Nedir bu MTB düşmanlığı?

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Geçenlerde Dekatlondayım, bisikletim için kilit aldım. Şöyle ne var ne yok bisikletlerede göz ucuyla bakarken MTB bisikletlerin başında iki tane yaşlı adam gördüm (bahse girerim benden en az 5-10 yaş küçükler) biri diğerine MTByi överek "Şehirde kullanılcak en iyi bisiklet MTBdir. Konforludur"dedi. bir şeyler daha konuşuyorlardı ama ben hızla kaçtım. Bir daha dekatlona gitmem, kapus gibiydi valla.

Scudo

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Sizin bu gönderdiğiniz görüntü en az 2 aylık, her gün o yolda gidiyorum evimden işime.
Yavaş yavaş düzeliyor ancak yapılacak çok şey var, ayrıca bisiklet yolu sadece sahilde insanların gezmesini sağlayacak bir ağ değil şehrin geneline yayılması gereken bir konu.
Yol, katlanır, mtb, tur hepsinden var bende.
Kendisiyle barışık olmayan, hayatta ne istediğini bilmeyen kişilerin uydurduğu konulara bisikleti alet etmeyin.

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
@Harbi Bisikletci
videoyu izledim,
03:45'te inşaat aracını görüyorsunuz ve nedense aracın delik deşik ettiği yola giriyorsunuz

solunuzda yol, sağ altta bisiklet yolu, daha ötesinde yayaların kullandığı normal sahil yolu var

15 saniye sonra siz de yapmakta olduğunuz şeyin saçma olduğunu fark ediyorsunuz ki 04:00da sağa kırıp sahile inmeye karar veriyorsunuz.

bunun dışında "yol bisikletiyle sürülür mü bu yolda yaa" denecek bir yol göremedim. Kendinize ettiğiniz 15 saniyelik zulüm için de mağdur MTBci olmaya gerek yok, o yolda katlanır da gitmez, şehir bisikleti de gitmez, yol da gitmez, yürünmez de, zaten sağda sahil yolu var oradan sürülür, yürünür vs. Nasıl ki tramvay raylarının döşendiği yerlerde araba sürmüyorsa otomobil sahipleri, yol bisikletinin de bu delik deşik inşaat halindeki yola girmesi de beklenemez. Bu senaryoda sahilde MTB kullanımını övmek, rayların kaldırımların üzerinden gidebilmek için otomobili satıp arazi aracı almak kadar mantıklı ancak.

Ha siz dağda taşta biniyorsunuz, pedalınıza kuvvet. Arazi aracı olan adam da dağa çıkıyorsa, köy yoluna giriyorsa yani aracının kullanım amacı olan offroad şekilde takılıyorsa ona saygımız sonsuz. Bostanlıdaki evinden Alsancaktaki işine gitmekten ya da otobanı kullanıp Çeşmeye yazlığına sürmekten başka bir şey yapmadığı halde cip alcam diye tutturuyorsa gülünçtür. Yasak mı demişsiniz, hayır tabi ki yasak değil, sadece saçmalık. Param var istediğimi alırım sana ne diyorsa bu görgüsüzlük. Şehir içinde, tek yapabildiği fiat paliolarla beraber kırmızıda yanyana beklemekse ama "bu 4x4 annadın mı, yol tutuşu motor gücü falan süper bu yüzden aldım" diyor bu da cehalet. Ne bu tartışma, ne bu aşağılama dediğiniz şeyi anlatabilmişimdir umarım biraz. Forumda bin defa yapılmış olmasına rağmen mtb-road bike kavgasının özeti biraz bu. Siz de bu kavgaya bir yerden dahil olma amacı hissettiniz anlaşılan.

Ayağı toprağa değmediği halde the north face outdoor botlarına 500 lira vermek ve bunlarla evden plazasına plazasından evine gitmek gibi bir örnek verebilirim. İster giysin, ister giymesin. Ama sonra vay efendim benimle dalga geçiyorlar, vay efendim botlarımı çekemiyorlar demesin. Zorla ayağından pabuçlarını alıp denize attığımız falan yok zaten.

