Nefes Problemiyle ilgili Ameliyat

Didem Üstünol

Aktif Üye
Tepki
86
Nefes alma konusunda sıkıntı yaşıyorum uzun zamandır. 4 tane doktora gittim, 4ü de farklı şey söyledi. Hani ikisi aynı şeyi söylese yine ikna olacağım.

Biri dedi kırık var burnunda nefes alamazsın ameliyat. İkinci eğrilik var dedi, ameliyat. Üçüncüsü kırık var ama kıkırdak dar olduğundan nefes alamıyorsun, genişletmek lazım ameliyat. Sonuncusu da tamamen farklı birşey söyleyip kırıkla ilgisi olmadığını, burnumdaki eti radyoaktif dalgalar yakarak küçülttüğünde sorun kalmayacağını söyledi, şaşırdım kaldım..

Sizlere sorum; daha önce yeni bir teknik olan, radyoaktif dalgalarla etin yakılarak küçültülmesi işlemiyle ilgili bilgisi olan, yaptıran var mı? 1,5-2 ay burunda kabuklar oluşuyormuş, haftada bir vakumla temizliyorlarmış. Dezavantajları olur mu acaba? Sizin öneriniz nedir?

Scudo

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende doktora gittim ameliyat dedi başka bişey demedi :) olacaz bakalım :) en iyi yol bildiğin yoldur diye düşünüyorum

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burun içi eğriliği olan biri olarak şunu söyleyebilirim.Belirttiğiniz üzere henüz bir teşhis yok.Yani farklı farklı sonuçlar almışsınız.Tavsiyem odur ki,İstanbulda olduğunuz için yakınsanız Cerrahpaşada KBB oldukça başarılıdır,değil iseniz bir üniversite hastanesinde kesin teşhis alınız.Unutmayın her deneyim kişiye özel olup,sizin rahatsızlığınızla örtüşmeyebilir.

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
şişli etfale gidip orda muayene olmanızı tavsiye ediyorum. özel hastane ve özel doktor veya devlet hastanesindeki doktorun başka bir hastanede ameliyat olmak zorunda bıraktığı operasyonların neye hizmet ettiğini siz anlayın ben hiç birşey söylemedim.

Tepki
5
Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Sıkıntı yaşıyor olmanız, konforunuzun bozulması ve bunun uzun süredir devam ediyor olması, büyük olasılıkla, müdahele edilmesi gereken bir durum olduğunu gösteriyor. Dört doktordan ilk üçünün söylediği aslında birbirine paralel hatta aynı şey. Burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran küçük levhacık şeklinde bir kemik ve bunun üzerinde bir kıkırdak var. Yeni bir travma söz konusu değilse, bu kemik şu anda kırık değildir. Daha önceden olmuş olan bir kırık iyileşir ve iyileşirken eğrilikler oluşur. Ancak, kırık dışında, bu eğrilik doğuştan ya da yapısal olarak da olabilir. Yaşla birlikte bu eğriliğin sıkıntısı da artar. Bu eğrilik muayeneyle tanınabilir, ancak daha sağlıklı yolu bilgisayarlı tomografi ile değerlendirmektir. Güvenilir bir KBB uzmanına gidin, gerçekten eğrilik varsa buna yönelik ameliyat olacaksınız demektir, bu ameliyatın bir parçası olarak aynı seansta genelde burun boşluğundaki büyüyen etçikerde küçültülür-ayrıca radyofrekans yakma işlemine gerek kalmaz. Eğrilik yok etçikler de büyüme varsa radyofrekans yakma işini-iyi bir hekime- gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Şifalar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Didem Üstünol

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Benim bu konuda ne bilgi ne de önerim olabilir ama küçük bir muayene tecrübesi de ben yaşamıştım vakti zamanında:

Farklı bir şikayet için gittiğim KBB'ci hemen ilk muayenede sol tarafta eğrilik var hemen seni ameliyata alalım! Bak bak, adamlara bak. Bizi kobay mı desem deneme tahtası mı desem onun yerine koyuyor...:)

Bir de geçen TV'de bir şey izledim. Bir KBB'ci burun ameliyatı yapabilir mi diye tartışma yapmışlar. İşin içinde estetikçi de olmalıymış. Zorunlu nedenlerden dolayı onlar yapıyormuş falan fıstık.

Geçmiş olsun...

• Beğen
Tepkiler: mustafa akman

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Didem ÜSTÜNOL

aslında hepsi aynı şeyi söylemiş
kırık olunca, eğrilik olur, burun iç kıkırdaklarının da etkisi ile solunum yolu daralır
eğriliği yani kırığı düzeltince solunum yolu açılır
eğri olan bir burnun kıkırdak yapısını düzeltince, ki bu alternatif yolla yani radyo frekans vs solunum yolu açılır

amaç ne idi
solunum yolunu açmak

1. burun deliklerininizi tek tek kapatınca rahat nefes almalısınız. alamıyorsanız, solunum yolunu açmak gerekir
2. burunda eğrilik varsa, solunum yolu açılırken estetik de yapılır

burada belki hatalı olan şu
size gerekli açıklama yapılmamış
yapılmışsa da belki meslek icabı anlayamamış da olabilirsiniz
hedef aynı

hekim olarak size söyleyeceğim budur
ayrıca
herşeyi uzmanına bırakmak lazımdır

nefesinizi nasıl açacaksınız
egzersizle mi
kaçış yok
http://4.bp.blogspot.com/_hvEvsfCwkGI/SOwsz5li9DI/AAAAAAAAAK8/sfw1r-OOvGg/s400/nose_picker.jpg

• Beğen
Tepkiler: Didem Üstünol

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Didem ÜSTÜNOL

sizin tam olarak sorununuz nedir? hangi taraftan ve ne kadar nefes alamıyorsunuz? belirli dönemleri varmı? hava şartları ve mevsim değişikliklerinde nasıl etkileniyor?ilaç sprey vs kullandınızmı? kullnadıysanız ,ne kadar süre neler kullandınız? kullanma anında nasıl bir etki oluyor,sürekli olarakmı tıkalı ara dönemlerde açılıyormu? spor esnasında nasıl bir değişim oluyor.kaza ve birşey geçirdinizmi(burnunuzla ilgili)burunda akıntı varmı? iltihap varmı?yüzme sporu yapıyormusunuz?

