inan bence ucuz yollu wellgo pedallarda genelde ses geliyor. Lastikleri benzinlikte psi değerinde hava bas yalnız eğer asfaltta süreceksen ikisine de 80psi bas yok bozuk arazide gideceksen 60psi bas.
Kadro boyu normal gibi fakat sele borusunu çok aşağı indirmişsiniz uzun sürüşlerde rahatsızlık verebilir bilginiz olsun ! İyi pedallamalar :)

• Beğen
Tepkiler: Arseyus

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Arseyus

Hayırlı olsun. En doğru kararı vermişsiniz. En iyi, en güzel bisiklet, görür görmez hoşunuza giden, binmekten zevk alacağınız bisiklettir.

@Arseyus

Sedona'nın kadro boylarını pek bilmiyorum ama özellikle bacak içi uzunluğunuz ile ilgili bu kadro boyutu mevzusu. Fotoğraflardan bana biraz alçakta gibi geldi seleniz, bu şekilde oturduğunuzda bir pedal altta iken ayağınız hemen hemen düz şekilde duruyor mu?

@Arseyus

Asfaltta 50-60 km/h hızdan mı bahsediyorsunuz?? Düz yolda şehir bisikletiyle öyle bir hız olduğunu sanmıyorum, yanlışım varsa düzeltsinler.

@Arseyus

3.5-6.0 bar / 50-85 psi'dir onlar, aynı şey farklı birimler. Bu da şu demek, 3.5 ila 6.0 bar arası basabilirsiniz. 3.5 bar, çok yumuşak olur, konforu arttırır ama patlaklara davetiye çıkartır, hızlanmanızı azaltır, rolling'i düşürür. 6.0 bar da çok sert olur, konfor azalır ama daha az patlak olur, lastik daha az yuvarlanma direnci yaşar.

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Osman Tuğrul

Teşekkür ederim hocam ALLAH razı olsun. Dediğiniz önlemler ve tetbirler konusunda forumda zaman zaman araştırma yapıyorum. Hava konusunda deneyimsizim daha doğrusu bisikletin donanımlarından forum vesilesi ile anlıyor ama uygulama konusunda yeni olduğum için henüz pratik bir bilgim yok sağolsun bir sıkıntı olduğunda sedonanın bayisine gideceğim işini seven insanlar. Kaldı ki deneyim yok tekerlek patlarsa ne yapacağız garantiye girmiyor yinede patlarsa sen buraya getir bakarız biz dediler. Bunu bisikleti almadan önce değil aldıktan sonra söylendi buda niyetlerinin ne kadar iyi olduğu yönde. Diğer takıldığın noktalar varsa scott'ta uğra orda servisimiz var teknik personellerine istediğin soruları sorarsın dediler sedonanın kalitesimi yoksa adamlar mı kaliteli bilmiyorum ama kaliteli adam kaliteli işlerlen uğraşır :))

@MBB

Sağolun hocam ALLAH Razı olsun. Pedal aynı marka fakat görüntü güzel değildi tırtık felan yoktu. Dolayısıyle performans alamıyor insan ama hafif olduğu çok belliydi orjinali bozulmasın istedim. Ayıptır söylemesi o cihazda hava nasıl basılır onuda bilmiyorum tekerlek elimizde kalmazsa iyi :) Yol arazi değil genelde %80 asfalt ve sorunsuz sadece bazen yama yapılan tek tük yerler oluyor asfalta zaten Diyarbakır'ın yolları genelde dümdüz olur fakat bir Eskişehir kadar sanırım sağlıklı asfaltlar deil :) Şehir bisikleti tercih etmemim en büyük sebebi buydu. İlerde nasip olursa belki yolda kullanırım belki bir kaç yıl sonra :) Sele için internette baktım pedal aşağıda iken dizin biraz kırık olması gerekli dediler o sebeple indirdim biraz. Ama sürdüğümde dizim tam düz olmuyor oysaki sizinde dediğiniz gibi ben performansı seleyi biraz daha kaldırdığımda alıyordum. Olmadı servise giderim ordaki yetkililer bence en doğru açıyı bulurlar.

@Mert E.
Varolun hocam ALLAH razı olsun.

Evet bir arkadaşımızda konuda öyle dedi onu İnş servise giderken en doğru açıyı bulurum. Mesela ayağım yerdeki pedalda iken tam düz deil hafif kırık. Diğer boşta kalan ayağım ise yere tam basmıyor ayak ucuyla duruyor. Saçmamı bilmiyorum ama galiba bu konuda pek bilgili değilim nasıl olması gerektiğini bende tam bilmiyorum.

50-60 derken öyle dakikalarca deil hocam. Yani bu işin ehli bir insan hazırlıklı çıkarsa anlık bir durumda saniyelerce bu hıza ulaşabilir demek istedim. Yani bizim gibi yeni başlayan birisi için şuan bu elbette mumkun deil.