Otobanda bisikletin yasak olduğunu bilmenize rağmen yine de otobana girdiğiniz videoyu da gördüm. Polis sizi çekememiş, arabalarla aşık atmanızı sindirememişler. Ne diyeyim büyük geçmiş olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
mtb ile günde en fazla kaç gidilmiştir bilen varmı acaba benim 150 civarı giden arkadaşlarım var ama daha fazlasını bilmiyorum

yine bi 200kmyi geçen vardır herhalde

• Beğen
Tepkiler: oscak41

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim gibi mtb sini hybrid bisiklete dönüştürmüş arkadaşlar hakkında ne düşünüyorsunuz.Bana göre ayrımcılığın sonu yok.Biz bisikletli kesim olarak zaten azınlığız bir de kendi içimizdemi bölünelim.Bırakın isteyen istediğine binsin dıştan sadece öneri yapabiliriz insanların içini sonuçta bilemeyiz belki tek bisikleti belki parası yok belki oda ilerlemek istiyor fakat aile müsaade etmiyor herkes aynı imkanlara sahip değil.Ayrıca bisiklet tiplerini ve kullanan kesimi kategorilere ayırmak doğru değil bence ben 23 yaşındayım ve teorik olarak mtb ye biniyorum bu konumda ergen mi oluyorum.Bende isterdim Specialized sirrus elite almak ama durumum buna elveriyor elimden geldiğince bisikletimi güzelleştirmeye çalışıyorum çevremden de sürekli bisikletimin görünüşü ile ilgili olumlu tepki alıyorum bu bana motivasyon kaynagı oluyor demem o ki insanları kategorilere ayırmadan tanımaya çalışın önyargılı olmayın hepimiz bisikletliyiz.

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
abi mtb yi ergenlige benzetirsen, yol bisikleti ortayas bunalımına benzer... Sacları dökülmeye yüz tutmus acaba top sakal bıraksam havam olurmu tribidir. O ergenlikdeki gücünü bulamayıp ertelediği hayali motora binmektir emeklilikten sonra... :D hah haaa yol bisikleti özentiliktir, ben cok para verdimciliktir, aman karbonum var benimciliktir, kendi gidiyorculuktur resmen üstündekinin performansı bitince altındakinden medet ummaktır yolculuk :D haaaayy cok güldüm yaa aklıma daha cok seyler geliyorda yolcular alınacak diye yazmıyorum..
Siz top sakalınızı bırakıp seyrek saclarınız görünmesin diye bandananızı taktıktan sonra aletin avantajlarıyla gencliğinizi yasayın hahhhaaaa
(lütfen kimse alınmasın isin geyigi bu :D oldukca da karsılıklı..... )

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Bizim milletimiz sever öyle şatafatlı gösterişli kallavi şeyleri.

Mtb de maksat dağ bayır filan değildir % 50 toplumsal yönlendirilme vardır.

Haaa şimdi yollar bozuk ne yapalım o zaman diyeceksiniz..Kullandığınız yolun ne kadarı bozuk ? Asfalt olmayan bir mezrada yaşıyorsanız anlarım ama şehirde yaşayan birininde "dağa bayıra vuruyorum" felsefesiyle kendini avutarak %90 mtbsini asfaltta yürütüyorsa daha fazla söze hacet yoktur sanırım...

Mtb ruhu hep ergen tutar ve bunun bir çok örneğine tur organizasyonlarında görmekteyiz ..
Yaş 50 adam aşağıdan bir kaptırmış önü kaldırarak rampa tırmanıyor, kimi akrobasi deniyor vs..vs..
Bisikleti neyle yıkıyon arkadaş ? Gergedan yada keçi boynuzu suyuylamıda böyle şahlanıyor:D
Yoksa azgın tekeyemi döndü muhabbette bir mesajmı vermektesin ? Yıkılmadım ayaktayım hesabı;)

