Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

neden yok?

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında nuriaktürk tarafından paylaşıldı.

1. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    bugün fransa turunu seyrederken aklıma bir sey geldi ve sizlerle paylaşmak ve sormak istedim.

evet neden yok siyahi yada zenci bir bisikletci neden yok :rolleyes: sporun bir çok alanında yer alan siyahi sporculardan neden bir tane bile bisikletci yok sizlerinde hiç aklına geldimi böle bir düşünce.

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Tabii ki geldi :D Nedenini biliyordum sanırım unuttum, antrenörlük kursunda da değinmiştik sanırım. Bir neden de bisikletin daha çok avrupa kökenli bir spor olması sanıyorum, Lance Armstrong önderliğinde Fransa turunu kazanan nadir Amerikan takımlarından olduğu için hoş karşılanmamıştı Fransızlar tarafından bir söylentiye göre ...

fatihgüven ve nuriaktürk bunu beğendi.
  3. memocy

memocy Forum Bağımlısı

Seviye:
    hakan'a katılıyorum,avrupanın önderliğinde bir spor,ha avrupada hiç mi siyah yok,var tabi.. hatta hollandanın nüfusunda kayda değer bir yere sahipler..
    Ben dünya dağ bisikleti sıralamalarını takip ederim yıllardır. İlk 50 de hiç siyahi sporcu yok.. hatta ilk 100 de bile şüpheli..
    son zamanlar tek gördüğüm güney afrikalı bu sporcu..
    sıralamada bizim bilal'in arkasında.
    aslında siyahi sporcular daha fazla olsa ne iyi olurdu.. düşünsene fransa turunda kameralar hep onu gösterirdi.
    Bu arada 2 afrika ülkesi daha UCI'ya kaydını yaptırmış,yani ileride özlenen siyahi sporculara daha çok rastlayacağız.

nuriaktürk bunu beğendi.
  4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İyahi sporcular özellikle atletizimin kısa mesafelerinde anlık güç gerektiren dallarında daha iyiler çünkü bildiğim kadarıyla kas yapıları olarak anlık güç patlamasına daha müsaitler... Antrenörlük ve sağlık kısmında bunun gibi birşey vardı açıklama olarak yanlış hatırlamıyorsam...

nuriaktürk bunu beğendi.
  5. Emir Yüksel

Emir Yüksel Aktif Üye

Seviye:
    bu durum bir de atalarının gereksinimlerini karşılamak için koşma gibi temel bir eylemi gerçekleştirdiklerinden olabilir.
    yüzyıllardır, Afrika'da insanlar avlanmak-tehlikelerden kaçmak için koştular, günümüzde buna ihtiyaçları yok ama koşma ile ilgili genleri taşıyorlar ve görüyoruz olimpiyatlarda uzun mesafe koşucuları Afrika asıllı olduklarında çok başarılı olabiliyorlar.
    bununla birlikte Afrika sömürgeleştirme nedeni ile bisikletle ne zaman tanışmıştır ki?
    halk bisikleti görmüş olsa bile 'sahipleri' [bunu iğrenerek yazıyorum] binerken görmüştür, dolayısı ile bu sporda olmamalarının görünmeyen, yani kas yapısı olayı gibi, nedeni olabilir diye düşünüyorum.

nuriaktürk bunu beğendi.