Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Neden yurdum insanı sinyal kullanmaz?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Umut Palabıyık tarafından paylaşıldı.

1. Umut Palabıyık

Umut Palabıyık Kıdemli Üye

Seviye:
    İnanın artık canıma tak etti.

Bu sene bisiklet üzerinde daha çok vakit geçirmeye başlayalı bu hatayı daha sık görmeye başladım. Trafikte insanlar o kadar çok hata yapıyorlar ki bir kere de sövmeden bisikletten inemiyorum.

Ama gelin görün ki en çok yapılan hata sinyal kullanmamak. Anlamadığım nokta şu: Türk insanı neden sinyal kullanmayı çok zor bir bedensel etkinlik olarak görüyor? En ufak bir itme ile bile ittirilebiliecek bir sinyal kolunu kullanmak neden bu kadar zor geliyor? Benim bir günde gördüğüm kadarıyla herhangi bir kavşakta sürücülerin en az %40'ı sinyal kullanmıyor.

Burada bunu tartışmak gereksiz, çünkü eminim çoğumuz(hatta hepimiz) aynı olayla karşılaşıyoruz. Ben buna bir çözüm üretmek istiyorum.

Forumumuzda elbet Emniyet Genel Müdürlüğü'yle, Trafik Şube Müdürlüğüyle veya ne bileyim üst makamlardan biriyle direkt ya da dolaylı olarak tanışan birileri vardır.

Bu konuyu dile getirelim, gerekirse e-posta zincirleri oluşturalım. Sinyal kullanmanın yaygınlaştırılmasını sağlayalım. Eğer bu konuda bir başarıya sahip olursak forum olarak çok güzel bir hareketin öncüsü olmuş oluruz. Ne dersiniz hoş olmaz mı?;)

2. BEYHAN

BEYHAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sinyal meselesi bence bir kültür bizim insanımızı dürteceksin bir şeyi uygulayacaksa yaptırımla uygulatacaksın. %40 iyi yine on sene önce bırakın sinyal vermeyi emniyet kemeri takmasını bilmeyen insanlar vardı bu memlekette.....

3. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    sana katılıyorum kardeşim.
    bırak sinyal kullanmayı göre göre sıkıştırıyorlar bisikletliyi görmezden geliyorlar bunlara maganda desen gerçek magandalara ayıp olacak :D
    bende günde en az 40-50 km araç kullanıyorum yoğun tarfikte ama kendim de bisiklet kullandığım için her zaman dikkat etmeye çalışıyorum.

4. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    asla anlamıyorum umut abi kendileri kullanmamaları gibi bizim sinyal vemedikleri için yola çıkmamız zonucu bir de camı açıp "ne yaptığını sanıyorsun kardeşim canına mı susadın sen?" demeleri delirtiyor insanı...

5. Erdem Yıldırım

Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    kendi güvenlikleri için aynalarını bile kullanmayan insanlarda bizim güvenliğimiz için sinyal vermelerini bekliyoruz :)

Fırat Ayanyan ve Umut Palabıyık bunu beğendi.
  6. Umut Palabıyık

Seviye:
    %40ı abartmamak için yazdım, kesinlikle daha fazladır.

Dediğiniz doğru bence de bi yaptırım uygulanmalı. Emniyet kemeri takmamanın cezası olduğu gibi buna da ceza verilmeli. Gerçi emniyet kemeri kullanıp kullanmama da hiç kontrol edilmiyor ve yaptırım uygulanmıyor ama.

"Bırak sinyal vermeyi emniyet kemeri takmasını bilmeyen insanlar vardı" demişsin de, aslında düşününce emniyet kemeri takmayanları anlıyorum. Yani ona bahane uydurmak kolay, sıcak, daralıyorum, bunalıyorum gibi. Ama sinyal yakmaya bahane de bulunamaz. Elim acıyor diyemez bi insan. Emniyet kemeri de mutlaka takılmalı ama sinyal vermemek çok anlamsız. Unutkanlık,vs de denilemez yani. Çok saçma geliyor bana.