Bunu öğrenmem iyi oldu hocam. Dahada dikkat edeceğim..

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Arseyus
Binerken cok rahatsizlik duymuyorsaniz 48 cm ayaralamalar ile isinizi gorur herhalde ancak ideal olani 44-46 cm olmalı olculerinize gore...
Lastik basinc degerleri kullanmaniz gereken minimum ve maximum degerlerin bar veya psi birimler uzerinden tanımlamasi.
Benzincilerdeki pompalarda istediginiz birimi secip basabilirsiniz. Duz zeminler icin max. yakın degerler daha az eforla daha hizli gitmenizi, min. yakın degerler bozuk (toprak yol-arazi) zeminlerde daha iyi tutunma ve cekis avantajinizi saglar sarsintiyi emer.
Fotografta gordugum kadari ile takilan plastik cerceveli pedallar wellgo lu c29 dan daha ucuz ve alt modellere benziyor. Ancak arizali pedal yerine saglikli pedal daha iyidir. Wellgo lu c27 nin rulmanli modelini alirsaniz daha saglikli bir sonuc alirsiniz.
Sedona carraro ya gore daha cok tercih edilen bir marka. Donanım zamanla degisebilir zaten ve sedona kadrolar daha kaliteli deniyor. Ancak asfaltta daha cok surecekseniz gidondan kilitlenebilir masa olmasi daha avantajli-konforlu olabilirdi.
Hayrirli ugurlu olsun! Kazasiz belasiz arizasiz patlaksiz nice keyifli pedallar :)

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
Eksik olmayın hocam ALLAH razı olsun. Şu pedal konusu kafamı çok karıştırdı. Benim orjinaller 35 40 tl arasında satılıyor galiba fakat bana verilen ne nette var nede modeli belli... Ama aynı marka. Sadece biraz ufak hafif tırtıksız. Sanırım en iyi avantajı hafif olması bu durumda bayiye gidip orjinalini fabrikada istemem doğru olmazmı? Ürünün garantisinde ayıplı parça için bir misli iyi veriliyormus ama bana verilen galiba bir misli kötü :) Dediğiniz gibi sedona zaten merida gibi markalarlan ancak kıyaslanabilir ismi bile diğer markalara nazaran çok daha önde. Tabi bunu fanatikleştirmeye gerek yok bütçe olsa herkes bi scott veya cannondale felan alır :)
Tekrardan teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Tepki
139
İsim
ŞükrüGüllüoğlu
Bisiklet
Cannondale
Diyarbakır'da araba sürücüleri nasıl? Saygılılar mı? Sorun yaşıyor musun?

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Şükrü Güllüoğlu
Şuan için pek sorun yok. Geçen işten eve dönerken bir dolmuş vardı sağdan gidiyodum bana işaret verdi ilerden sağa dönücem diye haberin olsun anlamında çok hoşuma gitti bu. Birde forum da bir şey öğrenmiştim bisiklet sürerken sağdan geçtiğinizde tam yanaşmayın araba kapısı açılır diye bu bisikleti alırken test sürüşü yaptığımda sağdan gittim ve az boşluk bıraktım ve daha ilk günden biri kapıyı açmazmı? Eğer bu bilgiyi öğrenmeseydim test sürüşünde o arabaya çarpabilirdim.
@Osman Tuğrul
Şuan için herşey gerçekten çok güzel. İnşALLAH bu ilgileri garanti süresi boyunca böyle olur. Bu sadece kendi kişiliğinin güzelliğinden ziyade sedonaya karşı sempati kazandırıyor bize güven veriyor.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Arseyus

Kesin birsey diyemem iyi mi kotu mu? Fotografta gordugum kadari ile diye belirttim :)
Bu arada siz bir sekilde faturayi alsaniz haklariniz icin daha saglikli olur diye dusunuyorum.
Madem sohbeti koyulttunuz, firmaya da ugrayin konusun. Uzerindeki arizali pedalin aynisini getirtmeyi tercih ettiginizi, taktiklari ile ikame edip yenisi gelince orjinal satildigi sekildeki bir bisiklete sahip olup devam etmek istediginizi bir sorun isterseniz.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Arseyus
Asagi yukari ayni fiyat araliginda da olabilir. Ikiside cok ust modeller degil sonucta. Ama siz bayi ile konusup icinize sinecek sonuca ulasmaya calisin.

• Beğen
Tepkiler: Arseyus

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Oncelikle guzel bisiklet almissiniz.hayirli olsun.pedal konusu ise her iki modelde wellgo sizin orjinal dediginiz pedali kullaniyorum ama hic hos degil.size verilen pedal cok daha konforlu.
@Arseyus