Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

neden

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Fırat Dizman tarafından paylaşıldı.

1. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    neden yol bisikleti ,bisiklet ve parça olarak çeşitlilik yok ve fiyat pahalı ,bu nereden geliyor,distirbütörler,sadece kendi getirdikleri malzemelere ,yurt dışı imkanı az olanlar için mahkum ediyor,şunu soryorsun yok ,bu yok ,ne var ,bakıyorsun,işe yarar birşey yok,ama sitede zannedersin herşey var,detaya inince eller boş ,basit bir nabız saati.en pahalıları,birkaç secenek var.ya bunları sadece zenginler yapsın,yada diğerlerinin paralarını alalım,çok ucuzlarıda var ama onlarada bakılacak gibi değil,orta birşey yok ,ye alt ,ye üst,soralı bisiklete bakıyorsun ,sanki adam ikinci el araba satıyor.sonra ,hep indirimler %40 az değil demekki kar oranı çok yüksek tok. satıcılar....ve bilgi,arkadaş satan mazemesinin özelliklerini a-z bilecek müşteriyi doyuracak,ikna edecek ama çoğunda oda yok.

2. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Öncelik olarak herşeyde olduğu gibi zevklerde de maddiyat ön planda..Ne yzaık ki.Türkiye eçim standartlarına göre ürünler üretilmiyor.Avrupa standartlarına göre olduğu için alımda zorlanıyoruz.Avrupada ise çerez gibi tüketiliyor..Biz zaten on yıl sonra en az tabi kullanmaya başlarız sanırım.

Bir Diğer konu ise;
    Kullanımın farklı tarz da çok olması..Bence tabi bu görüşlerim.

Fırat kardeşim seni anlıyorum bende yol tarzı olmasam da konuyu anladım.Yada anladığımı sandım.

Çünki ;yol tarzı bisiklet piyasada pek tercih edilmediği ve onunla ilgili organisazyonların olmaması da buna etken.Bisiklet severler xc,Street,Free right tarzı özellikler xc tercih ediliyor.Tabi Firmalar da buna bağlı olarak para kazanılan parça alımı yapıyor.Tercih edimeyen malzemeye yatırım yapmıyor..

Neyse çok uzattım..K.i.b slm lar..Umarım saçmalamadım.. :)

Fırat Dizman bunu beğendi.
  3. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşa katılıyorum.Türkiyedeki büyük bisiklet firmaları her çeşit bütçeye hitap edecek ürünler satmalılar.50 €'luk formada olmalı 20 €'luk formada olmalı.Sadece 50 €'luk forma satmak bu sporu sadece zenginlerin yapabileceği bir spor olarak sınırlandırmaya benziyor.Aynı şey diğer ürünlerdede geçerli tayt,eldiven vs.

4. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Bir tüketici olarak beklentilerinizde haklısınız.
    Ancak ben de bu işin ticaretini yapsam kar marjını yüksek tutmak zorunda kalırdım. Aksi taktirde o kuruluşun bu satış cirolarıyla ayakta kalması çok zor. Çünkü bu sporu yapanların sayısı o kadar az ki, bu az sayıdaki insanların içinde bütçesi iyi olan kişilerin sayısını ise elle saymak zor olmasa gerek.

Diyeceksiniz ki yumurta-tavuk ilişkisi var, fiyatlar düşük olursa bu sporu yapanların sayısı artar. Ben malesef bu görüşe de katılmıyorum. Kültürümüzde, yetiştirilişimizde yok spor.

En basit spor nedir? Koşmak..
    Bir spor ayakkabı, bir şort, bir t-shirt yeter.
    Ama Belgrad Ormanı'na gidiyorum koşmaya bizim insanımız değil yabancılar var etrafta. Koşmak bedava ama yine o doğayı değerlendiren bu kültürle büyümüş avrupalı amerikalı...

Her indirimi de "kar marjından düşüyor" gibi nitelendirmemek lazım. Kimi zaman nakite sıkışırsan, elindeki modeli eskimiş ürünleri, ya da zor satılan ürünleri yok pahasına satarsın. Böyle indirimler kar marjının düşük, sürümün büyük olduğu ülkelerde de oluyor. Ben ingiltere'den %60 indirimle carbon tabanlı yol bisiklet ayakkabısı aldım mesela. Bu stratejik bir karar da olabilir.

nükleer kedi bunu beğendi.
  5. S. YILDIRIM

S. YILDIRIM Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslında zengin işi değil.Türkiye için geçerli bu.Çünki Türkiye'de yaşam standartları zaten düşük.Doğal olarak ürünler de pahalı kalıyor..2x2=4 dür yani..Bence..

sadana bunu beğendi.
  6. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Fırat Beye katılıyorum,

Geçenlerde shimanonun türkiye distrübütörünü aradım (izmir) , inanın ne sorsam cevap alamıdım , olabilir, belki , umuyoruz , inşallah ,.

