Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Nelere para gitti

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Devrim Uyanık tarafından paylaşıldı.

1. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tur yapabileyim, Yağmur da ızdırabım olmasın diye harcadığım paralar...
    Almak istediğim çok şey var aslında daha da bir noktada da dur demek lazım.

Bazı ekipmanların fiyatları sinir bozucu yalnız. Atlas Outdoor'daki en ucuz tozluk 50 lira mesela. Sinirlendim almadım.
    Ayakkabı kılıfı 40 lira. Nasıl oluyor da oluyor bilmiyorum, hobiyi sömürüyorlar diye düşünüyorum.

Neyse.. Cumartesi İzmir'den güneye salınacaz bakalım... Harcadığımız paranın hakkını vermeye çalışalım.

Bisiklet 900

Çamurluk 30
    Port Bagaj 50
    Kalpiye 10
    Saat 60
    Sele 170
    Matara 30
    Ayaklık 20

Ön Çanta 60
    Arka Çanta 60
    İç Lastik 10
    Aydınlatma 20
    Kilit 20

Tayt 40
    Eldiven 40
    Kask 30
    Ayakkabı 80
    Eşofman 120
    Yağmurluk 100
    İçlik 30
    Forma 40

2. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Türkiye'de maalesef böyle.Bisiklet sektörü "mecbur alacaksın" felsefesiyle ilerliyor şuan Türkiye'de.Distrübütör ün rolü çok büyük burada.

Furkan D bunu beğendi.
  3. Furkan D

Furkan D Aktif Üye

Seviye:
    kesinlikle çok haklısınız beyler, fiyatlardaki bu kadar abartı tam bir paçozluktur.

Aykut Subaşı bunu beğendi.
  4. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bana görede pahalı ama belki hakkını verir uzun süre bidaha almazsınız aldığınız yerde bu kadar ürüne indirim yapmış olmalı

5. Cem Coşkun

Cem Coşkun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Devrim Bey, yolculuk ne tarafa? :)

6. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ürünler yerli üretim olsa fiyatları ithal ürünlere yakın olmuş olsa söylediklerinizde haklısınız. Yalnız bisiklet ile ilgili çoğu ürün maalesef ithal ürünler. Yabancı sitelerdeki fiyatlar ile bizdeki fiyatlar arasında görebildiğim kadarı ile abartı bir fark yok. Hatta bazı ürünleri dışarıdakilerin daha altında fiyatlara hemde taksitlere bölüp almanız mümkün. Tabi işin diğer yanı gelir dağılımındaki dengesizlik yüzünden bir avrupalı gibi bu tür ihtiyaçları karşılayabilecek ortalama bir gelire sahip olamamamız. Benim yurt dışı alışveriş tercih sebebim genellikle aradığım ürünlerin ülkemizde bulunmaması. Keşke her firma dışarıdaki çeşitliliği yakalayabilse. Maalesef bisiklet sporunun henüz yaygınlaşmadığı ülkemizde getirelen ürünlerin elde kalması bu şekil çeşitliliğin oluşmasını engelliyor. Talep azlığı ürünlerdeki fiyatları otomatikman yükseltiyor.

7. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bunları bir anda toplu mu aldınız,yoksa aylar yıllar içerisinde olan şeyler mi?

Ve merak ettiğim,arka bagaja,heybe yerine treking çantasını monte etsek nasıl olur? Veya siz neden heybe ve ön arka çanta aldınız.

8. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yolculuk aşağı doğru olacak ama henüz tam karar veremedim Antalya'ya varmaya mı çalışsam, yoksa ege'nin köylerini mi dolaşsam diye ama en azından haftasonu için hedef bodrum.. sonrasına herhalde yolda moduma göre karar verecem. 1 hafta zamanım var. Sonrasında dönmek durumundayım.

Bunları Ağustos'dan bu zamana kadar aldım. İşten ayrıldım Ağustos'ta, çalışırken pek sürme imkanım yoktu, eski hobiyi diriltiyoruz küllerinden.

Sağlı sollu heybelerin avantajı, çantadan istediğiniz zaman, istediğiniz gözünden birşeyler çıkarabiliyorsunuz. Yolda giyinip soyunma imkanı falan oluyor mesela. Normal çanta ile de seyahat etmişliğim vardı, gerdiricilerle port bagaja sabitlemiştim. Yani bir sıkıntı yaşamadım ama heybe daha pratik. Ön çanta da fotoğraf makinesi, el çantası, atıştırmalıklar, yerine göre su ayran powerade falan koymak için pratik birşey.

Şart birşey değil tabi ama ben sırtımda ya da belimde çanta taşımayı sevmiyorum, terletiyor, rahatsız ediyor. Bir de sele arkasına takılan el kadar çantalar 30-40 lira ve aşırı küçük. Benim öndeki çantam 8 litre, 5kg kapasiteli. Bana daha mantıklı geldi bu.

Heybeyi mesela sadece şehirlerarası turlara çıkarken kullanıyorum ama ön çantayı hergün kullanıyorum. Günlük turlarda temel tamir aletleri, pomba, yama, yağmurluk ve el çantasını ön çantasının içinde taşıyorum.

İslam Gölge bunu beğendi.
  9. Sercan Can

Sercan Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisiklet ve aksesuarları eskiden yani 10 sene önce bu kadar pahalı değildi.

Herşeye ''benim param var başkasından banane'' düşüncesiyle hareket eden insanlar yüzünden fiyatlar bu halde.

Adam uyduruk bir bisiklet gözlüğüne 200-300TL bile veriyor, halbuki o paraya bisiklet alanlar bile var. Yine o paraya bisiklet alanlarla da dalga geçmeler, alma daha iyi diyenler. Normalde bisiklet fiyatları da aşırı pahalı ama kimse kimseyi düşünmediği için piyasa bu halde.

Bisiklet sporu, bisiklet hobisi tamamen zengin sporu ve zengin hobisi olmuş durumda.

Özellikle üniversite ve lise öğrencisiyseniz ve babanız zengin değilse bu sporu/hobiyi yapmak için bir yerlerinizi yırtmanız lazım.

10. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Her bütçeye uygun aksesuar var. İnsan bazen hevesle olmadık parçalara para harcıyor ama yine de bisiklet sporu yaparak başka bir çok şeyden tasarruf yapılıyor. Bu tasarruflar bu tip harcamaları fazlasıyla karşılar.

11. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Devrim bey listenize baktımda, seleye epeyce para vermişsiniz... Doğrusu ne aldınız merak ettim :)

12. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Toplamda ne kadar harcamış diye merak edenlere: 1920TL. Evet, bisikletin fiyatından daha fazla tutmuş ektra malzemeleri. Değiştirmeden, eklemeden, korunmadan olmuyor ne yazık ki. Daha da bir yerlere gideceği kesin o paraların...

13. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bisikleti almakla iş bitmiyor gitmek için kıyafet ve diğer aksesuar ve malzemeler için de bir tomar para döküyorsunuz.En az harcama ile de yapabilirsiniz malzeme teminini ama bazılarını kendiniz üretmeniz lazım.Örnek vermek gerekirse ben de malzemeler için 2 bisiklet fiyatı vermişimdir.

14. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Brooks Flyer aldım. Çok çekmiştim seleden, o yüzden selede ucuza kaçmayayım dedim. Bacaklardan önce kasa iflas ediyordu her turda.