Didem Üstünol

Aktif Üye
Tepki
86
@Fırat Dizman

sağ taraftan daha az nefes alabiliyorum. sıcak havalarda daha da çok zorluyor beni. gece nefes alamadığımdan uykumu verimli alamıyorum. sprey kullanamıyorum. denedim, midemi bulandırıyor. kısa bir yol yürüdüğümde bile tıkanabiliyorum. bisikletle yokuş çıkmakta zorlanıyorum. çok fazla su altında kalamıyorum. küçükken kırıldığını farketmeme durumum olabilir mi acaba diyorum. tekvandoya gitmiştim, belki aldığım bir darbe etkili olmuş olabilir. iltihaplanma yada akıntı yok. devamlı bu şekilde, sadece yazın daha etkili oluyor..

ek bilgi; ciğerlerim de yeteri kadar çalışmıyor. yeterli oksijeni alamamamdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum bunun da..

Didem Üstünol

Aktif Üye
Tepki
86
@mustafa akman

çok teşekkür ederim açıklamanız için. önerebileceğiniz doktor var mı?
eğer radyofrekans ile solunum açılacaksa ve bir sakıncası yoksa ileriye yönelik olarak operasyon geçirmeden bu şekilde tedavi yöntemi daha iyi olur tabiki..

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Didem ÜSTÜNOL

tüm KBB hekimleri bu işi severek yaparlar
bence
bulunduğunuz mevkie göre
ameliyatı bir an önce olup
kurtulun şu illetten
az fark veririm diyebiliyorsanız
aç gittiğiniz bir özel hastanede aynı gün bile ameliyat olabilirsiniz

devlet hastanelerinde ise para ödemezsiniz

ama bir söz var

hem şöfor mahlli
hem gazoz içeceğim
hem de 25 kuruş

yok öyle şey

dvlette biraz beklersiniz

belki sonuç aynı olur
ama
konforunuz eksik olabilir
burun estetiği için dru ikna edemeyebilirsiniz
vs vs

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

ali bayrak

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Whistle
@mustafa akman

mustafa abi eğrilik,kemik bunun gibi kusurların kilo alma vs. etkisi var mı?

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@ali bayrak

etkişudur
burundan nefes alamazsan
ağızdan alırsın
bu da ağzın kurumasına sebep olur
bu da savunma sistemini bozar
sık sık boğaz iltihabı (farenjit larenjit bademcik vs) olursun

kronik iltihabi olay varsa kilo alamayabilirsin

kitaplarda hiç yazmaz
ama
sünnet ettiğim çocukların hızlı şekilde kilo aldığını çok gördüm
tesadüf olamaz
pipinin ucundaki hafif bir iltihap bile bazen kilo almayı engelliyor gibi geldi bana
dediğim gibi
kitaplar yazmaz

• Beğen
Tepkiler: ali bayrak

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Didem ÜSTÜNOL

ben tıp doktoru olmadığımı hatırlatarak devam edeyim.birçok insanda ,tahmin bile edemiyeceğiniz kadar çok burun kemiği sorunu,eğiklik ve et sorunu var,ama çoğu insan spor yapmadığından veya fazla kullanmadığından farkında değil,yaşamasal sorunu yok ,kalite sorunu var,zamanın birinde burun damarım çatladığı için doktora gittiğimde hafif eğiklik ve et olduğunu söyledi,bunu söyledği zaman 22 yaşındaydım ,bana %65 burunundan hava alabiliyorsun dedi.zaman zaman kışın burun sorunları yaşıyordum ,neyse şu an 36 yaşındayım son 8-9 aydır bir burun tıkanıklığı sorunu yaşadım,3 günden fazla kullanılmaması gerekn spreyi,8 ay kuulandım .sonra gene kkb uzmanına gittim,bana 22 yaşında söylenenleri tekrarladı konuya döneresek ve hiç birşey yapmadan son 2 aydır açıldı hiç sorunum yok,burun enteresan bir organ fazla kurcalamamak gerek,hatta gerek yoksa burna su bile çekmeyin ,o etler garip şeylerden etkilenip şişiyor.sporda zaten burun hiçbirzman bizim hava alma organımız olamaz,çünkü fizyolojik olaral hem yetersiz ,hemde yolu daha uzun ,yüzmede burun sıfır kullnılır,bisiklette kendi adıma söylemeliyim%80*90 ağız kullanırım ,koşudada bu oran %70 üzeridir.bu anlatıklarım sizi bağlamaz,sadece örnek verdim,takıldığım konu ciğerlerinizle ilgili olan ,su altında kalamamanın burunla hiç ilgisi yok,benim size önerim : önce solunum organlarınızın en önemlisi ciğerleirinizin kontrolü ile başlayın,

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
bahsettiğiniz sorunları ne zamandır çekiyorsunuz? yokuş yukarı bisiklet ile çıkamama,veya merdiven çıkarken durumunuz nedir?,yada sadece ağızınızdan nefes aldığınızda aynı sıkıntıları yaşıyormusunuz? yoksa değişmiyormu?