Bi çözüm üretilmeli mutlaka

BEYHAN bunu beğendi.
  7. Umut Palabıyık

Seviye:
    Bunu kendi güvenlikleri için emniyet kemeri bile takmayan insalardan... şeklinde de tamamlayabiliriz ;)

Erdem Yıldırım bunu beğendi.
  8. dk_35

dk_35 Üye

Seviye:
    emliyet kemerleri türk insanını çok sıkar bu yüzden kullanma gereği duymazlar karizmayı çizer yani:)
    sinyal konusunada gelinçe şimdi sinyali yakmak için aküden enerji alır bu yüzden türk insanı onu kullancağıma arabanın başka yerlerinde kullanıyım düşüncesine girer:)misal 1000wattlık set:)

Umut Palabıyık ve s.efe sümer bunu beğendi.
  9. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    sinyal konusu o kadar basit değildir bence :D arabasını en iyi süren arabasına en çok değer verendir (bu bisiklet için de geçerli :D ) arabasına değer veren insan da değil 1000w 10,000w ses sistemi bile dizse sinyali önemser bence :)

en başta devletin iş verdiği polis tramvay yolunu kullanıyor arada :D sinyal mi verecek adam o yolda ben bisiklete binince güvenlik sövmekle kalmıyor arkadan hareket yapıyor bi de türk insanı böyle gelmiş böyle gidecek gibi görünüyor adam niye sinyal yakmıyosun dediğinde sanane dedi mi iş bitiyor yani "cezası 100 tl" gibi bir şey diyemiyorsun.. polise plaka ver sinyal yakmadı diye en fazla tutanak tutulur bbaşka birşey olmaz...

biz daha avrupa birliğine girmeye çalışıyoruz :)

10. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu gün başımdan geçen bir olayı anlatayım; bisikletle kentorman tarafından gelirken tramvay yolu Atatürk Bulvarı ile kesişmeden önceki ışıklarda oldu olay, seyir halindeki (5km/s gibi hızda) ışıktan geçen bir pikap ve arkasında ticari taksi, pikap biraz eski olduğu için hızlanmasıda geç oldu tabi bu arada ışığın yeşilden sarıya döndüğünü gören taksi şöförü kendisinden bekleneni yaparak önündeki pikaba hızlı ol diye korna çaldı ama taksi geçmeden ışık kırmızıya döndü, yayalara yeşil ışık yandı ve ben taksinin duracağından emin yola doğru ilerlemeye başaldım ama taksici durmadı nerdeyse çarpıyordu bana, ben normalde sakin birisiyimdir:p bilen bilir ama tarafikte haklıysam hakkımı savunurum. İşte ondan sonra ben taksicinin camının açık olması nedeniyle ışığı görmüyomusun diye bağırdım ve taksiciden gelen cevap ise "ister geçerim ister geçmem sana mı sorcam lan!" şimdi arabasında müşteri bulunan taksici trafikte bunu söyleyebiliyorsa bence sinyalden daha büyük sorunlarımız var.

11. s.efe sümer

s.efe sümer Aktif Üye

Seviye:
    Ayna ve sinyal kullanmama olaylarıyla bir çok kez karşılaştım.Sağdan ilerliyorum ilerde araba duruyor.Sola açılıyorum arkadaş U dönüşü yapmak üzere önüme kırıyor.aynan yokmu senin dedim.bakmıyorum lan dedi.Yanında kadın var diye sesimi çıkarmadım.Fakat eminim ki o kişi yaptığı bu hareket ile kadının yanında çok gururlanmıştır.Öyle insanlar için bu davranış biçimi erkeklik,delikanlılık göstergesidir.Aksine benim yaptığım erkeklik tir.Bir erkeğin bir kadın yanında küçük düşürülmemesidir.Başka bir olayda ise yine önüme kırdı tabi ki bende kırınca barend de aynayı kırdı.U dönüşünü yapıp kenara çekti.Şoförden hariç iki cahil kişilik kabadayı bir tavırla dışarı çıktı.Baktım ayna yerde,aldım ellerine verdim bu sizin diyerek ve yoluma devam ettim.
    Ceza verilmesi olayına da katılıyorum.Bir çok şoför esnafının sohbetini dinledim de.birbirlerine trafik konusunda nasihatte bulunuyorlar,şunu yapma şu kadar cezası var,bunu yapma bu kadar cezası var.tabi ki o yasağın getireceği fayda konuşulmuyor.Buradan anlaşılıyor ki,ceza uygulamak faydalı bir yol.Gözleri ancak para ile korkutulabilir.

12. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    babamın dediği gibi 'tedaş elektrik faturasını fazla yolluyo ekonomi yapmak için' :D:D:D

olaya biraz daha komik yaklaşalım: yolda yürürken sinyal yakmadan birden dönen bir adama camdan bağıran abimizin tepkisi :

'SİZİN ORADA SİNYAL İCAT EDİLMEDİMİ LAN HAYVAN'

:D:D:D gülmekten gözlerimden yaş geliyordu :D

Umut Palabıyık bunu beğendi.
  13. Umut Palabıyık

Seviye:
    Yanında kadın varken bu tepkiyi verebiliyorsa sen de iyi bi sövseydin bence

14. sertel

sertel Aktif Üye

Seviye:
    Çünkü türk sürücüsü kendini aşmıştır.
    çünkü türk sürücüsü, trafikte 180 km ile giderken sağ kapıdan çıkıp, kaputu açıp, arabanın yağını değiştirdikten sonra sol kapıdan geri girebilme yeteneğine sahiptir.
    çünkü türk sürücüsü, şahinden serçe seçeden doğan yapabilen bir laboranttır.
    çünkü türk sürücüsü gaz kesemez,sinyal veremez, üzerine sürmeden olmaz.
    çünkü onlar için hayat çizgi filmdir; bir bisiklete çarpınca üzerindeki kahraman üzerini silkeleyip tüh tüh der ve yoluna gider.
    trafikte gördüklerimizin hepsi veya yaşamda;bizim çocuklarımızdır.
    eğitim sistemimizin sonucudur; şaşırmak yersiz.

15. Ogez

Ogez Kıdemli Üye

Seviye:
    Sanırsam kısa bir süre sonunda formalite icabı yapılan ehliyet kursları yüzünden.Ayrıca çok çabuk verilen ehliyetten.

16. Furkan DURU

Furkan DURU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ah bide ben anlasam nie kullanmadıklarını :)

17. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben sinyal kullanma olayından vazgeçtim.Kimse vermesin sinyal falan.
    Ne yapacakları anlaşılmıyo çünkü.Örneğin sağa sinyal veren bir insan;
    1)sağa dönebilir
    2)sola dönebilir
    3)düz gidebilir
    Bunların hepsiyle defalarca karşılaştım.Sola sinyal veriyor, sağa dönüyor .......... Yok böyle bir şey yaa.Kendilerine ne olursa olsun o hiç umurumda değil zaten ama trafikte onlarca masum insan var.Sinyal vermemek çok basit gelebilir ama o kadar önemli ki! Türkiye'de söksünler sinyalleri falan.Biz her yöne gidebileceklerini düşünerek tedbirimizi ona göre alalım.Çevre yolu üzerindeki kavşakta sinyal vermeden dönüş yapıyorlar hergün defalarca.Sonra okuyoruz gazetelerde: ''3 çocuk babası olan, hanenin geçimini sağlayan ve asgari ücretle çalışan A.A. bir kansız yüzünden hayatını kaybetti!''.Kim verecek bunu hesabını?
    Ya kaldırılmalı sinyal olayı ya da öyle bir yaptırım uygulanmalı ki cezaya çarptırılanın hayatı kararmalı.

18. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    kendi adıma şunu söyleyebilirim ki elimden geldiğince aracımda kurallara uymaya çalışıyorum.
    şahsen bende alışkanlık oldu boş yolda bile sinyal kullanıyorum:):)

19. Umut Palabıyık

Seviye:
    Evet arkadaşlar başta yazdığım gibi bir yaptırımı olmalı. Yine başta belirttiğim üzere kimsenin yok mu bu şikayetimizi dile getirebileceğimiz bir yakını,vs. Buna bir çözüm bulalım. Bir şeyler yapalım. Gezi yapalım, yürüyüş yapalım, vs. Dikkat çekelim

20. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Biz Türk'üz ayağımızla bile direksiyon çeviririz:) Bisikletimle turlarken çoğu sürücünün kulaklarını çınlatıyorum bol bol.Sinyal vermeyen sürücüler yüzünden tempoyu bozup durmak çok kötü oluyor hatta kaza bile yapıyordum bu durum yüzünden,yollarda gerçekten çok dikkatli olmak lazım kimin ne hareket yapabileceğini tahmin edip öyle kullanmak lazım yoksa sürücülerin taktıkları yok ne yayaları ne de bisikletlileri.Direksiyon tutmayı bile beceremeyen insanlara ehliyet verilirse daha çok çekeriz.Acaba ne zaman şu güzelim Ülkemde 'her şey' güzelce,yolunda işleyebilecek?...

Emrah Pektaş bunu beğendi.