Neyse yaz tatili bittide piyasadaki mtb % 80 azaldı:)
Sömestirde kışa denk geliyor :)hazirana kadar banketlerden hoplayan önüne bodoslama çıkan ergenuslardan göremeyecek olmak bir nebzede olsa rahatlatıcı:)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
15 yaşımda bisiklete veda edip ta 26 yaşımda kron xc150 alarak bisiklete merhaba dedim mtbyi kullandıkça özelliklerini farkettim ki iyi ki bu bisikleti almışım diye bizim buraya düz yol sadece otoyol çünkü herkesin eleştirdiği yönlerin tadına öyle 1 baktım ki bu işkenceyi eğlenceye dönüştürmeye karar verdim ve bisikletimin viteslerini yükseltmeye çalışıyorum şuanda doğum günüme kaldı 5 ay o kadar sizin bu ergen işi olan şeyi bırakır mıyım asla şehirler arası yolculuk bile daha çok yaparım şöyle de düşünmekteyim mtbciler şehirde sürdükçe sizden daha çok hızlı olacaktır ama sizin yapacağınız bellidir 1 pedalla 30 yapan sizle 1 pedalla 30 yapan bizler aranızdaki fark dağlar kadar olacaktır

• Beğen
Tepkiler: Harbi Bisikletci
Tepki
10
İsim
Aksel SAMOGLU
Bisiklet
b'Twin
Yol bisikletleri çok ucuzmuş gibi sanki mtb binenlere lafları çarpmışsınız.Bir avuç insan burada da bölünüyor.Okudukça üzüldüm.Unutmayın herkesin durumu sizin kadar iyi olmayabilir lütfen ötekileştirmeyin bisiklet kullananları.

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
arkdaslar su mtbyi sadece dagda sürün mantıgı da yol/yarıs bisikletini sadece yarısta sürün mantıgıyla aynıdır bu arada herkes yarıscı ya ondan biniyor o bisikletlere... Hayretsiniz valla sehir icinde kullanılacak bisiklet mtb olmadıgı gibi yarıs bisikleti de degildir.. Sehir bisikletidir hem konforlu hem fonksiyoneldir sehir icin yapılmıstır.. Lütfen sehir mtb kullanana uyuz oluyorum derken altınızdaki alete bakın iki büklüm laf söylemeyin..
Ha saygı duyuyorum ben bisiklet sürün de ne sürerseniz sürün bence hepiniz cansınız ;)

yyokes

Aktif Üye
Tepki
294
Bisiklet
Trek
Ne saçma muhabbettir yahu bu.... :mad::mad::mad::mad:

Kim neye isterse binsin size ne?

İsteyen şehirde MTB kullanır, isteyen yol bisikleti ile araziye girip aleti dağıtır...

Kim kimi hangi sıfatla eleştirme hakkını kendinde buluyor anlamıyorum.... Ben bisiklete binerken karşıdan gelen, hizmet bisikleti kullanan yaşlı adama bile selam veriyorum...

hepimiz iki tekerlekli aletler üzerinde giden "insanız".... O gözle bakın.... Şu "aidiyet" saçmalığından kurtulamadık milletçe yüz yıllardır...

Jandero

Üye
Tepki
78
Bisiklet
Diğer
Daha bizler kendi icimizde birbirimizi kabullenememisken, trafikte araclarin bizi gormezden gelmelerinden sikayet ediyoruz. Bence bizim cografyada yasayan insanlarda problem var. Kendi bildigimiz disindaki hic bir seye ne saygimiz var ne de tahamulumuz. Bunu sosyal yasamin her bir parcasinda gormek, icimi acitiyor.
Bu MTB, Sehir bisikleti sacmaligi da bunlardan biri. Bizim disimizda dis dunyada adamlar uzayda koloni kurma hayalleri kuruyorken, uretirken, cabalarken hala bu konulara enerji harcamak nedir.. Sadece bana mi sacma geliyor bu konular?

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
Ben ağırlıklı yol bisikleti kullanıyorum ve bu tip bir ayrım yapmıyorum.Ben bu tip konuları saçma buluyorum , fakat anlamadığım neden Mtb kullanan arkadaşlar devamlı bu konuları açıyor. Acaba Mtb de kendileri bu ayrımı yapıyor olabilirler mi acaba ?