6700 ultegra set getiriceksin arkadaş (mesela) , dükkanlarda bulunması gerek , işine geleni değil piyasanın talebine cevap vereceksin.

Zor bu ülkede bu işi yapmak zor......

Yurt dışına çıkabilen arkadaşlar çok şanslı , değerini bilsinler.:)

7. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Türkiyede istediğin Yol malzemesini bulmak gerçekten zor elinde olanda istediği gibi at koşturuyor, mtb parçası kadrosu ne istersen fazlasıyla var bu tamamen arz talep meselesi, distirbitörlere fazlada kızmamak lazım, ellerinde kalmayacaklarını bilseler onlarda bol bol yol malzemesi getirirler sonuçta para kazanacaksa onlar için yol mtb farketmez, bundan 20 sene öncesini hatırlıyorumda bunada şükür diyorum.Ben bir dükkan açsam sadece yol, mtb parçası ve kadro satarım mesela, toplu bisiklet satmam ha anlamayan bilmeyen nasıl toplıcak dersen ona istediği malzeme ile istediği bisikleti toplar öyle satarım ,sonuçta hazır bisiklet alıyorsun başlıyorsun seleyi ,gidonu, cant setini, lastiği değiştirmeye eeee ne anladık bu işten.:mad:

8. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Bülent Hocam,tam da piyasaya lazım olan satış politikasını anlatmışsınız.Gerçekten de piyasada sıfır satılan orta seviye ve altı bisikletlerin fiyatları oldukça yüksek,marka adına veriliyor paranın yarısı bana göre,geri kalan parçaları da değiştireceğiniz zaman çok düşük fiyatlara elinizden çıkarmak zorunda kalıyorsunuz.Ama her bir komponenti isteğinize göre toplarsanız daha güzel seçenekler çıkar ortaya.Böylelikle alt seviye parçalara çok para ödenmemiş olur.:in:

9. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Yukarıda Bülent'ın dediklerine katılıyorum.
    Bundan 30 sene öncesine göre Türkiye'de ne ararsan var ( neredeyse).

Evet internet, yurtdışı ve özellikle e-bay fiyatlarınla karşılarsanız daha pahalıyız. Ama bu genel bir ekonomi problemi, vergi vs. problemi.
    Araba piyasasıda en az o kadar pahalı, ama pek şikayet eden yok sanırım.

MTB yi bir kenara bırakıyorum ama Yol bisikletinde en azından Canondale, Trek, Giant, Specialized, Corratec vs. gibi hatrı sayılacak markalar Türkiye'ye giriyor.
    Hatırı sayılmak ne demek, bunlardan dört tanesi neredeyse tüm Tour de France'i kapattılar.
    Shimano Türkiyede bayağı yaygın, hatta ne ararsanız var.

Şu doğrudur Türkiyede campagnolo belki yaygın değil ve hatta yok ama bisikletinizi almaya niyetleneceğiniz bir mağazaya girin ve onlardan ben şu kadroyu campagnolo ile istiyorum deyin, bir şekilde parasını ödedikten sonra onlar size internet siparişiyle bunu bulacaktır ( hepsi demiyorum, ama yapabilen dükkanlar var).
    Yada siz kendi imkanlaınızla internet üzerinden sipariş geçersiniz, bunu yapan
    birçok arkadaş var bu sitede, konu açın ( veya önce arayın) sorun size yardımcı olacaklardır.

Birde şu varki; Alıcının zihni kirlendi. Adam internete giriyor, her ekipmanın 200 tür varyasyonu var, jant seti alacak "yok seramik rulmanlı göbeğinden bimnenme kaplama kasnağına, mantarlı fren pabuçuna... gidiyor.
    Ve alıcı doğal olarak piyasaya çıktığında bunların hepsini bulmayı umuyor.
    Ama bu inanın Türkiye için imkansız, en azından şimdilik.
    Biz ne Avrupa üyesiyiz nede Amerika veya Uzakdoğu gibi kendi iç pazarına en alttan- en üst düzeye varacak ekipmanı, bisikleti kendi bünyesinde üreten bir
    ülkeyiz. Dolayısıyla herşeyi ithal ediyoruz ve VERGİ ödüyoruz.

Bisiklet meşakkatli bir uraştır, insanı yorar, pahalı bir hobidir.
    Özellikle detaylara inip, istisna bisikletler toplamak inanın her yerde zor.

Bakın size bir örnek vereyim; son altı aydır Colnago kadro arıyorum, arkadaşım İtalya Verona da bayisine gitti ( daha öncede Colnago aldığımız bir yer) C-50 veya Extreme C arıyoruz, belli size, belli renk. Yok çekti, nezamana gelir dedik
    " emin değiliz, para peşin sipariş verin belki 3ay!!" eee elinizde ne var," size 55 C-50 var ( bana 53-54 lazım) ama sele borusu yok ( C-50 çap 28mm kullanır).
    Nasıl yani?, Colnago İtalyada üretimini durdurmuş. Yanlış anlamayın bu İtalya'da oluyor.
    Aynı arkadaş Campy Zonda jantın tellerini kırdı, İtalyada satın aldığı aynı dükkandan sipariş verdi, 2 ay bekledi, teller yanlış çıktı...

Total cycling (UK) den extreme C buldum, size renk OK, sipariş verdik, stok OK dendi, 2 hafta sonra mal gelmeyince, peşine düştük, Out of stok, kusura bakmayın dediler.
    Yani anlıyacağınız bu terslikler ve hizmette kusur her yerde oluyor.

10. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu konuda en çok içime oturan şey örneğin İngiltere'de adamların maaşı 2000£ ise bir parçaya 50£ veriyor, Türkiye'de birinin maaşı 2000TL ise parçaya 50 x 2.3 = 130 TL . Ki o 50£ olan şey distribütor falan filan derken 60 70 olsa daha da artıyor. Yapacak birşey yok bu konuda tabi, ama beraber antrenmana çıktığım adamların hem yol, hem fixed hem, TT'si hem de yarış yol bisikleti olunca canı sıkılıyor insanın.

Geçen sene Kaçkar yarışlarından sonra piyasada Shimano disk fren pedi kalmamıştı, martta gelecek demişlerdi nisan sonunda hala yoktu piyasada. Ben bulamamıştım en azından birçok yerde. Fırat Dizman'ın isyanı da bence biraz bu yönde. Yani Shimano distrübitörü eğer fren setini satıyorsa yedek parçasını da sağlamak zorunda. Piyasada yoksa da elinden geleni yapmalı getirtmek için olabildiğince erken.

nükleer kedi ve Fırat Dizman bunu beğendi.
  11. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    gerçi arkadaşlar yorumlarıyla aydınlatmışlardır ama kısaca: malzemelerin astronomik fiyatları ,orta kesime hitap edecek malzeme olmaması,ayrıca teknik bilgi ve servisin yetersizliği ve yedek parça sıkıntısı.bir sürü gereksiz malzeme varken ana malzemelerin bulunamaması,gibi konular...

12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    söylediklerineize aynen katılıyorum ,zaten savunduğum ucuz malzeme olamdığından spor yapılmaması değil,sağlık ve zevk için 100 tl lik bisiklet ile bu işi yapabilirsiniz tabiki ,evet aynen bu kültür, hayata ,yaşama ,kendine ve başkasına saygı işi: iyi giyinmek,temiz olmak,saygılı olam,ahlaklı olamak ve yapmak spor.spor yapan ve hayvan besleyen insanın ,çoğu insanın yaşam felsefesi vardır,amaçları vardır,boşa yaşamaz,hedefleri vardır.en tehlikeli insan türü hedefi olmayan amacı olamayan insandır.ancak orta seviye malzeme getirmek,çeşitlilikte satıcının kişiye ,spora olan saygısını gösterir,örneğin dr tabiki hastasını iyileştirirken parasını alır,ama ,ayırım yapmaz,yapamaz yapmamalı,yeri gelir bedava bakar....

13. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    aynen öyle trek satıyorsunuz ama bontrager parça Türkiyede görmedim,bu nedemek?

14. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    yük taşımaya niyetli olanın sırtına semer vuran çok olur diye bir atasözümüz var. burada yük taşımaya niyetli olan mecazi anlamda kullanılmıştır.

15. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:

Öncelikle sadana sizi tebrik ediyorum :) Her konuya verecek bir cevabınız oldugu için :D Ciddi anlamda bir genel kültür ve bisiklet bilgisi meselesi bu .

Cevabınıza bire bir katılıyorum.

Saygılar.