• Beğen
Tepkiler: Harbi Bisikletci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Arkadaş adam konu açmış millette yorum yapacak doğal olarak.

Konu klasik ve yorumlarda belli.Kimiside ciddiye alıyor "yok birbirimizi çekemiyoruz, yok ayrımcılık" vs..

Bu ayrımcılık işleri sadece sözde.Özde böyle bir durum yok.Yapılan org ve turlarda bu ayrımcılığı ben zerre hissetmiyorum.Yolda herkese selam veririm herkeste bana.
Ama iş yazmaya gelince işin rengi değişiyor.
Üstte yaptığım yorum konunun gereksizliğine binaen yapılmış bir yorum.

Böyle konuya öyle yorum ve eleştri yapılır.Anlayana sivri sinek saz..

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Jandero
bu yorum beni acıttı mtbci olarak :D marsa spacex ve boeing uçuş seferleri düzenlemek için ellerinden geldikçe çalışıyor 2023lere doğru spacex tahmini uçuş öngörüyor boeing ise 2030a kadar bunu yapabileceğini söylüyor

@Nefer Seti
mağduriyetimizi dile getiriyoruz eleştiri sadece mtb için mevcut sonuçta
@Candan Biberci
sen görmüyorsun diye öyle olduğunu savunman çok yanlış senin olduğun yerde ya da benim olduğum yerde yok olabilir ama adamların yazdıkları boş yere değil elbet oluyor ki buraya yazıyor

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
candan @Candan Biberci yeni neslin en büyük ekisiği nedir bilirmisin. Vitaminsizlik değil, espri, mizah, humor, muziplik her ne şekilde adlandırırsan adlandır anlamıyor olmaları. hepsi bir çatık kaşlı, hepsinde bir ciddiye alma tavrı, hepsinde savunma kalkanlarını bir an önce indirme telaşındaki uzay yolu atılgan ciddiyet ve soğukluğu, hepsinde bir mister spak donukluğu. Tabi bu durup dururken hüdayı nabit çıkmış bir ruh hali değil. Uzun bir süredir bu nesil test çözmekten başka bir şey yapmıyor, günde 300-500 test çözenleri var. Bu nedenle sosyal bilimlere ait, insana ait eğitim boyutu eksik kaldı. Kitap okumayan, şiir okumayan, roman okumayan, tiyatroya gitmeyen, ivediksineması harici sinema kültürü olmayan bir nesil bana çokda sağlıklı gözükmüyor. Bak aslında başlığa yazdığım yorumda kendi kendimi hicvediyorum. Yani demek istiyorumki her ne kadar eleştirsekde her insanın içinde bir zaman sonra çıkardığı ve fütursuzca kendi haline bıraktığı bir ergen saklı. Yani bir zamanlar bir rock grubunun söylediği gibi aşk aptallar içindir ama bende bir aptalım. yani aşktan kaçamazsın. Bisiklet üzerine bu forumda yüzbinin üzerinde başlık açılmış milyonlarca yorum yapılmış. Yani hepsininde son derece teknik boyutta yazılmasını bekleyemezsin. Sonuçta bisiklet üzerine bir üretim platformu burası. Şiir de yaz, mizahta yap yapabiliyorsan romanını yaz sinemasının yap. Herşeyide tekdüze ve tek boyutlu düşünme.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Harbi Bisikletci

Opel otomobil kullanıp alüminyum kadro kullananlar parası olmayan kişiler mi? Bu ne anlamsız bir tespit? Yada 15.000TL değerinde ikinci el bir otomobil alan kişi zengin mi? Otomobil almak yerine o parayı bisiklete harcamak zenginlik mi? Karbon zenginliğin sembolü mü? Kişi 3000 ye cep telefonu almak, 5000 e motor almak yada 5000 tl ye evindeki oturma grubunu değiştirmek? Tespitleriniz yersiz ve gereksiz. Karbon bisikletim yok bu arada henüz.

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci